Tekergő csúszdák és szaunavilág Mórahalmon

Október végére elkészül a Szent Erzsébet Mórahalmi Gyógyfürdő 880 millió forintból épülő új komplexuma, a családbarát fedett gyermekfürdő és szaunapark. Az 50 éves létesítménybe jövőre akár 400 ezer vendég érkezhet.

Többszintes kaland- és élménymedence, gyermek- és bébipancsoló, két fedett csúszda kap helyet a Szent Erzsébet Mórahalmi Gyógyfürdő új, önálló épületszárnyában. A tavaly december óta épülő létesítményt a napokban mutatták be a sajtónak.

– Mintegy 3400 négyzetméterrel bővül a fürdő, ebből 415 négyzetméter a vízfelület. 8 új medence épül. A csúszdák hossza összesen 200 méter, az egyik nagyjából 90, a másik 110 méter – mutatta be az impozáns épületet és a fedett részen kívül is tekergő csúszdákat Nemesi Pál, a kivitelező Ferroép Zrt. vezérigazgatója, kiemelve: október végén kezdődhet a próbaüzem.

– A család számunkra a legfontosabb érték. Az a célunk, hogy mindenki jól érezze magát a fürdőben: a nagyszülőket a meleg vizes szolgáltatásokkal tudjuk megnyerni, a gyermekeket pedig az új élménymedencékkel – hangsúlyozta Nógrádi Zoltán, Mórahalom polgármestere. A családcentrikus szemlélet jegyében gyermekfelügyelettel ellátott játszósarok, pelenkázó és teakonyha is helyet kap majd az épületben – míg a fiatalok szórakoznak, a szülőket és nagyszülőket termálvizes ülőmedence, jacuzzi, Kneipp-
medence, jégkásakút és szaunapark várja. Nyugágyakkal ellátott szabadtéri napozóban is elnyújtózhat a beruházástól remélt évi 85 ezer újabb fürdőző – a polgármester szerint évente akár 400 ezer vendég is jöhet a mórahalmi fürdőbe.

Nógrádi Zoltán a következő évek legfontosabb feladatai között a szabadtéri úszómedencék befedését, illetve további „zöldövezet", árnyas, fás terület kialakítását jelölte meg.
Mórahalom az Új Magyarország Fejlesztési Terv Dél-alföldi Operatív Programban nyert támogatást a fürdő fejlesztésére: a 880 millió forintos beruházáshoz az önkormányzat 440 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatást kap.

A 2006 óta négycsillagos gyógyfürdőben télen 8, nyáron 13 medence üzemel, 97 embernek és 22 vállalkozásnak munkát adva.

Forrás: delmagyar.hu

*

Határokon átnyúló együttműködés - Üllés

Üllésen együttműködési megállapodást írt alá szeptember elején Nagy Attila Gyula üllési polgármester és Huló István, a vajdasági Etnolife Egyesület vezetője.

A 93 ezer 588 euró uniós támogatással megvalósuló Jó szomszédok a közös jövőért – Néphagyományőrzés és táborozás határok nélkül programban az üllési gyermekek és felnőttek csoportokban utaznak majd a vajdasági kistelepülésekre és a festői szépségű Ludasi-tónál épült Róka tanyára, ahol testközelből is megismerhetik a térség hagyományait és természeti kincseit. Az üllésiek szintén vendégül látnak vajdasági csoportokat, valamint táncosaik, kórusaik és népművészeik is fellépnek majd a Vajdaságban rendezett kulturális rendezvényeken.

Forrás: delmagyar.hu

*

Megépül a kishatár útja

1,5 millió euró (közel 430 millió forint) uniós támogatást nyert Szabadka, Mórahalom és Királyhalom a kishatáron átnyúló út megépítésére Ásotthalom és Királyhalom között.

A 100 százalékos támogatást élvező programban Ásotthalom és a határ között nagyjából egy kilométer hosszú és 7 méter széles út épül, amely a határ túloldalán 8–900 méteres úttal folytatódik. A Nemzeti Infrastruktúrafejlesztő Zrt. írja ki a kivitelezői tendert – júniusra megépülhet a szakasz. Ahhoz, hogy 10 éves előkészítés, tervezés után megnyílhasson a határ Ásotthalomnál, magyar részről alá kell még írni a két ország közötti megállapodást, valamint a pénzügyőrségnek fel kell építenie a kiszolgáló épületet.

Forrás: delmagyar.hu

*

Átadták a Öttömös első közparkját

A község uniós falumegújítási és -fejlesztési pályázaton nyert 5,2 millió forint támogatást, amihez az önkormányzat 1,3 millió forintos saját erőt biztosít.
Ebből közösségi parkot alakítottak ki a falu szívében, a volt Huszta-féle ház helyén. A több évtizede lakatlan, omladozó épület sebként éktelenkedett a főutcán. Az új közparkkal növekedett a belterület zöldfelülete, szép környezetet nyújt a helybeliek szabadidős programjaihoz, valamint a közeli művelődési ház szabadtéri rendezvényeinek. Új parkolóhelyek létesítésével megoldódik a közeli intézményekhez érkezők megállási gondja; nem kell a keskeny útpadkán hagyniuk a járműveket.

A parkot ünnepélyesen átadták; egyetlen mozzanat, a füvesítés maradt őszre. Bata Ferenc polgármestertől megtudtuk, a parkosítás szépséghibája, hogy késik a pályázati támogatás; a pénzügyi nehézséget egy bank 5 millió forintos támogatási hitelével hidalják át, aminek természetesen – kedvezményes – kamatai vannak.

Forrás: delmagyar.hu

*

Városközpont fejlesztése Kisteleken

Kistelek Város Önkormányzata a kisteleki Szent István Király Plébániával és az Aqua Hotel Kistelek Kft-vel együttműködve európai uniós támogatás segítségével igyekszik megszépíteni a város központját.

Az építési munkálatok 3. ütemeként szeptembertől a városközpontban megkezdődtek a Polgármesteri Hivatal homlokzat felújítási- és a Templomkert megszépítésének munkálatai és számos helyszínen parkolók kialakítására kerül sor. Ebben az ütemben kerül felújításra a Rendezvényháztól az SZTK épületéig tartó járdaszakasz is, melynek elkészülte után a fiatalok és idősebbek is biztonságosabban, kényelmesebben és könnyebben eljuthatnak majd a más forrásból szintén megújuló és kibővülő Szakorvosi Rendelőhöz. Mindezek mellett tovább épül a buszpályaudvart a Szent István tértől elválasztó árkád és az új Művelődési Ház épülete is. A megépülő árkád a buszpályaudvar zaját és buszforgalmát választja le a Szent István park gyalogos és csendes forgalmától.

A városvezetés abban bízik, hogy a 2011. január végére lezáruló fejlesztés-sorozat a kistelekiek megelégedésére és örömére szolgál majd.

*

Mórahalomra települ a vetőmag-feldolgozó

Kelet-Európát kiszolgáló vetőmag-feldolgozó és csomagoló üzemet, elosztó központot épít a mórahalmi agrár-ipari parkban a francia RAGT Semences – jelentette be az augusztus végi sajtótájékoztatón Didier Nury, a cég általános ellátási igazgatója.

A minőségi vetőmagok termelésében, nemesítésében és forgalmazásában a kontinens egyik vezetőjeként számon tartott RAGT Semences 2012-ig hozza létre 40 állandó és 60 alkalmi munkavállalónak állást adó üzemét, amelyet később bővíthet is. – Helyi lakosokat szeretnénk foglalkoztatni – hangsúlyozta az igazgató. A több mint 1100 alkalmazottal bíró RAGT vállalat tavalyi forgalma 272 millió euró volt (Magyarországon meghaladta az egymilliárd forintot), vetőmagrészlege 144 milliós forgalom mellett 636 főnek adott munkát. 15 nemesítő állomása működik Európában. Huszonkét növényfaj – többek között kukorica, kalászos gabonák, takarmányfüvek, pázsitfüvek, szója – 235 fajtájának vetőmagját forgalmazza. Pitó Enikő, az ITD Zrt. regionális igazgatója közölte: a vállalat – a befektetésösztönző állami szervezet aktív közreműködésével – féléves előkészítés, több telephely vizsgálata után választotta a beruházás színhelyéül Mórahalmot.

Az ipari park infrastruktúrája, a hozzá kapcsolódó szolgáltatások, a polgármesteri hivatal gazdaságfejlesztési ajánlata, benne például az egyablakos ügyintézéssel – ez győzte meg a befektetőt Nógrádi Zoltán polgármester szerint.

Mintegy 800 millió forintnyi gazdaságfejlesztési beruházás is megvalósult az ipari parkban: uniós támogatással kezdő vállalkozásoknak otthont adó, 2000 négyzetméteres inkubátorközpont épült, 300 millió forintból. Két cég már be is költözött, két továbbival szerződéskötés előtt állnak – kereskedelemmel, szolgáltatással, termeléssel foglalkozó vállalkozások egyaránt helyet kaphatnak. Fejlesztették az agrár-ipari parkot is: a közel 80 hektáros területen immár 39 vállalkozás működik, több mint 400 alkalmazottal.

Forrás: delmagyar.hu

*


Új sportcsarnok Forráskúton

Új sportcsarnokkal gazdagodott Forráskút községe, amit a falunapon adtak át. A létesítmény egy év alatt készült el.

1979-ben csodájára jártak a környékbeliek: 31 éve adták át Forráskúton azt a sportcsarnokot, ami egyedülálló volt, hiszen ekkor a falvakban csak elvétve találtunk tornatermet. Szép volt, azonban napjainkban már elavultnak, kicsinek számított.

2010. augusztus 28-án ismét középpontba került a 2400 főt számláló település. A falunapon adták át azt a sportcsarnokot, ami a Homokhátság egyik legszebb, legkorszerűbb sportlétesítménye.
– Egy éve kezdtünk munkához, ennyi idő alatt készült el 480 négyzetméteres csarnok – kezdte beszámolóját Forráskút polgármestere, Fodor Imre. – 235 millió forintba került az építkezés, ezzel befejeződött az általános iskola felújítása. Pályázati forrásból sikerült megvalósítanunk azt a beruházást, amit már a falubeliek nagyon vártak, hiszen így a sportolók és a tanulók is európai körülmények között mozoghatnak.

Forrás: delmagyar.hu

Forrás:
Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület

Cikk megosztása