Határon átnyúló együttműködés
A „Határokon átnyúló együttműködés” keretében a Déli Napfény Helyi Akciócsoportot látogatták meg Romániából, pontosabban Hunyad Megyéből érkezett vidékfejlesztéssel foglalkozó szakemberek.
Vendégeink szeretnének minél több szakmai információt, tapasztalatot szerezni az Európai Unió vidékfejlesztési politikájáról, valamint annak megvalósulásáról az Akciócsoport tervezési területén.
Egy kétnapos program keretében a helyi akciócsoporttól Máté Péter ügyvezető és Cserényi Szilvia Bernadett projektmenedzser adtak útmutatást az uniós támogatási lehetőségekkel kapcsolatban.
A Déli Napfény helyi Akciócsoport területéhez tartozó 12 településből 4 település került bemutatásra, ahol a pályázatokkal foglalkozó, valamint pályázó szervezetek mutatták be tevékenységüket és a már megvalósult beruházásukat.
A két napos program első állomása Deszk Község volt, ahol a deszki Polgármesteri Hivatalból Király László alpolgármester Úr köszöntötte a vendégeket. Az alpolgármester Úr köszöntőjét követően a település történetéről, szerb kultúrájáról tett említést. Ezután rá tért az ÚMVP III-as tengely keretein belül benyújtott pályázatokra és a település adottságaira épített terveikre, melyben szó esett a település életében rendkívüli szerepet betöltött átmenő forgalomra épülő beruházásokról.
A településen élők és a pályázatíró team gondolkodásmódjára a komplexitás jellemző, mely a terveikben is megvalósult, ugyanis a beruházások egymásra épülnek, egyik sem létezhet a másik nélkül. Az előadást követően a 6 Puttony nevű étteremben a hagyományos szegedi, illetve deszki ételeket szolgáltak fel. Az ide látogató csoport tagjai bemutatkoztak, majd a határokon átnyúló együttműködésről, illetve annak lehetőségeiről folyt kötetlen beszélgetés, majd átkísértük a delegációt a Deszki Faluházba, ahol kötetlen beszélgetés keretében a Déli Napfény Nonprofit Kft. munkatársa – Cserényi Szilvia Bernadett beszámolt egy power pointos bemutató segítségével a munkájuk eddigi tapasztalatairól, és arról, hogy az Akciócsoport településeivel pozitív kapcsolatot építettek ki, mely nagyon szükséges a hatékony együttműködés érdekében. A bemutató közben nagyon sok kérdés merült fel a látogatók részéről, amelyre Máté Péter – a munkaszervezet vezetője válaszolt.
A második állomás a röszkei Paprika Park volt, ahol Molnár Anita ügyvezető asszony fogadta nagy szeretettel a vendégeket. Ismertette, hogy 2004-2006 között került megvalósításra az AVOP LEADER + program, amelynek keretében a Paprika Molnár Kft. egy Paprika Múzeum kialakítására nyert támogatást,. Megemlítette, hogy az egyik támogatási kérelmükben a régi szárító felújítását tűzték ki célul, a másik pályázat a múzeum berendezését tette lehetővé. Az ügyvezető asszony elmondása szerint a pályázati adatlapok rendkívüli nehézségeket róttak a pályázókra, mivel nagyon bonyolultnak bizonyultak, ám az eredmény kárpótolta a Kft dolgozóit.
Az ÚMVP keretében azonban már egyértelműbb, egyszerűbben kezelhető pályázati adatlapokkal találkoztak, mely nagyban megkönnyítette a támogatási kérelmek elkészítését. Azt is elmondta, hogy az ÚMVP-s rendeletek voltak bonyolultabbak, mert számos hivatkozást tartalmazott a rendelet, mely nagy utánajárást követelt a pályázóktól. Említette továbbá, hogy a III. tengelyben is pályázott a Kft. a múzeum eszközbeszerzésre pályázott, de elutasításra került a támogatási kérelem. Az előadás után kérdéseket tettek fel a látogatók, melyre az ügyvezető asszony szívélyesen válaszolt.
Ezután a vendégek elfoglalhatták a szállásukat, mely Szegeden a Tisza Sporthotelben volt.
A második nap első állomása Szatymaz volt, ahol Szatymaz Község Alpolgármestere – Dékányné Dr. Balogh Andrea fogadta a delegációt. Köszöntötte a vendégeket, és néhány szóban ismertette a település történetét, kultúráját. Ezután az ÚMVP első körös III. tengely Vidéki örökség jogcímbe beadott pályázat megvalósítását mutatta be Szatymazon, a Kossuth út 2. szám alatt fekvő Római Katolikus Plébánia templomkertjében. Ismertette a beruházásra vonatkozó tételeket, továbbá elmondta, hogy a helyi védettség alatt álló templomhoz vezető gyalogutakat javítottak, illetve alakítottak ki, melyek mentén pihenőpadok, hulladékgyűjtők kerültek elhelyezésre a templom biztonságos megközelítése, illetőleg a természeti tájkép megőrzése céljából. Elmondta még, hogy a díszkivilágítás is a projekt részét képezi, illetve a kert hangulatához illeszkedő kerékpártartók elhelyezésére is sor került.
Ezután ellátogattunk a Község központjába a Dankó Pista Művelődési ház előtti központi parkhoz, melynek fejlesztése még folyamatban van. Az Alpolgármester Asszony elmondta, hogy az ÚMVP első körös III. tengely Falumegújítás jogcímben nyújtottak be pályázatot, mely pályázat részét képezi a térburkolat és annak elhelyezése, sétány, díszvilágítás, padok, hulladékgyűjtők, öntözőberendezés elhelyezése, és a növényesítés, mely most van folyamatban, de azt már az önkormányzat finanszírozta.
Megköszöntük az Alpolgármester asszony kimerítő ismertetőjét, majd elindultunk a másik településre.
Második állomásunk Bordány Község volt, ahol Kispatik Péter önkormányzati képviselő fogadta a vendégeket. Elsőként ismertette a település történetét, majd a Szent István téri Közparkot mutatta be a jelenlévőknek. Elmondta, hogy a park bővített területe, valamint a tér és a templom közötti sétány egységes díszburkolatot kapott és a meglévő fagyal sövény kiegészítésére került sor. A tér és a templom, valamint a közút közötti közterület gyepráccsal kialakított zöldfelületet kapott, melynek öntözését a felszín alatt elvezetett elektronikusan vezérelt, automata öntözőberendezés biztosítja. A pályázat részét képezi még a megújuló energiával működtetett díszkivilágítás, illetve új pihenőpadok, kerékpártárolók, hulladéktárolók, virágdézsák.
A vendégek sokat érdeklődtek az önkormányzatok felépítéséről, a civil szervezetekről, valamint azok számáról, tevékenységéről. Kispatik Péter szívélyesen válaszolt mind a pályázattal, annak megvalósításával kapcsolatos, mind pedig a civil szervezetekkel kapcsolatos kérdésekre.
A Szent István Park után bemutatták az ÚMVP első körös III. tengely Turisztika jogcímben az Egérház Alapítvány által benyújtott pályázat által létrehozott Ifjúsági közösségi szálláshelyet, az érdeklődők nagy örömére. Kispatik Péter elmondta, hogy a létesítmény egy 30 férőhelyes „B” kategóriájú ifjúsági szálláshely, mely 7 szobás, irodával, raktárral, közösségi térrel és személyzeti WC-vel rendelkező szállás épült fel. Ismertette, hogy a szobák 4-5 férőhelyesek saját fürdőszobával, WC-vel, de miután ismertette az alapvető paramétereket, megtekinthették a látogatók a különböző színű szobákat, mely elnyerte tetszésüket. A szállás közösségi tér részén a látogatók kérdéseket tettek fel, melyre kielégítő választ kaptak, mind a vendégfogadótól, mind pedig az Akciócsoport munkatársától.
A kétnapos programot követően a delegáció tagjai hazautaztak annak reményében, hogy a két nap alatt hallottakat, tapasztaltakat hasznosítani tudják majd a GAL csoportokhoz tartozó településeken.
A Déli Napfény Nonprofit Kft.-t Máté Péter munkaszervezet vezető, valamint Cserényi Szilvia Bernadett projektmenedzser képviselte.
Szeged, 2010. augusztus 4.
Cserényi Szilvia Bernadett
*
Rögbis „invázió“ Szatymazon
Rögbisek szállták meg Szatymazt 2010. június 21-27. között, ugyanis a Fit World Sportegyesület 1 hetes rögbis sport és életmód ifjúsági tábort szervezett a településen. A LEADER támogatással megvalósuló helyi kezdeményezést jó ötletnek tartják a Magyar Rögbi Szövetségnél is, így várhatóan több napos játékvezetői és edző képzéssel csatlakoznak a szatymazi rendezvényekhez.
A tábor rendezvényei több helyszínen zajlottak.
A főhadiszállás a Fehér-Tó mellett idilli környezetben fekvő, ugyanakkor a régi 5-ös út mellett könnyen elérhető Familia Tanyán. Szállás kőépületben, 3-10 ágyas összkomfortos szobákban 40 gyerek voltak elhelyezve.
Az edzések a szállástól 2 km-re lévő községi sportpályán voltak, míg az egyéb szabadidős programoknak a Dankó Pista Művelődési Ház adott majd otthont.
A bentlakásos gyerekek teljes ellátásban részesültek, háromszori főétkezéssel. Részükre a napi 2 játékos edzés és elméleti foglalkozások mellett egész nap és esténként is közös programokat biztosítottak, amik leginkább rögbiről szóltak, folyamatosan 3-4 felnőtt irányításával.
A foglalkozások nyitottak, így délelőtt-délután is volt lehetőség minden érdeklődő helybéli gyermek számára is a játékba való bekapcsolódásra, a sportolásra és a rögbi kipróbálására.
A tábor fő eseménye június 26.-án egy több csapatos nemzetközi utánpótlás torna, melyre nagyszámú és már hozzáértő közönség látogatott ki a községi sportpályára. A torna zárásaként a helyiek egy közös esti rendezvényen is bemutatkoztak a vendégeknek...
A „Nyári rögbis sport és életmód ifjúsági tábor Szatymazon“ az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program IV.tengely, LEADER Rendezvény jogcím keretében a Déli Napfény Nonprofit Kft. helyi LEADER közösség támogatásával valósult meg.
*
Megkeresztelték a kübekházi iskolát
Kübekháza - Daruval helyeztek négyméteres keresztet Kübekházán a most épülő Reménysugár katolikus iskola homlokzatára pénteken.
– Célunk, hogy minden ide járó gyermek szeresse és megértse ezt a keresztet – fogalmazott az ünnepségen Bóna Judit, az iskola leendő igazgatója, aki történelmi jelentőségűnek nevezte az eseményt. Kiss-Rigó László megyés püspök azt mondta: örömteli részt venni olyan összefogásban, amely jó cél érdekében épít valamit.
– A püspök megáldotta a keresztet, és elmondta: annak vízszintes ága az ember–ember, a függőleges pedig ember–Isten harmonikus kapcsolatát jelképezi. Molnár Róbert polgármester arról beszélt, hogy amikor 2008-ban bezárták a település általános iskoláját, nem gondolták, hogy Isten valami újat tervez. Már megírtuk: a felújított intézmény az egyház és az önkormányzat összefogásának köszönhetően szeptemberben nyithat.
Forrás: delmagyar.hu
*
Új közösségi központ épülhet Sándorfalván
47 millió forint uniós támogatást nyert Sándorfalva az Európai Regionális Fejlesztési Alapból egy új, színvonalas közösségi központ létrehozására. A beruházás összköltsége 90 millió forint.
A fejlesztés során a Széchenyi utca 24. alatti, közismert nevén Széchenyi udvarban található rossz állapotú, egykor ipari célokat szolgáló épületrészeket bontották le, a funkciójukat vesztett, üresen maradt ipari helyiségeket felújítják, és egy új épületszárny hozzáépítésével létrehoznak egy 450 négyzetméteres, korszerű, többfunkciós ifjúsági közösségi teret, a Széchenyi Ifjúsági Közösségi Központot (SZIKK).
Az épületben klubszobát, rendezvénytermet, valamint oktató- és előadótermet alakítanak ki – ezekben összejöveteleket, előadásokat, képzéseket, rendezvényeket, klubfoglalkozásokat tarthatnak. A közösségi ház várhatóan november elejére készül el.
Forrás: Déli Napfény Nonprofit Kft.