Uniós pályázati pénzből valósult meg a Dabasi Városi Bíróság akadálymentesítése

A mintegy 30 millió forintos beruházásból egy mozgássérült lift épült, továbbá a bíróság udvarán, a tolószékkel élők számára parkoló is kialakításra került.

Az épületben egy mellékhelység is található, szintén mozgássérültek részére - vagyis valóban egy akadálymentes munkahely és egy információs terminál valósult meg. A gyengén látóknak úgynevezett vezetővonalakat ragasztottak fel az épületben, a vakok tájékoztatását pedig Braille-írásos információs táblák és hangos térképek segítik. A nagyothallók részére két tárgyalóteremben indukciós háló került kiépítésre.

*

Vitéz napokon járt a Szentgyörgyi vásár

A Stípa egyesület júniusi kibővített gyűlésén örömmel vettük lovas barátunk, fellépéseink rendszeres résztvevőjétől és támogatójától a meghívást. A július 18-án az Örkényi Vitéz Napok záró napján megrendezett V. meghívásos kettes fogathajtó versenyen a Szentgyörgyi vásár című népi lovas színjáték előadására kért fel bennünket.

Sarai László, hiszen róla van szó, Örkény egyik meghatározó lovas hagyományőrző személyisége. Több mint 20 éve kezdete az első lovas rendezvények szüreti felvonulások szervevezését. Úttörő munkája nyomán sorra kezdődtek a környékbeli településeken a hasonló jellegű megmozdulások rendezvények, melyeknek azóta is önzetlen támogatója,
motorja.

De most az V. örkényi fogathajtó versenyről lesz szó. Az első pozitív élmény a helyszín kiválasztásakor ért bennünket. A Szabadidőközpont sportpályájának egyikét bocsátották rendelkezésünkre. Így versenyeink, bemutatónk szerves részeként kapcsolódott a három napos rendezvénysorozat egységébe. Amikor Sarai Lászlóval és a Dabasi Lantos Mihály Lovas Egyesület aktivistáinak részvételével bejártuk a helyszínt, ki- ki a maga területén elmondva ötletét javaslatát, lelki szemeink előtt láttuk, és törekedtünk is rá, hogy egy jól szervezett jó színvonalú lovas rendezvény kerekedjék. Szombatra a finisbe érnek az előkészületek. Saraiék péntek hajnalban disznót vágnak, feldolgozzák, hurka, kolbász, töpörtyű a vasárnapi reggeli. Van bőven, jut belőle a testvérvárosokból ide látogatóknak is. Szabó Attiláék sátrat építenek a reggelizőknek, ebédelőknek, büfézőknek. Szilágyi Zsolték megépítik a pályát. Beáll helyére a versenybírák, jegyzőkönyvvezető, műsorközlő bázisát szolgáló teherautó. Kész a hangosítás, helyére kerül az utolsó cserép virág is mire beesteledik. A szervezők, segítők csapata, első vendégként, egészségesen elfáradva ül a sátor alatt, megérdemelve, kortyolgatva, az első csapra ütött hordó tartalmából. Minden feltétel adott, csak az időn és a versenyzőkön múlik, hogy vasárnap milyen lesz a verseny.

Az idő kegyes, a versenyzők szép számban érkeznek. Több mint 20 elegáns fogat áll a megnyitón startra készen. Eredményeiket a versenyről készült jegyzőkönyv alapján közöljük.

Kétfordulós az akadályhajtás. Van kiért izgulnunk. Szabó Attila és Svébis Zsuzsi hagyományőrző csapatunk tagjai is versenyeznek.

Az ebédszünet következik. Aki fogyaszt Szabó Pálné Rozika és csapata által készített marha lábszár pörköltből, vagy Sevecsek Tibor vaddisznó pörköltjéből és rágurít egy hideg itókát, az biztos nem akar két óráig talpra állni. A lovakra is ráfér ebben a melegben egy hűsítő itatás, szénázás.

Pajlócz András a Magyar Lovas Kör elnöke, aki megtisztelte rendezvényünket egy olyan évfordulóra emlékeztetett bennünket, amelyre méltán lehet büszke minden örkényi lakos az egész magyar lovasélet és amelyről büszkén tájékoztathatjuk németajkú vendégeinket.

80 esztendeje nyitotta meg kapuit Örkénytáborban a Magyar királyi Lovaglótanárképző és Hajtóiskola.
Olyan lovasok kerültek ki Örkénytábor falai közül, akik képzettségük, erkölcsi és morális értékeik végett örökre példaképeivé válltak a lovasvilágnak. Az örkényi iskola módszerét megteremtői és tanítványaik soha nem tartották különösnek, speciálisnak, egyszerűen csak a helyes lovaglásnak mondották. Örkény igazi sikere és az „örkényi iskola” mítosza, hírneve a második világháború után jelentkezett, elsősorban Némethy Bertalan, Endrődi Ágoston, Hanzsalinszki- Krull Géza és Visy István sikerei nyomán.

"Kedves Lovasbarátaim!

Tisztelettel kérem Önöket, hogy minden örkényi lovasrendezvény alkalmával emlékezzenek meg Örkénytáborról és a kiváló lovaselődökről" - fejezte be mondanivalóját Pajlócz András.

Délután a Vásári jelenetet, átitatva Örkénytábor emlékével, tiszteletével, a németországi testvérvárosból érkezett vendégek programjához igazodva mutattuk be. Az élmény, a siker, számunkra felejthetetlen. Örkény város polgármestere az elsők között gratulál és köszöni meg bemutatónkat.

Pajlócz András, akiről köztudott, hogy komoly hagyományőrző tapasztalattal rendelkezik és szakmai múltjával, tapasztalatával és kritikus hibát nem tűrő fegyelmével követi, segíti munkánkat,még az nap éjszaka levelet küldött, amit most megosztok Önökkel.

Észrevételeim az örkényi bemutatón

Az eddigi bemutatók közül ez volt a legtermészetesebb, a legösszehangoltabb. Fogadjátok ezért őszinte elismerésemet. Gördülékeny volt, nem voltak eseménytelen szünetek és állandó mozgásban volt minden szereplő. Az öltözetek most is kifogástalanul tiszták és színesek voltak, külön kiemelném a hölgyek és a hintás lányok viseletét. Tökéletesen beleolvadt a képbe a tánckar, mert hasonló paraszti viseletben voltak és nem díszelegtek hímzett és rátétes szűrökben.
Jól sikerült a tehén és ló mustra, elég ennyi alku és most a pengők is megfelelően ki lettek emelve. Kurdics Misi ismét jó hangulatot csinált, és köszönet Svébisné Rozálnak a németre fordításért. Láthatóan élvezte a közönség a bemutató minden pillanatát, a németek hálásak voltak a táncba kérésért. Valóban időutazásba vittétek a közönséget, elfeledtetve, hogy ez egy lovas színjáték. Erre mondják, hogy profizmus. Ismételten csak gratulálni tudok Nektek, és remélem még sok helyszínen, sok embert ajándékoztok meg maradandó élménnyel.

Lovasbaráti öleléssel,
Pajlócz András

A szentgyörgyi vásár bemutatását egy fergeteges vadászhajtás követi, majd az ünnepélyes eredményhirdetéssel fejeződik be a nap. Minden résztvevő emlékszalagot és emléktárgyat kapott.

Köszönjük a Stípa egyesület nevében a szervezőknek, hogy ezen a háromnapos eseménydús rendezvénysorozaton hol nézőként, hol résztvevőként mi is ott lehettünk.

Tatárszentgyörgy, 2010.07.19.

Szalay Vilmos
elnök, Stípa Egyesület

*

V. Németh Zsolt vidékfejlesztési államtitkár részt vett a NATURAMA Szövetség találkozóján

2010. július 8-án, csütörtök délután öt órakor került sor V. Németh Zsolt Vidékfejlesztési államtitkár és a NATURAMA Szövetség szakmai találkozójára Dabason, a Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület munkaszervezeténél. A késő délutáni időpont azoknak a munkaszervezeti munkatársaknak, akik vidékfejlesztési feladatokat ismerve rugalmas munkaidőben dolgoznak akár késő estig is, nem volt meglepő.

Mindamellett nagyszerű érzés, hogy V. Németh Zsolt államtitkár úr, aki az ország nyugati végéből, Vasvárról érkezett a találkozóra szintén nem tartja rendkívülinek, hogy fontos dolgokról a hivatali időn túl, akár egy késő estig tartó, nem formális beszélgetésen essék szó.

A NATURAMA Szövetség hét, Magyarország különböző régióiban működő, vidékfejlesztéssel foglalkozó szervezetet tömörít. Tagjai másfél éve szerveznek szakmai találkozókat annak érdekében, hogy megoldásokat találjanak a vidékfejlesztés aktuális kérdéseire, együttműködésben hatékony módszereket tudjanak kidolgozni a felmerülő problémákra, és a résztvevő munkaszervezet vezetők és munkatársak egymás tapasztalatait felhasználva, egymástól tanulva, minél eredményesebben vegyenek részt a saját helyi vidékfejlesztési programjaik megvalósításában.

A szakmai segítséget a Szövetség létrehozásában, és a munkaértekezletek lebonyolításában dr. Nemes Gusztáv, a Magyar Tudományos Akadémia Közgazdasági Intézetének munkatársa biztosítja a csoport számára. A tudományos kutató nem csak a Spanyolországban megszerzett szakmai tapasztalatait, nemzetközi jó gyakorlatok mintáit, közösségfejlesztési tapasztalatait, az Európai Unió vidékfejlesztési politikájával kapcsolatos ismereteit osztja meg a résztvevőkkel, hanem a közösségek hatékony együttműködéséhez nélkülözhetetlen szociológiai és társadalmi ismeretek birtokában vezeti és támogatja a szakmai találkozók lebonyolítását.

Az összejövetel a résztvevők kölcsönös bemutatkozásával kezdődött. Minden résztvevő ismertette az általa képviselt vidékfejlesztési csoport főbb jellemzőit, a helyi vidékfejlesztési stratégia fontosabb elemeit, és a kiemelkedőbb helyi fejlesztéseket.

Az egy hónappal ezelőtt, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) államtitkári posztjára kinevezett V. Németh Zsoltról is megtudhattuk, hogy 1990-től kisebb megszakítással Vasvár polgármestere, 1998-tól pedig országgyűlési képviselő is. Földmérő üzemmérnöki és humánszervező diplomával rendelkezik, vidékfejlesztésből írta a diplomadolgozatát, és valódi térségfejlesztési tapasztalatokkal rendelkezik, hiszen tevékenyen részt vett a „LEADER plusz” program megvalósításában, a vasvári térségben.

Az államtitkár úr érdeklődve hallgatta végig a NATURAMA Szövetség eddigi tevékenységét bemutató prezentációt, üdvözölte a nem formális összejövetel gondolatát. Jelezte, hogy élő tapasztalatokra kíváncsi a találkozó során, hiszen elképzelései megvalósításához feltétlenül szükséges, hogy valós élmények alapján kerüljön sor a rendszer újragondolására. Ennek érdekében szükséges, hogy pontosan tudjuk definiálni a LEADER társadalom fogalmát (a benne közreműködőkkel, pályázókkal együtt), szigorúan be kell tartani az uniós szabályozást, a bizalmi elvet helyre kell állítani, nyilvánossá kell tenni az információkat, csökkenteni kell az adminisztratív terheket, új forrásokat, támogatási lehetőségeket kell találni a jó ügyek érdekében.

A NATURAMA Szövetség tagjai által közösen elkészített szakmai anyag főbb témakörei a hazai és nemzetközi együttműködések, a helyi akciócsoportok fő feladatainak összefoglalása, működési nehézségeinek ismertetése, a pályázatkezeléshez és a gyakorlati és adminisztrációs feladatok ellátásához köthető problémák, a fejlesztési, tervezési tevékenységhez kapcsolódó tapasztalatok, a közreműködő szervezetként megélt élmények és nem utolsó sorban a finanszírozási nehézségek ismertetése volt.

V. Németh Zsolt szerint egy hatályba lépés előtt álló szabályozás a helyi termékek kereskedelmét fogja támogatni és elősegíteni. Elmondta, hogy a jelenlegi rendszer átalakítását tervezik, törekedni fognak a folyamatok leegyszerűsítésére, és a bizalom helyreállítására az európai uniós támogatások, pályázati lehetőségek esetén is. Terveik között szerepel, hogy újabb támogatási lehetőséget teremtenek a kisvállalkozások számára, és visszaállítják a hagyományosan jó minőségű magyar termékek tekintélyét a hazai piacokon.

A vidékfejlesztési csoportok szakmai működésével kapcsolatosan szó esett az eddigi negatív tapasztalatokról is, és megjegyezte, hogy az egyszerűsítésre vonatkozó terveket a visszaélések nehezítik. Ennek ellenére a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) felső vezetői szintjén is meg van a szándék arra, hogy az európai uniós támogatások rendszere „ügyfélbarát” irányba mozduljon el.

A vidékfejlesztési csoportoktól összegyűjtött konkrét kérdésekre válaszolva elmondta, hogy még nem tudja mikor, és hol kerül sor a szakmai irányítás és a vidékfejlesztési csoportok közötti első formális találkozóra, de dolgoznak rajta. A rendszer szükséges átalakítása után lesz újabb pályázatok beadására nyitva álló időszak, amit természetesen a helyi vidékfejlesztési stratégiák felülvizsgálata fog megelőzni. Ezért várhatóan az őszre meghirdetett III. és IV. tengelyes pályázati beadási időszak elmarad. Tisztában vannak az utófinanszírozás nehézségeivel, erre is keresik a megoldásokat. A mostani rendszer túlbiztosításra, túlellenőrzésre épül, hiszen egy magyar mondás szerint, „abból még nem volt baj, ha a sorompó le volt engedve.” Mostanában azért már az is látszik, hogy ez nem egészen így van. A LEADER pályázatok döntési határozatain dolgoznak, értesült a nehézségekről, megpróbálnak megoldást találni a problémákra.

A minisztériumban folyamatban van egy szakmai csapat felállítása, kinevezték az Irányító Hatóság új vezetőjét, Búsi Lajos helyettes államtitkár urat, akinek feladatai közé tartozik a Vidékfejlesztési Minisztérium szakmai feladatainak ellátása, így többek között a LEADER akciócsoportok irányítása is.

Mindenféleképpen szeretnék csökkenteni az adminisztrációs terheket, a helyi vidékfejlesztési irodák megszüntetéséből származó pénzügyi lehetőséggel pedig jól szeretnének gazdálkodni. Sajnos az időbeni ütemezést nem tudják előre megjósolni, de a kérelemkezelést valószínűleg ki fogják vonni az akciócsoportok feladatellátásából.

Az államtitkár úr ígéretet tett egy újabb, szélesebb körű rendezvényen való megjelenésre, a szakmai párbeszéd folytatására, és kérte a jelenlévőket egy írásos összefoglaló anyag elkészítésére, melynek figyelembevételével további pontosításokat tudnak tenni a pillanatnyilag több oldalról is támadott rendszerben.

A NATURAMA szövetség tagjai felajánlották a segítségüket a rendszer átalakításához, hiszen véleményük szerint egy alulról építkező kezdeményezést, mely a LEADER elv alapja, nem lehet a benne résztvevők bevonása nélkül, az általuk összegyűjtött valós szakmai tapasztalatok felhasználása nélkül jobbítani.

V. Németh Zsolt elmondása szerint azzal számolni kell, hogy „amíg építjük a síneket, addig nem megy a vonat.” A vidékfejlesztésben és az Európai Uniós programok lebonyolításában érintett résztvevő civil szervezetek, önkormányzatok, vállalkozások, magánszemélyek, munkaszervezetek pedig reménykednek, hogy ezek a sínek nem szétválasztják, hanem összekötik majd a közösségeket határon innen és túl. Bíznak benne, hogy tovább viszik a LEADER program megvalósítását, mert az alapvetően hasznos, érdemes és jelentős program, és az új sínek lerakásához az új szakmai irányítók felhasználják az eddig összegyűjtött jó- és rossz tapasztalatokat egyaránt, hogy a vidékfejlesztés mozdonya ne csak haladni, hanem száguldani tudjon, és fel tudja venni a versenyt az európai modern gyorsvasutakkal is.

Rácz Judit
munkaszervezet vezető, Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület

NATURAMA SZÖVETSÉG

A találkozón készült képeket alább, a Galériában tekinthetik meg.

*

Jól haladnak az Országközepe Térségi Integrált Szakképző Központ projektjei

Mint ahogyan nemrégiben tájékoztattuk a Kedves Olvasót, zajlanak az Országközepe Térségi Integrált Szakképző Központ által elnyert projektek, amelyek az alábbi szakképző intézményeket érintenek:

* Csonka János Műszaki Szakközépiskola és Szakiskola (Szigetszentmiklós)

* Fáy András Mezőgazdasági Közgazdasági Szakközépiskola Szakiskola és Kollégium (Pécel)

* Kossuth Zsuzsanna Szakképző Iskola és Kollégium (Dabas)

* Szterényi József Szakképző Iskola és Szakiskola (Monor)

Az Országközepe Térségi Integrált Szakképző Központ két, azaz a szakmai és az infrastrukturális fejlesztést megcélzó projektjének megvalósítása az utolsó szakaszba lépett, hiszen 2010. augusztus 31. a befejezési határidő. Ennek megfelelően az elmúlt hónapokban igencsak intenzív szakaszon vannak túl a projektekben részt vevő munkatársak.

Az alábbiakban röviden összefoglaljuk a szakmai fejlesztési (TÁMOP-2.2.3-07/1-2F-2008-0003), valamint az infrastrukturális (KMOP-4.1.1/A-20008-0008) projektek nemrégiben lezárult tevékenységeit.

Országközepe Térségi Integrált Szakképző Központ szakmai fejlesztése projekt megvalósult tevékenységei

A projekt összköltsége 300.000.000,- Ft, melyet az Európai Unió és a Magyar Állam 100%-ban finanszíroz. A projekt azonosítója: TÁMOP-2.2.3-07/1-2F-2008-0003, a projekt címe: „Országközepe Térségi Integrált Szakképző Központszakmai fejlesztése”.

Mint ahogyan arról már korábban is beszámoltunk, a projekt keretében beindításra kerül a digitális napló, ami fokozatosan, több szakaszban kerül bevezetésre. Ez azt jelenti, hogy a 2009/2010. tanévben még párhuzamosan vezetjük a papír alapú és az elektronikus naplót, azonban a következő tanévtől terveink szerint már csak a digitális naplóban lesz lehetséges az előrehaladás vezetése.

A digitális napló egy összetett informatikai alkalmazás; az elmúlt hónapokban számos olyan projekt tevékenység történt, amely a napló egyes moduljainak továbbfejlesztését szolgálta. Az alábbiakban ezen fejlesztések rövid bemutatása következik:

1. Szülői tájékoztató modul – a digitális napló technikailag képes arra, hogy elektronikus módon tájékoztassa a szülőket gyermekeik magatartási és tanulmányi előmeneteléről. A projektben külön tevékenységet jelentett a részletek kidolgozása, vagyis, hogy a szülők milyen formában és bontásban, milyen rendszerességgel legyenek tájékoztatva gyermekük iskolai előrehaladásáról.

2. Jelzőrendszer a pedagógiai munkáról – hasonlóan a szülői tájékoztatói modulhoz, a jelzőrendszer digitálisan automatikus tájékoztatókat küld a diákok aktuális teljesítményéről, viszont a célcsoport nem a szülők, hanem az iskolavezetés és a pedagógusok. A jelzőrendszer pedagógiai értelme a megelőzés, hiszen ebben a formában szinte rögtön látható, ha egy-egy tanuló vagy tanulók csoportja magatartásilag és érdemjegyileg helytelen irányba indultak el.

3. Digitális pályakövetési rendszer – az alkalmazás képes arra, hogy a szakképző iskolákban végzett tanulókat elektronikus úton elérje és rendszeresen megkérdezze foglalkoztatottsági helyzetükről, és ez alapján összesítse a beérkezett válaszokat. Ennek értelme, hogy az intézményvezetők érdemben figyelembe veszik majd a beérkezett adatokat a szakmaindítási, létszám-meghatározási, pályaorientációs döntések előtt.

A szakmai szolgáltatások mellett a pedagógus továbbképzések lebonyolítása is az utolsó szakaszába lépett. Az elmúlt időszakban megvalósult képzések közül érdemes kiemelni a mentor pedagógusok képzését, ami a tanórán túli fejlesztői feladatok ellátására teszi alkalmassá dolgozóinkat.

Országközepe Térségi Integrált Szakképző Központ infrastrukturális fejlesztése projekt megvalósult tevékenységei

A projekt azonosítója: KMOP-4.1.1/A-2008-0008

A projekt címe: „Országközepe Térségi Integrált Szakképző Központ infrastrukturális fejlesztése

Projekt összköltsége: 847 644 119,- Ft, melyből az Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott támogatás: 762 987 707,- Ft

A projekt keretében megvalósult a monori Szterényi József Szakképző Iskola és Szakiskolában a Pályaorientációs gyakorlótermek felújítása, amely kereskedők és pincérek gyakorlati képzésére biztosít korszerű teret. A felújítással együtt az épület akadálymentesítése is megtörtént. A műszaki átadás-átvétel 2010. március 16-án befejeződött, az ünnepélyes átadásra 2010. május 19-én kerül sor.

Befejezés előtt áll a Kossuth Zsuzsanna Szakképző Iskola bővítése egy nagyméretű kőműves tanműhellyel, egy demonstrációs teremmel és kiszolgáló helyiségekkel, valamint a meglévő épületek belső és külső felújítása is a végéhez közeledik. A szerződés szerint a munkák befejezési határideje 2010. május 21.

A projektben nagy értékű gyakorlati és elméleti oktatást szolgáló eszközök, esélyegyenlőségi eszközök, sport és szabadidős eszközök beszerzésére kerül sor nyílt közbeszerzési eljárás keretében, az eszközök szállítási határideje 2010. július 26.

A projektek további előrehaladásáról a jövőben is tájékoztatni kívánjuk a Kedves Olvasót. További kérdések esetén az alábbi elérhetőségeken érdeklődhetnek.

Tisztelettel:

Mráz Lídia – KMOP projektmenedzser
Mail: [email protected]

Halász József - TÁMOP projektmenedzser
Mail: [email protected]

*

Naturama találkozó Bánkon

Június 16-án késődélután, az elmúlt hetek esős időjárását tekintve, nagy örömünkre napsütésben érkeztünk a Naturama Szövetség bánki találkozójára.

A bánki tavat, mint később megtudtuk, egy monda alapján nevezték tengerszemnek, miszerint a föld alatt összeköttetésben van a tengerrel…

A találkozón ez alkalommal részt vett két spanyol LEADER csoport munkatársa is, név szerint Eloy Rodrígez, a CEDER Valle de ESE-Entrecabos csoport munkaszervezet vezetője, e csoport elnökhelyettese Jesús Landeira, valamint Sebastián Lozano, munkaszervezet vezető a GAL El Condado de Jaén csoport (az európai Területi Védjegy megalakító csoportja) munkaszervezet vezetője valamint Cecilia Antonelli, aki koordinátor a Védjegyes Nemzetközi Együttműködésben.

A látogatás célja, a Területi Védjegy projekt ismertetése a magyar LEADER csoportok képviselői számára. A Védjegyes Nemzetközi Együttműködés célja a résztvevő térségekben egy olyan, az Európai Térségi Minőségi Védjegy által elismertethető, és annak ezáltal részévé is váló, Térségi Minőségi Védjegyet létrehozni, amely gazdasági, társadalmi és környezetvédelmi minőség együttes javításával hozzájárul a térségi minőségi márka kialakításához, és egyúttal megerősíti az ott lakók identitását és kötődését.

Amellett tehát, hogy magas minőségű termékek és szolgáltatások rendelkezhetnek csak a védjeggyel, fontos az is, hogy helyi alapanyagok és erőforrások felhasználásával állítsák elő, ezzel új munkahelyeket teremtve és növelve a térség jólétet teremtő képességét.

A találkozó folyamán spanyol vendégeink megismerhették a Naturama Szövetséget és a szövetséget alkotó és már másfél éve együttműködő hét Leader csoportot is rövid bemutatkozó előadások révén.

Az általános ismertetőn túl Páliné Keller Csilla munkaszervezet vezető beszámolt a Naturama túraútvonalak kialakításáról az Alpokalja Ikva-mente Leader egyesület akcióterületén. A pályázat keretein belül három különböző turistaút kialakítására lehet pályázni, a térségben ezek a célterületetek a kerékpárút hálózat fejlesztése, valamint öko-túraútvonal, és a sporoni borút kiépítése.

A túraútvonalak kiépítése öt szakaszara bontható, ezek a leendő útvonalak feltárása, GPS koordinátás felvétel készítése és a térkép digitalizálása, a táblarendszer kihelyezése, Naturama túrafüzet elkészítése, Naturama kisfilmek elkészítése, és a Naturama túranap mely egy egynapos rendezvény, s ennek keretében a túraútvonalak átadása. A kiadványok formai követelményei és arculata még tervezés alatt állnak, a tervek annak figyelembe vételével készülnek, hogy a többi Leader csoport területén későbbiekben kiépítésre kerülő turistautak jelrendszerével egységes képet alkosson.

A találkozón készült képek megtekinthetőek ide kattintva.

Az útvonalat 2011. december 30-ig kell megvalósítani, de tervek szerint 2011 nyarán átadnák a nagyközönségnek így nyáron már használható lenne.

Susán Ivett
projekt menedzser

*

Folytatódik Ócsa városközponti területének rekonstrukciója

A települési infrastruktúra, a közút és csatornahálózat, valamint a közösségnek nyújtott szolgáltatások fejlesztésére irányuló erőfeszítések eredménye a KMOP támogatás segítségével újjáépített városközponti terület. A kisváros így rendezett körülményeket teremtett a település azon részén, ahol a piaci és közszolgáltatások koncentrálódnak, javítva ezek megközelíthetőségén gyalog, vagy személygépkocsival.
A Bajcsy- Zsilinszky út mintegy 800 méteres szakasza több mint 113 millió forintból újult meg. A kor igényeinek megfelelően kialakított burkolatok (5555 nm), a gyep (2500 nm) és a telepített növényzet (114 fa és 3724 cserje) lényegesen jobb benyomást tehet a városba érkező vendégekre, amely a turisztikai ambíciókat is tápláló település számára korántsem mellékes szempont.

*

Átadták a táborfalvi Jókai Mór Művelődési Házat

Június 19-én délután 13 órakor ünnepélyesen is átadták a felújított Táborfalvi Jókai Mór Művelődési Házat. Az újjávarázsolt épületet Dr. Szűcs Lajos országgyűlési képviselő, Pest Megye Közgyűlésének elnöke adta át a megjelenteknek.

Forrás: Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület, Dabasi HVI

Cikk megosztása