Az előleg kifizetését azoknak a tagállamoknak engedélyezte az Európai Unió Közvetlen Támogatások Irányító Bizottsága, amelyek rendkívüli eseményre hivatkozva, megfelelő érvanyaggal alátámasztva nyújtottak be kérelmet.

Fazekas Sándor 2010. július 12-én Brüsszelben, a Mezőgazdasági és Halászati Miniszterek Tanácsülésén kérte az EU mezőgazdasági minisztereit, hogy támogassák a Bizottsághoz benyújtott SAPS előlegfizetésre vonatkozó magyar kérelmet, mivel Magyarországon a rendkívüli árvíz és időjárás miatt kritikus helyzet alakult ki, és a termelők súlyos károkat szenvedtek.

Mivel a Bizottság az idén nem adott ki általános, mind a 27 tagállamra kiterjedő, előlegfizetési felhatalmazást, ami akár 80%-os előleg kifizetését is lehetővé tette volna, ezért a 73/2009/EK tanácsi rendelet 29-es cikk 4. pontjának b/i pontját kellett alkalmazni

A jogszabály értelmében, ha nem minden tagállam kér és kap támogatást, akkor maximálisan 50%-os előlegfizetés engedélyezhető, ezért Magyarország az idén mind az SAPS előlegnél, mind a különleges tejtámogatásnál a maximális 50%-os előlegfizetésre kapott engedélyt.
Hazánkon kívül Belgium, Franciaország, Görögország, Olaszország, Írország, Lettország, Litvánia Spanyolország és Románia kapott előlegfizetési lehetőséget.

A rendkívüli időjárás következtében kialakult helyzet miatt az SAPS/SPS, valamint a különleges tejtámogatás előlegét – az MVH ellenőrzéseit követően – október 16-tól kaphatják meg az igénylők. 180 000 termelőt és 5 millió hektár földet érint a kifizetés.
SAPS előlegként max. 86 € hektáronkénti támogatásban részesülhetnek a gazdák, amely mintegy 24 350 Ft/ha támogatást jelent. Az új jogcímként az idén először bevezetett, soron különleges tejtámogatás 50%-os előlege 6.5 milliárd (23.1 M.€), ez tejkilogrammonként 4.5-5.0 Ft.-ot tesz ki.

Forrás: VM Sajtóiroda

Cikk megosztása