Tizedik alkalommal rendezték meg a Kondorosi Betyár Napokat
Az elsősorban sajátos betyár- és csárdaszokásokhoz kötődő, dominánsan hagyományőrző, folklór jellegű rendezvény eseményeit gazdagították és jól egészítették ki a lovas, gasztronómiai, kulturális, sport és egyéb szórakoztató alkalmak.
A három napos rendezvény alatt, a tervezett színes program elemek megvalósítása biztosította, hogy a térség, a régió és az ország több pontjáról érkező és a helyi érdeklődők sokasága korosztálytól függetlenül választhatott a számára tetsző programok közül.
Kondoros épített öröksége a Kondorosi Csárda környezetében a betyár-, a lovas tradíciók felidézése különös élményt, turisztikai látványosságot nyújtott.
Jelentős számmal megnőtt a betyárkort idéző öltözéket viselők száma, nemcsak a versenyfelhívásokra benevezettek körében: egyre több kondorosi is szívesen viselte a jeles alkalomra készült egyedi öltözetet. A versenyekre nevezett beöltözöttek: „Rózsa Sándor hasonmások”, „Betyárszépek”, „Csárdabeli szépasszonyok”. A csikósok a tervezett programokon kívül számtalan spontán szereplést, rendezvényt színesítő betyáros jelenetet alakítottak.
A jubileumi rendezvény programjaival igazi fesztiválhangulatot kínált. A gasztronómiai események a vidék hagyományos ízvilágát kínálva kulináris élményeket biztosítottak. A bemutató kiállítások, alkotások sora, a folklór műsorok a település értékeit és a környék gazdag kultúráját közvetítették. A színpadi élő zenei műsorok, több műfajt képviselő jeles művészekkel, zenekarokkal, színvonalas előadásaikkal, kitűnő technikai hangosítással nagyszámú elégedett rajongó közönséget vonzottak.
A település szállás és vendéglátóhelyei mind a három napon teltházasak voltak. A helyben élő családok nagy részénél családi találkozót jelentett a rendezvény.
A X. jubileumi Betyár Napok lehetőséget adott, hogy a rendezvény megvalósulását folyamatosan segítők, támogatók elismerése emlékezetes módon megtörténjék.
A Betyár Napok sorában a gyermek programok gazdagsága, sokszínűsége soha nem tapasztalt mértékben és színvonalon valósult meg. Sikerült a három napos rendezvény minden tervezett eseményét mindenki számára ingyenesen biztosítani.
A X. Betyár Napok kedvezőtlen gazdasági időszakban, bár a szakmai kihívások csúcsán, a Fesztiválok Évében valósult meg. Nagy volt az elszántság, hogy az elvárásoknak megfelelően kerüljön megszervezésre, megrendezésre a település egy évtizedes nagy rendezvénye.
A LEADER Pályázaton nyert támogatás segítségével lehetett ennyire sikeres a rendezvény, amely Kondoros kulturális életének meghatározó momentuma lett.
*
LEADER Akciócsoportok az árvízkárosult gyerekekért
Három LEADER Akciócsoport összefogása révén nyáron hatvan árvízkárosult gyermek pihenhetett ingyen Szanazugban, a gyulai oldalon.
A felsődobszai iskolások az Abaúj LEADER Egyesület szervezésében érkeztek meg a Kettős-Körös partjához. Az akció kezdeményezője és egyben fő támogatója Dr. Sándor Csaba, a Körösök Völgye Akciócsoport Nonprofit Kft. Közös Képviselője volt. A kétszer harminc fős gyermekcsoport utazását Varga Péter munkaszervezet vezető koordinálásával az észak magyarországi akciócsoport biztosította, míg ellátásukhoz két békés megyei szervezet járult hozzá.
Ruck Márton, a Kertészek Földje Akciócsoport Egyesület elnöke felhívására a táborozókat végig a nyaralás alatt mézédes sárgadinnyével lepte meg Engelhardt János medgyesegyházi vállalkozó. A gyerekek a Körösök Völgye Akciócsoport területére jellemző helyi termékekkel is megismerkedhettek: a Békési Diós Tanya felajánlása révén különleges ízesítésű öko-kecskesajtokat, az Apimella Szövetkezet jóvoltából pedig finom mézeket kóstolhattak. A Gáza Coop Kft. naponta friss pékáruval, a Megyeri és Társa Kft. megyeri féle száraztésztával, a Kolbászgyártó Kft. a híres csabai kolbásszal és különböző felvágottakkal segítette a gyermekek ellátását. A finomságot az Éden Werk Kft. tejkaramella termékei biztosították.
A Szanazugban eltöltött napokban a gyerekek nemcsak a hasukat tömték. A szervezők számtalan izgalmas és érdekes programmal várták őket. A nagy melegben talán a legnépszerűbbek a folyóparti játékok, a csónakázás és a hajókirándulás voltak, de az ejtőernyős bemutató, valamint a honfoglalás kori hagyományokat és harcmodorokat felelevenítő előadások is nagy sikert arattak. Az egy hetes kirándulásba békéscsabai és gyulai városnézés és strandolás is belefért. A gyerekek gazdag emlékekkel térhettek haza Felsődobszára.
*
Integrált Közösségi és Szolgáltató Tér Kondoroson
A Kondoros Nagyközség Polgármesteri Hivatalának udvarában álló régi magház Integrált Közösségi és Szolgáltató Térré alakul egy sikeres pályázatnak köszönhetően.
Az önkormányzat tulajdonában lévő, funkciójában kihasználatlan épület átalakítására és szolgáltató központtá alakítására a Kondorosért Alapítvány pályázott. Az IKSZT (Integrált Közösségi és Szolgáltató Tér) kialakítása az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alap által támogatott projekt. A Vidékfejlesztési Minisztériumhoz benyújtott pályázat 100%-os támogatást nyert a felújításra, eszközbeszerzésre és fenntartásra, melynek összköltsége bruttó 52.563.315 Ft.
Az átalakítás nem csupán a meglévő épületet érinti. Mivel az IKSZT-t csak kibővítéssel lehet megvalósítani, így a magtár melletti épületrész bontásra kerül. A kibővítésnek és a bontásnak köszönhetően a település fő közlekedési vonaláról, a Csabai útról is látható és elérhető lesz az épület, biztosítható lesz a Hivataltól független működése.
A munka eredményeként egy háromszintes 192,95 m2 alapterületű közösségi tér jön létre, melyben egy információs szoba, három csoportszoba, iroda, teakonyha és vizesblokkok kapnak helyet.
Az épület átadása 2010. december végére várható, mely ezután közösségfejlesztési és egészségfejlesztési programoknak, civil szervezeteknek biztosít helyszínt, emellett elektronikus közigazgatási végpont szolgáltatást nyújt, és Állami Foglalkoztatási Szolgáltatások (ÁFSZ) információs pont is kialakításra kerül.
Forrás: kondoros.hu
*
Bővítették a geotermikus fűtési rendszert Szarvason
A beruházás eredményeként több mint 1200 méternyi gerincvezetékkel bővült a geotermikus fűtési rendszer Szarvason.
Békés megyében Szarvas élen jár a termálvíz hőenergiájának hasznosításában. A városban fűtésre felhasznált összes energia több mint 20 százaléka a föld mélyéből feltörő 95 Celsius-fokos vízből származik, sok helyen kiváltották már ezzel a gázfűtést. Ez országosan is kimagasló eredmény, mivel a hazai átlag alig haladja meg a két százalékot. A településen kilenc termálkút van, ebből öt rendelkezik vízjogi engedéllyel.
A geotermikus fűtési rendszer üzemeltetésével három cég is foglalkozik a Körös-parti városban. Az önkormányzati tulajdonban lévő Szarvasi Gyógy-Termál Kft. többek között két iskola, a múzeum, az orvosi rendelő, a fürdő, a két egyetemi kar, valamint az úgynevezett délépes lakások fűtéséről gondoskodik. Az ipari parkban lévő termelőüzemek jelentős részénél is termálfűtés van, ők a Barex Kft.-től vásárolják a geotermikus energiát. Ezenkívül még egy magánkézben lévő cég végez kisebb volumenben hasonló tevékenységet.
A Barex Kft. beruházásaként csaknem 45 millió forintból (50 százalékos pályázati támogatással) korszerűsítették és bővítették a meglévő termálvezeték-rendszert. Sebestyén György projektmenedzser elmondta, a fejlesztés keretében 1260 méternyi új vezeték épült, ami lehetővé teszi új fogyasztók bekapcsolását. Két multinacionális kereskedelmi üzletlánc is jelezte, hogy szarvasi boltjaik fűtéséhez a jövőben a Barex Kft.-től kívánnak geotermikus energiát vásárolni. Emellett az önkormányzat beruházásában épülő inkubátorházat, illetve a leendő új tűzoltólaktanyát is termálvízzel fűtik majd. A hálózat bővítése mellett a régi vezeték egy részének, továbbá a hőközpontnak a szigetelését is kicserélték. Mihály István, a Barex cégvezetője tájékoztatása szerint a geotermikus energia jelenleg mintegy 10—15 százalékkal olcsóbb a gáznál. Fontos szempont az is, hogy ez egy környezetbarát fűtési technológia.
Forrás: beol.hu
*
Múzeumpedagógiai oktatóterem a békéscsabai Munkácsy Emlékházban
Elkészült a Munkácsy Emlékház múzeumpedagógiai oktatóterme. A Munkácsy Emlékház iskolabarát fejlesztése című projekt 28.849.534 forintot nyert a TIOP egyik pályázatán. A projekt egyik kiemelt célja és egyben legnagyobb volumenű fejlesztése a muzeális intézmény hátsó épületrészének belsőépítészeti átalakítása volt.
A Megastruktúra Kft. kivitelezésében a korábban raktárként használt helyiség teljesen megújult, új tartalmat nyert. Kialakították az Emlékház egyetlen komplex oktatótermét, amely egy tolóajtó segítségével szükség esetén két kisebb helyre osztható. Így teremrészenként 10-15 gyermek, összesen legfeljebb 30 résztvevő befogadására nyílik lehetőség. A fejlesztés magában foglalta – a vizesblokkal együtt – a teljes körű akadálymenetesítést, a megközelítést szolgáló járda átépítését. A munkák után az intézményben megfelelő színvonalú, külön női-férfi és mozgássérült mosdó is van.
Látványos és előre láthatóan az Emlékház látogatói számára kedvelt multimédia eszközzé válik az előtérben, az enteriőrbe illeszkedő asztalkába épített érintőképernyős infopult, amelyen a kúria története, a polgári életet bemutató tájékoztatók, Munkácsy életútja és a festőhöz köthető interaktív játékok jelennek meg. Ezzel a tartalommal az oktatóteremben elhelyezett másik infopultnál is lehet majd találkozni.
Hasonlóan kedvelt kiegészítő lehet a festőállványba épített tv, amelyen elsősorban Munkácsy festményeit tekinthetik meg a betérők, de egy-egy előadás anyaga is levetíthető lesz rajta
A kúria folyosóján, a bejárat mellett egy, a kiállítóhelyet bemutató bronz makett segíti a tájékozódást elsősorban vakok és gyengénlátók számára.
A foglalkozásokat színesítő elem lesz a korhű ruhák felpróbálásának lehetősége, amelyeket a korábban az Evangélikus Gimnáziumban is tanító textilművész, Szücsy Krisztina készít.
Ezeknek a fejlesztéseknek köszönhetően a XXI. századnak megfelelő, a stílusát, korhű kialakítását, berendezését mégis megőrző muzeális kiállítóhellyé válik a Munkácsy Emlékház.
Forrás: csabaradio.hu
Forrás: Körösök Völgye Akciócsoport Nonprofit Kft.