Ajkán megújult a városháza
Ajka belvárosa már hónapok óta munkagépek zajától hangos, augusztus 20-án került sor a felújított városháza ünnepélyes átadójára. A következő évben a Fő út, Deák Ferenc utca és Új élet utca által körülhatárolt terület legkülönbözőbb pontjai alakulnak majd át építkezési helyszínné.
A belváros rehabilitációja több mint 1 milliárd forintból valósul meg, amelynek jelentős része - majdnem 804 millió forint - uniós pályázati forrásból származik. A szóban forgó területen tizenegy közintézmény található és itt húzódik Ajka legfontosabb bevásárló utcája. A beruházások így minden egyes városlakó életébe pozitív változást hoznak, hiszen sokan megfordulnak errefelé, amikor hivatalos ügyet intéznek vagy éppen bevásárló körutat tartanak. A városrész gazdasági értelemben is a település központja, hiszen a vállalkozások jelentős része ezen a területen összpontosul. A rehabilitációs program a köz- és a magánszféra szoros együttműködésében valósul meg.
Mi minden történik Ajkán 2009 novembere és 2011 júniusa között? Húsz hónap leforgása alatt közterületek és középületek újulnak meg, parkok válnak rendezettebbé, újabb zöld felületek törik meg az aszfalt egyhangúságát, miközben az ósdi panelépületek is kiszínesednek, megszépülnek. A tetszetős látvány mellett fontos szempont az is, hogy a régi ingatlanok korszerűbbé váljanak és így a jövőben gazdaságos, környezetbarát módon üzemeltethessék őket.
Tavasszal a kultúra szerelmesei örülhettek, amikor átadták a Nagy László Művelődési Központ felújított színháztermét. A beruházás keretében korszerűsítették az alagsor elavult gépészeti, elektromos és fűtési rendszerét, renoválták a színpadot és a zenekari árkot. A földszinten eközben a vizesblokk és az öltözők újultak meg. A munkálatok nem hagyták érintetlenül a közönség sorait sem. Először eltávolították a székeket, de nem csak azért, hogy új, korszerűbb bútorokkal helyettesítsék őket: módosították a sorok elrendezését is, így mostantól a székek kényelmesebb távolságban, kedvezőbb lejtéssel helyezkednek el, a nézőknek pedig valóban semmi másra nem kell figyelniük, csak a színpadi művek élvezetére.
Júliusban adták át a Horizont áruház előtti területet és a Kaszinó parkot a nagyközönségnek, ahol megújult térkövezés, új kerékpártárolók és rendezett zöldfelületek várják a pihenni vágyókat. Mindenki egyenlő hozzáférése érdekében mozgássérülteknek is létesítettek parkolóhelyeket. A Kossuth Lajos utca 12. szám alatt található lakóépületet és környékét szintén felújították. A homlokzat korszerű hőszigetelést kapott, majd az új vakolatnak köszönhetően ma már barátságosabb színekben pompázik. Az ingatlan nyílászáróit is lecserélték, hogy megkíméljék a lakók pénztárcáját az aránytalanul magas energiaköltségektől. A gyerekek örömére új, modern játszóteret létesítettek.
A parkokban a korhadt, veszélyes fákat kivágták, a helyükre fiatal csemetéket ültettek, amik most még gyámoltalanul álldogálnak a napsütésben, de néhány év múlva lombkoronájuk hűs árnyékot nyújthat a padokon pihenőknek. Addig is a modern, formatervezett szökőkutak gondoskodnak a friss levegőről a nagy nyári melegben. Jelenleg a Kossuth utcai panelépület még üde színfolt a környéken, de a beruházás eredményeként idővel a többi lakóház is hozzá fog hasonlítani.
Az önkormányzat a lakosság életminőségének javítását helyezte a középpontba. A cél az, hogy a helyiek jobban érezzék magukat a hétköznapok során és egy valóban szerethető városban élhessenek. Ez a település népességmegtartó erejéhez is pozitívan járulhat hozzá. A Kaszinó Parkban egy Ajka-tanösvény is létesült, ahol az érdeklődők megismerkedhetnek a város múltjával, híres szülötteivel, az egyes városrészekkel és az Ajkai kistérséggel. A táblák alján egy-egy kérdés ellenőrzi, hogy a bámészkodó valóban odafigyelt-e olvasás közben. A kiállítás az „Óriás nyomában” címet kapta és nemcsak a turisták, de a helyi lakosok érdeklődésére is számot tarthat, akik így többet megtudhatnak otthonukról.
Természetesen a polgármesteri hivatal sem maradhatott ki a nagyszabású felújítási hullámból. A ’70-es évekből származó ingatlan már magán viselte az idő vasfogának nyomait, a munkálatok eredményeként azonban végre új, tetszetős külsőt kapott. Augusztus 20-án került sor az épület ünnepélyes átadójára. A település legfontosabb közintézményét a XXI. századi elvárásoknak megfelelően korszerűsítették, homlokzatát hőszigetelték, nyílászáróit lecserélték. A 6. emeleten belső átalakításokat is végeztek: többfunkciós tárgyalókat alakítottak ki, hogy a munkavégzés gördülékenyebb legyen.
A rehabilitációs program még korántsem fejeződött be: folyamatban van a bevásárló utca megújulása, ahol már javában zajlanak a munkálatok. Az üzletek egységes előtetőt és reklámfelületi tartóelemeket kapnak, ami harmonikusabb megjelenést kölcsönöz. Természetesen itt is kicserélik a nyílászárókat, az üzletek közötti falfelületeket pedig újraburkolják. Az önkormányzat az átalakításoktól a forgalom fellendülését és új kereskedők megjelenését várja.
A program keretében nemcsak építkezéseket valósítanak meg, hanem egyúttal kulturális programok és városmarketing akciók szervezésére is jelentős összegeket fordítanak. Ilyen rendezvény volt a Kézművesek utcája is májusban, amikor régi, elfeledett mesterségek művelőitől tanulhatta el a város apraja-nagyja elődeik tudását, fortélyait. Ezek a kezdeményezések egytől-egyig a helyi közösség összekovácsolódását, a városhoz fűződő érzelmi kötelékek erősítését szolgálják.
Forrás: VÁTI
*
Zenés nyári programok
Július utolsó napjában betört a Gecse községbe a zene. Nem először történt ez, a rendezvény már harmadízben valósult meg.
"A Zenés Nyár program 2007-ben lakossági kezdeményezésként indult, akkor még csak néhány órás produkció volt, pár résztvevővel. Nagy tetszést aratott, ezért aztán tavaly ismét megpróbáltuk, még pedig a helyi sportközzel" – mondta Orbán Zsuzsanna, a Gecse Községért Közalapítvány vezetője.
"Idén aztán önálló rendezvényként pályázatot nyújtottunk be a LEADER keretében. Őszintén remélem, hogy még a tavalyinál is jobban sikerült az idei program. Annyi bizonyos hogy gazdag programot állítottunk össze, többek közt külföldi fellépőkkel. A délelőtt folyamán rendőrkutya-bemutatót tartottunk, de a meghirdetett főzőverseny résztvevői közül többen kora reggel óta tevékenykedtek. A süteménysütő versenyre folyamatosan érkeztek szebbnél szebb és vélhetően finomabbnál finomabb sütik. A fellépőinket ezekkel a bográcsokban készült ételekkel vendégeltük meg".
Futballcsapatok három vidéki helyszínről érkeztek, a helyiekkel és egymással vívtak nagy csatát. Minden színpadi fellépő, minden résztvevő oklevelet kaptak, hogy ennek a napnak az emlékét hosszú időre megőrizhesse. Délután Pápa Város fúvószenekara és az olaszországi Morro d’ Alba fúvósai kezdték a színpadi produkciókat, utánuk a helyi Dallamvarázs Énekkar szerepelt.
A Bakonyszücsi Hölgyek Klubja színdarabot adott elő, majd a balatonfüredi, csopaki pedagógusokból, óvodai nevelőkből álló Csalamádé együttes szórakoztatta a közönséget. Őket a Pápai Nyugdíjas Tánckar követi, majd este az Old Rockers Band koncertjére kerül sor.
A nap folyamán bemutatkoztak a Delta íjászok, a gyerekeket légvár és kézműves-foglalkozás, agyagozás várta.
A nagyobbak bort kóstolhattak, és a kicsikkel közösen sétakocsikázhattak a faluban. A kultúrházban reggel nyílt kiállítást is érdemes volt megtekinteni, itt zöldségszobrokkal, grafikákkal, festményekkel, gobelinképekkel, fotókkal ismerkedhettek meg a látogatók.
A rendezvény a LEADER program keretében, annak támogatásával valósult meg.
*
Megyei olvasópályázat Nyirádon
Idén már hetedik alkalommal rendezte meg a nyirádi általános iskola a megyei olvasópályázatot. A díjakat Nógrádi Gábor regényíró adta át. A pályázaton a felső tagozatos lányoknak Nógrádi Gábor "Az anyu én vagyok", a fiúknak pedig "Gábor Petepite" című ifjúsági regényét kellett feldolgozniuk.
*
Járdát avattak
Ajka - Nyolcmilliós beruházással készült utat, parkolót, járdát adtak át rendeltetésének csütörtökön a Fecske utcában.
Az avatáson Schwartz Béla elmondta, hogy további fejlesztések várhatóak a környéken.
A terület önkormányzati képviselője, Pék Attila pedig arra kérte az ott lakókat, hogy jelezzék a felmerülő hiányosságokat, hogy azokat az A mi utcánk ó be szép program keretében orvosolhassák.
*
Ajkai nyugdíjasok a vízimalomban
Nemeshany, Ajka - A nemeshanyi Csizmadia vízimalomba látogattak az ajkai nyugdíjasok a sétatúrájukon július hetedikén. A Bánki Természetbarát Egyesület minden második hét szerdájára meghirdeti a sétatúrát. Káldi Gézától, a nemeshanyi túra vezetőjétől megtudtuk, azért nevezik sétatúrának, hogy jelezzék, a hegymászásra, hosszú táv megtételére, feszített tempójú gyaloglásra nem vállalkozók is bátran csatlakozhatnak. Vannak olyan alkalmak, amikor a találkozókor beszélik meg az úti célt, máskor előre meghirdetik, hova indulnak. A kirándulásra nem csak nyugdíjasokat várnak, bárki részt vehet.
*
Díjnyertes sonka, májas
Pápa - Három díjat is elhozott a budapesti I. Fenntartható Élelmiszerlánc Világtalálkozóról a Pápai Hús 1913 Kft.
Mint azt Politzer József ügyvezető igazgató elmondta: a hétvégén a várban megtartott rendezvényen Magyarország legjobb hús- és húskészítményei versenyeztek összesen 18 kategóriában.
A Pápai Hús a sonka kategóriában első lett a kőrishegyi sonkájával, a májas kategóriában a füstölt májasuk lett a győztes, a disznósajtok között pedig a második helyet szerezték meg.
A szakmai zsűri és a közönség szavazatai alapján az első két kategóriában termékdíjat is kaptak.
*
Hagyományőrzésből jeles
Pápa - Három napon át a kalandozások korába kalauzolták el a szervezők a Pápai történelmi játékok és kísérőprogramja, a Somlói borfesztivál közönségét Pápán.
Lehel, Bulcsú, Botond szelleme, a honfoglalás kora és Bizánc sarcolásának időszaka, a múlt árnyai lengték körül a Várkert fáit és a bajvívó teret a hét végén. Pénteken a nemes nedűké és a borlovagoké volt a főszerep, majd az esti megnyitót követően a borfalu színpadán egymást érték a produkciók, amíg a hirtelen jött vihar haza nem kergette a legedzettebb borivókat is.
Szombaton a vitézeknek bizony vödörrel kellett merniük a vizet a küzdőtérről, ahol délután a bizánci császár serege csapott össze kalandozó magyarjainkkal. Miközben a narrátor a kor történelmi áttekintését szövegben jelenítette meg, sorra vonultak föl és küzdöttek meg egymással a különböző fegyvernemek képviselői. Maga a katona-császár is szemlét tartott seregei fölött a végső összecsapás előtt, ahol az íjászok, lovasok, gyalogosok csaptak össze váltakozó sikerrel. Végül a harc a magyarok győzelmét hozta, Bizánc pedig sarcot fizetett kalandozó eleinknek. A fő attrakciót kísérő programok a gyerekekhez is szóltak, hiszen a honfoglalás kori parkban megismerkedtek az ősi kézműves technikákkal, régi játékokkal és a rovásírással is.
A felnőtteknek a jó bor mellé finom étkek is dukáltak: ősi ínyencségeket kóstolhattak a nomád gasztronómia iránt érdeklődők. A borfaluba nyolc somlói és egy szekszárdi pincészet hozta el kiváló termékeit. A kézművesvásárban is főként a honfoglalás kori időszakra jellemző portékákat árultak az ügyes mesteremberek. Népzene, tánc, táltosdob-csapat, előadások, Keresztes Ildikó koncertje színesítették a műsort.
Vasárnap a hagyományőrzők a pápai hősökről emlékeztek meg, ezt bajtársi találkozó követte, majd az állandó programok mellett délután ősi magyar kutyafajták bemutatója következett. A fesztivált az ősök ritmusa, interaktív ütőhangszer-bemutató, hastánc és tábortűz zárta este. A borházak azonban hajnalig kínálták a Somló aranyló nedvét.
A Bizánc és a kalandozó magyarok közti csatában a Pápai Huszáregyesület, a Hagyományok Hegye Egyesület, a Delta Íjászegyesület mellett várpalotai, pápateszéri, székesfehérvári, komáromi, győri hagyományőrzők vettek részt. A bemutatón a közönség a korabeli fegyverzettel, harcmodorral ismerkedett meg. Mint azt a szervezők megfogalmazták, a rendhagyó történelemóra bepillantást engedett egy, a történészek által még nem teljesen feltárt korszakba, ami szerves része a honalapításnak.
Forrás: Gerence-Marcal-Rába és Somló Környéke Vidékfejlesztési Egyesület, dh-online.hu