A legbátrabb faluval emlékezett Schmitt Pál köztársasági elnök
Az eredetileg tervezett másfél óra helyett több mint három órát töltött a Legbátrabb községben, Kercaszomoron vasárnap dr. Schmitt Pál, a Magyar Köztársaság elnöke. A településen a szomoróci felkelés 90. évfordulójára emlékeztek, a református templomban emléktáblát avattak.
A zsúfolásig megtelt református templomban kezdődött vasárnap délelőtt a kercaszomoriak ünnepe. Ezúttal nagyobb volt a készülődés, mint egy átlagos vasárnapi istentisztelet előtt. A templomkertben és a padsorokban előbb csak a megyei rendőr-főkapitányság bevetési szolgálatához tartozó akció osztály öltönyös rendőrei, majd kormányőrök is vigyáztak a biztonságra. A zászlóhordozók bevonulása után a templom hátsó ajtaján léptek be a vendégek, élükön dr. Schmitt Pál köztársasági elnökkel. A legfőbb közjogi méltóság az Úrasztalával szemben, az első padsorban foglalt helyet Balog Zoltán református lelkész, államtitkár, V. Németh Zsolt országgyűlési képviselő, államtitkár, Kovács Ferenc országgyűlési képviselő, megyei közgyűlési elnök, Majthényi László megyei közgyűlési alelnök, Kapornaky Sándor kercaszomori polgármester társaságában. Az egybegyűlteket - akik között több őrségi polgármester is láthattunk - Ozsváth Imre kercaszomori református lelkész köszöntötte.
A Himnusz eléneklése után leplezték le azt a templom falán elhelyezett emléktáblát, amely a II. világháború helyi áldozatainak, valamint a kitelepítések során 1950 és 1953 között elhurcolt falubelieknek állít emléket. Az ötven kercaszomori nevét tartalmazó emléktáblát Módy Péter szobrász-retaurátor készítette a ma Szombathelyen élő - egykori kercaszomori - kitelepített, Lugosy Piroska kérésére. Az avatás előtt Majthényi László alelnök mondott beszédet, majd Horváth Csaba, a Szombathelyi Polgári Egyesület elnöke Wass Albert Üzenet haza című versével tisztelgett a szomoróciak bátorsága előtt. Az emléktáblát Balog Zoltán áldotta meg. Az istentisztelet után dr. Schmitt Pál a templomkertben idős emberekkel beszélgetett, majd vendéglátóival átsétált a lelkészlakba, ahol berkenyepálinkával koccintottak.
A faluházban Kapornaky Sándor polgármester köszöntője után V. Németh Zsolt olvasta fel Orbán Viktor miniszterelnök levelét. Az ünnepségen az Őrség költője, Kapornaky Gyula kapott posztumusz díszpolgári címet, az emléklapot fia, ifj. Kapornaky Gyula vette át. Kovács Ferenc megyei elnök átnyújtotta a megyezászlót Kapornaky Sándor polgármesternek.
A Hűség Városából, Sopronból dr. Fodor Tamás polgármester köszöntötte a falu lakóit, a Legbátrabb Város címmel kitüntetett Balassagyarmat lakóinak üdvözletét pedig Pulay László önkormányzati képviselő tolmácsolta. Az ünnepség fogadással zárult, amelyen dr. Schmitt Pál is megkóstolta a dödöllét vadpörkölttel.
*
EMVA támogatás faluközpont szépítésre Belsősárdon
Több mint négymillió forintot költ a bolt felújítására a község önkormányzata. A beruházáshoz az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alap száz százalékos támogatást nyújt, ám az általános forgalmi adót a falunak kell megfizetnie. Az önrész ennek megfelelően 25 százalékot tesz ki.
Vida József polgármester elmondta: a heti öt nap nyitva tartó bolt épülete önkormányzati tulajdon, az üzletet azonban vállalkozás üzemelteti. A felújítás a tetőszerkezet, a külső nyílászárók cseréjét és a vakolást foglalja magába. Emellett megvalósul az épület akadálymentesítése, épül hozzá járda, illetve a parkosítást is elvégzik a szakemberek. A bolt a felújítás ideje alatt is nyitva tart.
*
Bánatfa az eltűnt zalai települések emlékére
A bánatfák állítását a Medes Baráti Kör, valamint a hagyományápolásban eddig is élen járó Kovács Gyula erdész kezdeményezte. Elmondása szerint a török hódoltság idején 67 település pusztult el, közülük most hétnek állítottak emléket, ám a sort a későbbiekben folytatni szeretnék. A bánatfákat - melyeket a zalabaksai Horváth Ottó készített - ünnepi szentmise keretében Páli Zoltán csesztregi plébános áldotta meg. A bánatfa kifejezés kettős.
Egyrészt utal a falvak kipusztulása miatt érzett mérhetetlen szomorúságunkra, de a hegyen ennek a szónak más fontos tartalma is van. Azt is jelzi, hogy a boroshordó lassan már ürül, így annak hátsó részét a gazdának egy úgynevezett bánatfával kell megemelnie, hogy az utolsó cseppekhez is hozzájusson. Az istentiszteletet követően a Medes-hegyen sor került egy fából kifaragott Babba Mária-szobor szentelésére is, utóbbit Koszti István Miklós erdélyi szobrász készítette.
*
Az Őrségiek inkább busszal közlekednek
Több mint 80 millió forintból pár hónap alatt buszvárók, buszöblök újultak meg az őrségi településeken. Laczó László, az Őrségi Többcélú Kistérségi Társulás elnöke elmondta, hogy a 19 település nemrég a Regionális Fejlesztési Tanács pályázatán közel 80 millió forintot nyert fejlesztésre.
Ebből a pénzből és még egy kis önerőből 49 buszvárót, négy buszöblöt és egy autóbusz-fordulót építettek. 2010. szeptember 10-én pénteken Őriszentpéteren ünnepélyesen is átadták az új buszvárót. "Fel kellett mérnünk, hogy az Őrségben milyen tömegközlekedési eszközökre van igény és lehetőség" - emelte ki az elnök. "Mivel a legtöbben busszal közlekednek, ezért pályáztunk a megállók modernizálására. Tudomásul kell venni, hogy az őrségi emberek szívesebben szállnak fel a falu szívében a buszra, minthogy eljussanak a valamelyik település végében lévő vasútállomásra. Egyébként is a fából készült buszvárók sokkal jobban illenek az őrségi környezetbe, mint a vasból készült sínek".
Az új buszvárót Őriszentpéteren Kovács Ferenc, a megyei közgyűlés megyei elnöke avatta fel.
*
Megfiatalodik a szentgotthárdi Liget
Megújul a város központjában lévő Liget. Pályázaton sikerült ötven milliós támogatást szerezni a tíz százalék önrészhez. A város önkormányzata a Nyugat-Dunántúli Operatív Programnak az úgynevezett Kisléptékű, pontszerző kisvárosi fejlesztések konstrukcióban a Szentgotthárd városközponti Liget fejlesztése címmel benyújtott pályázatán nyert ötven millió forint támogatást, amit a Regionális Fejlesztési Tanács ítélt meg.
Az összköltség valamivel több mint ötvenöt és fél millió forint. A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg. A kivitelező a közbeszerzési eljáráson nyertes ajánlattevő a budapesti Belváros Tetőtér Kft.
A vállalkozási szerződést a Rába-parti város részéről Viniczay Tibor polgármester írta alá. A felújítás várhatóan október végére fejeződik be. Megújulnak a belső sétautak, a külső járdák (az Arany János utcai, a Vörösmarty utcai oldalon), sorfákat, díszcserjéket, évelőket telepítenek, füvesítenek, gyeptéglázzák a játszóteret. Locsolóvíz-hálózatot, térvilágítást építenek ki, új padokat és hulladékgyűjtőket helyeznek el. A játszótér is megújul, megfiatalodnak az eszközök, műfű, ütéscsillapító burkolat is lesz.
*
Pályázati pénz infrastruktúrára Szentgotthárdon és Felsőszölnökön
A Szentgotthárd és Kistérsége Oktatási Intézmény a felsőszölnöki Kossics József Kétnyelvű Általános Iskolával közösen pályázott infrastruktúrát fejlesztő programra, és nyert el mintegy nyolcmillió forintos támogatást.
Az elnyert összegből a SZOI tagintézményeiben és a felsőszölnöki iskola könyvtáraiban fejlesztik az informatikai infrastruktúrát. A beszerzendő számítógépek és szoftverek segítségével bevezetik az online könyvtári szolgáltatásokat. Az online közös katalógus biztosítja a tanulók számára, hogy saját iskolájuk könyvtárában az összes könyvtár állományából kereshessenek, bibliográfiai, példányszám és kölcsönzési információkat kapjanak. A szentgotthárdi Móra Ferenc Könyvtárral együttműködve az iskolákban a város bibliotékájának állományában is lesz lehetőség a keresésre. A projekt a fogyatékkal élő tanulók számára is minőségi szolgáltatást kíván nyújtani: a csökkentlátók számára képernyőolvasó szoftver kerül beszerzésre. A számítógépek mellett televíziókat és egyéb elektronikai eszközöket is beszereznek, javítva ezzel a könyvtárak szolgáltatási színvonalát és kínálatát.
*
Mobilitás hete: a mozgás jegyében
Szentgotthárd is csatlakozott sok más európai településsel együtt az Európai Mobilitás Hete rendezvénysorozathoz, melyet a Pannon Kapu Kulturális Egyesület koordinált. Az események a mozgás jegyében teltek a Szentgotthárdi Oktatási Intézményben is, valamint más helyszíneken. Például a SZOI pedagógusai és testnevelői az összes tanulót megmozgatták hattól tizenkilenc éves korig. A sorversenyek, focibajnokságok és kidobó mellett szerveztek 2010 méteres futóversenyt, valamint kerékpártúrákat.
Az alsó tagozatos gyerekek a Hársas-tóig nyomták a pedált, a felső tagozatosok és gimnazisták Ausztria felé vették az irányt, és lelkes tanáraikkal együtt a Lapincs mentén a königsdorfi bányatóig kerekeztek. A tanulók a harminc kilométeres táv megtételével maximálisan úgymond teljesítették a rendezvény mottóját: Közlekedj okosabban, élj egészségesebben! Számos más esemény is volt városszerte: egészségügyi szűréseken lehetett részt venni, előadásokat lehetett meghallgatni, többek között ökológiai ismeretekkel lehetett gazdagodni. A Mozdulj Gotthárd! nevű napon a Játékvár Óvodában is a mozgásé volt a főszerep.
Forrás: Őrség Határok Nélkül Egyesület