A természetvédelemre, a környezet szépítésére figyelnek a kicsik

A bonyhádi Perczel Mór Közgazdasági Szakközépiskola, Gimnázium és Kollégium tanulói érkeztek Hidasra, hogy az Benedek Elek Általános Iskola és Óvodában a gyerekekkel közösen ültessenek virágot. Az iskola ökointézmény lévén a természetvédelemre, a környezet szépítésére fordítja a figyelmet. Fontos számukra, hogy ezt minél több fiatallal ismertessék meg – ezért jöttek a hidasi óvodába.

Esős, de annál boldogabb gyermeknap
Sajnos a napok óta tartó esőzések miatt nem volt mód a gyermeknap szabadtéri
megrendezésére, azért a kicsiket az óvoda épületében foglalták le a jobbnál jobb
játékok. A gyerekek a reggeli után a tornateremben vettek részt közös néptáncon, majd megnézték a nagycsoportosok mesejátékát. Ezután minden csoportszobában más-más mókák várták a gyerekeket.

A tornateremben versenyjátékok, a csoportszobákban tésztafűzés, festés, vágás, papírfigurák készítése, az öltözőben horgászás folyt. A gyermekek szabadon választhattak, hogy hova mennek, és milyen tevékenységben vesznek részt. Szülők és gyerekeik egyaránt jól érezték magukat...

Iskolai események

A hagyományok szerint „zöldnappal” zárult az idei szorgalmi időszak is az iskola falai között. Ötletes jelmezek és arcfestés – a végzős osztály tréfás játékokkal és zenés műsorral szórakoztatta diáktársaikat. A nap zárásaként utoljára mérhették össze erejüket a legnépszerűbb sportjátékokban a hetedikes és nyolcadikos fiúk és lányok. Ezután pedig – szintén hagyományteremtő módon – a tanárok csapata ellen léphettek pályára végzőseink. A fiúk floorballban, a lányok kézilabdázásban üzentek hadat a „pedagógus „válogatottnak”, a többi osztály pedig lelkesen szurkolt a kedvenceknek.

A jókedvű mozgás után az utolsó héten a nyolcadikosok szerenádot is adtak
együtt ünnepeljék a gyermekek ballagását tanáraiknak, erre az alkalomra minden olyan pedagógust meghívtak az iskolába, aki a nyolc év alatt valamilyen tárgyból tanította őket. Az énekes-zenés műsort állófogadás követte. Az év utolsó ünnepsége pedig természetesen a ballagási és tanévzáró ünnepély volt. Sokak szerint az utóbbi idők egyik legszínesebb ballagási műsorában előbb a hetedik osztály búcsúztatta a végzős évfolyam tagjait együtt és személy szerint is. Mindenkit, aki valaha is tagja volt ennek a remek közösségnek.

A megható
búcsúműsor és a látványos lufis koreográfia után maguk a nyolcadikosok búcsúztak el tanáraiktól, diáktársaiktól és a szépszámú jelenlévőktől. A 2010/2011- es tanév szeptember 1-jén 8 órakor a tanévnyitóval kezdődik majd.

*

Kátolyi gyermeknap

Május 29-én egész napos gyermeknapot tartottak. Reggel 9 órakor csapatokat állítottak és megkezdődhetett az akadályverseny. 4 csapat volt.

Sajnos az időjárás nem kedvezett a szabadtéri játéknak, de a kedvüket nem szegte, mindent megcsináltak, amit elterveztek, csak egy kicsit kellett módosítani a dolgokon. A gyerekek állták a sarat, óvodástól általános iskolás korig vettek részt a versenyben, a középiskolások segítettek a lebonyolításban.

A középiskolások mindenképpen dicséretet érdemelnek, mert nagyon sokat dolgoztak. Az akadályverseny után mindenkit várt
a játszóház: volt minden, ami szem-szájnak ingere. Kukoricaszárból tutajt lehetett készíteni, volt gyöngyfűzés, papírbabamandala színezés, gipszfestés, szalvétatechnika, dekopír gumiragasztás, origami, lufitekergetés és még sok egyéb. Mindemellett sok-sok csoportjáték, feladatok, amit játékosan kellett megoldani: tojáscsomagolás (4 db szívószál és kettő papírzsepi + 1 méter tixoragasztó – na ebbe kellett becsomagolni úgy a tojást, hogy 2 méterről leejtve ne törjön össze.
Mindössze csak egy csapatnak sikerült ezt megcsinálni.)

Fél 3 körül a szülők párbajára került sor, az anyukák csapata mérkőzőtt meg az apukák csapatával: szkander, babapelenkázás időre, majd a színpadon berendezett osztályteremben a gyerekek kérdeztek, volt történelem óra, földrajz óra, irodalom óra. Mindezt kötélhúzás zárta. A versenyt az anyukák nyerték. 5 órakor nősök-nőtlenek focimeccs a sportpályán, amely a nőtlenek győzelmével végződött és sok nézőt vonzott.

Este 7 órakor gyújtották meg a tábortüzet a kultúrház udvarán, lehetett szalonnát sütni, vagy csak melegedni a tűz körül és bámulni a lángokat. A tábortűz melletti nótaszó még nem ment valami profi módon, de majd gyakorolják.

Kilenc órakor mindenki levonult a Karasicához és vízre bocsátották a tutajokat egy-egy égő mécsessel a fedélzetén. (A Karasica vízfolyás akkor nagyon békés volt, sajnos pár nap múlva árvizet okozott a környéken.)
A gyerekek bánatára ezzel vége volt a napnak és lassan mindenki hazaindult sok-sok élménnyel telve.
Tudom, hogy mindenkinek a saját gyerekei a legjobbak és a legszebbek. A közösségi szellem ilyen alkalmakkor alakul ki és erősödik.

*

Kistérségi partnerkapcsolat

Az unterschleissheimi partnerkapcsolatban igen mozgalmas időszak következik.
Július végén hivatalos delegáció látogatott a Pécsváradi Kistérségből a bajor városba, ahol 5 napot töltöttek.

Részt vettek Unterschleissheim jubileumi rendezvényein, ugyanis testvértelepülésük 2010-ben ünnepli fennállásának 1250., várossá avatásának 20. évfordulóját. Ezenkívül Lucka – Kelet-Németországban található- várossal kötött partnerkapcsolat, valamint több civil szervezet és egyesület is évfordulót ünnepel, így az egész esztendőt jubileumi évnek kiáltották ki, és egész éves rendezvénysorozattal teszik emlékezetessé.
E sorozat egyik állomása a szeptember elejére tervezett partnerkapcsolati művészeti kiállítás, melyen a kistérségből 12 művész mutatkozik be, felvonultatva a festészet, a szobrászat és a fotográfia számos technikáját, műfaját.

Ez az év sem telik el ifjúsági találkozó nélkül – ezúttal Lucka város látja vendégül a magyar, a francia és az unterschleissheimi fiatalokat. Kistérségüket tizen képviselik az egyhetes találkozón.

*

Franciaországban voltunk…

A Pécsváradi Kistérségi Ifjúsági Fórum (PKIF), az unterschleissheimi testvérkapcsolatán keresztül megismert francia Le Crés város ifjúsági szervezetétől kapott meghívást egy sporthétvégére 2010. május
21-24 között.

A programon 3 nemzet képviseltette magát: franciák (Le Crés), németek (Unterschleissheim) és magyarok (Zengőalja Kistérség). A fiatalok 5 sportágban mérhették össze tudásukat, fociban, teniszben, asztaliteniszben, judóban és röplabdában. A mi fiataljaink (13-14 évesek) az utazási létszámkorlát miatt összesen 13 vettek részt az eseményen, a focira és asztaliteniszre nevezve.

A fociban fiúk a franciák mögött a 2. helyen végeztek, az asztaliteniszben a korosztály miatt „csak” házi verseny volt a magyar fiúk között, akiknél Ulia Szabolcs bizonyult a legjobbnak.
Az utazás során lehetőségük nyílt egy rövidke városlátogatásra is Monacóban, valamint Montpellier tengerpartjára, Palavasra is eljutottak egy strandfoci és egy kis fürdőzés erejéig.

Az utazási költségeket maguknak kellett állniuk, melyhez az önkormányzatok utazó gyerekenként 10.000 Ft-tal járultak hozzá, valamint a Mecsekvidéke Takarékszövetkezet pedig 70.000 Ft támogatással segítette a kijutásukat.

*

Lantos Ferenc a pécsváradi várban

Nyaranta Pécsvárad vára is kiemelkedő képzőművészeti kínálattal jelentkezik. Olyan művészekkel, akik az Európa Kulturális Fővárosa Pécshez kötődnek, és Pécsváraddal is volt, van kapcsolatuk.
A történeti látnivalók mellett a 2010-től képzőművészeti kiállítások láthatóak a pécsváradi várban kortárs mesterek munkáiból, akik ráadásul e térségben alkotnak, sok szállal kötődnek Pécsváradhoz.

Elsőként 2010. augusztusában Lantos Ferenc kiállítása látható a vár Szent László termében.
A mester korábban művészeti iskolát vezetett Pécsváradon, a Művelődési Házban. Tanítványaival, a Pécsi Műhely tagjaival ugyanitt zománc képek készítésén dolgozott. E táblaképek gyűjteménye ma is a Fülep Lajos Művelődési Központban látható állandó kiállításon.

Lantos Ferenc a hazai neoavantgárd kiemelkedő mestere, akinek színes, dinamikus alkotásai nagy hatással voltak a hazai vizuális kultúrára.
A kiállítást augusztus 6-án, pénteken 17 órakor nyitotta meg Keserű Katalin művészettörténész.

*

Összegyűltek a kistérség települései egy napra

Különleges napot rendeztek augusztus 7-én a pécsváradi kistérség települései az erzsébeti focipályán.

A Pécsváradi Többcélú Kistérségi Társulás történetében első ízben rendeztek olyan kulturális-gasztronómiai találkozót, melynek elsődleges célja, hogy a környék települései mélyebben megismerhessék egymás hagyományait, ételeit. Szívesen láttak mindenkit, aki betért ezen a napon Erzsébetre, hiszen a közösségek kapcsolódásához egymás megismerésén keresztül vezet az út.

Együtt töltöttek egy szép nyári napot, hogy megnézhessék, meghallgathassák egymást. Ennek jegyében reggeltől közös főzés is volt, tájjellegű étekkel: bárki megkóstolhatja például a kátolyi köcsögös babot vagy éppen az erzsébeti kukoricatöltést. Kora délután kulturális program volt, helyi együttesekkel Zengővárkonytól Pécsváradig, sok-sok zenével és tánccal. Az eseményen a kicsikre, gyerekekre is gondoltak, hiszen volt kézműves játszóház éppúgy, mint íjászat vagy veterán autó-bemutató.

A KistérPartyt a tervek szerint hagyományteremtő jelleggel rendezték meg.

*

Újraindul a zenei képzés az általános iskolában

Míg a legtöbb helyről arról érkeznek hírek, hogy –kényszerűségből – megszűntetik vagy megcsonkítják a művészeti oktatást az iskolákban, Dunaszekcsőn ennek ellenkezőjéről számoltak be.

Az önkormányzat kétmillió forintot hagyott jóvá a közelmúltban, az összegből az általános iskolában ősztől – több mint két évtizedes szünetet követően – újraindítják a rendszerváltás körüli években elfeledett zeneoktatást. A megfelelő képzettségű pedagógusok a sombereki mikrotérségi oktatási központból járnak át majd az iskolába. A pénz felét a fúvós hangszerek vásárlására, felújítására fordítják, a fennmaradó részt pedig a tanárok bérére költik.

A megvalósítás előtt álló ötletet két esztendeje a német kisebbségi önkormányzat egyik tagja, Hermann József alapozta meg azzal, hogy dunaszekcsői gyerekekből kamarazenekart verbuvált. Az ifjúság együtt zenélésnek ugyancsak voltak hagyományai Dunaszekcsőn, a hatvanas évek közepéig-végéig működött fúvós együttes a településen.

*

A komfortos településen városi szolgáltatások vannak

A településen mindenki összefogott a falunap megrendezése érdekében. Jó érzés tölti el az embert, amikor megérkezik az ilyen rendezett településre. A füvet frissen nyírták, a kerteket folyamatosan gondozzák, az épületeket rendszeresen karbantartják, erre mondják azt, látszik, hogy mindennek van gazdája, aki mindenre odafigyel.

Az önkormányzat dolgozói együtt igyekeztek mindent megtenni, hogy rendben vigyék a település ügyeit. Legfontosabb rendezvényük, amelyre március óta készülnek, az augusztus 14-15-i falunapi programsorozat. Pályáztak is a programok támogatására, amelyet megnyertek, azonban a kormányváltást követően eltörölték ezt a lehetőséget, így új támogatókat kellett keresniük a kétnapos rendezvény megszervezéséhez.

A helyi vállalkozók többsége partnernek bizonyult ebben, a lehetőségeikhez mérten hozzájárultak a költségekhez. A különböző egyesületek és szervezetek is nagyon sokat segítettek.

Tavaly adták át a szomszédságban az új játszóteret, amelyhez a Palotabozsoki Iskoláért Alapítvány nyert 3,2 millió forintos pályázati támogatást. Pályázati támogatásból készült el a településen a csapadékvíz-elvezető rendszer is, ennek összköltsége megközelítette a harmincötmillió forintot. A 22 személyes buszt szintén pályázati pénzből sikerült megvásárolniuk, amely nagyon jó szolgálatot tesz többek között az egyesületek, a sportolók és az iskolások szállításánál. A hivatal előtti parkolót is tavaly készítettük el. A faluház felújítására beadott pályázat is eredményes volt, jelenleg a közbeszerzési eljárás zajlik. A temetőben parkolót alakítottak ki, illetve a nem gondozott sírok keresztjeit összegyűjtötték és egymás mellé sorakoztatva közös emlékhelyet alakítottak ki. Tájházat is vásárolt az önkormányzat, amelyben a paraszti éltet bemutató tárlatot rendeznének be, azonban először a felújítást kell elvégezni.

Náluk is sok gondot jelent az elöregedés, illetve az elvándorlás, sajnos több üresen álló eladó ház van a településen. Szeretnék megállítani a népesség fogyását, reményeik szerint az autópálya megépítését követően a kedvezőbb közlekedési lehetőségek ebben segítségükre lesznek. Többek között ezért is indítják el szeptember 1-étől a családi napközit az óvodában, ide húsz hónapos kortól adhatják be a kicsiket a szülők.

Forrás: "Zengő-Duna" Vidékfejlesztési Közhasznú Egyesület

Cikk megosztása