Mezőségi olimpia Gelejen
Augusztus 14-én Gelej Község Önkormányzata és a Dél-borsodi LEADER Egyesület közös szervezésében zajlott le az I. Mezőségi Olimpia, melyre az egyesülethez tartozó településekről lehetett nevezni. A vidéki, paraszti életformához kötődő vetélkedőn összesen 10 versenyszámban (szalmabála gurítás, talicska rodeó, gumicsizma hajítás, „paraszt sacc”, vízhordás, kukorica hántás, célba dobás, bálahordás, „kerge paraszt, Mi van a szalmában?) mérhették össze tudásukat a négy főből álló csapatok.
A geleji sportpályán kellő fantáziával és nagy gonddal összeállított játékállomások várták a Mezőnagymihályról, Tiszadorogmáról, Ároktőről és Tiszabábolnáról érkező résztvevőket. Az időjárás is kedvezett a rendezvénynek. A verőfényes napsütés mellett a helyiek vendégszeretete is fokozta a jó hangulatot.
Demeterné Nyeste Erzsébet polgármester és Vargáné Kerékgyártó Ildikó DBLE elnök köszöntője után vette kezdetét a versengés, amely a közönség számára is igen érdekesnek, élvezetesnek bizonyult. Az első és második helyen geleji csapatok végeztek, a harmadik helyezést Ároktő csapata szerezte meg.
A díjak kiosztásánál jelen volt Kovács Tibor országgyűlési képviselő, aki a LEADER egyesület elnökével közösen gratulált a dobogós helyezést elérteknek, és megköszönte a részvételt valamennyi csapatnak. A helyszínen minden érintett vendéglátásban részesült a szervezők jóvoltából. Ízletes babgulyás, finom geleji sajtok és sült ökör várta a versenyzőket.
*
Szögedi falunapok tizenötödször
2010. augusztus 14-én 15. alkalommal rendezték meg a sajószögedi falunapot. A rangos eseményre más településekről is érkeztek vendégek. Színvonalas programokkal, finom ételekkel várták az érdeklődőket a falunapra. A vendégeknek két napra nyújtottak szórakozási lehetőségeket. Nem csak a helyieknek, hanem a környékbeli lakosoknak is.
Az első napon került sor a községi díjak, kitüntetések átadására, amelyeket 1993 óta azok a személyek kapnak, akik sokat tettek a településért. Tizenöt személy, civil szervezet kapott jutalmat és két tanulót is kitüntetésben részesítettek. A kitüntetések átadása után több zenekar is színpadra lépett. A falunapi programok másnap folytatódtak. Kézműves-foglalkozás, verseskönyv-bemutató, óvodások és iskolások műsora szórakoztatta a közönséget.
A Búzavirág népdalkör és a helyi rockzenekar sem maradhatott távol a rendezvénytől. Az est egyik legnépszerűbb eseménye a közös szalonnasütés volt, ahol közel 300-an forgatták a nyársakat.
*
Kerékpáros hétvége a Mezőcsáti kistérségben
A Szívlapát Alapítvány, Jövő/Menő programjának keretén belül ismét aktív munkát végzett a Mezőcsáti kistérség településein, szeptember első hétvégéjén.
A mostani feladat célja, hogy az önkéntesek kerékpárjukkal feltérképezzék településeinket, és az ott látható nevezetességeket, látványosságokat papírra vetve minél több információt gyűjtsenek össze a látottakról.
A bicikliseket, a T-COM dolgozóit és az Alapítvány tagjait Tiszabábolnán a BioBábolna Vendégház és a Pákász Vendégház látta vendégül.
Sok aktív fiatal gyűlt össze, és volt, aki egészen Debrecenből hajtott el idáig, hogy bejárhassa és megismerhesse vidékünket.
Az önkéntesek által végzendő felmérés fókusza a helyi nevezetességek felmérése, természeti és kulturális értékek, valamint kapcsolódó történetek rögzítése, koordináták, pontos cím megadása, az egyes nevezetességek közötti távolságok bejárása, utak minősége; kerékpáros infrastruktúra feltárása: hol találhatóak a biciklitárolók, komp menetrendek, pihenőhelyek pontos rögzítése; helyben termelt élelmiszer beszerzéséhez és a helyi kézművességhez kapcsolódó információk gyűjtése.
A megmozdulás célja, hogy létrejöjjön egy a kerékpáros turizmus fellendítését segítő kerékpáros útikönyv és térkép, az összegyűjtött adatok internetes elérési lehetősége, továbbá a helyszínen a projektekhez kapcsolódóan elhelyeznének kerékpáros tájékoztató táblákat.
A programon tiszteletét tette a Magyar Kerékpárosklub elnöke is, László János, aki egy-két hasznos információval látta el az érdeklődőket, és még a kerékpárok összeszerelésében is segített. De hogy a „celebek” se maradjanak ki a bringázásból, szombat reggel az egyik csapathoz csatlakozott Novák Péter, Till Attila és Bombera Krisztina is, feladatuk a nagyecséri halott település felderítése volt.
A tekergős szombati nap után mindenki megfáradva tért vissza szálláshelyére. A közös vacsora mellett a résztvevők beszámoltak kalandjaikról, az esésekről és a lerobbant biciklikről.
Reméljük, hogy mihamarabb errefelé tekereg térségünkben a Jövő/Menő csapata.
Molnár Andrea
kerékpáros önkéntes
(még több fotó a cikkek alatti galériában)
*
Kistérségi vidékfejlesztési körkép
A Tiszaújvárosi kistérségben járva itt-ott már megfigyelhetőek a 2008 őszén elindult Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) első eredményei. A program 2008-as pályázati fordulójában sikeresen szereplő 6 település (Hejőkeresztúr, Hejőkürt, Hejőpapi, Hejőszalonta, Kiscsécs és Sajóörös) összesen 118 millió Ft-os támogatásban részesült a falufejlesztési akciókra rendelkezésre álló vidékfejlesztési keretből.
Az egyes önkormányzati projektek teljes nettó költségét kitevő fejlesztési forrást a települések arculatában meghatározó épületek külső felújítására, elhanyagolt közterületek rendbetételére, parkosítására, uniós előírásoknak megfelelő játszóterek létesítésére használhatják fel az önkormányzatok.
Hejőkürtön a községháza melletti, előzőleg funkció nélküli, beépítetlen, gazos területre valamennyi korosztály szabadidős programjának kulturált eltöltéséhez hangulatos környezetet nyújtó szabadidőparkot és modern játékokkal felszerelt játszóteret „varázsolt” a helyi önkormányzat. Az igényesen kivitelezett többfunkciós park igazi ékessége a községnek, nagyban hozzájárul a lakosság komfortérzetének javításához, a lakókörnyezet otthonosabbá tételéhez.
Többfunkciós park Hejőkürtön
Uniós támogatásból szépült meg a sajóörösi faluközpont is: a katolikus templom előtti Szent Imre tér teljesen új ruházatot kapott, a díszes burkolat, a telepített zöld- és virágfelületek jelentős mértékben növelik a központi terület esztétikai értékét. A sajóörösi önkormányzat által megvalósított fejlesztési projekt részét képezte a világháborús emlékmű és környezetének rendbetételével egy, a hősi halottakhoz valóban méltó emlékhely kialakítása, valamint a község Tiszaújváros felé eső szélén egy sziklakert köré tervezett pihenőhely létesítése is.
Szent Imre tér Sajóörös
Ugyancsak elnyert ÚMVP pályázati forrásból történik Hejőpapin a polgármesteri hivatal külső felújítása és az épület környezetének rendezése. Hejőszalontán néhány héten belül elkezdődnek a művelődési ház felújításának kivitelezési munkálatai.
Hejőkeresztúron 2011 első felében korszerű játszótér létesül. A településképet előnyösen befolyásoló helyi fejlesztések sorába illeszkednek az egyházak templom-felújítási törekvései is. Az illetékes egyházi szervezetek a helyi örökségvédelemre elkülönített ÚMVP-keretből összesen 96 millió Ft, az egyes egyházi projektek teljes bruttó költségét fedező támogatást nyertek 4, a kistérségben található templom felújítására.
Az oszlári, a tiszapalkonyai és a hejőszalontai református templomot érintő fejlesztések még nem kezdődtek meg, a sajószögedi görög-katolikus templom felújítása 2009 végére megvalósult. A program második, 2009-es pályázati fordulójában elindult önkormányzatok, non-profit szervezetek (Girincs, Hejőbába, Nagycsécs, Oszlár, Sajószöged, Tiszapalkonya) számára várhatóan ez év végén hirdethetünk eredményt.
Forrás: Dél-Borsodi LEADER Egyesület