Jelentős fejlesztések a dél-baranyai térségben

Siklóson és Sellyén egyaránt jelentős fejlesztések indultak el, melyek hozzájárulnak a térség felzárkóztatáshoz. A turisztikai fejlesztéseket jól kiegészítik a Dél-Baranya Határmenti Települések Egyesülete által az ÚMVP-ből támogatott vidékfejlesztési projektek.

„Rehabilitációs központ lesz itt, talán még amerikaiak, volt katonák is jönnek majd” – beszélik az emberek, főként persze a jól értesültek Siklóson a volt határőr-laktanyával kapcsolatban. Annyi bizonyos, hogy az előkészítő munka szépen halad, bár a terület új tulajdonosának eredeti terveihez képest van némi csúszás. Amint azt a befektető képviselője korábban elmondta, már az ősszel szerették volna elkezdeni az építkezést, és 2011 tavaszára tervezték a befejezést, ám a munka még nem indult el. A látvány mindenesetre megdöbbenti azt, aki az elmúlt hónapokban, netán években nem járt a városban. A volt laktanya elhanyagolt épületeit lebontották, csak a főépület szerkezeti váza áll még, és a környezete is tiszta, rendezett.

A tervek szerint kétszáz szobás, négycsillagos sporthotelt, hozzá tartozó üzletközpontot és kiszolgáló részt, valamint a fejlesztés harmadik ütemében a hotelhez tartozó, de különálló apartman házakat szeretnének építeni. A befektető Grontmij Canor Kft. egyik képviselője elmondta, hogy a jogerős építési engedélyt már megkapták, még ebben az esztendőben nekiállnak a földmunkáknak, és a jövő év végére szeretnének meglenni az első ütemmel, amelyben valóban egy termálvizes részleggel is rendelkező sporthotelt és annak kapcsolódó létesítményeit építenék meg. A teljes tervek szerint azonban a hathektáros területen valóban szeretnének rehabilitációs központot kialakítani, amelyhez amerikai kormányzati pénzeket remélnek.

Azt már korábban elmondták, hogy a beruházás finanszírozásába magántőkét, az energetikai részleg felépítéséhez pedig uniós pályázati forrásokat is szeretnének bevonni.

Négy éve került vissza a volt határőr kiképző bázis a siklósi önkormányzat tulajdonába. A város közepén elterülő hathektáros területet ingyenesen és tehermentesen adta át 2006-ban a Regionális Határőr Parancsnokság a városnak. Az akkoriban 340 millió forintos nyilvántartási értékű ingatlant éveken át hiába próbálták eladni, érdeklődő több is, komoly vevő egy sem akadt. A több mint 15 éve üresen álló laktanyát végül idén tavasszal adta el az önkormányzat 120 millió forint plusz áfáért egy holland tulajdonosi hátterű fővárosi ingatlanfejlesztő cégnek.

Sellye város önkormányzata a Draskovich-kastély több mint héthektáros parkjának helyreállítására és felújítására nyert el közel tízmillió forintos támogatást a pályázati ciklus első fordulójában.
Nagy Attila polgármester elmondta, ez az összeg gyakorlatilag az előkészítést foglalja magában, ennek keretében elkészítik a részletes megvalósíthatósági tanulmányt, a geodéziai felméréseket és a kerttörténeti dokumentációt. A második fordulóban 164 millió forintot pályáz meg a település, ez a beruházás már száz százalékban támogatott forrásból valósulhatna meg.
A projekttel kapcsolatban a polgármester elmondta, amennyiben a második forduló is eredményes lesz, úgy teljes egészében megújul a park növényzete és a kastély környezete is. A tervek szerint eltávolítanak 260 balesetveszélyes, beteg fát, lebontják a rossz állapotban lévő kerítést, a vízházat és a raktárt. Az állatok védelme érdekében etetőket, odúkat, búvóhelyeket készítenek, a lebontott kerítés helyére pedig újat építenek. A terület központi részét franciapark stílusban állítják helyre, ennek megfelelően alakítják ki az új rózsaágyásokat is. Kiépítik az öntözőrendszert, illetve felújítják a parkban lévő lépcsőket, korlátokat, kőedényeket, a filagóriát és a szökőkutat. A kanyargós sétányok szegélyeit is kiigazítják és gyöngykavicsréteget terítenek ki.

Forrás: bama.hu

*

Ismeretátadás új polgármesterek számára

2010. 10. 27-én Sellyén és 11. 09-én Siklóson a DBHTE fórumokat tartott az akcióterület újonnan megválasztott polgármesterei számára.

A Dél Baranya Határmenti települések HACS működési területén lévő 88 település közül 29 helyen változott meg a települést irányító polgármester személye.A változás jelentős arányú, mert az összes település arányában 33%-ot tesz ki. Mivel körzetünk bővelkedik az aprótelepülésekben, az érintett lakosság arányában ez kisebb, a népesség 28%-át jelenti. Súlya ugyanakkor azért fontos, mert a vidéki településeket segítő EMVA-III. tengely és a LEADER pályázatai minden települést azonos eséllyel támogatnak. A fejlesztési ág adta lehetőségek, és a vezetővé válásukat megelőző időszakban elért eredmények megismerése fontos a program az új vezetők számára is.

Az egyesület vezetése és munkaszervezete mindkét kistérségben fórumra hívta az új településvezetőket, ahol az NFÜ kistérségi koordinátorokkal bemutatták tevékenységi területüket, e mellett azokat az alapismereteket is érintették, amelyek szükségesek a támogatási rendszerek megismeréséhez. A megrendezett fórumok természetesen csak az első lépés a szükséges ismeretek átadásához.

*

Az Ormánság közösségi háza

Elkezdődtek az átalakítási és felújítási munkálatok a volt mozi épületén, amely közösségi házként funkciónál majd a jövőben.
A kivitelezői szerződést is aláírta már az önkormányzat a ZÁÉV Általános Építési Vállalkozó Zrt.-vel.
Nagy Attila polgármester elmondta, a közösségfejlesztést és a kistérség turisztikai vonzerejének növekedését hivatott megvalósítani a városban új szolgáltatási funkcióként megjelenő közösségi ház. A város, illetve az Ormánság közművelődési intézményrendszerének fejlesztését is jelenti egyben az új létesítmény – a környék egyetlen komolyabb rendezvények megtartására is alkalmas helyszíne lesz –, amelynek kialakításához 181 milliós pályázati támogatást is nyert a település.
– A beruházás során a volt mozi felújításával létrejövő közösségi házban egy 110–140 fős nagyterem és két többfunkciós 30–40 fős kisterem ad majd teret a különböző szakköri foglalkozásoknak, munkaerő-piaci képzéseknek, bemutatóknak, kiállításoknak, előadásoknak, kluboknak – mondta a polgármester. – Az újonnan kialakított közösségi színtér alkalmas lesz a fiatalok szabadidejének hasznos eltöltésére, helyi zenekarok számára próbahelyszínek biztosítására, vendégtársulatok fellépésére, hobbi körök, valamint helyi civil szervezetek és művészeti csoportok kezdeményezéseinek támogatására, illetve a felnőttképzés erősítésére képzések és tanfolyamok szervezésével.
Az épületben kialakítunk egy melegítőkonyhát, öltözőket, valamint a projekt szerves részét képezi egy rendezvénysátor beszerzése, mely az éves programstruktúra során a koncertek, fesztiválok, megrendezésében nyújt többletlehetőséget a város számára. A fejlesztés eredményeként létrejövő komplex szolgáltatásokat nyújtó helyszíntől a közösségfejlesztés mellett a turizmus színvonalának növekedését és az idelátogató vendégek számának növekedését is várja a város.

*

Beremendi fórum

A Dél-Baranya Határmenti Települések Egyesülete szeptember végén Beremenden a falunap keretében tartott fórumot.

A rendezvényt közvetlenül megelőzően Orsokics István elnök és Szarkándi Lajos a horvátországi Hercegszőlősön vett részt egy turisztikai konferencián.

Orsokics István elnök előadásában a határnyitás adta lehetőségeket mutatta be, aminek legfőbb fejlesztési területe a vidéki turizmus lesz. Ebben közös fejlesztési célterületeket kell találnunk, mert kettőnk kínálata lesz látható külföldről, az autópálya közeli befejezése bennünket is bekapcsol az európai tranzitba, célállomás lehetünk, de ahhoz sok fejlesztés kell. Figyelmeztetett arra, hogy 10 km távolságban ne fejlesszünk ugyanarra a célra, mert egymásnak konkurenciát teremtünk, de hangoljuk össze fejlesztéseinket, hogy egymás kiegészítői lehessünk.

A fórumon Szarkándi Lajos munkaszervezet vezető ismertette a résztvevőkkel a közelmúltban két rendezvényen is a Vidékfejlesztési Minisztérium részéről meghirdetett vidékfejlesztési programot és a vidéki közösségeket érintő részleteket. Ismertette a magyar pályázati rendszerben várhatóan 2011 márciusában és áprilisában kiírásra kerülő III. tengely 4 jogcíme célterületeket és a LEADER célterület helyi céljait. Mindegyik esetében elmondta a jelenleg folyamatban lévő pályázatok állását, az eddig lekötött forrásokat, valamint a tavaszra várható forrásokat.
Ezt követően bemutatta a DBHTE által felvállalt határon átnyúló programlehetőségek alapjait. Elmondta, hogy a Beli Manastri-i Baranja LAG-gal felvették a kapcsolatot, keresik az együttműködés területeit.

Orsokics István
elnök elmondta, hogy a két terület Beremend és körzete tekintetében korábban is több szállal kapcsolódott, ezt alapként felhasználva tervezik a kapcsolatot kiterjeszteni a két LEADER területre. A kormányzati programok fő vonalaiban közösek, a horvátok hozzánk képest 2 év csúszással lemaradásban vannak, ők az előcsatlakozásnál tartanak. De a csatlakozás időpontja jól behatárolható, így arra felkészülhetünk.

Előremenve, közös fejlesztési stratégia kidolgozása a fontos, mert mindkettőnk számára az a leghasznosabb, sőt a korábbi történelmi kapcsolatok alapján az életképes is lehet. Ennek biztosítására egy IPA-programot megpályáztunk, sikere esetén közös stratégiát dolgozunk ki, tanácsadóként részt veszünk a horvát-oldali stratégia tervezésben. Addig is minden lehetséges szálat fel kívánunk deríteni, ami érdemi előnyt jelenthet.

A résztvevők közül többen a pályázatok tartalmi részei után érdeklődtek, többen annak lehetőségét kérdezték, miként kell elképzelni a bekapcsolódást a közös fejlesztésekbe.

Orsokics István arra ösztönöz, hogy minél több szervezet keressen élő partnert, mert az élet adta kötelékek adnak arra esélyt, hogy kétoldalú előnyt jelentő jövőkép fogalmazódjon meg.

*

Vidéki örökség megőrzése Drávacsepelyen

Az ÚMVP III. tengelyes Vidéki örökség megőrzése pályázatnak köszönhetően felújították a település 1802-ben épült református templomát. A felújítást követően októberben tartották a műemléki református templom műszaki átadási eljárását.

A program keretében a Kovácshida Környéki Református Társegyházközség 30 244 284 forint vissza nem térítendő támogatást nyert a munkálatokra, mely a nettó költségek 100%-a.

A beruházás keretében a torony és templomrész szétszakadását állították meg, a belső és külső falfelületeket újra vakolták. Cserélték a templom tetőszerkezetét és nyílászáróit, illetve felújították a parókia külső felületeit. A fejlesztésnek köszönhetően a templomtér akadálymentesen megközelíthetővé vált.

A műszaki átadás első szakaszában a felújítási helyszínt járták be a résztvevők. Ennek során a kivitelező képviselője részletesen bemutatta az épületen elvégzett munkákat, melyet aztán a műszaki ellenőrrel együtt szemrevételeztek is. A műszaki ellenőr korábban részmunkákat ellenőrző bejárásokat is tett.

Ezt követően elkészítették a záró bejegyzéseket az építési naplóban átadták a megvalósulási dokumentációkat, a Kovácshidai polgármesteri hivatalban a szükséges kiegészítő irodai munkákat elvégezték.

Forrás: Dél-Baranya Határmenti Települések Egyesülete

Cikk megosztása