Közintézmények felújítása Répcelakon

Jelentős összegű európai uniós támogatást nyert el a répcelaki önkormányzat több közintézményének a rekonstrukciójára. A munkák elkezdődtek, van, ahol a műszaki átadáson is túl vannak.

A kisváros több száz millió forintos közösségi támogatásnak köszönhetően jelentős beruházásokat hajthat végre az idén. Európai Uniós forrás segítségével újult meg a Százszorszép óvoda, amelynek a szerződés szerinti műszaki átadása július közepén megtörtént. Infrastrukturális jellegű munkákat végeztek itt: új padló- és falburkolatokat építettek be a kivitelezők, a fűtőtesteket, vezetékeket újra cserélték, megszépültek a fürdőhelyiségek és a konyha is. Megvalósult a külső és belső akadálymentesítés, valamint hőszigetelő nyílászárókat építettek be. Az óvoda egyik épületének bővítményében helyet kapott egy foglalkoztató szoba a kiszolgáló helyiségeivel, egy orvosi szoba, egy elkülönítő és egy szerszámtároló. Az óvoda kertje is új arculatot kapott, továbbá új játszótéri eszközök is várják a lurkókat.
A jövő tavaszra a település belvízrendezését is sikerül végre megoldani. Folyamatban van a nyílt közbeszerzési eljárás a kivitelező kiválasztására. Több olyan utcája is van a városnak, ahol nem megfelelően funkcionálnak a csapadékot elvezető árkok és a műtárgyaik. Az átgondolt fejlesztésnek köszönhetően a Csánigi, az Aradi, a Hunyadi utca lakói mentesülnek majd a belvíz okozta károktól a jövőben.
Lázas munkát végeznek a kivitelezők a művelődési házban és a környékén. Teljes belső felújítás, bővítés szerepel a programban. Jelenleg éppen a színházterem álmennyezetének cseréjét végzik a szakemberek, s szerelik a légkondicionáló berendezést is. Az emeleti részen, az ifjúsági klub mellett kialakítottak egy zenei próbatermet. Az épület raktározási gondjainak megoldására egy két helyiséges tárolót húztak fel. Lift is lesz a megújult kultúrházban, s az akadálymentes közlekedést is megoldják.

A közművelődési intézmény mellett a városközpont megújításán is dolgoznak. Jelenleg a főtéri zárt csapadékcsatorna-rendszer kialakítását kezdte meg a munkákat ugyancsak nyílt közbeszerzési eljáráson elnyert vállalkozás. Leghamarabb, szeptemberre a sportpályán dolgozók fejezték be azt a munkát, amelynek része a tekepálya bővítése. Elkészültek az épület tartószerkezetével, a szennyvízcsatornázással, a villanyszereléssel, a vízvezeték kiépítésével. Itt a meglévő kétsávos tekepálya mellé egy ugyancsak kétsávosat építenek. Hamarosan lezárul az a közbeszerzési eljárás, amelyben a sportpálya melletti lelátó kivitelezőjét választják ki. Egy 206 fős vasbeton lelátót emelnek a focipálya mellé, lesz két új cserepad, a lelátó hosszanti oldalán húzódó korlát, a tekepálya épülete mellett pedig egy eredményjelző tábla. Felújítják a sporttelep előtti parkolót, s a Honvéd utca egy szakaszán a járdát.

*

Ritka kincs került a múzeumba, a Nádasdy-óra

Felbecsülhetetlen értékű műtárgy került a Nádasdy Ferenc Múzeum birtokába szombaton. Egy olyan 17. századi óra, amely történelmünk hiteles tanúja, mi több, esszenciája.

Történelminek nevezte az elmúlt szombati, múzeumbéli ünnepségen az óra átadásának pillanatát a megyei közgyűlési elnök, és nem túlzott: ritka kincs került a sárvári intézmény, bővítve: az ország birtokába.
Mégpedig Rajotte-né Nádasdy Erzsébet grófnő önzetlensége, példaértékű hazaszeretete okán. Ő és családja ingyen bocsátotta a múzeum javára a felbecsülhetetlen értékű műtárgyat.
"Erzsébet asszonynak és a jelenlévő családtagoknak, közte Nádasdy Borbála grófnőnek és férjének hálával és köszönettel tartozunk" - mondta a bensőséges hangulatú ünnepségen a múzeum vezetője, Takács Zoltán Bálint. "A múzeum csaknem hatvan éve gondozza azt az örökséget, amely része az ország szellemi hagyatékának. Eddig még nem volt gyűjteményünkben meghatározó, a Nádasdy családhoz köthető műtárgy. Nos, Erzsébet asszony jóvoltából most már van és ez valóban felemelő" - fogalmazott.
Ezt követően Kovács Ferenc elevenítette fel annak a kilenc évnek a történetét, amely idő alatt a műkincs átadásáról-átvételéről tárgyaltak.

"Igazi csapatmunka volt" - összegezte az elnök és kifejezte reményét, miszerint az óra az egész országot gazdagítja és egyúttal jelképe lesz a nemzet iránt elkötelezett arisztokráciának. Ezután a grófnő és Kovács Ferenc aláírta azt az adományozó okiratot, amely pontosan rögzíti a két fél jogait és kötelezettségeit. Az óra mindig megtekinthető lesz, kivéve a tudományos vizsgálatok idejét.

A pohárköszöntőt az alpolgármester mondta, s a köszönet mellett azt is kijelentette: bátorság volt mind az adományozás, mind a befogadás. "Mindkettő nagy felelősséggel és kötelezettséggel jár".

*

Nemzetközi Folklórnapok Sárváron: idén harminc éves a fesztivál

A sárvári Nemzetközi Folklórnapok egyik titka, hogy harminc éve él, mert tartja a közönség szeretete, az európai rangja, hiszen messzeföldről keresett fesztivál.

A Nemzetközi Folklórnapok gyökereinél négy karizmatikus személyiség dolgozott a Nádasdy-várban berendezkedett művelődési házban: Kondor János, Markó Péter, Kondora István és Tóth Ferenc (aki már nem él).
A Nádasdy-vár maga is különleges helyszín, az épületnek önálló karizmája, kisugárzása, hangulata van. Az együttesek is szeretik, szívesen visszajárnak messzeföldről is.

1982-ben a Regös együttes egy külföldi fesztiválon járt a körmendi néptáncosokkal, hazahozták tapasztalataikat. Onnan vették a mintát. 1983-ban rendezték meg az első kis fesztivált, ahol svájci és osztrák zenészek szerepeltek.

"Húsz évig, 1987-től 1996-ig voltam első számú szervezője, de ma is ott vagyok a háttérben. Én írom a programot, Markó Péter fordítja. Ilyenkor a polgármesteri hivatalból szabadságot veszek ki, és a fesztivál idejére beköltözöm a művelődési házba. Azt szoktam mondani, hogy amíg a művelődési házban dolgoztam, a kultúra volt a főállásom, a politika a hobbim, most a politika a főállásom, a kultúra a hobbim. Ez 1988-tól igaz" - mondja Kondora István, a település korábbi alpolgármestere, akit azóta polgármesterré választottak. "Ma már könnyebb a szervezés. Nem nekünk kell vadászni az együtteseket, hanem jelentkeznek és mi válogatunk. Felkerültünk az európai folklórfesztiválok térképére. Hogy Európában jegyzett fesztivál vagyunk, az azt jelenti, tudnak rólunk, keresnek minket".

"A folklórfesztiválon nem erőltetett, túllihegett módon, hanem természetesen mutatkozik meg a magyar identitás. Nagyon figyelek arra, hogy városunk ötcsillagos fürdőkultúrája mellé ötcsillagos kulturális szolgáltatásokat nyújtsunk. A reál és szellemi életünk akkor van egyensúlyban. 530 ezer látogatója van évente a fürdőnek, ez 400 ezer vendégéjszakát jelent. Erős az igény a kulturális programokra, ezért minden hétvégére attrakciót szerveztünk" - fejtette ki Kondora István.

*

Hatszázmillió forintba került – Felavatták az új városházát Celldömölkön

Celldömölk polgármestere, díszpolgára és a megyei közgyűlés elnöke együtt avatta fel az új városházát, amelynek jelképes kulcsát többen is átvehették.

A pannonhalmi bencés főapátság úgy határozott, hogy a polgármesteri hivatalnak otthon adó egykori rendházát visszaigényli. Az állam a város számára 640 millió forint kártalanítási összeget állapított meg, amelyet Kiss Péter közbenjárására a város 2006-ban megkapott. A második tervpályázat volt sikeres, majd a kivitelező kiválasztása után idén elkészült Celldömölk új városházája.

Nem csoda, hogy sűrű sorokban érkeztek péntek délelőtt az ünneplőbe öltözött helybeliek az új városháza előtti térre, s olyannyira sokan voltak, hogy egy kisteherautóval pótszékeket hozatott az alpolgármester, aki maga is segédkezett a székek szétosztásában. A település első embere nem mulasztotta el felsorolni, hogy az új városháza mellett mi minden épült a városban. A szónok az avatás napjára, az államalapítás ünnepére utalva beszédében az összefogás szükségességét is hangsúlyozta.

"Pártpolitikától mentes együttműködésére törekszem, összefogva a civil szervezetekkel. Kisvárosunkról sokan mondják, hogy felébredt alvó állapotából. Lehet-e méltóbban ünnepelni az államalapítást, minthogy az állam egyik szervének, az önkormányzatnak adunk új otthont?" - tette fel a kérdést.

Ezután a megyei közgyűlés elnöke mondott köszöntőt, és adta át a város polgármesterének a megye ajándékait. Celldömölk díszpolgára, Kiss Péter méltatta az új városháza jelentőségét, felidézve azt, hogy harminc év a történelemben egy pillanat. Az elmúlt három évtizedben Celldömölk város lett, most pedig új városházát is kapott, mert egy közösségnek ház kell.

A városháza jelképes kulcsát ezután együtt vette át a jegyzőnő, a helyi mozgáskorlátozott egyesület elnöke, és az idén Celldömölkön elsőként született kisgyermek családja. Végül a történelmi egyházak képviselő áldották meg az épületet és az új kenyeret.

*

Születésnap a medence szélén: Ötéves a Vulkán fürdő

Celldömölk a napokban, folyamatosan ünnepel. A minap avatta a város az új városházát, s máris elérkezett az újabb ünnepi pillanat.

Mintha tegnap lett volna, amikor 2005-ben elkészült a Vulkán fürdő. Sok termálvíz, ma már gyógyvíz szolgálta azóta a látogatókat. Egy 5 évesnek - emberi mértékkel - már komoly jogai vannak. Elvárhatja, hogy felköszöntsék, ezt ma a helybeli, és a sok más helyről érkezett vendégek méltóképpen meg is tették.

Előzenekar, majd ifjú táncosok szórakoztatták a még erős augusztusi naptól kissé bágyadt vendégsereget. Közben a fáradhatatlan gyerkőcök az ugrálóvár, a kisvasút, és a csúszdázás örömeit élvezték. A felnőttek egy népes csoportra figyeltek fel, és sokan a színpad köré gyűltek. Fellépett a KUD, avagy a Branko Radicevic szerb néptánccsoport.

Celldömölk polgármestere beszédében visszatekintett a kezdetekre. Emlékeztetett, sok munka volt a beruházás előkészítésével, de minden gond megoldódott. Az első éven „csak” téli üzemmódban működött a fürdő. 2006-ban kerültek átadásra a kinti medencék, a csúszdák, kiszolgáló létesítmények. Amit Sárvár és Bük évtizedek alatt oldott meg, az itt nem megy. A tapasztalt fürdőjáró közönség elvárja a hasonló komfortot, akár elég erre 5 év, akár nem.

A városvezetés, és a fürdőigazgató Bakó István is mindent megtesznek a fejlesztésekért. Napról-napra változik, alakul, szépül a kisvárosi fürdő. A hely, amely éppen családiasságával, intimebb közegével különbözik a nagy fürdőhelyektől. Közben, nem is észrevétlenül, egy új sportág fejlődik a Vulkán fürdő tan- és versenymedencéjében. A korosztályos versenyeken egyre több kemenesaljai fiatal ér el komoly sikereket.

Befejezésként, megérkezett a legkevesebb, 500 adagosnak tűnő, négy részből kisütött és összeállított születésnapi torta. Komoly érdeklődés kísérte a már megterített, de még üres asztalt is.

Forrás: alon.hu

*

Uraiújfalu, Vámoscsalád: közösen építenek csatornát, tisztítót

Megoldódik a két település szennyvízelvezetése és -kezelése. Hamarosan építeni kezdik a csatornahálózatot és a biológiai szennyvíztisztítót.

Lesz végre csatornája Uraiújfalunak és Vámoscsaládnak is: a községi képviselő-testületek közös beruházásban gondolkodtak, amikor beadták a kérelmüket uniós források elnyerésére. Sikerrel szerepeltek a Nyugat-dunántúli Operatív Program Kistelepülések szennyvízkezelése elnevezésű pályázatán, s a fejlesztéshez szükséges költségek 85 százalékát fedezi is az európai közösség. A teljes beruházás 582 millió forintba kerül, a közösségi támogatás 495 millió forint.

Tegnap projektindító tájékoztatón ismertette Vargyai Vilmos uraiújfalui és Németh Imre vámoscsaládi polgármester a sajtó képviselőivel, illetve az érdeklődő falusiakkal a környezetkímélő fejlesztést.
Mindkét községben nagy a támogatottsága a csatornaépítésnek, jóllehet mintegy 240 ezer forintba kerül az ingatlantulajdonosoknak a rákötési lehetőség megteremtése. Ezt az összeget fizethetik négy részletben, vagy havonta kis összegben, nyolc éven át, lakástakarékpénztári befizetésként.

A műszaki paramétereket a kivitelezést elnyert cég részéről Vida Zotmund műszaki igazgató ismertette. A települések 1305 lakosának 543 beköthető ingatlanán keletkező szennyvizet 9,4 kilométer gravitációs és mintegy négy kilométernyi nyomóvezeték gyűjti össze. Összesen 5,7 kilométernyi bekötővezeték szükséges a telekhatárokig. Mindössze két átemelő telep közbeiktatásával jut el a szennyvíz a biológiai szennyvíztisztítóhoz, amit Uraiújfalutól keletre, a Kőris patak mellé építenek. A tisztított szennyvizet ez a vízfolyás fogadja be, a keletkezett iszapot pedig akár a mezőgazdaságban is felhasználhatják. A munkaterületet már birtokba vette a kivitelező, október közepén várhatóan megkezdődnek a földmunkák. A szennyvízhálózat és -tisztító műszaki átadása egy év múlva lesz, amit fél év próbaüzem követ.

Forrás: Sághegy LEADER Egyesület

Cikk megosztása