Vámos nevű települések randevúja

2010. augusztus 20-21-22-én rendezték meg az ÚMVP IV.tengely (Leader), Térségek közötti és nemzetközi együttműködés jogcímen, Vámos Települések Találkozója programot. A projekt 2 543 999 Ft (9 408€) összegű támogatást nyert el.

A támogatási határozat kézhezvétele és a rendezvény lebonyolításának időpontja között mindössze 3 hét állt rendelkezésünkre az előkészületekhez.

A rendezvény fő célja a Vámos nevű településekkel létrejövő még szorosabb együttműködés. A koordináló szerepet a Vámos Települések Szövetségének elnöke, és titkára látta el.

A meghívott 20 vámos településből Vámospércs, Somogyvámos, Nemesvámos, Vámosgyörk és Vámosújfalu hazai és Vámoslucska (Horné Lúcky) szlovákiai települések képviseltették magukat. A vámos településeken kívül Ipolyszakállos (Ipeľský Sokolec), Ipolybél (Bielovce) és Szalka (Salka) szlovákiai települések vettek részt a rendezvénysorozaton. A kistérségből 8 település képviseltette magát, így összességében 16 település lakóinak delegációja érkezett a rendezvényre. Lengyel társklubunk nem tudott részt venni a rendezvényen, de a további együttműködés szándékát levélben kinyilvánították.

A rendezvénysorozat meghirdetése több csatornán történt:
* email értesítést kaptak a települések polgármesteri hivatalai
* 4 honlapon (polski.hu , borzsonyleader.hu , vmke.gportal.hu és vamosmikola.hu) közzétettük a programot
* a térségi Ipoly Info hirdetési újságban (mely 6000 példányban jelenik meg) ½ oldalas terjedelemben megjelentettük a programsorozatot
* plakátokat helyeztünk ki Vámosmikola 30-30 km-es körzetében lévő összes településen, valamint Szlovákiában.

A rendezvénysorozat augusztus 20-án a Szlalom Kupával kezdődött. A versenyre 22 autó nevezett, a nézőközönség száma kb. 150-200 fő. A verseny befejezésekor a serlegeket és érmeket a Polski Fiat 125p Klub elnöke adta át.

A szlalom verseny befejezéséig felépült a színpad, felállt a nagy sörsátor és a sörpadok is a helyükre kerültek. Amíg a rock zenekar beszerelt, a Szabadidőközpontban elkezdődött a kiállítások megnyitója.

Az esti órákban megérkeztek vendégeink, akiket vacsorával vártunk. 18 fiatalból álló csoport feladata volt átadni a vendégtelepülés nevét viselő kitűzőt, valamint polgármestereiknek a díszvendég feliratú kitűzőt. Vacsora után kötetlen beszélgetés, ismerkedés Vámosmikolával, kiállításaink megtekintése volt a program. A késő esti-éjszakai órákban szálláshelyükre kísérték a csoportfelelősök a vendégeket. Az éjszakai nosztalgia disco és habpartin kb. 250-300-an vettek részt.

Szombaton (augusztus 21-én) a kora reggeli órákban megkezdődött a további sátrak felállítása, a főző-, bor-, és pálinkaverseny helyszíneinek előkészítése. A versenyekre a nevezéseket 7-9 óra között fogadtuk, majd megkezdődött a bor és pálinkabírálat. Ez idő alatt a főzőversenyesek begyújtottak a bográcsok alatt, előkészítették a nyersanyagot, és főztek.

Közben érkeztek további vendégeink: a Börzsöny - Duna-Ipoly Vidékfejlesztési Egyesület munkaszervezetének vezetője és munkatársa, a környező és távolabbi települések polgármesterei, lakosai, megérkeztek a Vám és Pénzügyőrség képviselői, fúvós zenekaruk, és a Vámos Települések Szövetségének vezetői is. A megnyitóhoz felébredtek szállóvendégeink, üdvözölték az ismerősöket és ismeretleneket. A Szabadidőközpont udvarába felsorakoztak a veterán autók, a gyerekek birtokba vették az óriás ugráló-várat, elhelyezkedtek a termékárusok is.

A szobi mazsorett csoport vezette fel a fúvószenekart a színpadra majd megkezdődött az ünnepélyes megnyitó.

Polgármesterünk a köszöntő után Vámosmikola Emléklapját adta át a vámos települések polgármestereinek, akiket egyenként hívott a színpadra. Amíg a díszvendég felért, a műsorvezető néhány mondatban ismertette a vendégtelepülést. Földrajzilag hol található, mivel foglalkoznak az ott élők elsősorban, milyen nevezetességeik vannak, amit érdemes megtekinteni, ha arra járunk.

A köszöntések után Sári Lajos, Nemesvámos polgármestere, a Vámos Települések Szövetsége nevében méltatta a rendezvényt, majd Harrach Péter országgyűlési képviselőnk köszöntötte a jelenlévőket.

A megnyitó után a színpadon folyamatos műsor vette kezdetét. A zsűrik dolgoztak, az egészségsátorban és a Vám és Pénzügyőrség sátraiknál régi tárgyakat, korabeli eszközöket lehetett látni. A gyerekek körében a legnagyobb sikert a felbontás nélküli csomagvizsgáló, valamint az ujjlenyomat vétel bemutatása aratta.

Elérkezett a dél, a zsűrik értékelték a versenyműveket, majd a „Jó ebédhez szól a nóta” műsor után megkezdődött a díjátadási ceremónia. A borverseny díjainak átadásához megérkezett további két díszvendég: Sipos Jenő a VPOP szóvivője és Németh Lajos meteorológus is, aki esőmentes délutánt és éjszakát ígért a további programokhoz.

A kora délutáni órákra a sörsátor ülőhelyei megteltek, mintegy 450-500 fős közönség figyelte a műsorokat, sétált a veterán autók között, kóstolta a kínálásra biztosított helyi termékeket, bort, pálinkát, szalonnás lepényt, gyümölcsöt. A falvédő kiállítást szinte mindenki megtekintette.

A műsorok pörögtek, volt tánc, humor, sláger és nóta is. Sötétedéskor már mintegy 800-an gyűltek egybe, helyiek, szomszéd településekről érkezők. A tűzijáték tömegeket vonzott a késő esti órára, majd ezt követően a hajnalig tartó utcabálban mintegy 350-400-an ragadtak a sátor alatt. Nemcsak fiatalok, közép-, és idősebb korosztályból is vegyesen. Remekül érezte magát mindenki.
A rendezők, segítségek a buli végzetével sem pihentek, vasárnap reggelre szentmiséhez illő rendet kellett varázsolni a helyszínen.

Augusztus 22-én vasárnap reggel 9 órakor kezdődött a református, evangélikus és katolikus egyházi személyek által celebrált közös szentmise. Mindhárman üdvözölték a vámos településeket, a résztvevőket, kiemelve azt a fontos tényt, hogy a különféle vallási felekezetekhez tartozó hívek közösen vesznek részt a szentmisén, vallási hovatartozásra tekintet nélkül együtt, közösen imádkoznak, tiszteletben tartva az egyes felekezetek szentmiséhez kapcsolódó szokásait.

A szentmise után a Szabadidőközpont termében konferenciára került sor, melynek témája a „Települések együttműködésének lehetőségei”. Bevezetőként Neubauerné Szatmári Zsuzsanna, a Börzsöny-Duna-Ipoly Vidékfejlesztési Egyesület munkaszervezetének vezetője ismertette az Egyesület által megkötött Nemzetközi Együttműködést, melyet észt, szlovák, és román vidékfejlesztési akciócsoportokkal kötöttek meg. A bevezető előadást követően, annak gondolataira építve felvetődött az az ötlet, hogy a vámos települések bővítsék ki együttműködésüket a különféle célcsoportok felé is, önálló, célirányos rendezvényekkel. Konkrétan: iskolás korú gyerekek csereüdültetése, táborok szervezése azon vámos településen, akinek ehhez a legkedvezőbb feltételei állnak rendelkezésre, esetleg minden évben máshol. A hagyományőrző és amatőr művészeti csoportjaik kapjanak lehetőséget bemutatkozásra a vámos települések egyéb rendezvényein, vagy önálló fesztiválokat szervezzünk részükre. Ezen gondolatok megvalósítását a Szövetség maximálisan támogatja.
A szobi kistérségből résztvevők felvetették azt az együttműködési igényt, hogy ne csak a szokásokra alapozva, hanem a valóságban is kerüljön sor egyeztetésre 1-1 település önálló rendezvénye előtt. Kis létszámú településeken szervezett, de az anyagiakat tekintve jelentős összeget felemésztő majálisok, falunapok, szüreti, betakarító rendezvények összehangoltan, egyeztetve kerüljenek megrendezésre, így a nagyobb siker is garantálható.

Zárszóként mindenkinek köszönjük, hogy eljöttek, megtisztelték rendezvényünket, és a kellemes találkozó és közösen eltöltött 3 nap élménye serkentőleg hasson arra, hogy ne csak évente egy alkalommal, hanem folyamatosan, egész évben segítsük a közös munkát, a célkitűzések megvalósulását, akár íratlan dokumentum nélkül is.

Vámosmikola, 2010.augusztus 31.

Lenkó Gyuláné
egyesületi elnök

További fotókat alább, a Galériában tekinthetnek meg.

*

Közgyűlést tartottak

Egyesületünk 2010. augusztus 11-én, Letkésen tartott Közgyűlést, melynek aktualitását az EMVA IV. tengely (LEADER) pályázatban nyertes Ügyfelek ünnepélyes köszöntése és emléklapok átadása adta. A közgyűlést az Egyesület elnöke, Pongrácz János nyitotta meg köszöntő szavaival, majd előadás keretében ismertette az Egyesület jelenleg megvalósuló nemzetközi együttműködésének főbb elemeit „Nemzetközi Együttműködés - Miért jó vidéken élni?” című előadásában. Ezt követően az Egyesület munkaszervezet vezetője, Neubauerné Szatmári Zsuzsanna ismertette a beérkezett pályázatok kezelését „LEADER pályázatok - Kezdettől a Támogatási határozatig” című előadásában. A munkaszervezethez összesen 31 db pályázat érkezett be, 77.982.002 Ft igényelt támogatási összeggel. Mindehhez a rendelkezésre álló fejlesztési forrás 178.810.000 Ft volt. Az ügyintézés során és az Elnökség által hozott döntés alapján 25 pályázat részesülhetett támogatásban, összesen 67.490.347 Ft Jóváhagyott támogatási összeggel. A megjelent Ügyfeleket Papp Róbert osztályvezető Úr köszöntötte és előadásában további tájékoztatást nyújtott a pályázatok megvalósításához. A kifizetési kérelmek jogszabályi hátteréről, arculati elemek használatáról, illetve a megvalósításkor felmerülő leggyakoribb problémákról. Az előadásokat követően került sor az emléklapok átadására. Emléklapot 25 Ügyfelünk vehetett át, amelyeket Pongrácz János az Egyesület elnöke, Papp Róbert az MVH osztályvezetője és Neubauerné Szatmári Zsuzsanna az Egyesület munkaszervezet vezetője adott át. A megjelent Ügyfelek, illetve azok képviselői egyenként szólítva vehették át az emléklapot és fogadhatták a köszöntést. A közgyűlést a helyszínen szervezett állófogadás zárta.

*

Nápoly és Nagymaros Szelídgesztenyét ültetett

700 éve történt, hogy Károly Róbertet megkoronázták akkor már a valódi koronával. Erre, és az általa Nagymarosra telepített szelídgesztenyésekre emlékeztünk 2010. június 9-én Nagymaroson, amikor jelképesen két gesztenyefát ültettünk Nápoly város képviselőjével, az olasz nagykövettel, és parlamenti képviselőinkkel! A fák ültetése a szelídgesztenyések megmentését is célozza.

Ez a rendezvény az első eleme Nagymaros városmarketing stratégiájának, amelyet az újonnan alakult Nagymaros Turizmusáért Egyesület az Önkormányzattal karöltve alakít ki. A további lépések között van a „maibaum” állítás, a művésztelep újraindítása, a Magyar utca rendezése, kiadványok megalkotása és további számtalan elképzelés.

Köszönjük a római magyar nagykövetnek a segítséget, mely lehetővé tette, hogy Nápoly polgármester asszonyával felvegyük a kapcsolatot. Köszönet a Turisztikai Egyesület elnökének, és mindenkinek, aki a szervezésben részt vett.

Petrovics László, Koncz Ernő

*

Újjászentelték a Kós Károly tervezte zebegényi templomot

A magyar szellem ezermestereként számon tartott Kós Károly által tervezett, 100 éve épült zebegényi templom újjászentelési ünnepségét tartották augusztus első vasárnapján a Dunakanyarban fekvő településén.

A szecessziós stílus jegyeit hordozó, az erdélyi építészetet idéző, tornyos épület a fiatal Kós Károly tervei alapján közadakozásból 1906 és 1910 között készült el. Az ezt megelőző évtizedekben a Pest-Vác vasútvonal jóvoltából az apró kis Zebegény a fővárosi értelmiség kedvelt üdülőhelyévé vált. Megalakult a Zebegényi Nyaraló Társaság. Ennek kapcsán vendégként vetődött a faluba 26 éves korában az erdélyi származású, építészként, grafikusként, néprajztudósként, íróként is maradandót alkotó Kós Károly is. Az ő nevéhez fűződik egyebek mellett a budapesti állatkert bejáratának tervezése. Élete során jó néhány templomot is tervezett, de lévén, hogy református volt, közülük a zebegényi az egyetlen katolikus templom.

A templom történetéhez tartozik, hogy annak idején az építkezés végére a kassza kiürült, ezért a falak külső díszítésére az elődöknek már nem futotta. Az eredeti Kós-tervek viszont megmaradtak, amelyeknek alapján 100 év elmúltával pótolták a hiányt. Az idő ugyanis kikezdte az épületet, ezért néhány éve a polihisztor építész tisztelői életre hívták a Kós Károly Templom közhasznú alapítványt. Az ide összegyűlt önkéntes felajánlások révén hozzákezdhettek a felújításhoz. Ennek során mostanra megerősítették a falak szigetelését, megújult a tető, az üvegablakok és a sgraffito technikával készült eredeti Kós díszek is a helyükre kerültek. Így már a kereszt, a stilzált galambok és a Szűz Mária-felirat látható a vakolat kikaparása által, ahogy azt Kós Károly elképzelte.

Az újjászentelés alkalmával vasárnap ünnepi misét tartottak a templomban.

*

VII. Nagybörzsönyi Magyar-Szlovák Vadásznap

Hetedik alkalommal gyűltek össze szlovák és magyar vadásztársaságok, vadászok Nagybörzsönyben, hogy ismerkedjenek, barátkozzanak, megosszák egymással élményeiket, gondjaikat. A hagyományossá vált vadásznap összehozza a térképen piros vonallal elválasztott embereket, hiszen közös a szenvedélyük, közösek céljaik. Magyar és szlovák beszéd keveredik, kézzel-lábbal magyarázás, jóízű kacaj kíséri a lelkes mutogatást.
Cuppognak a csizmák, bakancsok a sárban, gyűlik a tömeg a színpad környékén, ahol már torkát reszeli az elegánsba bújt műsorvezető, várja a megszólalókat. Az esővizes padokra nem sokan telepednek le, a közönség zöme állva hallgatja a megnyitót. A magyar és a szlovák himnusz után a vadászszövetségek vezetői és a szlovák nagykövet tartanak beszédet. Minden beszédben szerepet kap az országhatárokon átívelő barátság, a közös értékek védelme. Hogy ne azt nézzük, kinek milyen színű az útlevele, hanem azt, hogy milyen ember, hol vannak a közös pontok.

A 13. századi, aprócska templom fallal körülvett kertjében Szt. Hubertus misét tartottak, ősi vadászszokás szerint.

A színpadon szinte egész nap programokat, bemutatókat tartottak. A szlovák solymászok műsora nagy tetszést aratott, a remekül betanított madarak, sólymok, egy sas és egy holló is, alig néhány centiméterrel a közönség feje felett repültek az egyik madarász kesztyűjéről a másikéra. A közönséget magával ragadta a bemutató.

A nap egyik fénypontja, a főzőverseny. Közel 30 vadásztársaság nevezett, a feltételek egyszerűek voltak, csak elejtett vadból lehetett főzni. Vadsült és vadpörkölt elkészítése volt a feladat egy társaság csak egy kategóriában egy étellel versenghetett. A zsűri pontozta a kreativitást, a tálalást, a fűszerezést, az ízeket. Szinte minden sátornál rotyogott a bogrács, ínycsiklandók voltak a sült húsok. Sokan nem is mérettették meg magukat, csak saját örömükre főzőcskéztek. Családias hangulatban telt az idő a sátorjárások során senki sem maradt ital és étel nélkül.

A VII. Nagybörzsönyi Magyar-Szlovák Vadásznap minden szempontból sikeres volt. A látogatók jól szórakoztak, érdekes dolgokat láthattak, okulhattak, finomat ehettek és határon túli vadásztársaikkal is tölthettek el egy kellemes napot. Számadatok alapján 1350 gépkocsi érkezett a rendezvény napján Nagybörzsönybe. Ezen kívül autóbusszal, külön busszal is érkeztek látogatók. A színes, érdekes programokkal és a kimagasló látogatói létszámmal valóban a vadászok legnagyobb nemzetközi fesztiválja a Nagybörzsönyi Vadásznap.

Forrás: Börzsöny-Duna-Ipoly Vidékfejlesztési Egyesület

Cikk megosztása