Éltető-völgy: az Éltető Balaton-felvidékért Egyesület kreatív bemutatkozása a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye szervezői az idén jubileumi rendezvényre készülnek, az eddigieknél nagyobb volumenű és új ötleteket felsorakoztató 20. Művészetek Völgyébe minden érdeklődőt szeretettel várnak.

Újdonságként a Művészetek Völgyének településeit is magába foglaló Leader csoport, az Éltető Balaton-felvidékért Egyesület is bemutatkozik a Völgy szívében, Kapolcson. Az „Éltető-völgynek”, a 60 településből álló LEADER térség kreatív bemutatkozásának a Völgy-Köz-Pont tornáca és udvara ad majd helyet. Az egyes települések és a térség kézművesei az udvarban önálló standokon jelennek majd meg, az udvaron felállított kis színpadon a térségből érkező művészeti csoportok lépnek fel. A térség termelői helyi termék vásárral készülnek. A Völgy-Köz-Pont udvarában álló kovácsmúzeum is élettel telik meg: Csík Tamás kovács veszi használatba a régen pihenő kovácsszerszámokat. Újra „kőbe vésik” a településeket összekötő együttműködési szándékukat, a kerekasztal beszélgetések a LEADER jövőjéről és a térség fejlesztési lehetőségeiről folynak majd. Az udvari kemencében minden nap másik település jellegzetes étele készül (Éltető Falatkák), amelyhez a térség három borút egyesületének borai szolgálnak kíséretül. Az idelátogatók beírhatják magukat a sétáló Vándor Vendégkönyvbe, amely helyi könyvkötő manufaktúra bemutatkozó terméke. Életfát faragnak Kiss János evangélikus lelkész tiszteletére, ami az udvarban is marad.

Az Egyesület egyik fontos törekvése, hogy az idegenforgalmi szempontból látogatottabb térségrészeken a térség kevésbé ismert részei is megjelenhessenek. Kiváló alkalom erre a Művészetek Völgye: az itt megforduló 250.000 látogató számára szeretnék „kinyitni” a térséget: információt nyújtanak a tágabb térségről, a Balaton-parti és Sümeg környéki településekről. Összeállítják az idelátogatók útitervét az oda és visszaútra egyaránt, hogy ne száguldjanak el a térség nevezetességei mellett anélkül, hogy megállnának egy pillanatra. Ugyanakkor buszjáratokat indítanak és koordinálnak a térség azon településeire, amelyek szívesen és előkészített programmal fogadják a Völgy vendégeit. A buszok a Völgy-Köz-Pont parkolójából indulnak a közzétett menetrend szerint. Hát-Tér-Túrák: többek között faluséták, borvacsorák, balatoni strandfürdőzés, kalandparki kalandparti várja a buszraszálló vendégeket a Völgyet körülvevő településeken. Mindezt formabontó, a Völgytől megszokott kreatív módon valósítják meg – így gondoskodva arról, hogy a vendégek ne felejtsék el egyhamar az Éltető-völgyet.

Az Éltető-Völgy kiemelt vendége a hét LEADER csoport együttműködésével alakult Naturama Szövetség. Ők fotópályázatukra beérkezett képeikből válogatnak egy kiállításra valót, a Művészetek Zöldjének szellemiségével összhangban az illegális szemétlerakás elleni harc jegyében.

Az Éltető Balaton-felvidékért Egyesület arra törekszik, hogy megmutassa a vendégeknek, hogy a tágabb térségnek is van mit kínálnia a vendégeknek; ugyanakkor szeretné kihasználni és kiterjeszteni a Völgy által generált vendégforgalmat a környező településekre is. Mindezt lehetővé a Kapolcsi Kulturális Egylet felajánlása teszi, ugyanis a Völgy-Köz-Pont kertjét térítésmentesen bocsátották az Egyesület és a térség rendelkezésére.

Minden érdeklődőt sok szeretettel vár a július 23. - augusztus 1. között folyamatosan nyitva álló Éltető-völgy Kapolcson a Völgy-Köz-Pont (Csigaház) kertjében.

*

Balatoni halászok - Erre a könyvre hivatkozni fog a tudomány

Balatonfüred - Hiánypótló könyvet jelentetett meg a Balatonfüred Városért Közalapítvány, mely a térség halászatának múltját dolgozza fel, érintve a legutóbbi történéseket is.

Dr. Rácz János nyelvész a szakmájára jellemző rendkívüli alapossággal dolgozott, ezért egészen biztosan olyan kidvánnyal gazdagodtunk, melyre sokan mint alapműre fognak ivatkozni a jövőben. Dr. Kiszely Pál, a város alpolgármestere, halbiológus vállalta a szakmai lektor szerepét és úgy látja, hogy olyan könyvet sikerült elkészíteni, mely hasznos a mának és kell a jövőnek is. Gubicza Ferenc, a Balatonfüred Városért Közalapítvány elnöke több éve szervezte már ezt a könyvet, s úgy látja, sikerült a munkára a legalkalmasabb szerzőt megnyernie.

Dr. Rácz János a könyvbemutatón kifejtette: a halfogás, mint élelemszerző tevékenység egyidős az emberiséggel. Szókészletéből sok következtetést lehet levonni. Az alapszavai a legősibb nyelvi rétegekből erednek, s a nyelv azt is mutatja, hogy a nomád korszakunkban hanyagoltuk. Újabb fejlődésnek a letelepedésünkkor indult. A falusi gazdálkodásnak jelentős területe volt, de azt az utóbbi több mint félszáz esztendőben elvesztette. Az oklevelek tanúsága szerint a halászati jogról már igen korán rendelkeztek, rendszerint a kolostoroknak, az egyházaknak adták meg, de a halászok éltek vele. Cserébe meghatározott mennyiséget adtak a zsákmányból. Régen a halászati tevékenység nagyon kemény munka volt. A hatalmas hálókat tíz ember kezelte, ezért határozták meg a munkacsoportok, a halászbokrok létszámát tízben.

A Balaton maga sem volt mindig annyira körülhatárolható, mint ma, a lápos részek lecsapolásával, a Zala szabályozásával és vasútépítésekkel kényszerítették a vizet a mostani medrébe. A nádasok jelentős részét kiirtották, a tóba idegen halakat telepítettek. Az emberi beavatkozásnak köszönhetően a Balaton szinte már végveszélybe került. Lényegesen kevesebb a hal, mint amennyi korábban volt. A balatoni halászatra létrejött társaság, melynek történetét az alapítástól napjainkig megismerhetjük a könyvből, egy időben a mai szemmel nézve helyesen gazdálkodott a lehetőségekkel, de aztán több olyan döntést hoztak, melyek ártottak a tónak. A legutóbbi átalakításokkal sem biztos, hogy sikerül mérsékelni a korábban okozott károkat.

Dr. Rácz János elmondta, a könyv írásakor arra törekedett, hogy munkájának hasznát lássa a helytörténet, a néprajz és a nyelvtudomány is. Ennek megfelelően az első részben Magyarország, a Balaton, majd Balatonfüred környékének egykori halászatát, annak történetét, jogrendszerét, eszközeit és módszereit, társasági formáit, valamint az orvhalászatot, a halkereskedelmet, az egykori halászéletet dolgozta fel. Itt ismerteti a Balaton halvilágát, a hal konyhai szerepét, valamint helyét a népművészetben és az irodalomban. Balatonfüred környékén Örvényest, Aszófőt, Tihanyt, Csopakot, Paloznakot, Alsóörsöt, illetve ma már nem létező településeket érti. Megjegyezte azt is, hogy a mai Balatonfüred területén igazán soha nem volt nagyon jelentős a halászat. A könyv második részében a halászeszközöket és a halfajokat mutatja be és magyarázza. A könyv ráadásul élvezetes olvasmány.

Kiegészítő tevékenységük a rákászat

Idézet a könyvből: Néprajzi irodalmunk nem sokat foglalkozott a rákászattal, mert a parasztságnál csak szükségétel volt a rák. Az úri asztaloknak viszont kedvenc csemegéje volt.

A Balaton rendkívül gazdag volt rákban, a fehér vagy kecskerák tenyészett benne. A XVIII. századi halászati szerződésekben előfordul, hogy a természetbeni fizetség között szerepel a rák is...A XIX. század elején ...rendszeresen szállították a Zalában fogott nagyméretű rákokat a bécsi piacra...A halfogás, mint élelemszerző tevékenység egyidős az emberiséggel.

*

A szőlő stratégiai kérdés

Szent György-hegy - A borágazat felemelkedése, a szőlő, mint munkalehetőség, megélhetés, kiemelten fontos kell, hogy legyen ma hazánkban.

Több más mellett erről is szól a tizennyolcadik alkalommal megrendezett Szent György-hegyi napok. Mindez Lasztovicza Jenő országgyűlési képviselő beszédében hangzott el a Nyári-pincében tartott ünnepélyes megnyitón.

A megyei közgyűlés elnöke arra utalt, hogy hagyományos programok ráirányítják a figyelmet a helyi értékekre, a tanúhegyek térségében termelt finom, értékes borra. Szólt arról is, hogy nem szabad hagyni a termőterületek további csökkenését, hiszen a szőlőnek nemzetgazdasági vetületei is vannak.

A szervezők nevében Tóth János Zoltán köszöntötte a megjelent borászokat, polgármestereket, vendégeket. A hivatalos megnyitó után kezdődött meg a hagyományos borverseny, ahol ezúttal 147 mintát bírált a Kulka Gábor vezette zsűri. Kedden délután, extraként még megnyitották a raposkai kultúrházban a Marosvásárhelyi Fotókör kiálítását is. A Szent György-hegyi napok programjai csütörtkön ínyencvacsorával folytatódnak a Tapolcán a Hotel Gabriellában, pénteken 18 órától szakmai konferenciára várják az érdeklődőket a Tamási Áron Művelődési Központban. Szombaton a borutakat járják végig a résztvevők, s annak tapasztalatait délután a Szent György-pincénél, gazdatalálkozón beszélhetik meg, minden bizonnyal már oldottabb hangulatban. Jó idő esetén vasárnap reggel 9 órakor Hegymagasról indul a zárónapon megszokott felvonulás. A cél ezúttal is a Lengyel Kápolna lesz, a rövid borkóstolással egybekötött pihenőt a Szászi-pince előtt tartják.

*

Sikeres ÚMVP-pályázatok

Megyer településre 2010-ben az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) III. tengely keretében 50 millió forintnyi támogatás érkezik, ami közel 70 millió forintos fejlesztést eredményez.

A beruházás keretében szinte az egész falu megújul és visszakapja múlt századi hangulatát. A felújított parasztházakban 36 falusi vendéglátó ágy várja majd a vendégeket. Reményeink szerint lovardánkat, az őshonos Magyar baromfi bemutató majorunkat, a falusi ízeket bemutató pajtánkat, és kisseb nagyobb rendezvényeinket a munkálatok nem zavarják majd.

*

1,7 milliárdos beruházást adtak át Balatonfüreden

Befejeződött Balatonfüred kiemelt projektje a Balaton-part ékköve II. Megvalósítására 1,5 milliárd forint összegű vissza nem térítendő uniós támogatást nyert el a város önkormányzata a Közép-Dunántúli Operatív Program egyik turisztikai pályázatán.

A beruházás során felújították a reformkori városrészre vezető öt utcát, a pályázat részeként az önkormányzat elbontatta a volt szovjet üdülő épületét, amelynek a helyén parkot alakítottak ki, emellett megújult a Vitorlás tér, a Széchenyi park, a Rózsa-kert és a Gyógy-tér. Több mint 600 millió forintos költséggel végezték el a Vaszary kastély rekonstrukcióját, az épületben európai szintű kiállításoknak helyet adó galéria és képtár létesült. Az új galéria a Vaszary kiállítással és a Szomolányi Gyűjteménnyel 2010. május 29-én nyílik meg.

Szintén a pályázat keretében, összesen 275 millió forintból újították fel a Jókai emlékházat és a Városi Múzeumot, ahol többek között helytörténeti gyűjtemény és turisztikai látogatóközpont várja az érdeklődőket. A létesítmények ünnepélyes átadásával kezdetét vette a 19. Jókai-napok Balatonfüreden.

A Balaton-part ékköve II. kiemelt projekt legfontosabb eredménye, hogy Balatonfüred - történelmi és kulturális értékei megújításával, színvonalas és differenciált kulturális turisztikai szolgáltatások kialakításával, a vonzó települési és gazdasági környezettel - hosszútávon biztosította, hogy régiós szinten is a kultúra és a művészetek városa legyen.

A 2008 októberében indult fejlesztéssorozat összköltsége meghaladta az 1,7 milliárd forintot. A másfél milliárd forintos támogatás mellett az önkormányzat több mint 400 millió forint önerőt biztosított a projekt teljes megvalósításához.

Forrás: indexveszprem.hu

*

Megnyitott a Jókai Emlékmúzeum Balatonfüreden

Megnyitották a felújított Jókai-villát Balatonfüreden május elején; a nagy író emlékmúzeumának teljes rekonstrukciója mintegy 150 millió forintba került.

"Idén május 5-6-án kerültek megrendezésre a tóparti üdülővárosban a hagyományos Jókai-napok, erre az alkalomra kívül-belül megújulva várta a látogatókat az 1870-ben épített ház" – tájékoztatta Cserép László, a balatonfüredi önkormányzat kulturális osztályának vezetője az MTI-t. Az emlékmúzeum más, mint korábban volt, ugyanis nyugat-európai mintákra alapozva (Balzac-ház, Goethe-emlékház) azt mutatják be, hogyan élt (élhetett) a házban az író, milyen enteriőr vette körül. „Az első terembe lépve Jókai "hazaérkezését" láthatjuk: csomagokat, bőröndöket, köpenyeket, esernyőket és más személyes tárgyai szemlélhetőek meg. De lesz egy hajókürt is, jelképezve, hogy az író gyakran hajóval érkezett Füredre” – mondta az osztályvezető. Jókai Mór felesége, Róza asszony (Laborfalvi Róza) konyháját is berendezik korabeli eszközökkel, az étkezőben pedig az asztal megterítve áll majd; az étkészletet a tervek szerint a herendi porcelángyár biztosítja. „Külön terme lesz az ’aranyembernek’ is” – mondta Cserép László. Jókai Mór Balatonfüreden írta Aranyember című regényét, ezért a teremben a mű főhőseivel és természetesen a Jókaival kapcsolatos tárgyak idézik majd fel a romantikus történetet.

Május végén a Jókai Emlékmúzeummal átellenben lévő Vaszary-villát is felavatták, több képző- és iparművészeti kiállítással. A hajdanán Vaszary Kolos hercegprímás tulajdonában állt műemléki épületben, a Vaszary Galériában 730 négyzetméternyi kiállítóteret, ezenkívül hangversenytermet, könyvesboltot és kávézót is berendeztek. „A teljes hasznos terület több mint kétezer négyzetmétert tesz ki. Megszépült a park is, szobrokkal és szökőkúttal” – tette hozzá az osztályvezető. Az évtizedek során meglehetősen leromlott állagú, ám egykor előkelő küllemű palota rendbetételének összköltsége megközelíti a 600 millió forintot; a rekonstrukció része a Füreden immár több éve zajló Balaton ékköve fejlesztési program második ütemének.

Május végén a Balatonfüredi Helytörténeti Gyűjteményt is megnyitották a Blaha utca 3. szám alatt” – közölte Cserép László.

Forrás: prae.hu

*

Százmilliók az iskolára

Sümeg - Több mint kétszázhatvanmillió forintos közoktatási, infrastrukturális fejlesztés valósulhat meg még az idén a Ramasetter Vince Általános Iskolában, amelyhez még további húszmilliós eszközbeszerzés is hozzáadódik.

A jelentős volumenű beruházás egyebek között az oktatási épületek külső és belső felújítását, komplex akadálymentesítést, új sportpályát, infokommunikációs taneszközökkel ellátott környezet kialakítását, udvari játékok beszerzését tartalmazza. Szerepel a tervekben továbbá a nevelés és oktatás tartalmi fejlesztéséhez szükséges eszközök, berendezések beszerése, a szelektív hulladékgyűjtés feltételeinek megteremtése és az energiatakarékos megoldások bevezetése. Természetesen az épület kívülről is megszépül, festés, homlokzatfelújítás és a nyílászárók cseréje révén.

Dr. Rédei Zsolt sümegi polgármester a Naplónak elmondta: a bruttó 261 millió forintos beruházáshoz közel 194 millió forintot nyert az önkormányzat, a fennmaradó részt, a 67 milliónyi önerőt pedig úgynevezett önerőkiegészítő pályázat révén szeretnék csökkenteni. Pozitív elbírálás esetén 12,5 millió forintos támogatásban részesülhet a város.

Ezenkívül a pályázat benyújtása utáni áfaemelkedés pluszköltségét is visszatérítik az önkormányzatnak a beruházás befejezése után. Így a tényleges önerő nagyjából 45 millió forintot tesz majd ki.

*

Avatás és kitüntetés - Négy európai lovagrend találkozóját tartották

Sümeg - Négy európai lovagrend képviselői találkoztak a városban a múlt hét végén. A hagyományos találkozó szervezője a Teuton Lovagrend magyarországi régiós vezetője, Rátosi Ferenc.

Pénteken a Teuton, a Szent László, az orosz Szent Mihály és a belga Kardos lovagrend tagjai találkoztak. Többek között Klaus Blos, a Teuton nagymestere, dr. Romhányi Tibor (Szent László) és Hugo Gielen (Kardos) együtt koszorúztak a Szent László-szobornál a Kisfaludy téren. Utána istentiszteletet celebrált Tempfli József püspök a plébániatemplomban, majd lovagokat avattak és kitüntették a kiemelkedő munkát végzett segítőket. Elismerték a helyi városi tévé, valamint Tisler Anna munkáját.

A Teuton lovagrend az elmúlt években Sümegen és térségében többkamionnyi gyermektápszert osztott ki az óvodáknak, az ajkai kórház gyermekosztályának, valamint a rászoruló családoknak, továbbá több tízmillió forintos tárgyi adománnyal segítették a sümegi kórházat. Az élelmiszeradományokkal kapcsolatban Rátosi Ferenc elmondta, hogy az ÁNTSZ tapolcai kirendeltségének vezetője, dr. Szabó József mindig segítette a lovagrend munkáját gyors ellenőrzésével.

Forrás: Éltető-Balatonfelvidékért Egyesület, Balatonfüredi HVI, naplo-online.hu

Cikk megosztása