Összefogás a fenntartható életért

A térség több települése is élen jár a környezetvédelemben. Pilis és Albertirsa első körben csatlakozott a KlímaBarát Települések Szövetségéhez 2007 végén. Két éve Vecsés is tagja az együttműködésnek.

Tavaly májusban, Pilisen jött létre hét település részvételével a Gerje-Tápió I. Magyarországi KlímaBarát Körzet, amelyben Albertirsa és Káva is szerepet vállalt, továbbá ekkor írták alá nyolc szlovák és nyolc magyar iskola klímabarát együttműködési nyilatkozatát is.
A Klímabarát Települések Szövetsége céljainak komoly tudományos háttere van, melyet az MTA Szociológiai Kutatóintézetben dolgoztuk ki” – mondta el Antal Z. László, a Magyar Tudományos Akadémia Szociológiai Kutatóintézetének Éghajaltváltozás Kutatóműhely vezetője, a Klímabarát Mozgalom alapító elnöke. „A jogszabályok gyakran kifejezetten előírják azt, hogy környezetpusztító módon éljünk, gondoljunk csak például az éjszakai közvilágításra. Egy hazai háztartásban fejenként átlagosan 130 liter víz fogy, amelyet szintén mérsékelni kell a jövőben. A Pentagon nyilvánosságra hozott jelentése szerint 2015-re várható az olajkitermelés csúcsa. Ezt követően az olajért folyó küzdelem a jelenleginél keményebbé válik. A gazdasági lehetőségeink reális számbevétele alapján pedig kevés esélyünk van arra, hogy a csökkenő olaj helyett az ország át tud állni a ma még költséges alternatív forrásokra. Azaz a klímaváltozástól és az üvegházhatású gázok kibocsátásától függetlenül is ki kell dolgozunk egy, a jelenleginél alacsonyabb energiafogyasztással is működő társadalom alapjait. A szövetség célja, hogy ezekre a várható változásokra minél alaposabban felkészüljünk” – magyarázza Antal Z. László.

Pilisi úttörők

A pilisi Klímabarát üzlet mozgalom kapcsán a településre látogató Dr. Jane Goodall, világhírű etológus, ENSZ békenagykövet elmondta, hogy városunk lehetne Magyarországon az első olyan település, amely tudatosan lecseréli a műanyag csomagolóanyagokat papírra vagy természetes, lebomló anyagra” – mesélte Pintér Sándor, a Pilisi Klímabarát Kör koordinátora, a Magyarországi Klímabarát Települések Szövetségének alapító tagja. „2009 novemberében már tizennégyen nyerték el a Klímabarát üzlet címet, ez év januárjában pedig további tíz bolt írta alá a csatlakozási nyilatkozatot. A település idén bekapcsolódott abba a kezdeményezésbe is, melynek lényege, hogy minden születendő gyermeknek ültetnek egy fát, melyet a későbbiekben a gyermek szülei gondoznak”.

Pilisen az a bolt válhat Klímabarát üzletté, amely vállalja, hogy az etikai kódex 21 pontjából legalább tíz követelménynek megfelel. Így például rászánja magát, hogy csomagolóanyagként papírt vagy lebomló műanyagot használ, a kirakatban hazai termékeket reklámoz, a zöldséget, gyümölcsöt nem csomagolja be előre, szelektíven gyűjti az üzletben keletkezett hulladékot, növényeket ültet a bolt elé, ahol kerékpártartót és szemetest is elhelyez.

*

A monori találkozóra emlékeztek

Pontosan huszonöt éve a monorierdői kempingben történelmi jelentőségű politikai esemény zajlott, mely monori találkozó néven vonult be a történelemkönyvekbe.

Az akkor Monor nyaralóövezetének számító Monorierdőn találkoztak az egymástól elszigetelt demokratikus ellenzék képviselői, ötvenhatosok, reformközgaz¬dászok, történészek, írók és a Kádár-rendszerrel szemben álló művészek. Csurka István és Csoóri Sándor író, Demszky Gábor politikus, Tamás Gáspár Miklós filozófus, Haraszti Miklós, az SZDSZ alapítója csak néhány ismert név azon negyvenöt közül, akik 1956 politikai örökségéről, a határon túli magyarság helyzetéről, az állampolgári jogok és a gazdasági reformok esélyeiről tanácskoztak 1985. június 14-e és 16-a között, természetesen illegális módon.

A település vezetői az esemény rangjához méltó emlékhelyet szerettek volna kialakítani a kempingben, melynek előkészületeihez már a tavalyi évben hozzáláttak. „Felkértünk egy rendezvényszervező céget a nagyszabású évforduló megszervezésére és az emlékhely kialakítására, ám mindez különböző, rajtunk kívülálló okok miatt végül nem valósulhatott meg” – mondta el az előzményeket kérdésünkre Juhász Sándor, Monorierdő polgármestere.
Június 12-én – bár szerényebb körülmények között, de – mégiscsak ünnepeltek a kempingben, a Monorért Baráti Kör és a monorierdői önkormányzat közös szervezésében. Az emléktábla avatást és a rövid ünnepi műsort követően Orosz István egykori szamizdatos ellenzéki esszéistával és Elek Istvánnal, a találkozó legifjabb résztvevőjével, jeles közíróval közvetlen beszélgetést folytattak az érdeklődők.
Örülök annak, hogy a rendezvény sikeres volt, és természetesen nem tettünk le arról a szándékunkról, hogy a kemping felújítása után méltó emlékhelyet alakítsunk ki a helyszínen” – nyilatkozta a polgármester.

Forrás: www.regiolapok.hu

*

Szlovák, magyar – két jó barát?

Az InterKlímaSk+Hu Mozgalom az első olyan határokon átnyúló magyar-szlovák kezdeményezés, amely példa nélküli a szélesebb értelemben vett régiónkban is. Nyolc szlovák és nyolc magyar (Albertirsa, Farmos, Káva–Bénye, Pánd, Pilis, Szarvas, Tápióbicske, Tápiószentmárton) település képviselői működnek együtt annak érdekében, hogy a globális klímaváltozás negatív hatásait csökkentsék, megvalósuljon a közép-európai népek új típusú együttműködése, egyfajta civil szomszédkapcsolat. Céljaik eléréséhez megnyerték több magas rangú közjogi méltóság, az államelnökök, katolikus egyházfők, több nagykövet, miniszter és az Országos Szlovák Önkormányzat elnökének támogatását.

A mozgalom annyiban tér el a többi zöld szervezet munkájától, hogy itt településszinten keresik a megoldásokat. Céljaik megvalósításában – az oktatás-nevelésre helyezve a hangsúlyt – a tényleges munkát a klímabarát körök tagjai, a klímabarát iskolák pedagógusai végzik. Ebbe az úttörő kezdeményezésbe bevont települések többszázezer fős lakosságot képviselnek.

*

Sólyom László is jelen volt a konferencián

Az éghajlatváltozás és a klímabarát települések válaszai címmel rendezték meg ez év áprilisában a Magyarországi Klímabarát Települések Szövetségének legutóbbi konferenciáját Tatabányán, melyen Sólyom László is részt vett.

Az államfő polgári erénynek nevezte, hogy a települések szövetségi formában saját kezükbe vették ezt a zöld kezdeményezést, és helyi szinten cselekszenek ebben a globális kérdésben. A köztársasági elnök közösségteremtőnek tartja a klímabarát települések tevékenységét, amely hozzájárul a társadalmi szemléletváltozáshoz is. A konferencia egy fontos eredménye volt, hogy a szövetségben részt vevő települések polgármesterei végre személyesen is találkozhattak, és megerősíthették egymást abban: jó úton járnak.

Forrás: www.regiolapok.hu

*

Családsegítők tábora

Szvitek Melinda, a Sülysáp Székhelyű Közös Fenntartású Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat intézményvezetője számol be az alábbiakban az általuk szervezett első nyári táborukról:

Idén első alkalommal szerveztünk nyári tábort hátrányos helyzetű gyermekek számára a Sülysáp Székhelyű Közös Fenntartású Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat keretein belül.
A kerékpáros vándortábor 2010. július 12-17. között került megrendezésre a társulás hat településén. (Mende, Úri, Sülysáp, Kóka, Tóalmás, Szentlőrinckáta).
40 gyermek táborozhatott velünk térítésmentesen az említett településekről. Igyekeztünk tartalommal megtölteni a tábor minden percét, tudatosan és lehetőségeinkhez mérten építettük fel a programokat. Célunk az volt, hogy örömet szerezve a gyermekeknek, új élményekkel és barátokkal gazdagodva térjenek haza.
A hét során változatos programokon vehettek részt. A tábor kezdetén szakember ismertette a biztonságos közlekedés szabályait. Volt ismerkedési est, vetélkedők, zene, tánc, kerékpáros kirándulás, lovaglás, számháború, strand, tűzoltó bemutató, bográcsban főtt ételek, szalonnasütés, kemencében sült kenyérlángos.

Sétálhattunk az impozáns Almássy-kastély parkjában is Tóalmáson. A csillagos eget a Sülysápi Amatőr Csillagász Egyesület tagjaival és távcsöveivel csodálhattuk meg, akiktől egy izgalmas előadást is hallgathattunk a naprendszerünkről. Nagy élményt és biztonságot jelentett a táborozóknak, hogy a Sülysáp-Kóka közötti utat rendőri kísérettel tehették meg.
Jó hangulatú, élményekben gazdag egy hetet tudhatunk magunk mögött. Csak remélhetjük, hogy a végén, a búcsúzáskor, könnyes szemekkel záruló tábor emlékezetes marad a gyermekeknek számára is. Az egész hét tele volt pozitív érzésekkel és a rendkívül jó időjárás még feledhetetlenebb élménnyé tette az együtt töltött időt minden résztvevő számára.
Elmondhatjuk, hogy első táborunk jól sikerült, reméljük, hagyománnyá válik. A Szolgálat ezúton is szeretné megköszönni a községi Önkormányzatoknak, hogy a résztvevők program- és étkezési költségeinek finanszírozásával, valamint a kerékpárok szállításával hozzájárultak a tábor sikeréhez és a gyermekek nyári kikapcsolódásához. Köszönjük még azoknak a magánszemélyeknek, vállalkozóknak, szülőknek, akik támogatták táborunkat, hogy hozzájárultak a kellemes és hasznos szabadidő-eltöltéshez.

A családsegítő és gyermekjóléti szolgálat dolgozói

Forrás: tapiokultura.hu

*

IV. Térségi Nyugdíjas Találkozó

Gratulálunk a IV. Térségi Nyugdíjas Találkozó megszervezéséhez is, amelynek a hazai pálya, a WAMK adott ismét otthont. 16 településről érkeztek a szépkorú csoportok, akik – a vezetők részére adott elegáns állófogadás után – közel öt órás műsorral szórakoztatták magukat és társaikat.

A sülysápi Barátság Nyugdíjas Klub idén is részt vett a III. Tápiómenti Hagyományőrző Fesztiválon, és ahogy tavaly, úgy idén is megnyerték a Paraszt Olimpiának nevezett vetélkedést. Gratulálunk nekik és a szervező-kolléganőmnek, Püspökné Horváth Gizellának is!

E rendezvény célja, hogy a Tápió-vidék nagyon is aktív, egymás rendezvényein sokat szomszédoló klubjai, évenként egyszer – lehetőleg minél többen – összejöjjenek, és megmutassák a legkedvesebb produkcióikat egymásnak.
A sülysápi rendezvény lassan eléri azt a státuszt a környékbeli településeken, hogy a nyugdíjas egyesületek már az év elején beírják naptárukba a Térségi Találkozó időpontját.

Az esemény rangját jelzi az is, hogy az országos és megyei nyugdíjas gyűjtőszervezetek vezetői mellett az egybegyűlteket Czerván György államtitkár, országgyűlési képviselő úr és természetesen Horinka László polgármester úr is köszöntötte.
A Korponai Lászlóné által vezetett Barátság Nyugdíjas Klub tagjai nagy lelkesedéssel, odafigyeléssel és összeszokott szervezettséggel igyekeztek idén is minél szívélyesebb házigazdák lenni, ami a 16 csoport nagyjából 4-500 fős szereplő gárdáját figyelembe véve, igazán tiszteletre méltó vállalás.

Jómagam, mint a Wass Albert Művelődési Központ vezetője, a tavalyi esztendőben először működtem közre a Térségi Nyugdíjas Találkozón. Idén már a tapasztalat és még inkább Csanádi Ádám kollégám is segített abban, hogy mi is hozzá tudjunk tenni a magunk munkáját a nyugdíjasaink lelkesedéséhez. (Csanádi Ádám sülysápi fiatal, számítógépes rendszergazda, technikusi végzettséggel, aki a helyi ifjúsági, önkéntes munkájával már szerezett némi tapasztalatot a civil tevékenykedésben is. Pályakezdő munkanélküli státusza miatt a Monori Munkaügyi Kirendeltség közvetítésével, bér- és járulék kedvezménnyel alkalmazza az Önkormányzat.)
Külön öröm, hogy a monstre műsorfolyam résztvevőit már tavaly is, idén még inkább sikerült arra biztatni, hogy minél többen tartsanak ki a záróráig, így az utolsó bemutatóknak is jutott még türelmes figyelem és tetszésnyilvánítás. (Külön köszönet a kitartó, és más csoportokat is erre biztató nagykátai kollégáknak!)

A sülysápiak figyelmét tisztelettel felhívom arra, hogy ennek a rendezvénynek a sikere 16 településre viszi el a jó hírünket.
Természetesen, még mindig lehet színvonalasabbá, ötletesebbé tenni ezt a programot, és egészen biztos vagyok abban, hogy az elkövetkező sülysápi Térségi Nyugdíjas Találkozók még nagyobb örömöt szereznek majd a vendégeinknek.

Gratulálok a nyugdíjasainknak és köszönjük, hogy partnerként fogadták a WAMK-ot is a csapatukba!

Tarnavölgyi László

Forrás: tapiokultura.hu

*

Felköltözött Bacchus a Strázsahegyre

Hogyan lehet hasznosítani egy vakablakot? Ez volt a kérdés amikor a forma és látvány kedvéért Kovács Béla monori építész betervezte a vakablakot a kadarka soron épülõ pincébe.

Az épület még csak terv formában létezett de Kugel György építtetõ már a lehetséges fafaragó után kutatott. Erdélyi barátokon keresztül jutott el a Sékelyudvarhelyen élõ és dolgozó Kovács Attila népi iparmûvész fafaragóhoz, aki már több munkával jeleskedett Magyarországon. Mivel pincérõl, szőlõskertrõl és baráti társaságot váró helyrõl lévén szó magától adódott, hogy a vidám kedélyû istenség, Bacchus kifaragására kapott megrendelést Kovács Attila. Végül ez év június végén megérkezett a dombormû és a helyére kerülhetett, hogy dísze legyen az épületnek és a Strázsahegynek egyaránt.

Forrás: strazsaborrend.hu

*

Anyatejes táplálás világnapja

Augusztus 3-án ünnepelték Monoron az anyatejes táplálás világnapját a Jászai Mari Általános Iskola aulájában. A védőnők által szervezett, immár hetedik alkalommal megtartott rendezvény célja az volt, hogy felhívja a figyelmet az anyatej és a szoptatás fontosságára.

Forrás: Strázsa-Felső Tápió Vidékfejlesztési Nonprofit Kft.

Cikk megosztása