A kormány korábbi döntésének megfelelően megkezdődik az Országleltár elkészítése. A rendszerváltás óta egyetlen egy kormány sem fogott ilyen hatalmas vállalkozásba, eddig ugyanis elmaradt az állami vagyont képező épületek, építmények, létesítmények jogi és műszaki állapotának egységes felmérése, dokumentálása, nyilvántartásba foglalása, és összevezetése a földhivatali nyilvántartással.

A hiteles adatokat tartalmazó teljes körű nemzeti vagyonleltár célja a közös vagyonunk felmérése. A közvagyon törvényes és mindenekelőtt a nemzet érdekeit szem előtt tartó felhasználása nemcsak az ország alapvető gazdasági érdeke, hanem a felelős és sikeres vagyongazdálkodás alapja, amellyel a korrupció, a felelőtlen vagyongazdálkodás is megakadályozható.

Az előzetes vizsgálatok során kiderült, hogy a jelenlegi nyilvántartások nem naprakészek, nem teljes körűek, nem pontosak, az azokban szereplő adatok nem hitelesek. Az elmúlt 20 évben sokan épp ezt a káoszt használták ki. Amíg ez így van, nehéz jó döntéseket hozni bárkinek is. A kormány jó gazda módjára szeretné tételesen számba venni Magyarország vagyonát, és egységes, integrált nemzeti vagyon-nyilvántartást kíván bevezetni.

Az állami ingatlan vagyon pontos nyilvántartása elengedhetetlen követelmény mind a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet, mind az Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. számára. Jelenleg az ingatlanvagyon nyilvántartás adatainak 20-30%-a hibás, mely a jogszerű vagyongazdálkodást ellehetetleníti. Ennek következménye, hogy például az állami termőföldekről mintegy 200.000 ha hasznosítatlan, vagy kényszerhasznosítás alatt áll.

A kormány felkérte az összes érintett tárcát, ahol ilyen jellegű nyilvántartási rendszerek vannak (pl. VM, NFM, HM, BM, NEFMI, illetve KSH) hozzanak létre egy munkacsoportot annak érdekében, hogy e nyilvántartási rendszerek kompatibilitását, illetve szükség szerinti integrálásukat az új rendszerbe megvizsgálják.
Az Országleltár készítésének következő lépése is megtörtént, a Vidékfejlesztési Minisztérium Földmérési és Távérzékelési Intézete nemzetközi közbeszerzési pályázatot írt ki.

A közbeszerzési ajánlattételi felhívás itt olvasható:
http://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:307052-2010:TEXT:HU:HTML&src=0

A felhívás nagyfelbontású digitális ortofotók elkészítésére, állami tulajdonban lévő, több mint 100.000-es nagyságrendű termőföld ingatlanok és a hozzájuk tartozó művelésből kivett területek helyszínelésére, jogi-mérnöki állapotfelvételre, ezekből vagyon-nyilvántartási adatbázisok előállítására szól. A feladat része a meglévő nyilvántartások rendezése is. Az Országleltár elkészítésének feladataira nettó 4,8 mrd Ft-ot állapított meg a VM.

A fentiek közül az egyik feladat az ország és az állami ingatanok teljes légifotózása. Az eddig rendelkezésre álló légifotókhoz (az előző évi MePAR-hoz) képest most négyszer akkora területről készítenek légifelvételt, kb. háromszor akkora pontossággal. Az elkészítendő légifelvételek száma várhatóan megközelíti a százezres darabszámot. Az elkészítendő digitális ortofotók objektíven dokumentálják az ország jelenlegi állapotát, közvetlenül segítik az állami ingatlanok beazonosítását, azok méretének, használatának pontos megállapítását.

Az elkészült digitális ortofotókat a kormányzat más célokra is fel kívánja használni, mint például építmény monitoring rendszer üzemeltetéséhez, regionális- és területfejlesztési feladatokhoz, a magán tulajdon nyilvántartásának részét képező kataszteri térképek helyesbítéséhez, NATURA 2000 felülvizsgálatához, stb.
A feladat végrehajtás tényleges összege csak a közbeszerzési eljárás eredményhirdetését követően derül majd ki.

A kormány felkérte Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési minisztert és Fazekas Sándor vidékfejlesztési minisztert, hogy az Országleltár elkészítéséhez szükséges forrásokat a 2011. évi költségvetésbe tervezzék be. A költségvetési források mellett a kormány uniós forrásokban is gondolkodik. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. közreműködésével legkésőbb 2011. december 31-ig az Országleltár, azon belül az egységes, integrált állami vagyon-nyilvántartási rendszer elkészül, tehát legkésőbb 2012-től üzemel. A rendszer működtetése, fejlesztése a nemzeti fejlesztési miniszter feladata lesz.

Forrás:
VM Sajtóiroda

A kép forrása: legikamera.blogter.hu

Cikk megosztása