Korszerűsítik és fejlesztik a rácalmási Jankovich Miklós Általános Iskolát
A tervek szerint felújítást és bővítést egyaránt magába foglaló beruházás keretében sor kerül a meglévő főépület és régi iskolaépület közötti összekötő épület építésére, a régi iskolaépület újjáépítésére, az étterem és konyha szárny felújítására, a meglévő főépülethez csatlakozó liftház és személyfelvonó építésére és az épület körüli kertépítészeti munkákra.
Az építési munkákat az előzetesen kiírt közbeszerzési pályázaton nyertes FejérDuna-Ép Kft. végzi. A tervezési program szerint fedett összeköttetés valósul meg a főépület és az étterem között. A főépület tulajdonképpen összeépül a régi iskolaépülettel, mely megnövekedett zsibongó teret jelent. Burkolt felületű, tagolt játszótér kerül kialakításra. Az épület előtt 60 férőhelyes kerékpártároló, valamint telken belül 22 db gépkocsi parkolóhely is létesül. A projekt és ezen belül az építészeti tervek is nagy hangsúlyt fektetnek az akadálymentesítésre. Az ebből adódó követelmények teljesítését célozza a kerekes székkel történő közlekedés feltételeinek megteremtése, az akadálymentes bejárat, az intézmény telkén található gyalogutak felújítása, a csúszásmentes járófelületek, illetve a mozgássérültek számára tervezett illemhelyek kialakítása. Speciális berendezés a lift a földszint és az I. emelet között.
Az ökologikus építészeti elgondolást szolgálják a korszerű, energiatakarékos elektromos és világítási rendszerek, az energiatakarékos és víztakarékos szerelvények és hulladékgyűjtő sziget az udvaron. Az felújítás/bővítés összesen 61 helyiséget érint, 39 esetében komplex akadálymentesítéssel. Az iskolaépületben mindösszesen 711 m2 felújítására és 310 m2 bővítésére kerül sor. Az udvar 1250 m2-rel bővül, és 1500 m2 kerül felújításra. A beruházás az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) támogatásával valósul meg.
*
Szikvíz üzem és üzlet épült Iváncsán, III. tengelyes fejlesztési forrásból
A helyi piac elemzése és a vevői igények felmérése után fogalmazódott meg az a fejlesztési elképzelés, hogy Iváncsa település központjában kerüljön megépítésére és kialakításra, teljesen új beruházás keretében szikvíz üzem és üzlet.
Takács Vilmosné helyi vállalkozó 2009. januárjában nyújtott be támogatási kérelmet az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program III. tengely mikrovállalkozások fejlesztése (létrehozása) témakörében, amelynek keretében 3.910.498,- Ft támogatási összeget nyert a fentiekben bemutatott fejlesztés megvalósítására. A fejlesztés megvalósult, a szikvíz üzem pedig két új munkahelyet is teremt. A településen létrejött egy teljesen új kereskedelmi szolgáltatás.
A kapcsolódó kifizetési kérelem a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) részére benyújtásra került, a támogatási összeg kiutalása folyamatban van.
*
VII. Rácalmási Tökfesztivál
Jó hangulat, két napig jó idő, idén is tömegeket vonzott a VII. Rácalmási Tökfesztivál. Természetesen a centrumban található tökpiramis elnyűhetetlen, s maradandó szimbólummá lett. Már a Hankook is megjelent a megvalósult életképek között, de nem hiányozhatott a boszorka, a tornászó vagy a játszótéri hangulatot idéző tök csodák sem. Az is előfordult, hogy egy portányi szélességben ült ki az útmentére a tök-család apraja-nagyja.
*
Kisapostagi Vendégház felújítása és korszerűsítése ÚMVP III. tengely fejlesztési forrásból
Kisapostagon található a Duna-Vertik Kft. vendégháza és az udvarrészen található további három apartman ház is. A település idegenforgalmát nagyban meghatározza a Duna, mint fő természeti érték, valamint a térségben található számos kulturális és egyéb turisztikai vonzerő. A megnövekedett szálláshely iránti igények generálták azt a fejlesztési elképzelést, amely alapja lett a 2009. elején benyújtásra került támogatási kérelemnek, az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program III. tengely turisztikai tevékenységek ösztönzése intézkedésére.
A fejlesztés következtében a korábban falusi szálláshelynek átalakított parasztház két vendégszobáját kibővítették, és további két vendégszobát is kialakítottak, valamint teljes felújításon estek át a kiszolgáló helyiségek. Az udvaron megépült egy 30 m2-es medence is. Az elnyert támogatás összege: 13.079.779,- Ft.
Az MVH részére első körben benyújtott kifizetési kérelem elbírálásra, a támogatási összeg kiutalásra került. A második körben benyújtott, záró kifizetési kérelem feldolgozása folyamatban van.
*
Bemutatkozik az adonyi Turisztikai Információs Pont
Cégünk az elmúlt évben úgy döntött, hogy a természeti szépségek adta lehetőségeket kihasználva az adonyi kistérség turisztikai vonzerőire, a Mezőföld közepére próbálja az aktív pihenést, a kikapcsolódást, a szabadidő eltöltését a természet közelségében kedvelők figyelmét irányítani.
Az adonyi kistérség 8 települése alkalmas arra, hogy természeti szépségeit, a helyi kultúrát, gasztronómiát bemutassa vendégeinek. A Turisztikai Információs Pontban a településekről, a látnivalókról, a kulturális eseményekről, a rendezvényekről, a vendéglátó- és szálláshelyekről, a közlekedésről kapnak információt az érdeklődők. Az iroda reklámanyagait térítésmentesen vihetik majd el. A saját készítésű, valamint a vállalkozók által készített kiadványok az irodában hozzáférhetők lesznek.
Irodanyitásunk célja, hogy Adonyt és a kistérség többi településének turisztikai értékeit népszerűsítsük, a turizmus fejlődését elősegítsük sajátos eszközeinkkel, mások segítségét és ötleteit is elfogadva. Szeretnénk elérni, hogy a legkülönbözőbb turisztikai szolgáltatások biztosítására képes vagy képessé váló kistérségi és helyi vállalkozók részesei legyenek az irodánkkal való együttműködésnek.
Célunk, hogy a kistérségbe érkező turisták az igénybe vehető, illetve megszervezhető lehetőségekről, szolgáltatásokról megfelelő információt kapjanak. Programajánlatainkkal szeretnénk megmutatni, hogy itt, a Mezőföld közepén milyen természeti, kulturális és művészeti értékek lelhetők fel.
Az iroda nyitva tartása:
Kezdetben az iroda a hét utolsó napjaiban – péntektől vasárnapig – tart nyitva 8-18 óráig, a többi napon telefonos ügyfélszolgálat működik. Elérhetőség: vezetékes telefon, mobil telefon, fax, e-mail, és web lap (ez utóbbi feltöltés alatt van).
Az iroda szolgáltatásai:
• Az érdeklődőknek, illetve a látogatóknak információt szolgáltat.
• Ingyenes turisztikai kiadványok terjesztése,
• Turisztikai marketing tevékenység: koncert- és színházjegyek, különböző rendezvények belépőjegyeinek értékesítése. (A dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház és Művészetek Házával a szerződés aláírás folyamatban van. Tárgyalások folynak a székesfehérvári Vörösmarty Színházzal, a százhalombattai Művelődési Központtal, és még további kapcsolatok feltárása is szükséges lehet).
• Szálláshely közvetítés, szálláshelyfoglalás,
• Turisták utazási tájékoztatása, tanáccsal és útitervvel való ellátása,
• Szabadidő eltöltésére programajánlat és programszervezés,
• Szakmai kapcsolatot tartunk a helyi turisztikai szolgáltatókkal, vállalkozókkal, a különböző szakmai szervezetekkel,
• Önálló weblapunkon széles körű információt adunk az internetezők számára a kistérség aktuális eseményeiről, rendezvényeiről, kulturális és turisztikai értékeiről, érdekességeiről.
• Törekszünk arra, hogy tágabb környezetünk – a megyénk és a Mezőföld – értékeit és turisztikai lehetőségeit is ismertté tegyük.
• Brosúrákat, tájékoztatókat, térképeket, kiadványokat terjesztünk. Irodánk mindent megtesz azért, hogy megfelelő információval segítse az idelátogató vendégeket.
• Kapcsolatot, illetve tartalmas együttműködést valósítunk meg a mezőföldi, a megyei és az országos turisztikai szervezetekkel és a szakirányú gazdasági társaságokkal.
Turisztikai Információs Pont - elérhetőségek:
2457 Adony, Kossuth u. 7. (a Postával szemben)
Telefon: (25) 231-541, mobil: 30/900-5606
e-mail: [email protected]
Ifj. Kékesi István
ügyvezető
*
Ravatalozó fejlesztés Daruszentmiklóson
A daruszentmiklósi ravatalozó épülete 2009-ben a település egyik legleromlottabb állapotú épülete volt. Ma már egy megújult épülete községünknek, amely a köztemetőben található.
Hőszigeteléssel látták el, teljes mértékben felújítottáák a ravatalozót. Kicserélték a villamos hálózatot, az elöregedett nyílászárókat, valamint a tető burkolatot is. A kivitelezés egyik fontos része volt az urnafal megépítése, hiszen ezen területen komoly hiányosságokkal küzdött az épület. A ravatalozó környékét kövezéssel, térkövezéssel és zöldnövényzet telepítésével szépítettük. 2009. elején támogatási kérelmet nyújtott be az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program III. tengely falumegújítás és –fejlesztés jogcímen megnyílt intézkedésre, a felújítás támogatására. Az így elnyert támogatási összeg: 8.844.597,- Ft.
A támogatás leigényléséhez szükséges kifizetési kérelem a 2010. júliusi időszakban az MVH részére benyújtásra került.
*
Komplex fejlesztés kicsiknek és nagyoknak Besnyőn
„Komplex fejlesztés kicsiknek és nagyoknak” projektcímmel Besnyő Község Önkormányzata a 2008. évi ÚMVP III. tengely Falumegújítás és –fejlesztés jogcímre benyújtott pályázatával 11.240.953,- forint támogatást nyert el. A „Komplex fejlesztés kicsiknek és nagyoknak” című pályázatunk keretében egyszerre több gondunk is megoldódott: a cím is utal arra, hogy mind a gyermekeknek, fiataloknak, mind a felnőtteknek, a község egészének fontos fejlesztéseket valósíthattunk meg a pályázati forrás – és persze az önrész – segítségével.
Nagyon hiányzott a kisgyermekeknek egy igényes kivitelű, a nemzetközi szabványoknak is megfelelő játszótér, ebből a támogatásból ez az álom valóra vált és a község központjában, a Ligetben, felépült a rég várt játszótér, melyet örömmel birtokba is vettek a besnyői – és a vendégségbe hozzánk látogató – gyermekek az idei gyermeknapon. Régi fájó pontja volt a községnek több olyan közösségi létesítményének a leromlott állapota, ahol nem kötelező feladatellátás folyik. Ezek a sportöltöző és a tűzoltószertár, amelyeknek a méltatlan állapotára került most gyógyír: megvalósult a külső felújításuk. Ugyanez igaz a régi ravatalozó épületére is, amelynek szintén a külső felújítására nyílt most lehetőség. Mindhárom létesítmény belső felújítása is szerepel a jövőbeni elképzelések között és amennyiben lehetőség lesz rá, megvalósítjuk, hiszen a sportöltöző mintegy kirakata is a községnek a vendégsportolók révén, de saját sportolóink is megérdemlik, hogy méltó körülmények között öltözhessenek. A régi tűzoltószertárból közösségi helyiséget szeretnénk és a régi ravatalozó is új funkciókat kapna a belső megújulást követően, hiszen a későbbiekben urnafalakat szeretnénk kialakítani. A most elnyert támogatási összegből a sportpálya kerítését is fel tudtuk újíttatni, ami szintén nagyon szükséges volt már.
Forrás: Mezőföldi Híd Térségfejlesztő Egyesület