Kutató-elitegyetem

A Debreceni Egyetem is elnyerte a kutatóegyetemi címet és az azzal járó 3 milliárd forint összegű, két évre szóló uniós támogatást - jelentette be a kormány a Parlamentben az április 16-iki eredményhirdetésen.

A jelentős fejlődést biztosító sikerről Fésüs László rektor az alábbiakat nyilatkozta: "A kutatóegyetemi programban a Debreceni Egyetem célja, hogy elérje a vezető európai kutatóegyetemek színvonalát és elismertségét. A pályázatban az intézmény öt kiemelt alapkutatási területet nevesített: a molekulatudományt, benne a gyógyszerkutatással; a fizikai, számítás- és anyagtudományt; a molekuláris medicinát; az egészség- és környezet-tudományt; s végül a nyelvtechnológiát és bioetikát.

A társadalmi-gazdasági hasznosság szempontjából mind az öt jelentős, és objektív adatok alapján a Debreceni Egyetem legversenyképesebb alapkutatásait reprezentálja. A kiemelt területeken összesen 12 akadémiai kutatócsoport, 21 doktori iskola és hét korábbi TÁMOP pályázaton támogatást elnyert innovatív kutatói csapat dolgozik. Az elnyert három milliárdos támogatás lehetőséget ad arra, hogy a kiemelkedően eredményes kutatócsoportok és fiatal kutatók számára optimális feltételrend-szert teremtsünk a szellemi kapacitás minőségi és mennyiségi fejlesztésével, a kutatáshoz szükséges korszerű eszközök beszerzésével és kutatási projektek finanszírozásával. A kétéves támogatási időszakot az Egyetem hosszú távú kutatóegyetemi programja első lépésének tekinti.”

Forrás: unideb.hu

*

Újra indul a szociális földprogram

A 2010. évi szociális földprogram résztvevői számára dr. Gulyás Ferenc jegyző tájékoztatást tartott a soron következő tennivalókról, a Művelődési Ház nagytermében.

Előzőleg március 31-én az Önkormányzat Szociális Bizottsága a jelentkezők közül kiválasztotta azt a 80 családot, akik idén a földprogram résztvevői lehetnek. Jelenleg a szerződéskötések és a felmérések vannak folyamatban.

*

Hosszúpályi, Monostorpályi, Hajdúbagos községek szennyvíz-elvezetési és tisztítási programjának előkészítése (KEOP-7.1.2.0-2008-0234)

Közösen tesz a tisztább jövőért Hosszúpályi, Monostorpályi és Hajdúbagos: együtt gondoskodnak a megfelelő szennyvízkezelésről.

A településeken az ingatlantulajdonosok többségében elszivárgó aknákba gyűjtik a szennyvizet, ami fokozott környezetterhelést és egészségügyi kockázatot jelent. A probléma megoldására a három település együtt pályázott a Környezet és Energia Operatív Program keretében. Közösen oldanák meg a szennyvízelvezetést és kezelést. A 4,1 milliárd forintos beruházás előkészítésére 90 millió forintot biztosít az Európai Unió.

A támogatási szerződést nyár elején írták alá és ősszel kezdik a víziközmű társulás megszervezését. Sikeres második fordulós pályázat esetén a kivitelezés 2011-ben kezdődhet meg és 2012. végére már európai színvonalú folyékony hulladékkezelés valósulhat meg a három településen.

*

Nyertes képregények Nyíracsádról

Nyíracsád - Petőfi Sándor versei és a János vitéz fejezetei elevenedtek meg képregények formájában azokon az alkotásokon, melyek a Debreceni Városi Könyvtár Petőfi Emlékkönyvtára által felső tagozatosok részére hirdetett pályázatra érkeztek.

A 74 alkotásból 31 került kiállításra az április 13-i díjkiosztó tiszteletére, ahol Boncsér Bernadett gyermek könyvtáros Kányádi Sándor szavaival köszöntötte a meghívottakat. A Debrecenből és számos vidéki településről, köztük Nyíracsádról érkezett képregényeket két kategóriában zsűrizték.

Az 5-6. évfolyamon Terdik János, a nyíracsádi Ady Endre Általános Iskola 6. osztályos tanulója érdemelte ki a legjobbnak járó címet a Pató Pál úr című vershez készített képregénnyel. A 7-8. évfolyamosok között szintén a nyíracsádi Kubicza Gréta és Asztalos Anett második helyezést ért el a Falu végén kurta kocsma képregény-illusztrációval. A diákokat Doroginé Káli Anna rajztanár készítette fel.

*

Verbunkos vigasság évfordulóval egybekötve

Derecske – Két napon keresztül csárdást járt Derecske apraja-nagyja. Mulatságra volt is ok, hiszen a jeles alkalmon ünnepelték a Cibri és Szivárvány néptáncegyüttes fennállásának 35. évfordulóját, valamint ekkor rendezték meg, immár hetedik alkalommal, a nagyszabású verbunktalálkozót, a határtalan barátságok néptáncos fesztiválját is - értesült a HAON Fegyverneki Gergő civil tudósítótól.

Érdeklődő mind a két napon volt szép számmal. Aki netán fáradt lett volna a mozgáshoz, bóklászhatott olyan kísérő programokon, mint népdalverseny, hajfonatkészítés, viselettörténeti kiállítás, kézműves kirakodóvásár, de a legtöbben – még ha nem is sok időre – csak táncra perdültek.

Pénteken a jelenlegi és hajdani táncosok összefogva a három és fél évtizedes múlt emlékeire tekintettek vissza, hiszen több óra hosszas műsorukkal már első nap széttáncolták a lábukat a Sugalló Zenekar és a Húzos Banda dallamaira. Kőnig Dorottya már több mint tíz éve táncol a házigazda hagyományőrző együttesben. – Itt mindnyájan szeretjük a táncot, és ennek szeretete köt össze minket. Olyan vagyunk, mint egy nagy család – mondja.

- A nagy napra visszahívtuk az egykori táncosokat is, akiken egyáltalán nem látszott meg, hogy már abbahagyták a tánctanulást – teszi hozzá mosolyogva, majd rohan tovább a más településekről ékező vendégszereplők kalauzolása miatt.

Szombaton még több látnivaló akadt: megelevenedtek a régi tablóképek, és a város utcáin Rákóczinak dicső korárára emlékeztető lovasok, gyaloghuszárok vezetésével közel 600 néptáncos vonult fel, míg egy kisdobos közhírré tétette: a közelmúltban felújított templomkertben húsz hazai és határon túli folklórcsoport egy-egy percben mutatja be a tájegységükre jellemző verbunkost.

- Az ország területén kívül érkeztek táncosok Erdélyből és Felvidékről is, így a Kárpát-medence táncdialektusainak valamennyi verbunkja fellelhető az igencsak jelentősnek számító rendezvényen – mondja Békési András főszervező, miután a legények sikeresen lebonyolítottak egy autentikus katonai toborzót. A Székelykereszttúról érkező Andrási Botond kora miatt ugyan még ehhez nem elég érett, de nem bánta. Úgy fogalmazott: maga is nem sokára felnőtt lesz, addig is szorgalmasan járja a felcsíki lépéseket, és alig várja, hogy újra visszajöhessen Derecskére vigadozni.

*

Izzócsere program a rászorulókért és a Földért Hajdúhadházon

Az Emberibb Méltóbb Életért (EMÉ) Közhasznú Egyesület a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium által meghirdetett 2009. évi „izzócsere” programjának keretében , az időskorúak célcsoportja részére benyújtott pályázata kedvező elbírásban részesült.
AZ IDŐSKORÚ HÁZTARTÁSOK RÉSZÉRE 5 db SPIRÁL 8Y ENERGIATAKARÉKOS IZZÓ ÁTADÁSÁRA NYÍLT LEHETŐSÉG 2010. április 20.- 21. –én, Hajdúhadházon.

Az energiatakarékos izzók mintegy 80 százalékkal kevesebb áramot fogyasztanak, mint a hagyományos égők, amelyeknél a felhasznált energia mindössze 2 százaléka hasznosul világításként, a többiből a villanykörtét forrósító hő lesz. A modern környezetbarát fénycsövek ára kb. 58 nap alatt megtérül, mivel a régiek 5-ször annyi energiát (vagyis pénzt) fogyasztanak. Ha egy család mindössze öt hagyományos, áramfaló égőt cserél energiatakarékos izzóra, egy évben 17 ezer forintot takaríthatnak meg a villanyszámlán. A programban várhatóan kicserélt 430 ezer izzóval összesen évi 1,5 milliárd forintos megtakarítás érhető el.

Forrás: hajduhadhaz.hu

*

Építőipari nívódíjas az Auguszta

Az Építőipari Mesterdíj Alapítvány Építőipari Nívódíjjal ismerte el az Auguszta komplexum korszerű, betegközpontú kivitelezését.

A Kardiovaszkuláris és Onkológiai Komplex Regionális Egészségcentrum Modell 12,12 milliárd forint összköltséggel, 1,32 milliárd forint önerőből jött létre, és ma már az Észak-alföldi és az Észak-magyarországi régió teljes körű progresszív betegellátási igényét elégíti ki a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos megbetegedések területén.

A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Auguszta épületegyüttesének kivitelezéséért odaítélt 2009. évi Építőipari Nívódíj átadási, valamint az emléktábla-avatási ünnepségét 2010. április 20-án rendezték a centrum II. sz. klinikai telepén.

„A DE OEC vezetősége mindenkor kiemelt figyelmet fordított arra, hogy a centrum a betegek, a hozzátartozók és az itt dolgozók számára ne csupán a kiváló tudás, gyógyítás helyszíne legyen, hanem arra is, hogy az Európában egyedülálló, rendkívüli természeti adottságokkal rendelkező campuson kiemelkedő esztétikai értékű közösségi terekkel, új és régi szépségükben felújított épületekkel is gazdagítsa a környezetet, hozzájárulva a még eredményesebb munkához. Az épített környezet kialakításánál mindenkor követjük azt a nemzetközi irányvonalat, mely szerint a környezetnek meghatározó szerepe van a gyógyulásban. A világos, tágas külső és belső terek, a megnyugtató, emberközeli, kellemes környezet csökkenti a hospitalizáció, a kórházi tartózkodás, kezelések okozta stressz-hatást, és jelentősen lerövidítheti a gyógyulási időt. Ennek a korszerű, betegközpontú, gondolkodásnak jó példája az Auguszta Főépület, illetve a most elnyert Építőipari Nívódíj” – hangsúlyozta Paragh György egyetemi tanár, centrumelnök.

A munkálatokat a HUNÉP Universal Zrt. és a Magyar Építő Zrt. konzorciumban végezte (2005. szeptember 29. és 2007. október 31. között) az I. Nemzeti Fejlesztési Terv HEFOP 4.3.1. pályázat Auguszta programjának keretében.

Forrás: www.unideb.hu

*

Katonavendégek a városházán

A haderők megváltozott szövetségi, uniós és humanitárius feladatainak teljesítéséről tárgyal Debrecenben a Visegrádi Együttműködés védelmi munkacsoportja.

Visegrádi Együttműködésben részes országok – Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia – védelmi miniszterei és vezérkari főnökei először 1996-ban találkoztak, és a NATO csatlakozás, valamint az uniós védelmi együttműködés előkészítése érdekében hat munkacsoportokat hoztak létre. A védelmi erők megváltozott szövetségi, uniós és humanitárius feladatainak teljesítése új kihívásokat jelent a Visegrádi Négyeknek is. Így a NATO és Európai Uniós csatlakozást követően tovább folytatták a munkacsoport megbeszéléseket.

A 2010. május 3. és 7. között rendezett 31. találkozó házigazdája Magyarország, azon belül is Debrecen. A külföldi delegációkat Pajna Zoltán, a város alpolgármestere május 4-én délután fogadta a Régi Városházán. A katonai humánerőforrás-gazdálkodási szakemberek elismerésüket fejezték ki annak a megállapodásnak a kapcsán, melynek nyomán a debreceni önkormányzati fenntartású általános és középiskolákban – a szükséges akkreditációt követően – új tantárgyként bevezetik a katonai és honvédelmi ismereteket, s később ebből a tárgyból érettségi vizsgát is tehetnek majd a diákok. Ezzel a katonai pályára vágyó fiatalok úgy vonulhatnak majd állományba, hogy már nem ismeretlen számukra a honvédség. A Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandárja egyébként már évek óta aktív résztvevője a debreceni önkormányzat állami ünnepségeinek, a helyőrségi zenekar rendre közreműködik ezeken az eseményeken, a város együttműködik a dandárral a katonai állomány munkahelyteremtésében és megőrzésében, így elmondható: a katonai szervezet szoros kapcsolatot ápol Debrecennel.

Forrás: www.debrecen.hu

*

Együtt az üzleti életben

Debrecen és Nagyvárad, illetve Hajdú-Bihar és Bihar megye kapcsolatát erősíti tovább az Együtt című, magyar és román nyelvű üzleti hetilap, melyet közösen szerkesztenek a két városban.

A hetilapot, valamint a mögötte álló európai uniós projektet 2010. május 3-án mutatták be Debrecenben a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, a Bihar Megyei Vállalkozók Szövetsége, valamint a két szerkesztőség vezetői.

A 2009 decemberében indult és 2011 februárjáig tartó, 100 millió forint értékű, 95 százalékos európai uniós finanszírozású program keretében megjelentetett lap és a hozzá kapcsolódó internetes portál a remények szerint hatékonyan és hasznosan fogja szolgálni a határ mindkét oldalán tevékenykedő vállalkozásokat, melyek ki tudják majd használni a folyamatos információáramlásban rejlő üzleti lehetőségeket.

Románia jelenleg Magyarország – s egyben Hajdú-Bihar megye – második legfontosabb külkereskedelmi partnere, s mintegy 10 ezer magyarországi vállalkozás van jelen érdekeltségeivel a romániai piacon. Ebben az üzleti környezetben tevékenykedik az Együtt című hetilap, amely a határ mindkét oldalán 2000-2000 példányban jelenik meg hétfőnként.

Az újság a vállalkozói szövetség és a kamara tagjaihoz, azok társszervezeteihez, társintézményeihez, valamint mezőgazdasági vállalkozásokhoz jut el ingyenesen, címlista alapján...

Forrás: Debreceni HVI

*

Régiós Civil Szolgáltató Központ kialakítása

A Derecske Városi Jóléti Szolgálat Alapítvány EAOP-5.1.3-2008-0050 számú "Régiós Civil Szolgáltató Központ kialakítása Derecskén" pályázati projektjének megvalósítása tovább folyik. A Dr. Mustó Sándor u. 19. sz. alatti ingatlan átalakítási és felújítási munkálatai befejeződtek.

Az épület megkapta a szükséges engedélyeket. Az Alapítvány szervezeti egységei immár egy modern, minden igényt kielégítő, akadálymentesített, a környezettudatos fejlesztés eredményeképpen napkollektoros fűtési rendszerrel is rendelkező irodaházban folytathatják munkájukat, várják ügyfeleiket.

Tovább folyik a projekt keretében a Munkaerő-piaci (Re)Integrációs Partner Program, mely során az elmúlt hónapokban 110 fő részére tartottunk álláskeresési-, motivációs tréninget/műhelymunkát/tanácsadást, munkajogi tanácsadást.

(Forrás: www.derecske.hu)

*

Nők a középpontban

40 hátrányos helyzetű, inaktív nő komplex fejlesztését célozta meg a Lépéselőny Egyesület a TÁMOP egyik pályázatának keretében Hajdúsámsonban, valamint Vámospércsen és annak környékén.

Huri Beáta, a Lépéselőny Egyesület elnöke elmondta, hogy a célcsoport az aktív korú, tartósan inaktív nők csoportja, akik több éve nem dolgoztak, és sokuk szegregált településrészeken él. Ezek a nők, főként anyák súlyos motiválatlanságot, esélytelenséget élnek meg. Segítő szolgáltatással, a civil eszközökkel eredményes motiválást, és aktívabb, önálló életvitelt kívánnak elérni, egyénre szabott segítségnyújtással, csoportos klubfoglalkozásokkal, és ami a legfontosabb, OKJ-s számítógépes képzéssel.

A program tavaly augusztusban indult, és októberre szervezte meg az egyesület a projektet megnyitó konferenciát. A célcsoport toborzása széleskörű együttműködéssel történt, 110 fő bevonása mellett, ebből negyvenen indulhattak el a programban.

Eredményes a résztvevők állapotfelmérése, felkészítése és fejlesztése – közölte Huri Beáta. A résztvevők magukénak érzik a projektet. A program alatt hárman már elhelyezkedtek, és további 12 fő számítógépes adatrögzítő szakképesítést szerez.

Hajdúsámsonban és Vámospércsen 4 motivációs és életvezetési, valamint két számítógépes klubot működtet a Lépéselőny Egyesület, amely egyéni tanácsadást is kínál.
A támogatás összege több mint 28 millió forint, a projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.

*

Sütifesztivál Nyíradonyban

A Mozgáskorlátozottak Hajdú-Bihar Megyei Egyesülete Süti Fesztivált rendezett Nyíradonyban. A rendezvényre ellátogatók többek között meghallgathatták a mesemondók előadását és Dr. Várkuli István beszámolóját a diabéteszről.

A sütiverseny eredményhirdetése után a közönség az utolsó morzsáig elfogyaszthatta a különleges desszerteket-tudósította Blascsák Kata.

A rendezvény a közösségteremtést tükrözi. Az embereket jobban megfogják ezek a rendezvények, mint az érdek képviseleti célként meghirdetett találkozók. Rendkívül nyitottak a programok, mindig azt hangsúlyozzák nem akarnak elszigetelődni a többi embertől. Lehet az sütifesztivál vagy bármilyen más egyesületi nap, az igazi cél mindig ugyanaz: Felhívják a társadalom figyelmét arra a rétegre akiknek kicsit több gondjuk van, mint a normál embereknek - nyilatkozta Széchenyi Lajos, az egyesület elnöke.

Forrás: Érmelléki Vidékfejlesztési Nonprofit Kft., Debreceni HVI, Derecske-Létavértesi HVI, Hajdúhadházi HVI

Cikk megosztása