Kopjafát szenteltek Kunszigeten

Húsz éves Kunsziget kapcsolata az erdélyi Nyárádgálfalvával. A jubileum alkalmából kopjafát szenteltek Kunszigeten.

A héten erdélyi vendégek érkeztek Kunszigetre, hogy közösen ünnepeljék meg a Maros megyei Nyárádgálfalva és Kunsziget közötti testvértelepülési kapcsolat húsz évvel ezelőtti kezdetét. Csütörtökön este a kultúrházban közel kétszáz vendég és érdeklődő vett részt az ünnepségen, amelyen többek között részt vettek a két település vezetői.

Beszédet mondott Lendvai Ivánné kunsziget és Karácsony Károly nyárádgálfalvai polgármester, valamint Kara Ákos, a Győr-Moson-Sopron Megyei Közgyűlés alelnöke is. A majd két órás ünnepség keretén belül emlékérmeket és jutalmakat adtak át, valamint visszaemlékeztek a húsz évvel ezelőtti eseményekre, amikor erdélyi diákok egy csoportja Kunsziget vendégeként egy hetet tölthetett a Kisalföldön. A vendégeskedést azután újabb kölcsönös látogatások követték, míg 2002-ben végre hivatalosan is testvértelepülési kapcsolat alakult ki a két falu között.

Pénteken délelőtt ökumenikus istentisztelettel köszöntötté Szent István király ünnepét a kunszigetiek és vendégeik, majd 11 órakor a Kossuth téren található millenniumi kereszt és trianoni emlékmű közelében leleplezték és megszentelték azt a kopjafát, amelyet a két település kapcsolatának szimbólumaként ajándékozott Kunszigetnek Nyárádgálfalva. A kopjafa Tóth Ferenc, nyárádgálfalvai jegyző faragása.

*

Összekötnék a magyar-szlovák turizmust

Halászi, Szántó - Műhelyfoglalkozást és zárókonferenciát tartottak a napokban Szántón, a HUSKI magyar–szlovák projekt kapcsán.

Ezen a halászi terveket is ismertette Majthényi Tamás polgármester. Halászinál találkozik a Mosoni-Duna és az Eurovelo kerékpárút szigetközi szakasza, a településen van lovas major is. A Csallóközben is sok helyen adottak ezen lehetőségek: így céljuk a jövőben az aktív turizmus ágainak összekötése. Jó példa lehetne erre: a Mosoni-Dunán Halásziba érkezik a vendég, itt kerékpárra vagy lóra ül, túrázik a környéken, vagy a jövőre elkészülő Dunaremete–Bős kompjárattal átkel a Csallóközbe. A következő csatlakozási ponton ismét ˝eszközt˝ válthat és tovább túrázhat a szlovák oldalon. Kerékpár- és csónakkölcsönzők kiépítésével, a meglévő lovardákra támaszkodva számos lehetőség adott lehetne – hangzott el a rendezvényen.

*

Megkezdődnek a felújítási munkák a mosoni városközpontban

Tíz nappal ezelőtt írták alá azt az uniós támogatási szerződést, melyben Mosonmagyaróvár a Nyugat-dunántúli Operatív Program „Városközpontok funkcióbővítő megújítása a nem megyei jogú városokban" pályázati felhívásán több mint 500 millió forint uniós támogatást kapott a Mosoni városközpont funkcióbővítő rehabilitációjára.

Hétfőn a Duna utcai strandon felállított VIP sátorban Szabó Miklós polgármester és Dr. Nagy István országgyűlési képviselő, alpolgármester ünnepélyes keretek között indították útjára a projektet. A Mosoni városközpont megújítására irányuló beruházás szervesen kapcsolódóik az 1000 éves városalapítás 2011-ben esedékes évfordulójához.

Ehhez a rendkívüli eseményhez kapcsolódóan Mosonmagyaróvár Város Önkormányzata szeretné méltó módon megújítani a várost, melyet aktív városmarketing akciókkal és rendezvényekkel is támogat, tovább erősítve ezzel a város vonzerejét.

A 725 millió forint összköltségű projekt részeként felújítják az őstermelői és városi piacot. Sor kerül a meglévő pavilonok korszerűsítése, aminek eredményeként megújult, kulturált körülmények között vehetik igénybe a vásárlók a termelők és kereskedők szolgáltatásait. A növekvő keresletnek megfelelően a meglévőhöz illeszkedő építészeti arculattal a pavilonsor bővítése is megtörténik, valamint a piaci sátrak is egységes arculatot kapnak.

Az Erzsébet tér, valamint a Kápolna tér rehabilitációja keretében komplex megújításra kerül sor. A tér felújítása és a színpad kialakítása fontos közösségi elem lesz a jövőben, felavatásuk a millenniumi ünnepségsorozat nyitórendezvénye lesz.

A közösségi ház működéséhez a jelenlegi kapacitások nem elégségesek. E probléma megoldása érdekében az épület rekonstrukciója során két, nagy befogadóképességű közösségi tér jön létre, így a nagy rendezvényterem is használhatóbbá válik. A pincében klubrendezvények kapnak majd helyet. Az akadálymentes megközelítést lépcsőlifttel biztosítják.

Az önkormányzati ügyfélszolgálati tér megújítását indokolja az utóbbi időben megnövekedett ügyfélforgalom, valamint az itt megrendezésre kerülő ülések, fogadónapok. A munkálatok keretében sor kerül az épületrész korszerűsítésére, teljes körű akadálymentesítésére, a belső terek, vizesblokkok felújítására, egy tárgyaló és egy iroda kialakítására.

*

Hetven új munkahely nyolcmillió euróból Mosonmagyaróváron

Nyolcmillió eurós beruházással egy 38 hektáros területen épül meg a mosonmagyaróvári MoWinParkban a Continental Hungaria Kft. hazánkat és Ausztriát kiszolgáló abroncsraktára. A létesítmény alapkövét pénteken tették le.

Két hónapja számoltunk be arról, hogy a mosonmagyaróvári MoWinParkba letelepedett az SMR-cégcsoport, mely jövő áprilistól működő üzemében 250 embernek biztosít munkalehetőséget. Jó hír, hogy újabb beruházás indult a területen, mely által újabb hetven alkalmazott tud majd munkát vállalni jövő évtől. A Continental Hungaria Kft. ugyanis 2011 januárjától nyitná meg a hazai és osztrák piacot ellátó regionális abroncsraktárat a mosonmagyaróvári ipari parkban. Az alapkövet ugyan tegnap rakták le ünnepélyes keretek között a beruházás megvalósítói, de a projekten már közel kétszáz építő dolgozik azért, hogy a létesítmény november végéig elkészülhessen.

Az ingatlanfejlesztő Natibar Kft. vásárolta meg az ipari övezetben a 38 hektáros területet, melyen egy közel 18 ezer négyzetméteres alapterületű logisztikai központot hoznak létre.

"A Continental közel két évtizedes fennállása óta ez az egyik legnagyobb beruházása. Cégünk piacvezető a gumiabroncs-értékesítésben Magyarországon. 2009-ben az éves bevételünk 20 milliárd euró volt, 143 ezer alkalmazottat foglalkoztatunk 46 országban2 – összegzett Rábai Dániel, a cég ügyvezető igazgatója. Simon Roth, az ingatlanfejlesztő Natibar Kft. ügyvezetője beszédében további beruházásokat is kilátásba helyezett.

A jövő év elején beinduló logisztikai központban az üzemeltetést végző szolgáltató előreláthatólag 70 munkatárs foglalkoztatásával évi 2,3 millió abroncs kezelését végzi majd.

Az ipari park új beköltözőit üdvözölte Szabó Miklós polgármester is. Örömét fejezte ki, hogy a korábbi 250 munkahely után újabb 70 munkahely találhat majd gazdára jövő évtől. Újságírói kérdésre válaszolva a településvezető azt is elmondta, hogy egy harmadik céggel is komoly tárgyalásokat folytatnak: egy gép- és villamosipari cég letelepedésével újabb 80 munkahelyet teremtene. A polgármester szerint emellett jelentős adóbevételekre is számíthat a Lajta-parti település, ezáltal az itt élők életkörülményei is javulhatnak.

*

Bringával a LEADER fejlesztések nyomában (2.rész)

2010. augusztus 18-án megkezdett bringatúránkat 2010. augusztus 23-án folytattuk. Ezúttal Kimle és Hegyeshalom között a biztonságos közlekedés miatt egy kis vonatozást iktattunk közbe.

A hegyeshalmi vasútállomáson a település Német Önkormányzatának elnöke, Csernóné Éva várt bennünket és csatlakozott kis csapatunkhoz. Elkerekeztünk a német tájházhoz. Az épületet ÚMVP forrásból sikerült felújítani, mely ezzel a további beázásoktól menekült meg.

A falu másik nagyjelentőségű fejlesztése a Polgármesteri Hivatal és a főtér felújítás. Szőke László polgármester a fejlesztés megvalósításáról tájékoztatott röviden, a komplexum hivatalos és ünnepélyes átadását éppen a napokban tervezik.

Vörös György, helyi vállalkozó húsboltját bővíti ÚMVP forrás segítségével, ide is szívesen benéztünk volna, de a tulajdonost nem találtuk itthon. Így kénytelenek voltunk az épület külső látványával megelégedni.

Hegyeshalom - Bezenye, táv: 8 km
Amint a hegyeshalmi projektek képre és szalagra kerültek az irányt Bezenye felé vettük. A falu szélén a Stettni-tó mellett haladtunk el, ahol a hegyeshalmiak szívesen töltik
szabadidejüket: a magyar és horvát nemzetiség által lakott faluban két köztéri játszótér készült el a gyermekek nem kis örömére, mialatt ezeket fényképeztük, adtam telefonos interjút az MR6 rádiónak, a bringatúra részleteiről, arról, miért érdemes kerékpárral felkeresni a megvalósult fejlesztéseket, és mikor lesz a túrta soron következő állomása.

Bezenye - Rajka, táv: 4 km
Rajkára azon leendő kerékpárúton haladtunk mely a vasútvonal és a 150-es út között halad, melynek helyén belátható időn belül EU-s forrásból épül ki a Szigetközi kerékpárutak legújabb szakasza.
Bazsó Lajos, polgármester fogadott bennünket, aki a faluház és temető sétaút projektről beszélt, melynek megvalósítása éppen most kezdődött el.

Rajka - Dunakiliti, táv: 8 km
Rajkáról nem sokkal 12 óra előtt indultunk Dunakilitibe, ahol az önkormányzat „Faluközpont kialakítása” című fejlesztését nézhettük meg, ahol már az utolsó simításokat végzik. Ezután Erdős Barna egyéni vállalkozó bekerített telepére gurultunk, csapatunkhoz itt Kadnár
Anita
csatlakozott.
Egy kis kitérőt tettünk Tejfaluszigetre, ahol a Szigetköz Lelke Pálinkaház működik. Rácz Ferenc ügyvezető fogadott bennünket, aki kérdésünkre válaszolva elmondta, szívesen részt venne árusítóként a Magyar Vidék Napján is. Bemutatta a 30 féle pálinka elkészítésének folyamatát, és itt derült az is ki, hogy a következő időszakban szívesen pályázna ÚMVP-s forrásokra, hiszen fejlesztési ötlete még van a tarsolyában.

Dunakiliti - Feketeerdő, táv: 4 km Feketeerdőn könnyen megtaláljuk a Csőrés Kft. turisztikai fejlesztését: egy öreg parasztház felújítása történik, ahol falusi szálláshelyet alakít ki a projektgazda: a leendő szálláshely megtekintését követően az út utolsó szakasza várt még ránk.

Feketeerdő - Mosonmagyaróvár, táv: 8 km Miután Mosonmagyaróvárra érkezvén a Kimle felé tartó vonatot éppen lekéstük és úgy gondoltuk, ma még nem kerekeztünk eleget, elindultunk a 10-es út melletti földutón Kimlére.

Mosonmagyaróvár - Kimle, táv: 8 km Mai bringatúránk bebizonyította számunkra, hogy milyen jól kapcsolódnak egymáshoz az egyes pályázati programokból megvalósult fejlesztések, mennyire kiegészítik egymást. Mi elsősorban az ÚMVP-re koncentráltunk, de készülő kisfilmünk első részében kitekintünk egy
kicsit a többi fejlesztésre is.
Jövő héten az Alsó-Szigetköz településein megvalósult eddigi fejlesztéseket keressük fel, dokumentáljuk és filmesítjük. Akinek kedve van, tartson velünk. Terveink szerint az általunk bejárt útvonalakból egyfajta javasolt túraútvonalat alakítunk ki, melyet a későbbiekben bárki végigkerekezhet és a látnivalók mellett a program szigetközi eredményeit is megtekintheti.

Susovits Vera, Szabó Anita, Grundtner Gábor

*

Bringával a LEADER fejlesztések nyomában (3. rész)

2010. augusztus 30-ára terveztük bringatúránk alsó-szigetközi részét, ám az időjárás közbeszólt: az eső úgy esett, hogy két napig el sem állt. Kénytelenek voltunk a kerekezésről így lemondani, bár nagyon sajnáltuk, mert Benedek Gergő, a VKSZI Kommunikációs Osztályának referense személyében a
túrának budapesti résztvevője is lett volna. Úgy döntöttünk, aktívan figyeljük az időjárás alakulását és amint kisüt ismét a nap, máris kerékpárra pattanunk. Így történt ez szeptember 2-
án reggel.

Kimle-Dunaszentpál, táv: 23 km
A kis szigetközi faluban Varga Klára Dunaszentpáli tagiskola vezető, Anita nagynénje mutatta meg nekünk a kicsi, barátságos, és eszközökkel nagyon jól felszerelt iskolát. A Szigetközben elsőként sikerült interaktív táblát beszerezniük, amit az alsó tagozatosok
örömmel használnak. Közben a polgármesteri Hivatal alkalmazottaival is találkoztunk. Hamarosan Várföldi Lajos, polgármester úr is megérkezett, akivel az éppen felújítás alatt álló templomhoz sétáltunk el. Bár itt sok időt töltöttünk el, azért Gábor nagynénje almás pitéjéről sem akartunk lemondani. Ezt követően annál nagyobb lendülettel indultunk a szomszédos településre.

Dunaszentpál – Dunaszeg, táv: 3 km
Örömmel konstatáltuk, hogy a település Polgármesteri Hivatal is EU-s forrásból szépült meg. A faluközpontban Babos Attila várt bennünket, aki a fejlesztés II. ütemeként a helyi katolikus templom környékén megvalósuló projekt elemeket (parkoló, utcabútorok, diszkút) mutatja
meg.

Dunaszeg – Győrladamér, táv: 3 km
A faluban megtekintettük a horgásztó melletti pihenő területet, a központban található játszóteret és a templom melletti parkot. Tatainé Ica itt tájékoztatott bennünket további terveiről, illetve a LEADER keretében megvalósítani tervezett egységes házszámtábla projektről.

Győrladamér – Győrzámoly, táv: 2 km
Ebben a faluban láttuk Szigetköz legnagyobb és legjobban felszerelt játszóterét. Dr. Torma Viktória jegyző állította össze a pályázat beadásakor az eszközök, játékok listáját. Az elkészült mű nagy sikert aratott a falu gyermekei körében.

A Horváth Lovas Kft. a mikro vállalkozások jogcímben nyert támogatást fedeles lovarda kialakítására, ahol az időjárástól függetlenül folyhat a lovaglás illetve lovagoltatás, lovas
oktatás. A szép időjárás azonban itt már kezdett kissé esősre fordulni, sötét felhők gyülekeztek az végen, így az irányt gyorsan a következő falu felé vettük.

Győrzámoly – Győrújfalu, táv: 3 km
Győrújfalu település polgármestere, Bognár József a Hivatal melletti játszótéren fogadott bennünket, aki részletesen mesélt arról, hogy ezen ÚMVP fejlesztés mellett a tavalyi évben
egy ROP-os projekt, a településen átvezető főút teljes felújítása is megvalósult.

Az összefogás szép példájaként pedig az óvodában kialakított tornaszobát említette, melyet éppen a napokban adnak át és amely létrejöttéhez a település lakossága, képviselőtestülete, vállalkozói, ki-ki a maga módján, anyagilag vagy munkájával járult hozzá. Tavaly már az erdélyi Pogány- Havas Kistérséggel együtt megismerhettük a Mosoni-Duna melletti madármegfigyelőt, ami az ÉGÁZ támogatásával valósulhatott meg. Örömmel tapasztalhattuk most, hogy az akkor elültetett fák ma már több madárcsalád otthonát jelentik.

Győrújfalu – Győr, táv: 7 km
A túra utolsó szakaszán már igencsak eláztunk, de mire Győrből hazavonatoztunk, az idő ismét naposra fordult. Most már csak a túrákat és az ÚMVP projekteket bemutató kisfilm utómunkái vannak hátra. Terveink szerint az általunk bejárt útvonalakból egyfajta javasolt túraútvonalat alakítunk ki,
melyet a későbbiekben bárki végigkerekezhet és a látnivalók mellett a program szigetközi eredményeit is megtekintheti.

Susovits Vera, Szabó Anita, Grundtner Gábor

A bringatúra utolsó, negyedik részét a SzMSLE következő hírösszefoglalójában olvashatják.

Forrás: Szigetköz - Mosoni-sík LEADER Egyesület, kisalfold.hu

Cikk megosztása