Megújult a fekedi templom
Mindig öröm, ha megújul egy baranyai templom. Az egyházak költségvetéséből kevéssé futja, pénzt adományokból és pályázaton szereztek Fekeden is.
A fekedi katolikus templom 1763-ban épült. Tillmann Péter, a település polgármestere szerint, időről időre igyekeztek az Isten házát rendben tartani, miként tették azt elődeik, de az utóbbi évtizedek során annyira leromlott az épület állaga, hogy komoly felújításra szorult. Ehhez nyertek pályázat útján 14,5 millió forintot az ÚMVP III - as tengely Vidéki örökség jogcímen, tett hozzá a helyi önkormányzat, a fekedi egyházközség, a német kisebbségi önkormányzat, a Szülőföldünk Baráti Kör és kaptak többektől adományokat. Így kerekedett 17 millióra.
A legfontosabb feladatot a templom falainak állandó vizesedése okozta. Főleg a templom mögötti területről érkező vizek miatt salétromosodott a fal. A dréncsövezéses vízelvezetés mellett kívül teljesen megújult a vakolat, kicserélték a nyílászárókat, restaurálták a főoltárt és többek között parkosították a templom környékét. Az újraáldást május utolsó vasárnapján tartották meg szentmise keretében, majd a ravatalozónál is felszenteltek egy új harangot, melynek ötlete a Szülőföldünk Baráti Köré volt, s melyet Őrbattyánban öntött Gombos Miklós harangöntő mester.
Az ünnepen sok leszármazott, köztük a legfiatalabbak is ott voltak. A templom történetének néhány sora: a főoltár 1859-ben készült Jung János fekedi asztalosmester műhelyében, Mott Péter felesége, Kepner Erzsébet, valamint Mott Jakab adományaként. A Jung műhelyben készült szószék, a gyóntatószék, a keresztelőkút, a szekrények és a bútorok. Jegyezzük meg: Jung János unokája, Gregorics Ferenc világháborús fogadalmi ajándéka a Mária-oltár (1947-ben készült el), a padso-rok pedig Wesz Pál, Scheich Péter és Báling Gyula asztalosmesterek munkái, mindegyik keményfából készült.
A templom keresztútjára a múlt század harmincas éveiben a hívek adták össze a pénzt. A Jézus- szobor a főoltár mellett ismeretlen adományból érkezett, a Mária-szobrot a Fibicher család adományozta 1931-ben, és beszédes tanúk a magyar szentek szobrainak sora: István, Imre, László, Erzsébet és Margit. A fekedi templomot 1958-ban műemléknek nyilvánították.
*
Kirándultak a falusi szállásadók
Már hagyománnyá vált, hogy évente kétszer összegyűlnek a Kelet-Mecsek Gyöngyei Falusi Turisztikai Egyesület tagjai és együtt túráznak a körnéyken. Az idei túra a mecseknádasdi Templom-térről Óbányára vezetett, érintve a a Skóciai Szent Margit Emlékhelyet és a Réka-várat. Ott uzsonna és tea mellett megbeszélték a vendéglátás aktuális kérdéseit, majd újra útra keltek Óbánya felé.
A kellemes séta után az Óbányai vadászlaknál ebédelt a kis csapat.
Az egyesületi tagok mellé most is - mint minden kirándulás alkalmával - lelkes érdeklődők szegődtek, helyi és távolról érkezett vendégek, így több mint húszan tették meg a távot.
A kirándulások fő célja a környékbeli turistautak bejárása, az új látványosságok feltérképezése, mert a falusi szállásadók csak így tudják hitelesen tájékoztatni az ide érkező vendégeket.
Az idei túra újdonsága az óbányai kilátó volt, valamint a Hetényi Pincészet melletti kilátó és pince, mely a Baranyai Élménykörút projekt része.
Itt borkóstolóval kedveskedtek a megfáradt túrázóknak.
*
Két játszótér is készült Hímesházán
Két, az előírásoknak mindenben megfelelő játszóteret alakítottak ki a faluban. A mintegy tizenötmillió forintba kerülő munkálatok befejeződtek, jelenleg műszaki átadásuk zajlik. A beruházáshoz szükséges összeget két sikeres pályázat révén teremtette elő az önkormányzat.
*
Összefogásból IKSZT
Ötvenhárommillió forintot nyert el a község az önkormányzat, és a Magyar-Német Baráti Kör közös pályázatán a művelődési ház átalakítására. A helyi védelem alatt álló épületben a kisebbségi önkormányzatok, civil szervezetek mellett gyógyszertár, védőnői szolgálat, teleház, üzlethelyiségek is helyet kapnak az átalakítást követően.
*
Két keréken a mohácsi szőlőhegyre
Májusban kezdődhet meg a Szőlőhegyre vezető kerékpárút építésének folytatása. Mohács közigazgatási határánál, a bári keresztnél ér véget majd az út. A beruházás százmillió forintba kerül, az összeg jelentős részét pályázati úton teremtette elő a mohácsi önkormányzat. A kerékpárút nemcsak a szőlősgazdák közlekedését könnyíti meg, hanem az egyre népszerűbb borturizmusban is jó szolgáltatot tesz majd.
*
A Pécsváradi Kistérség ismét bemutatkozott
Kistérségünk az idei évben ismét – immár 4. alkalommal –meghívást kapott Unterschleissheim városától, hogy vegyünk részt az UGA elnevezésű rendezvényen.
Az idei rendezvényen Unterschleissheim valamennyi partnere képviseltette magát, ott volt Oroszország (Moszkva), Kína, Franciaország (Le Cres), Lucka (Németország), Magyarország (Pécsváradi Kistérség) küldöttsége.
A kiállítóhelyet, - mint eddig is - a város önkormányzata bocsátotta rendelkezésünkre, melyen a másik partner település, Lucka küldöttségével osztoztunk.
Standunk ismét igen sok látogatót fogadott, nagy keletje volt a magyar bornak (Water Gyula Pincészete, Pécsvárad, Hetényi Pincészet, Mecseknádasd, Wekler Családi Pincészet, Mecseknádasd), szaláminak (Balogh Bálint Vágó-, és Húsfeldolgozó Üzeme, Hidas), méznek (Szeibert Edéné, Ófalu).
Standunkon nagyon sok olyan látogatót köszönthettük, aki már járt kistérségünkben, és voltak olyan visszatérő vendégek, akik az előző években kóstoltak nálunk bort, vagy mézet, esetleg szalámit, és most már célirányosan kereseték az általuk előző alkalmakkor megismert termékeket.
Újdonságként az idén házi készítésű lekvárokat (Kacsándi Márta, Pereked) és diót is vittünk magunkkal, amit szintén örömmel fogadtak a látogatók.
A partnerországok képviselői naponta megjelentek standunknál és kedvtelve kóstolgatták különböző borainkat és a magunkkal vitt egyéb termékeket egyaránt.
Nagy sikere volt a Pécsváradi Kistérség három nyelvű kiadványának is, mert így a magyarul vagy németül nem, de angol nyelven beszélő partnervárosok képviselői is információkat kaphattak kistérségünk látványosságairól.
Lucka Város küldöttsége - élén a polgármester asszonnyal - élénken érdeklődött kistérségünk felől. Ők az egykori NDK területén élnek, sok gyermekkori emlék fűzi őket Magyarországhoz, elsősorban a Balatonhoz, és most szeretnék jobban megismerni a mi kistérségünket is.
Nagyon várják már a kistérség nyári látogatását, sokan érdeklődtek ismerőseik, barátaik felől, tudni szerették volna, hogy részt vesznek-e a kiránduláson.
*
Bólyi Ipari Park bővítése
Az ipari park létesítésének elsődleges célja a helyi és környékbeli kis- és közepes vállalkozások támogatása az által, hogy modern, minden jelenlegi jogszabálynak és előírásnak megfelelő,felszerelt telephelyet biztosítanak számukra, hogy ott dolgozhassanak és fogadhassák ügyfeleiket. Ez a megoldás azoknak is remek lehetőség, akik újonnan indulnak.
Nem kell egy külön telephelyet felépíteni, és a rendelkezésre álló néhány év alatt így kevesebb kockázatvállalás mellett láthatják meg, van-e piaca annak, amit csinálnak, amit elterveztek.
Az önkormányzat a régiós Operatív Programnak köszönhetően két új, hatalmas üzemcsarnokot építhet: egy 4000 és egy 2000 négyzetmétereset a már meglévőek mellé. A több mint egy milliárdos beruházáshoz majd félmilliárdot nyertek, amely segítségével az ipari park alapterületét tíz hektárral növelhetik, így 51 hektáros lesz az 1997-ben kialakított terület. Előreláthatóan augusztus végére befejezik az építkezést.
*
15 éves a Nagypalli Magyar-Német Barátság Klub
2010. április 17-én ünnepelte meg fennállásának 15 évfordulóját a Nagypalli Magyar-Német Barátság Klub. Ennek a jelentős eseménynek a méltó megünneplésére egynapos kirándulást szerveztünk a Horvátországi Kopács faluba, ahol a Ferencz és Meleges család vendégszeretetében részesülhettünk. (Községünkben a délszláv háború ideje alatt 5 menekült család élt több évig.)
A megérkezés pillanatai mindenki szemében könnyeket csaltak, hiszen sokan a háború utáni visszaköltözés óta most találkoztak először. A kultúrházban Grátz Erika polgármester köszöntötte a vendéglátókat, és Bérces Boldizsárnénak a klub elnökének egy emlékplakettet, Dobszai Jánosnénak a klub pénztárosának egy tollat ajándékozott, ezzel megköszönve az eddigi munkájukat.
Ezt követően megismerkedtünk a kopácsi rét érintetlen természeti kincsivel és egy egyórás hajókiránduláson vehettünk részt, majd a volt jugoszláv elnökség vadászkastélyát tekinthettük meg. A kirándulás után a kopácsi kultúrházban vendéglátóink már elkészítették a finom kopácsi halászlevet és egy közös ebéd, majd beszélgetés, emlékek felidézése következett. Ezután megnéztük a háborúban lerombolt, majd újraépített kopácsi templomot, és egy sétát tettünk a faluban. Nagyon hamar elérkezett a búcsú pillanata, de ez a találkozás ismét megerősítette azt a kötődést, mely a háború ideje alatt született. A klub tagjai egy tartalmas szép napot tölthettek el, méltó módon megemlékezve a 15 éves évfordulóról.
*
Határozatok születtek a LEADER IV. tengely pályázatainak ügyében
A IV. tengely pályázatainak kiírásával kapcsolatos munkák már 2009. márciusában elkezdődtek Helyi Akciócsoport szinten.
Munkaszervezetünk fórumokat tartott, melyek során felmértük, hogy milyen beruházásokra lenne leginkább igény a Mohácsi és a Pécsváradi Kistérségben.
A Minisztérium által kijelölt elsődleges feladatunk a Helyi Vidékfejlesztési Stratégia felülvizsgálata volt. 2009. április 2-án a Zengő- Duna Egyesület elnökségi ülést tartott, melynek témája a Helyi Vidékfejlesztési Stratégia (HVS) módosítása és a IV. tengelyre vonatkozó forrásallokáció volt. A módosított HVS ezt követően 2009. májusában online felületre került, illetve megküldtük postai úton is a Minisztérium számára.
2009. júliusában folytatódott a HVS felülvizsgálat, illetve megkezdődött a LEADER IV. tengely HPME katalógusának összeállítása. 2009. augusztus 5-én a Zengő- Duna Egyesület újabb elnökségi ülést tartott, amelynek keretében pontosításra kerültek a meghirdetendő célterületek, és megszülettek a pontozási szempontrendszerek.
2009. augusztus 6-án a Zengő- Duna Egyesület munkaszervezete egyeztetést folytatott az MVH képviselőivel a HPME katalógussal kapcsolatban. Szeptemberben, Budapesten, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnál történt egyeztetés során véglegesítésre kerültek az Egyesületünk által meghirdetendő LEADER IV. tengelyes célterületek.
A mintegy fél évet igénybe vevő munkafolyamat gyümölcseként, 2009. szeptember 17-én meghirdetésre került a vonatkozó a pályázati felhívás, rendelet, közlemény, HPME katalógus.
A Zengő- Duna Vidékfejlesztési Közhasznú Egyesület 10 célterületet hirdetett meg a pályázati kiíráson belül. A 10 célterületből összesen 9- re érkeztek be pályázatok, szám szerint összesen 127 db.
A pályázatok benyújtási határideje 2009. november 16-a volt. A pályázatok ügyintézését 2010. március 31-én zártuk le, ezt követően az MVH is megvizsgálta a pályázatokat, ellenőrizte munkánk megfelelőségét.
A munkafolyamat 2010. májusában zárult le. Egyesületünk elnöksége megszabta az egyes célterületekre vonatkozó minimum ponthatárokat, véglegesítette a rangsorokat, melyet a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium Irányító Hatósága jóváhagyott.
2010. május 26- án a határozatok postázásra kerültek a nyertes pályázók részére.
A nyerteseknek ezúton is szívből gratulálunk!
Nyertesek:
Helyi jelentőségű felépítmények felújítása célterület:
• Pécsvárad Város Önkormányzata – Pécsvárad
• Bóly Város Önkormányzata – Bóly
• Bóly-Babarc-Belvárdgyula Református Társegyházközség – Bóly
• Bólyi Római Katolikus Egyház - Bóly
Településkép és a lakossági közérzet javítása célterület:
• Szülőföld Védő- Szépítő És Fejlesztő Egyesület Fekedi Szülőföldünk Baráti Kör Egyesület - Feked
• Palotabozsoki Önkéntes Tűzoltó Egyesület - Palotabozsok
• Pécsváradért Alapítvány - Pécsvárad
• Kolping Család Bólyi Katolikus Egyesület - Bóly
Civil szervezetek eszközellátásának javítása célterület:
• Babarci Medosz Sport Egyesület - Babarc
• Babarci Német Nemzetiségi Fúvószenekari ""Bawarzer Dorfmusikanten"" Egyesület - Babarc
• Babarc Községi Polgárőrség Egyesület - Babarc
• Kékesdi Templomért Alapítvány - Kékesd
• Izomsorvadásos És Mozgássérültek Egyesület - Versend
• Sátorhelyi Néptánccsoport Egyesület - Sátorhely
• Görcsönydobokai Sport Klub - Görcsönydoboka
• Versendi Sokac-Horvátok Kultúrális És Vallási Egyesület - Versend
• Dunaszekcső Emlékeiért és Jövőjéért Alapítvány - Dunaszekcső
• Szebényiek Baráti Köre Egyesület - Szebény
• Liptódi Hagyományőrző Egyesület - Liptód
• Szebényi Polgárőr Egyesület - Szebény
• Tarkabarka - A Kreativ Kikapcsolódásért Alapítvány - Pécsvárad
• Méhészek Bóly Egyesület - Bóly
• Mecseknádasdi Szőlő- És Bortermelők Egyesület - Mecseknádasd
• ""Erzsébet Községért"" Alapítvány - Erzsébet
• Nagypalli Magyar-Német Barátság Klub - Nagypall
• ""Mecseki Borrend"" Egyesület -Mecseknádasd
• Mecseknádasdi Német Nemzetiségi Néptánc Egyesület - Mecseknádasd
• Régi Mesterségeket Felelevenítő Közhasznú Egyesület - Nagypall
• Hidasi Tájházért Egyesület – Hidas
• Fogadj El Alapítvány - Szajk
• Ófalui Német Nemzetiségi Önkéntes Közhasznú Tűzoltó Egyesület - Ófalu
• Pécsváradi Várbaráti Kör Egyesület - Pécsvárad
• Zengővárkonyi Hagyományőrző Művelődési Egyesület - Zengővárkony
• Mecseknádasdi Önkéntes Tűzoltó Egyesület - Mecseknádasd
• Bólyi Sport Egyesület - Bóly
• Lippói-Magyar-Német Kultúrális Egyesület - Lippó
• Mecseknádasdi Spartacus Sport Egyesület - Mecseknádasd
• Óbányai Német Olvasókör Egyesület - Óbánya
• ""Alte Kameraden Blaskapelle"" Fúvószenekari Egyesület – Mecseknádasd
• Hidas Néptánc Egyesület - Hidas
• Kelet-Mecsek Gyöngyei Falusi Turisztikai Egyesület - Mecseknádasd
• Mohács-Bóly Térségi Fehérborút Egyesület - Bóly
• ""Mecseknádasdért"" Közhasznú Alapítvány - Mecseknádasd
• Berkesdi Nyugdíjas Klub - Berkesd
• Mecseknádasdi Polgárőr Egyesület - Mecseknádasd
• Népek Barátsága Egyesület -Himesháza
• Német Klub Kulturális Barátsági Egyesület –Geresdlak
• Borjád Községi Polgárőrség Bűnmegelőzési És Vagyonvédelmi Egyesület - Borjád
• Lánycsóki Sport Egyesület - Lánycsók
• Bóly Városért Alapítvány - Bóly
A települési identitás erősítése célterület:
• Kékesd Községi Önkormányzat – Kékesd
• Sárok Községi Önkormányzat – Sátorhely
• Liptód Község Önkormányzat – Liptód
• Lippó Községi Önkormányzat – Lippó
• Szederkény Községi Önkormányzat Önkormányzat – Szederkény
• Bólyi Kultúrális Egyesület – Bóly
• Ófalu Község Önkormányzat - Ófalu
Ipari park címmel nem rendelkező településeken bérelhető telephelyek, csarnokok kialakítása, meglévő ingatlanok felújítása célterület:
• Nagybudmér Község Önkormányzat - Nagybudmér
Szabadidős és hagyományőrző rendezvények célterület:
• Görcsönydobokai Ifjúsági Kultúrális Egyesület – Görcsönydoboka
• Szülőföld Védő- Szépítő És Fejlesztő Egyesület Fekedi Szülőföldünk Baráti Kör Egyesület – Feked
• Babarci Medosz Sport Egyesület – Babarc
• Mohácsi Történelmi Emlékhelyért Alapítvány – Mohács
• Bólyi Csemete Lovas És Lovasterápiás Sport Egyesület – Bóly
• ""Erzsébet Községért"" Alapítvány – Erzsébet
• Ófalui Német Nemzetiségi Önkéntes Közhasznú Tűzoltó Egyesület – Ófalu
• Szederkényi Szabadidős És Kultúrális Egyesület - Szederkény
• Mecseknádasdi Német Nemzetiségi Néptánc Egyesület – Mecseknádasd
• Fogadj El Alapítvány – Szajk
• ""Mecseknádasdért"" Közhasznú Alapítvány – Mecseknádasd
• Pécsváradi Várbaráti Kör Egyesület – Pécsvárad
• Kelet-Mecsek Gyöngyei Falusi Turisztikai Egyesület – Mecseknádasd
• Somberek-Langenau Batári Kör – Somberek
• Palotabozsoki Német Nemzetiségi Egyesület - Palotabozsok
Képzések a társadalom tolerancia szintjének növelésére célterület:
• Mecseknádasd Német Kisebbségi Önkormányzat - Mecseknádasd
Mikrotérségi bemutatkozások célterület:
• Mecseknádasd Német Kisebbségi Önkormányzat - Mecseknádasd
• Pécsváradi Többcélú Kistérségi Társulás - Pécsvárad
A térség nemzetközi kapcsolatrendszerének komplex fejlesztése célterület:
• Óbánya Község Önkormányzat - Óbánya
• Geresdlak Község Önkormányzat - Geresdlak
Forrás: "Zengő-Duna" Vidékfejlesztési Közhasznú Egyesület