Az államtitkár a Tamásiban tartott rendezvényen elmondta, hogy kedvezőbbé teszik az ökológiai gazdálkodás jogi feltételeit, és újra szeretnék indítani az agrár-környezetgazdálkodási programot, mert abból sokan kiszorultak.
Hozzátette: az ökogazdálkodás érdemes arra, hogy közpénzekből segítsék, mivel megfelel a minőségi, szermaradvány-mentes élelmiszereket előállító, környezeti egyensúlyt fenntartó, és megélhetést nyújtó helyi gazdaság feltételeinek.
Ángyán József szerint a támogatási rendszer eddig inkább a tőkebefektetési társaságokat segítette. Az előző kormány az Új Magyarország Fejlesztési Terv 1.400 milliárd forintos, hétéves keretének körülbelül 80 százalékát elköltötte olyan célokra, amelyek a nagytőke beruházásait szolgálták. Az új vidékfejlesztési tárca a fennmaradó 250 milliárd forinttal - és a "még visszaszerezhető" 100-150 milliárd forinttal azonban már a családi modellt szeretné erősíteni a tőkés társaságokkal szemben.
Kifejtette, hogy a jelenlegi információk szerint az állami földek 80 százalékát 180 tőkés társaság bérli, esetenként a piaci díjak 10-15 százalékáért. Ha a piaci díjakat elkérik az állami földek bérlőitől, a Nemzeti Földalap bevétele akár 80 milliárd forint is lehet, így az állam jelentős összeggel szállhat be a magyar földpiacra.
Az ökológiai gazdálkodásnak a Magyarország 2020 programban kiemelt szerepet szánnak. A program tízéves agrár- vidék- és környezeti stratégiája a jövő félévben készül el az Európa 2020 elnevezésű gazdasági terv részeként.
Forrás: VM
fotó forrása: biorendezvenyek.hu