Sziget Fesztivál 2010 (Beszámoló)

A Sziget második napja. A Leader utca szomszédságában, a Táncházában szól a zene, a jó hangulat hamar terjed a Hungarikum Faluban. Déltől tánctanítással várták az érdeklődőket a Pajtában, alföldi népviseletemben én is beálltam a Szigetlakók és néptáncosok alkotta körbe. A Sziget Fesztiválon egyre kevesebb magyar szót lehet hallani.

Tapasztalataink alapján a vendégek nagy része holland, francia vagy angol. Itt most nem okozott gondot a nyelvi sokszínűség, pár pillanatra mindenki magyar néptáncosnak érezhette magát.

A 9 színpadon fellépő világsztárok, és számos más sokszínű program mellett magyar vidék bemutatására is kiváló lehetőség ez a rendezvény. Kis utcánkban egymás mellett sorakoztak régiónként a pavilonok, s bennük az egyes Vidékfejlesztési szervezetek területén készülő népművészeti, hagyományőrző portékák, helyi termékek.
Az ÚMVP Irányító Hatóságának támogatásával, az ország szívébe került egy hétre a magyar vidék. Ez évben az aratás és a kenyér központi témája köré szerveződtek a népzenei, néptáncos és hagyományőrző programok. A hét az Európa szerte híres magyar búza, a hatalmas alföldi kenyerek jegyében telt. Ehhez kapcsolódva a mesterség bemutatók között ki lehetett próbálni a cséplést is.
A Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület standján, a Dabas és Térsége Kézműves Egyesület termékeit állítottuk ki. Válogatni lehetett a népi iparművész által fonott kosarak, zsűrizett tányérok, különböző levendulából készült termékek és népi fajátékok színes kínálatából. Nagy sikere volt a nyakba akasztható pálinkás pohárnak, amely mindig kéznél van, és sosem veszik el. Kicsik és nagyok egyaránt nagy örömüket lelték a falovacskákban, melyekből egy egész ménes elkelt. Francia vendégeink ragaszkodtak hozzá, hogy a paripák mind-mind magyar nevet kapjanak. Így talált gazdára többek között Ráró, Vezér és Pajkos.
Érdeklődve állták körbe szinte egész nap a diótörő játékot és sorra próbálkoztak, kinek sikerül a legtöbb diót – vagy legalább egyet - összetörni. Gyermekek és idősebbek, külföldiek és magyarok egyaránt próbálgatták nagyszüleink gyermek- és ifjúkori népi játékait. A gólyaláb, a különféle búgócsigák, pörgettyűk, ördöglakatok hosszú percekre lekötötték az arra járókat. Kézműveseink segítségével kipróbálhatták a korongozás és a fafaragás fortélyait is. Készültek kis cserepek, kancsók és dinoszauruszok is agyagból.
Úgy érzem, hogy aki ellátogatott a Hungarikum Faluba, a Sziget és egyben Magyarország egy más arcát is megismerhette.

Egyesületünk további fotói megtekinthetők ide kattintva.

Susán Ivett
Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület

*

Nyárádmenti Napok Nyárádszeredán

A Nyárádmente Kistérségi Társulás kétnapos rendezvényén vettek részt július 31-én és augusztus 1-jén Nyárádszeredán a Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület munkatársai. Majdnem 12 órás utunk végén nagy szeretettel fogadtak minket Székelyföldön.

A kétnapos rendezvény keretein belül szombat délelőtt „Esélyt a Vidéknek! Szebb jövőt a Nyárádmentén!” címmel, vidékfejlesztési konferenciára került sor. A Kistérség eddig elért eredményeiről, és a még kérdéses pontokról tájékoztatott minket Dászkel László polgármester úr, aki egyben a kistérség vezetője is; valamint Gligor Róbert László a kistérség munkatársa, és dr. Hajdú Zoltán a Fókusz Ökocenter ügyvezető igazgatója, környezetvédelmi szakember.
Dászkel László köszöntötte a jelenlévőket – közöttük a magyarországi Leader szervezetek képviseletében a Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület, „A Bakonyért” Vidékfejlesztési Akciócsoport Egyesület és a Pannónia Kincse Leader Egyesület tagjait. A polgármester úr kiemelt feladatnak tartja a magyarországi kapcsolatok erősítését és ápolását. A hosszú, és komplex tervezési folyamat eredményeként remélhetőleg az erdélyi csoport is megkapja a Leader Egyesület címet, az ehhez szükséges HVS-en történő utolsó simításokhoz kérték a jelenlévő HACS-ok segítségét.
Gligor Róbert László röviden bemutatta a kistérséget és az együttműködés folyamatait. A 2001-ben, a Fókusz Ökoközpont kezdeményezésével létrejött 3 önkormányzatból álló Társulás 2003-ig néhány közös projektet hajtott végre, majd 2004-ben újabb önkormányzatok csatlakozásával immár 13 önkormányzat, s ezzel 69 település dolgozik együtt.
A 2007-2008-as évben szakmai és pénzügyi segítséget is kaptak a Vidékfejlesztési Stratégia kidolgozásához Magyarországtól. Tavaly bekapcsolódtak a Nemzeti Vidékfejlesztési programba 41 civil szervezettel és az önkormányzatokkal. Elkezdődtek a községekkel való egyeztetések és megalakult a Helyi Akciócsoport.
Hajdú Zoltántól megtudtuk, hogy – bár a Nyárádmenti Kistérségi Társulás kialakulását erősen befolyásolták a földrajzi adottságok – a Nyárád folyó körvonalazta a jövőbeni Társuláshoz tartozó községeket, mégsem ez volt a meghatározó. Francia példára a „tintafolt módszert” követték a Nyárád mentén. Először csak 3 önkormányzatból állt, majd a jó példát látva csatlakozott a többi önkormányzat településeivel együtt.
A célok meghatározásánál fontos volt a térség jövőképének kialakítása. A jövőbeni fejlesztések között szerepelnek országos fejlesztések, mint a Budapest-Bukarest autópálya szakasz további megépítése, a folyók szabályozása, valamint helyben a turizmus fejlesztése, Natura 2000-es területek védelme, környezetvédelem. Mint látható, egymásnak ellentmondó fejlesztések szerepelnek a tervek között, mégis a problémák helyett a megoldások keresésére és a kérdések megválaszolására koncentrálnak.
Mindemellett a jövőkép nem végleges, folyamatosan igazítani kell a változásokhoz, az új helyzetekhez.
Törekednek arra, hogy a fejlesztések területén a 3 tőke modell alapján alakítsák a terveket és ne nyomja el a gazdasági fejlesztés az ökológiai és a szociális fejlesztéseket.
A Munkacsoport kialakítása folyamán első körben a tájékoztatásra, az információk átadására helyezték a hangsúlyt. Második körben külön megkeresték azokat, akik részesei lehetnek a projekteknek vagy érintettek lehetnek azok megvalósításában. Így alakult ki egy igen aktív szűk csoport, akik részt vesznek a konkrét munkában, a feladatok meghatározásában.
A magyarországi Leader szervezeteket képviselő három HACS egyenként bemutatkozott és bemutatta tevékenységi köreit. Mivel a Nyárádmenti kistérség még nem kapta meg a Leader címet nagy segítség neki a már működő Leader Egyesületek működésébe betekintést nyerni.
A konferencia végén lehetőség nyílt arra, hogy interaktív módon megbeszéljük a felmerülő kérdéseket, problémákat. Magyarországi munkaszervezet vezetők próbáltak minden kérdésre kimerítő választ adni.
Ezután a Nyárádmenti napok folytatásaként a kistérségi önkormányzatok ünnepélyes ülése következett. A magyar nyelvű együttműködési szerződéseket már egy korábbi alkalommal aláírták a felek, így most a román nyelvű együttműködési szerződések aláírására kerülhetett sor az Egyesületek képviselői és Dászkel László polgármester úr által. A Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesületet Zsírosné Pallaga Mária elnökhelyettes asszony képviselte.
A program folytatásaként díszebéd következett, majd este sanzon- és operettest valamint néptáncfesztivál megtekintése közül választhattak az érdeklődők.
Vasárnap reggel Turisztikai vásárt és Helyi Termék Kiállítást rendeztek a Nyárádmentén. Egyesületünk a Dabas és Térsége Kézműves Egyesület zsűrizett termékeivel vett részt a rendezvényen és a térségben működő turisztikai szolgáltatások ajánlatait mutatta be az érdeklődőknek. Míg a publikum a különböző magyar és erdélyi tájegységek portékáit csodálhatta, és vásárolhatta meg, a rendezők színvonalas, javarészt néptáncos bemutatókból készített csokorral tették még színesebbé a vásárt. Fellépett többek között a Bekecs néptánc csoport, akiket az Örkényi Vitéz Napokon is láthattunk fellépni. Eközben, a sátron kívül jellegzetes népi ételek készültek a bográcsokban, melyet a zsűri értékelt és Egyesületünk csülök pörköltje az ötödik helyezést szerezte meg a főzőversenyen.
Erdély hangulatos kis városával, Nyárádszeredával remélhetőleg egy hosszantartó, és szakmailag eredményes együttműködés kezdődött az idei Nyárádmenti napokon.

Susán Ivett
Projekt menedzser

*

A Betyárdombi tanösvény

Táborfalván adták át ünnepélyes keretek között a tanösvényt, Dabas, Hernád és Táborfalva polgármesterei, alpolgármesterei valamint a Táborfalvi Általános Iskola 4. osztályos tanulói részvételével. A jelenlévők Molnár József műszaki vezető vezetésével be is járták az útvonalat, tanulmányozták az ismertető táblákat.

Miután megkaptam a részletes útbaigazítást, miként is lehet megközelíteni az útvonalat, kollégámmal, Igaz Istvánnal útra keltünk mi is megismerni a bemutatott ösvényt. A rajz és szöveges ismertető révén könnyen eljutottunk a négyes kereszteződéshez, s onnan rövid keresgélés után megtaláltuk a kezdőtáblát is. Molnár József elmondása szerint még tervezik a tanösvény pontosabb kitáblázását a könnyebb megtalálhatóság érdekében.
A Kiskunság északi részét, valamint a Felső-Homokhátság növény és állatvilágát bemutatni szándékozó információs táblákon sok érdekességgel, új ismerettel találkozhat a túrázó. Megtudhatjuk, hogy ez a homoktalajjal borított vidék az ország egyik legszárazabb része, alig több mint 500 milliméter csapadék esik évente. Napsütésre viszont nem panaszkodhatunk, ez hazánk talán legnapfényesebb területe. A tanösvény összesen 2,8 kilométer hosszú, a gyakorlatlan túrázó sem fárad el. A hat darab információs tábla tartalmazza a legfontosabb növény- és állatfajok leírását, valamint ízelítőt kaphatunk az erdőgazdálkodás világából is. Mi is több védett rovarral és kisebb erdei állattal találkoztunk utunk során, valamint láttunk sok érdekes növényt is.
A bemutatott rész teljes egészében állami tulajdon, vagyonkezelője a Honvédelmi Minisztérium. A táj a szokványos alföldi sík vidékhez mérve teljesen mesebeli, a maga kis dombjaival, emelkedőivel és a még ma is látható teljesen szabályos kör alakú, robbanások által létrejött kráterekkel, melyekből ma erdei fenyők, fekete fenyők, kocsányos tölgy, fehérakác és egyéb más fafajok nőnek az ég felé. Utunk során főként erdős területen haladunk, de több helyen figyelhetünk meg mozaikosan gyepfoltokat, a területre szintén jellemző boróka, galagonya bokrokkal, árvalányhajjal.Említésre méltóak még az óriási keresztes pókhálók, melyeket lépten-nyomon megfigyelhetünk.

Végezetül egy rövid leírás, hogyan találhatjuk meg a Betyárdombi tanösvényt. Az 5-ös főúton Budapest irányából megérkezve Táborfalvára jobbra fordulunk az első lehetőségnél. Követjük az utat, amíg aszfaltborítású, ez pontosan egy honvédségi épület bejáratáig tart. Itt balra térünk le egy földútra. Átmegyünk a vasúti síneken, majd az első elágazónál a jobb oldali irányt választjuk. Négyes kereszteződéshez érve jobbra fordulunk, itt ismét átkelve a vasúti síneken pár méter után újabb elágazó következik balra. Itt már láthatóak a tanösvény útvonalát jelölő fehér alapon piros C jelzések. Ezen az ösvényen haladva könnyen megtalálható a tanösvény kezdő táblája. (Alább, a Csatolmányokban térképrészleten jelölve is láthatják az odavezető utat, illetve a tanösvényt).
Ezen az ösvényen haladva könnyen megtalálható a tanösvény kezdő táblája.

Mindenkinek tartalmas, kellemes szórakozást kívánunk!

Susán Ivett – Igaz István
Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület

*

Nemzetközi szakmai tapasztalatcsere az Európai Unió támogatásával

2010. augusztus 23-a és augusztus 29-e között a Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület működési területéről erdészeti szakemberek és magánerdő-tulajdonosok csoportja vett részt szakmai tapasztalatcserén a francia Groupement de Productivité Forestière Médoc (GPF Médoc) által szervezett programon.

A cikket teljes terjedelmében alább, a Csatolmányokban olvashatják.

Az útról készített fotókat ide kattintva tekinthetik meg.

*

A Franciaország nevű bolygón jártunk

Nyár végén a Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület szervezésében, a francia GPF Médoc-kal való nemzetközi együttműködés keretein belül 20 térségünkbéli erdész, erdőtulajdonos, illetve erdészeti szakember kapott lehetőséget arra, hogy szakmai horizontjait Franciaországban feszegesse.

Augusztus 23-án, hétfőn, Ferihegyről indult gépünk, a felszállás körülbelül egy órát váratott magára, azonban ezt a utazóközönség még mindig kevésbé sajnálta, mint az a madár, amely a turbinába tévedve mindezt okozta. Pedig az utasok is nagyon türelmetlenek voltak…
Párizsba érve a fejszámlálást követően taxiba szálltunk és a TGV állomására hajtottunk. A taxis még nyers, tört és akcentusos franciámat is kellemes csalódásnak élte meg, amit én a pozitív hozzáállás jegyében bóknak vettem.
A TGV kedvemre való volt: 290 kmh, végtelen tájak, szélerőművek. Kellemes társ az ablakon való kibámuláshoz, alváshoz, zenehallgatáshoz, gondolatrendezgetéshez.
Bordeaux-ban a vonatról leszállva már várt a busz, ami Pauillac-ba vitt minket. A szimpatikus városka a Gironde-torkolat partján fekszik. Egy kis hotelben kaptunk helyet a település szélén, a kikötőtől néhány száz méterre. A szállás tájolása különösen a napfelkeltekor elfogyasztott reggelinek kedvezett, ami pedig nekünk kedvezett, hiszen az alváson és a reggelin kívül nemigen tartózkodtunk itt.
Keddtől péntekig a GPF Médoc által szervezett erdő- és üzemlátogatásokon, szakmai előadásokon vettünk részt. Laikusként is sok ponton találtam érdekesnek a programot, elsősorban azért, mert eltér a magyarországi gyakorlattól.
A szakmai programot megtörve csütörtökön Blaye városába utaztunk, ahol a párszáz éve még betörni vágyó angol hadihajók elleni védekezés szolgálatára felépített erődöt tekintettük meg. Egy csillag alakú hatalmas építményrendszer tárult elénk, gyönyörű kilátással, katakombával, éttermekkel, sörözőkkel, üzletekkel.
Az óceán borongós idővel, hatalmas hullámokkal és 20 fok alatti vízhőmérséklettel fogadott azon kevesünket, akik magukat nem kímélve, hacsak 20-30 méter erejéig, de elindultunk a francia parttól az Újvilág irányába. Lelkesedésünk mintegy fél órán keresztül volt képes felülmúlni vacogásunkat. Ezután csatlakoztunk a csapat másik feléhez, akik megelégedtek a víztömeg puszta látványával is. Egy kellemes vacsora után indultunk vissza a szállásunkra, Pauillac-ba.
A hivatalos program lezárására péntek este került sor. A vacsora után a francia és a magyar fél ajándékokat nyújtott át egymásnak, ezzel köszönve meg egyik oldalról a szervezést, másik oldalról pedig a látogatást.
Szombat reggel 6 órakor reggeli, majd buszút Bordeauxba, onnan ismét TGV Párizsba. Rövid séta a csomagokkal, bejelentkezés a szállodába az Avenue du Maine-en, ebéd a Boulevard de Montparnasse-on, majd szieszta ismét a szállodában.
Az utazás fáradalmait nem mindenkinek sikerült 1-2 óra alatt kipihennie, így a csapat több részre oszlott. Voltak, akik a szállodában maradtak, mások útra keltek a hatalmas fővárosban. Én az Avenue du Maine – Notre Dame – Louvre – Jardin de Tuileries – Champs Elysées – Diadalív – Eiffel Torony útvonalat választó csapattal tartottam. Lenyűgözött a Notre-Dame előtt hömpölygő tömeg nyüzsgésével szemben az épületen belül uralkodó nyugalom, a Champs Elysées forgatagának sokszínűsége, a Diadalív monumentalitása és természetesen az éjszaka sötétjében kivilágított Párizs látványa Gustave Eiffel remekéről. Az éjfél egy kis sörözőben érte az akkor már három főre fogyatkozott csapatot. Rövid séta, majd megérdemelt pihenés a hotelben. Egy pillanattal később megszólalt az 5:45-re beállított ébresztő. Készülődés villámtempóban, nagy koncentrálással mutató ujj a földszint gombon, majd a váróban a főnököm hasonló állapotban. Maradék erőnket összeszedve a nyújtózkodó Montparnasse toronynál keltünk útra. Célunk nem volt egyéb, mint belélegezni az ébredő Párizst. Láttuk, amint a felkelő nap első sugarai estig bekéredzkednek a levegőbe, hallottuk a bagettet pakoló pék csoszogását a Montmartre-on, láttam a mosolyt, amit a lágy harmonikaszó formált az arcokra. Eközben néhány pillantást vetett ránk a Sacré Coeur és a Moulin Rouge is. Fél tíz körül járt az idő, amikor visszaértünk a hotelbe. Ezután reggeli, bepakolás, gyülekező, taxi, repülőtér, felhők, Budapest majd Dabas… és a csomagom lehuppant az ágyamra, miközben az ismerős hangú puli ugatását hallottam a kertből.

Pacsirta Mátyás
Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület

*

Dabas: tájékoztató a városközpontban folyó munkákról

Tájékoztatjuk Önöket, hogy Dabas Város Önkormányzata a „Magas színvonalú közösségi kulturális és kereskedelmi funkciókat nyújtó városközpont megteremtése Dabason" tárgyban kiírt pályázaton közel 935 millió Ft támogatásban részesül. A projekt keretében az alábbi fejlesztések valósulnak meg jelenleg a városközpont környékén:

* Bartók Béla út környezetrendezése (járda és kerékpárút építése, útfásítás, zöldterületrendezés, utcabútorok kihelyezése). A déli oldalon a Bartók Béla út-Vörösmarty út csomópontjától a Báthory utcáig, az északi oldalon a Bartók Béla út-Vörösmarty út csomópontjától az 5-ös útig.

* Szent István tér környezetrendezése (térburkolás, növénytelepítés, utcabútorok kihelyezése, szökőkút építése).

*Közműépítési munkálatok (elektromos hálózat földkábeles kiváltása a Spar áruház és a Falu Tamás utca között, víznyomócsőcsere).

* Bartók Béla út-Vörösmarty út csatlakozásánál akadálymentes körforgalom ki-alakítása (közműkiváltások, út- és járdaépítési munkálatok).

* Táncsics Mihály Gimnázium bővítése és homlokzatfelújítása (Bartók Béla úti épületrész).

A Bíróság és Földhivatal épületének homlokzatfelújítása.

Az egyes ingatlanok megközelítését vagy közműellátását érintő munkavégzésekkel kapcsolatban részletes tájékoztatást adunk a munkavégzés megkezdése előtt. Amennyiben kérdésük, észrevételük lenne a munkálatokkal kapcsolatban, a DASZOFE Nonprofit Kft. Városfejlesztési Társaság (2370 Dabas, Szent István tér 1/B) munkatársai a 06-29/561-238-as telefonszámon rendelkezésükre állnak. Az építési munkálatokkal járó kellemetlenségek miatt szíves megértésüket és türelmüket kérjük.

Tisztelettel:

Kőszegi Zoltán Prohászka Csaba
polgármester projektmenedzser

Forrás: Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület

Cikk megosztása