Gyarapodás, hitelek nélkül
Kisfalud - Hitel felvétele nélkül, pályázati és saját forrásokból fejleszt az önkormányzat. Megújult hivatal, felújított utcák és tájház kialakítása szerepelnek a polgármester eredménylistáján.
Felújított községházával, és több, pályázati forrásból megújított utcával zárta az elmúlt időszakot Kisfalud. A polgármester szerint folytatják az út- és járdaépítést, emellett hangsúlyozta, a fejlesztések mellett a településnek jelenleg sincs hitele.
A szinte teljesen átalakított és felújított községházán beszélgettünk Balogh Istvánnal, Kisfalud polgármesterével. „Nemrégiben pályázati és saját forrásokból alakítottuk át a községházát, más helyre kerültek az irodák és ide költözött a település könyvtára is” – tájékoztatott Balogh István. Az épületet 4,5 millió forintból alakították át és a felújításon kívül technikai fejlesztéseket is végrehajtottak az épületen belül. „Ide költöztettük a könyvtárat is, melynek forgalmán már napjainkban is meglátszik a fejlesztés” – mondta el Balogh István. „A könyvtárban napjainkban már internetes hozzáféréssel is rendelkezünk, valamint több mint egymillió forintból könyvfejlesztésekre is telt”.
„Tavaly sikeres évet zártunk abból a szempontból, hogy a helyi, valamivel több, mint hetvenmilliós költségvetésből több mint tizenhatmillió forintot szánhattunk a település fejlesztésére” – mondta a polgármester. A művelődési ház belsejét újították meg, emellett az Ady Endre utca kapott szinte teljesen új külsőt, a munkából egy helyi vállalkozó is kivette a részét. A községháza ötvenszázalékos önrészű pályázatot nyert erre a célra és a Mihályival közös körjegyzőség technikai feltételeinek javításából is kivették részüket, továbbá közösen vásároltak egy autóbuszt is. „Hangsúlyozom, mindezeket úgy zártuk le, hogy a település a mai napig nem vett fel hitelt” – jelentette ki Balogh István.
Idei terveikről szólva elmondta, folytatják az útfelújításokat és a járdaépítést, utóbbiból a Kossuth utcában mintegy 200 métert, egy másik utcában pedig 300 méternyit szándékoznak megépíteni. A mintegy hathektárnyi zöldterületük gondozására újabb fűnyíró traktort állított be a községháza.
Évek óta húzódó szélerőmű-beruházásukról szólva a polgármester megjegyezte, jelenleg a beruházó cég pályázatának befogadása zajlik. Még egy idei tervről tájékoztatott: tájházat alakítanának ki a Bocskai közben, a ház állapotának felmérése már tart.
*
Van munka a megváltozott munkaképességűeknek
Kapuvár - A rehabilitációs járulék terhére felvett munkaerő miatt idén nagyobb a munkaerő-vándorlás a kapuvári Kéz-Mű kft.-nél. A faipari részlegen hosszú távra is van munka, a varroda is hónapokra előre tervezhet. Még vennének fel dolgozót.
Érdekes kettősséggel kell szembenéznie Horváth Juditnak, a kapuvári Kéz-Mű Nonprofit Közhasznú Kft. nemrég beosztásában meghosszabbított vezetőjének. Ahogy a képviselő-testület előtt elhangzott minapi beszámolójából kiderült, a cégnek amellett, hogy üzleti tervét gazdaságilag megalapozottan kell teljesítenie, legfőbb profilja a Kapuvár és környéke megváltozott munkaképességű lakosainak minél nagyobb arányú foglalkoztatása.
A cég létszáma jelenleg 35–37 dolgozó (ebből 30 megváltozott munkaképességű). Az idén felerősödött fluktuációt a rehabilitációs keret terhére a kapuvári intézményekben is bevezetett foglalkoztatás jelenti. A kft. nemrég közhasznú társaságból alakult át, ám a társasági forma változása sem pályázataikat, sem meglévő szerződéseiket nem érintette.
Utóbbiakról szólva Horváth Judit elmondta, legnagyobb megrendelése a faipari részlegnek van, ahol 10–15 ember dolgozik. A tavalyi év utolsó harmadától szinte teljes kapacitással, bérmunkában.
„Az idei év végéig van szerződésünk és biztatóan tekinthetek a jövő év elé is” – tette hozzá az ügyvezető igazgató. Több hónapra elegendő megrendeléssel dolgozik a helyi varroda is, ahova az ügyvezető szerint több megváltozott munkaképességű nőt vettek fel. Ebben a részlegben elsősorban saját termékekre építenek, éppen ezért az értékesítés, a piackutatás is több munkát, ráfordítást kíván. Horváth Judit beszámolójában megjegyezte, nagyobb marketingtevékenységet a saját termék nem bír el.
„Hónapok óta biztos alapokon dolgozhat a tíz főt foglalkoztató szereldénk is” – mondta az ügyvezető. A részlegbe még fogyatékkal élő női munkaerőt keresnek, emellett piaci részesedésüket is fokoznák. Ahogy a Kéz-Mű kft. ügyvezetője hangsúlyozta, ez utóbbin és a faipari részlegen lenne még munkaerő-felvétel, ám hangsúlyozta, a kistérségben jelenleg nincs olyan felmérés, ami a megváltozott munkaképességű emberek adatait tartalmazná.
„Mindemellett nagyon jó a kapcsolatunk a helyi munkaügyi kirendeltséggel, de hozzá kell tennem, például a csornai halláskárosodottak szövetsége is közvetített hozzánk munkatársakat” – jelentette ki Horváth Judit. Fontosnak tartotta megjegyezni, hogy a fogyatékkal élők és a megváltozott munkaképességű kistérségi lakosok előtt mindig nyitva áll a kft. kapuja.
*
Szülői és pályázati pénzből nyaralnak, egyre kevesebben
A vakáció idején visszatérő probléma a családokban, hogy mit kezdjenek a ráérő gyerekekkel. A Kapuvári kistérségben néhány településen pályázati pénzből táboroztatják a lurkókat. Igény lenne több táborra is, a családi kassza azonban egyre laposabb.
Garabné Gulyás Mária, a Kapuvári Családsegítő Intézet vezetője szerint van helyi igény arra, hogy a gyermekek felügyelet alatt töltsék a szünidőt, akár önköltségi alapon is. „Jellemző, hogy a fizetős programokra a középosztálybéli gyermekek jelentkeznek” – mondta az intézményvezető.
A családsegítő intézet egyhetes tábort szervez rendszeres gyermekvédelmi támogatásban részesülő jó tanulóknak. Ez húsz gyermeket érint június 28-tól július 3-ig, forrásait a beledi Mikrotérségi Általános Művelődési Központ (MÁMK) nyertes pályázatából fedezik, ahol a kapuvári intézmény mint együttműködő partner szerepel. Június 21–25-ig önköltséges tábort szerveznek a kapuváriak a Zöldfasor utcai telephelyükön, napi 1200 forintért. Étkezéssel és többek közt kalandparki programokkal is várja a jelentkezőket. „A tavalyi jó tapasztalatokra alapozva idén nyáron ismét elindítjuk főzőtáborunkat, melynek forrásait az intézmény biztosítja” – mondta a családsegítő vezetője.
A Kapuvári Térségi Általános Iskola (KTI) hagyományos balatonakali táborozást szervez a gyermekeknek. A július 16–23-ig tartó turnusba három kísérő pedagógus és negyvenöt tanuló megy 24 ezer forintos részvételi díjért. A KTI vándortáborába húsz gyermeket várnak még júniusban, ide 28 ezerért mehetnek a diákok.
A beledi MÁMK iskolája is Balatonakaliba szervez nyári tábort július 23. és 30. között. A tábor itt is önköltséges, ám Borosné Tóth Zsuzsanna intézményvezető elmondta, évről évre kevesebb a jelentkező. Míg tíz-tizenöt éve 50–60 gyermek nyaralt a táborban, addig napjainkban csak 13–18 a résztvevők száma.
A MÁMK közel nyolcvanmillió forintos nyertes pályázata ˝Építő közösségek, új tanulási formák az élethosszig tartó tanulás jegyében, a Rábaköz közművelődési intézményeiben˝ címmel nyári programokra is biztosít forrásokat. Többek közt ebből a pénzből finanszírozzák a helyi Egyesített Szociális Központ (ESZK) bentlakásos táborát is, melyben negyven 9–14 éves gyermeket táboroztatnak Somogydöröcskén. "Az ESZK július 5-től 9-ig napközis tábort szervez hatszáz forintos napidíjjal, mely tartalmazza az étkezés és strandolás költségeit is" – tette hozzá Odoricsné Buthi Krisztina, az ESZK vezetője. A beledi intézmény ingyenes szanyi napközis táborba közel száz gyermeket vár július 7-től 16-ig, ehhez a programhoz a szanyi önkormányzat is biztosított forrásokat.
*
Száz szoba, száz álláshely Kapuvárott?
A kapuvári képviselő-testület legutóbbi ülésén elhangzott, komoly befektetői szándékkal jelentkeztek külföldi üzletemberek. Ez száz vagy még több munkahelyet teremthet a városban.
A helyi távfűtésről szólva az önkormányzati cég ügyvezetője kijelentette, néhol katasztrofális a távvezeték-hálózat állapota. Igazgatói beosztásokról is döntöttek. A kapuvári képviselő-testület ülésén a napirendek előtt a helyi Haydn-kórus vezetőit köszöntötték. A kórus a minap fesztiváldíjat kapott. Elismerésben részesítették a Kapuvár néptáncegyüttest is, akik kiválóra minősültek legutóbbi megmérettetésükön.
Több önkormányzati tulajdonú cég beszámolójával kezdődött a testület legutóbbi ülése. A legnagyobb „durranás" dr. Galambos József, a Consult-Kapuvár kft. ügyvezetőjének beszámolója volt. A helyi gyógyturizmus és idegenforgalom befektetési ügyeit intéző cég vezetője kijelentette, három befektetői csoport komolyan érdeklődik a kapuvári lehetőségek iránt. "A válság erősen rányomja bélyegét a nyugati befektetők szándékaira, ám azt el kell mondanom, holland, német és izraeli befektetők is érkeztek a városba, közülük egy német–izraeli csoport szándékait már nagyon komolynak látom" – mondta Galambos József. Hangsúlyozta, a Consult-Kapuvár már szándéknyilatkozatokat is aláírt a reménybeli befektetőkkel.
Ezen tárgyalások fő témája a napjainkban lassan végéhez közeledő angiológiai beruházás, melyre komoly gyógyászati turizmust építenének a későbbi befektetők. Galambos József elmondta: elsősorban a helyi, több mint száz szobás szálláskapacitás kiépítésén fáradoznak a szakemberek. „Ez azt jelenti, hogy ezen befektetések megvalósulása akár száz vagy annál is több munkahelyet teremthet a városban” – hangoztatta a Consult-Kapuvár ügyvezetője. A témával kapcsolatban Németh Csóka Gábor alpolgármester hozzátette, az említett befektetők már hat-hét alkalommal jártak Kapuváron, szándékaik mindenképpen komolynak tekinthetők, utalt itt többek közt a bajor nagyherceg tavalyi látogatására. Ahogy dr. Galambos József kijelentette, az első lépés megtétele a legnehezebb, a továbbiak már az elsőnek megjelent befektetésekre épülnek. Pászli Tibor, a Kapuvári Hőszolgáltató Kft. ügyvezetőjeként elmondta, az elmúlt fűtési szezon a hibák feltárásával zárult. „A helyi távhőrendszer elavult, a vezetékek állapota sok helyen tragikus” – mondta az ügyvezető. Úgy véli, mind az önkormányzatnak, mind a lakosságnak lépéseket kell tenni a fűtés rentábilissá tételében. „A leválások engedélyezése egyértelműen hibás lépés volt, ám azon dolgozunk, hogy a távhő néhány év alatt egyértelműen olcsóbb legyen bármilyen egyedi fűtésnél” – mondta Pászli Tibor.
A képviselő-testület a további napirendek közt döntött a Kapuvári Kéz-Mű Kft. ügyvezetői beosztásáról, az eddigi igazgatót, Horváth Juditot határozatlan időre újra kinevezték. Ugyanígy változatlanul hagyta a testület a Metrum Alapfokú Művészetoktatási Intézmény (zeneiskola) igazgatói beosztását is Szücs Róbert személyében. A Kapuvári Ipari Park Kft. beszámolójában elhangzott, a céget rövidesen átalakítják, az ügyvezetői tisztségben egyelőre változatlanul hagyták Vertetics Istvánt, a városfejlesztési iroda vezetőjét.
Az ülésen búcsúzott el háziorvosi munkájától dr. Puhl Imre. A kettes számú körzetbe a testület egy fiatal háziorvost, dr. Adorjáni Előd Hubát nevezte ki augusztus elejétől kezdődően. A plénum döntött a helyi húsüzem mellett található önkormányzati telek eladásáról is, a licit ötezer forintos nettó négyzetméterárról indul és a nyertesnek négyéves beépítési kötelezettsége lesz.
*
Négy évre kell beosztani a munkát
Ivanics Ferenc (Fidesz), a megye 6-os számú választókerületének országgyűlési képviselője hat évvel ezelőtt Kapuváron nem vállalt polgármester-jelöltséget. Csapatjátékosnak vallja magát, aki ˝nem jár a föld felett fél méterrel˝.
– Most kezdi negyedik parlamenti ciklusát. Ön szerint elegendő ez a tapasztalat?
– Nem összehasonlítható ez az új ciklus az előzővel, mert másképpen kell kormánypártiként politizálni, mint ellenzéki padsorokból. Kettős érzés van bennem, hiszen negyedik parlamenti ciklusomat kezdtem, s ez mindenképpen komoly tapasztalatot jelent, ám sok az új ember a parlamentben, ezáltal nemcsak a benyomások, a munka is sok újdonságot ad. A politikában szemléletváltás is zajlik, nem csak a Fideszen belül, amelynek én személy szerint nagyon örülök.
– Miben nyilvánul meg ez a szemléletváltás?
– Olyan parlamenti munka kezdődött, ami közel áll hozzám. Olyan politizálást folytatunk és folytatok, amelyben meg lehet és meg kell kérdezni a választókat, közel kell kerülni az emberekhez. Ez a stílusú munka mindig is szimpatikusabb volt nekem. Komoly változások mennek végbe az országos politikai gyakorlatban is. A nemzet számára fontos kérdéseket tudunk széles támogatottsággal tisztázni. Ilyen például Trianon megítélése, vagy a határon túliak állampolgársága.
– Egyedül hogyan lehet képviselni ezt a sokarcú kerületet?
– Ez a legnehezebb ebben a munkában. A megyei közgyűlés elnökeként a megye szinte összes településén jártam, s így megfelelő tapasztalatokat szereztem a különféle gondok kezelésében. A választókerület négy nagyobb, egymástól eltérő jellegű egységre bontható: Kapuvár és Beled környéke, a Fertő környéki és a 84-es út menti települések. Nap mint nap érzékelem a választókerület eltérő sajátosságait. Ugyanaz a gond egy másik településen már más megoldást igényel.
– Kapuvár a legnagyobb lélekszámú település a 6-os kerületben. Milyen mértékben „avatkozik bele" a városi politikába?
– Kapuvár jó ritmusú polgárváros, melynek fejlődése, közélete példaértékű lehet az ország más, hasonló nagyságú városainak is. Erős civil mozgalommal, sok tenni akaró emberrel. Vannak nehézségek, de jó itt dolgozni, mert azt nézik, hogyan oldható meg az adott kérdés. Még 2004-ben felmerült, hogy vállaljam el a polgármester-jelöltséget, ám az ötletet azonnal elvetettem. A város fejlődése csapatmunkát igényel, örülök, hogy ennek a részese lehetek. A csapat egyik tagjaként avatkozom bele a munkába, ennél jobban nem tartom szükségesnek. Stratégiai kérdésekben rendszeresen egyeztetünk Hámori Györggyel, ez az igény kölcsönös közöttünk. Kapcsolatunk kiváló, s ez nemcsak a munkának használ, hanem a város fejlődésének is.
– Az előző három ciklus munkájából mire a legbüszkébb?
– A 85-ös főút Kapuvár és Sopron közti, negyven kilométeres szakaszának elkészülte fontos és nagy munka volt, főleg úgy, hogy ezt négy év alatt be is fejeztük. Eredményes munkának tartom az akkori, valós kistérségi rendszer kialakítását. 18 ilyen volt a megyében, ám ezt törvényekkel felülírták és 7 maradt belőle. A konzultatív politika megyei kialakítása pedig kiszélesítette a beleszólás lehetőségét.
– Mi az, amit kudarcként élt meg az elmúlt tizenkét évből?
– Az, hogy az M9-es főút nem megy át a választókörzeten, mindenképpen a rossz emlékeim közé tartozik. Azt azonban hangsúlyoznom kell, ha munkám során valami nem sikerül, nem kudarcként fogom fel, megpróbálom megkeresni, hogyan és miképpen lehet mégiscsak elérni a közös célt. Küzdő szellemben próbálok dolgozni.
– Mit szeretne mindenképpen megvalósítani ebben a ciklusban?
– Könnyű helyzetben vagyok, hiszen a választási programunk maga a kormányprogram, így amit ígértünk a tavasszal, az továbbra is áll. A kampányban kialakítottunk egy olyan csapatot, amely felmérte a szükséges lépéseket. Ilyen például a kapuvári egészségügy helyzetének javítása, a fertődi Esterházy-kastély helyzete vagy a világörökség ápolása, a vidék fejlesztése, a települések helyzetének javítása. Ezen feladatok ma is vállalhatók, dolgozunk a megoldáson. Az M9-es út esetében már az is nagy eredmény lesz, ha a nyomvonal a tervezőasztalra visszakerülhet.
A cikket teljes terjedelmében a kisalfold.hu weboldalon, ide kattintva olvashatják.
Forrás: Kapuvári HVI, kisalfold.hu