Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) Irányító Hatóságának döntése értelmében 2013-ig összesen 25,4 milliárd forint uniós támogatás felhasználásával, 573 vidéki kistelepülésen jönnek létre az ott élők számára kulcsfontosságú közösségi és szolgáltató terek. Az elsők között megvalósult úrhidai beruházást 2010. október 15-én adták át a Fejér megyei községben.
A székesfehérvári kistérségben található település egyik önkormányzati tulajdonú, ugyanakkor felújításra szoruló épületének hasznosítására született tervek nem új keletűek. A képviselő-testület már a 2002-2006-os önkormányzati ciklus során is foglalkozott az ingatlan sokoldalú hasznosításának lehetőségével. A fejlesztések akkor a padlástér felújításának túl körülményes lehetőségei miatt maradtak el. 2007-ben azonban új lendületet kaptak az elképzelések, és egy nagyobb volumenű terv készült az épület hasznosítására. A Kossuth utcai épületben korábban egy színházterem, valamint egy felnőtt, illetve gyermek háziorvosi rendelő működött – ez utóbbi funkciókat bővítették egy sikeres pályázat nyomán Egészségházzá. A fejlesztés nyomán felszabaduló helyiségek új perspektívát nyitottak a régóta húzódó komplex beruházás előtt, amely terveiben új megvilágításba került az addig kihasználatlan, mintegy 200 négyzetméteres tetőtér is.
„Ez a kitartás, lendületesség mindig is jellemző volt Úrhidára” – fogalmazott a sikeres IKSZT-projekt kapcsán Bognár József polgármester, hozzátéve, hogy a dinamikusan fejlődő településen elmúlt húsz évben megháromszorozódott a lakosság, ugyanis sok fiatal pár, kisgyermekes család választotta otthonául a Fejér megyei kis települést. Noha Úrhidán az önkormányzat az egyedüli foglalkoztató, s a lakosok túlnyomó része Székesfehérvárra jár dolgozni nap, mint nap; a település vezetésének mégis fontos, hogy az úrhidaiaknak helyben is biztosíthassák a kulturált kikapcsolódáshoz, szabadidő hasznos eltöltéséhez szükséges lehetőségeket. Erre nyújt megoldást az IKSZT, amelyet V. Németh Zsolt vidékfejlesztési államtitkár jelenlétében, ünnepélyes keretek között adtak át október 15-én a település központjában.
A korszerű épületegyüttes kialakításának munkálatai 2010. július 15-én kezdődtek meg, és szeptember 30-án fejeződtek be. A felújított, megszépült épület valóban sokoldalú szolgáltatásokkal várja a helybélieket. A 60 négyzetméter alapterületűre növelt könyvtár mellett Teleház funkciót ellátó helyiséget is kialakítottak, megtörtént az épületegyüttes teljes akadálymentesítése, hőszigetelése, fűtéskorszerűsítése, valamint a tetőfedés cseréje. A fejlesztések nyomán immár egy XXI. századi, korszerű intézményben találják meg a lakosok számukra kulcsfontosságú közösségi és szolgáltató tereket.
A legfontosabb projektadatok
• Az IKSZT működtetésére igénybe vehető összeg támogatással együtt 51 585 989 Ft
• A beruházás bruttó kiadásaira jutó támogatási összeg: 45 085 989 Ft.
Mi az IKSZT?
Az IKSZT az ÚMVP kifejezetten vidékfejlesztési irányultságú III. tengelyének egyik intézkedése. Célja a kistelepüléseken élő vidéki lakosság megtartása érdekében a helyben elérhető alapszolgáltatások körének bővítése, minőségének és hozzáférhetőségének javítása többfunkciós szolgáltató központok létrehozásával, a többnyire kihasználatlan épületek felújítása és műszaki korszerűsítése révén.
Az IKSZT program alapvetően a következő fejlesztésekre irányul:
• a pusztulófélben lévő közösségi infrastruktúra, az épületek felújítása, korszerűsítése, megfelelő eszközpark kialakítása;
• a helyi szükségletű, jó színvonalú közszolgáltatások hozzáférhetőségének és (e-alapú) elérhetőségének biztosítása;
• a közösségek megerősítése, megerősödésük feltételeinek megteremtése.
Mindezen céloknak megfelelően az ÚMVP által biztosított – legfeljebb 200 000 euró összegű – támogatás az IKSZT épületének felújítására és bővítésére, eszközbeszerzésre, illetve a három éven keresztül biztosított működési támogatás (3-2-1 millió Ft/év) az IKSZT keretében dolgozó munkatárs(ak) bérének finanszírozására nyújt lehetőséget.
Az IKSZT nem jelenti új intézmények létrejöttét, a már meglévő intézményi és szolgáltatási hálózatokra, a közművelődési intézményrendszerre, a teleházakra, eMagyarország-, FIP-, EURODESK és ifjúsági információs pontokra és egyéb formációkra épít. Összegzi az intézmények és szervezetek tapasztalatait, amelyek az emberek találkozását biztosító „közösségi térszerkezetben”, egymásra épülve, egymást erősítve tették és teszik elérhetővé és hozzáférhetővé a lakosságot érintő (köz)szolgáltatásokat, továbbá a civil és üzleti szféra kezdeményezéseit.
Forrás: umvp.eu sajtóanyag