Bár komoly lemaradása van hazánknak számos uniós tagállamhoz képest, a kormány a mostani együttműködési közeledést is biztatónak tartja, jelezte a miniszter.

A Magyar Vidék Napja vendégeként érkező lengyel államtitkár-helyettes, Artur Lawniczak megtiszteltetésként aposztrofálta a meghívást, s örömmel tett eleget a két ország nemzeti vidéki hálózatainak együttműködését segítő okmány aláírásának. Az államtitkár-helyettes szívet melengető gondolatokat fogalmazott meg azzal kapcsolatban, hogy a két ország kulturális és gazdasági kapcsolatai a tíz évvel ezelőtti átutazási nehézségektől mára kiegyensúlyozottá és önkormányzati, kormányzati szinten is gyümölcsözővé fejlődtek. Fontosnak tartotta megjegyezni a magyar uniós soros elnökségi és a közös agrárpolitikai reformprogramban nyújtott segítő kezet, amit Lengyelország a jövőben is ígér a magyar félnek munkája során.

V. Németh Zsolt, vidékfejlesztési államtitkár a sajtót is nagyban foglalkoztató LEADER program megújítási helyzetképet jelentett be. Október közepén társadalmi vitára bocsátja a tárca azt a szakmai elemzést, melyet a július 15-én felálló munkabizottság több hónapos elemző munkával készített a LEADER program átalakítása és felülvizsgálata. Az államtitkár előzetesen elmondta, az elemzés értelmében a kormány fő célja az egyszerűsítés és az ügyintézési idő, az eljárásrend felezése. A jogszabályi háttér túlbonyolítása is akadályozta a Helyi Akciócsoportok működését, s a fejlesztésekre és kapcsolatépítésre szánt időt és pénzt. Utóbbi az unióban elvárt százalékok alatt maradt az utóbbi két évben, így van mit behoznia a program támogatottjainak.

A konferencia vendégeként érkező Artur Lawniczak a két ország közös vidékfejlesztési gyakorlataira és a mindkét országban működő nemzeti vidéki hálózatok szorosabb kapcsolatának megpecsételéseként együttműködési megállapodást írt alá V. Németh Zsolttal a két országban működő nemzeti vidéki hálózatok közötti kooperáció előmozdítására: többek között közös szakmai tapasztalatcserék megszervezésére, kutatások elvégzésére, jó gyakorlatok átadására és terjesztésére, a lengyel és magyar LEADER helyi akciócsoportok közötti együttműködések támogatását szolgáló közös programok előkészítésére.

A sajtó munkatársaitól érkezett kérdésekre a magyar államtitkár összegző válaszában elmondta, a LEADER programban maradt tartalékok átcsoportosítása és hatékonyabb kihasználása, vagy a teljes rendszer átalakítása a két lehetséges irány. Ebben a döntést a már eddig is közreműködő Helyi Akciócsoportoktól kapott véleményekre alapozva lehet meghozni, de a társadalmi vita okán egyéb vidékfejlesztésért dolgozó civil és érdekképviseleti szervezet, sőt maguk a gazdálkodók is teret kapnak érdekeik és ötleteik célba juttatásához.

A LEADER-programmal együtt folyamatban van a civil és szakmai összefogást segítő Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) átalakítása is - tette hozzá az államtitkár.

A konferencián az MNVH főtitkára, Dr. Mikula Lajos elnökletével lezajlott szekcióülés elsősorban a hálózat teljes körű, strukturális megújulásáról szólt. Ahogyan a főtitkár elmondta, „az MNVH alapvető funkciója – a vidékfejlesztésben érintett szereplők közötti együttműködések erősítése – megköveteli a nagyfokú nyilvánosságot, a döntési folyamatok átláthatóságát. Ennek az elvárásnak az MNVH eddig nem teljes egészében tudott megfelelni. Emiatt szükséges az MNVH működési és döntéshozatali rendjének az átalakítása. A döntéshozatalban a korábbinál nagyobb és világos hatáskört kap az MNVH Elnökség, s a hálózat tevékenységének tudományos megalapozásához segítséget nyújt majd a Tanácsadó Testület. Ebbe a tudományos élet vidékfejlesztéssel foglalkozó személyiségei kapnak meghívást. Az MNVH újjászervezésétől egy, az érintettek igényihez jobban illeszkedő, átláthatóbb működést vár a Vidékfejlesztési Minisztérium.”

Az MNVH aktuális tevékenységei közül már konkrétumként hangzott el, hogy Vidékfejlesztési Akadémia címmel október 28-tól a vidékfejlesztésben érintett térségi szereplők találkozására és szakmai információk átadására szolgáló rendezvénysorozat indulhat, s még ebben az évben időszaki kiadvánnyal is jelentkezik a nemzeti hálózat.

A konferencián több előadásban szóltak a nemzetközi hálózatokkal való szorosabb kapcsolatok kiépítéséről, a jó példák meghonosításáról, melynek egyik lépéseként értékelhető, hogy a lengyel fél megtisztelte jelenlétével a III. Magyar Vidék Napját, és a most aláírt együttműködési megállapodással is kifejezte azonos törekvési érdekeiket.

Forrás: umvp.eu

Cikk megosztása