A DIPO Helyi Akciócsoport is bemutatkozott a LEADER Expón

Ilyenkor tavasz kezdete előtt az idegenforgalomé a BNV-ként ismert kiállítóhelyekkel gazdagon felszerelt Hungexpo vásárközpont Kőbányán. Március első hetében került megrendezésre az Utazás kiállítás, már nem is tudom hanyadszorra.

Ugyanakkor ez idő alatt témába kapcsolódó másik 6 program is helyet talált a hatalmas csarnokokban. Számunkra ebből a legérdekesebb a Leader Expó néven immár második alkalommal megrendezett eseménysor.

Miért éppen ez? Több oka is van. Elsőként, hogy kistérségünk is bemutatkozott az eseményen, amelyet akár seregszemlének, akár közönségtalálkozónak, akár vásárnak is lehet tekinteni, mert bizony mindegyik funkcióját betöltötte. Természetesen kapcsolódik hozzánk és környezetünkhöz azért is, mert itt egy aktív, és eredményes Leader közösség, úgynevezett HACS (Helyi Akciócsoport) működik, amelynek célja EU-s források bevonásával a vidék fejlesztését szolgáló projektekhez támogatás biztosítása, és segítségnyújtás a megvalósításban. No a bemutatkozás éppen ezen gondolatok jegyében született.

A mintegy 5400 négyzetméteres C pavilonban, igen előkelő helyen lévő kiállítóhelyen környékünk turisztikai és természeti értékeit mutatták be a szervezők. Néprajzi tárgyak kiállításával, jól szerkesztett informatív tablókkal, az egész környéket bemutató vetítettképes prezentációval, kiadványok egész sorával - ezek nagy részét a látogatók magukkal vihették - és a környezetünk értékeit bemutató kézművesek, népművészek, előadók munkájukkal, élőszóban, illetve dallal zenével is segítettek az igen nagyszámú közönségnek odafigyelni, hogy Nyugat Nógrád ezen szegletében bizony vannak az utazó, a településfejlesztő, a pihenni vágyó ember számára felbecsülhetetlen értékek. Hogy egészen pontos legyek, meg kell említeni, a Rétság kistérség meghatározás nem egészen fedi a valóságot, mert a bemutatón a Leader helyi csoportja szerepelt, ami egyrészt kevesebb mint a volt járásunk, másrészt néhány Pest megyei település is e csoporthoz csatlakozott (Kosd, Penc, Rád)

A rendezvény 4 napon keresztül tartott. Felsorolni is nehéz, mi mindent talált itt a látogató. És most nem a közel 100 kiállító és árusító változatos egységeire gondolok, csupán szűkebb hazánk képviseletében felállított bemutatóra. A már említett állandó kiállítási elemeken, vetítésen kívül volt itt lekvárbemutató, csuhé és gyöngyfűzés kézművesség, bőrművesség. Külön érdekesség volt a standunkon látható állatkoponyák kiállítása, amely Balogh István ritka gyűjteményének egy része.

A programban aztán óránként különféle irodalmi részletek hangzottak el. Szájbely Zsolt és Majer Szilvia olvasott fel Karaffa Gyula szólásmagyarázó kötetéből mindannyiszor a vásár közönségének nagy tetszésére. Máskor Végh József adott elő könyveiből érdekes helytörténeti epizódokat. Vasárnap Kozák Katalin és Pál István volt a pavilon vendége. A furulya szava és az előadók énekhangja még a korábbinál is jobban odacsalogatta a sétáló nézelődő tömeget.

A meghívott előadók azonban nem csak a kiállítási rész mellett léptek fel. Merthogy vasárnap nem sokkal dél előtt a hatalmas csarnok színpadára is a DIPO állított össze programot. Itt is pontosítani szükséges, hiszen a vég nélkül zajló különféle színpadi műsorok közepette ekkor került sor a NATURAMA Szövetség fotópályázatának díjátadójára. A szövetség 7 Leader közösség összefogásával jött létre, és természetesen tagja a DIPO is. Előzmény, hogy a Naturama 2 kategóriában hirdetett országos fotópályázatot, melyre 300-nál is több pályamű érkezett. A zsűri értékelése után a válogatott anyagból egy kiállítás készült, ami itt az Expón is megtekinthető volt egy szomszédos standon, majd országos vándorkiállításként indul útnak.

A színpadi programban Szájbely Zsolt adta elő Balog István Évszakaim című versét, amely a Spangár antológiában látott napvilágot előző évben. Majd Kozák Katalin népdalcsokra csendült fel. Ezt követte a fotópályázat díjátadása, mely előtt dr. Nemes Gusztáv a Naturama Szövetség képviseletében mondott köszöntőt. Igazi meglepetés volt és óriási megtiszteltetés, hogy az országos mezőnyben egyszer csak szólították e honlap tulajdonosát, (e tudósítás szerzőjét) mert egyik beküldött képpel különdíjat értem el. A díjak átadása után nyertesek és díjátadók tablófotóját követően Pál Pista bácsi dudanótájára figyelt fel minden arra járó. Voltak is több százan a színpad előtti területen. A dudaszó után pedig énekszóval idézte fel azokat a dalokat, amelyeket hosszú évek óta hordoz magával.

Igazán tartalmas és szép 4 nap alatt meggyőződhettünk arról, mennyi őszinte érdeklődő volt kíváncsi a kiállításra a bemutatókra, az előadók produkcióira. Ezzel is népszerűsítve itt a Börzsöny és Cserhát között elhelyezkedő természeti környezetet, turisztikai értékeket. Kár hogy a végén a méltó befejezést és levezetést valaki megbocsáthatatlan "játékos kedvében" tökéletesen elrontotta. Fél három magasságában ugyanis minden kiállítót és majd 15 ezer főnyi közönséget az egész vásárközpont azonnali elhagyására köteleztek rendőrök és biztonságiak, mert valaki azzal szórakozott, hogy bomba van a BNV területén. Hát bomba az nem volt, de felszabadult boldog befejezés sem. No de az előtte lévő 4 napban igazán elismerésre méltó bemutatkozást állítottak össze a DIPO munkatársai, sok rétsági közreműködésével. A majd félszáz kép a szombat és vasárnapi nap pillanatait rögzítik.

(képek még itt)

*

Vakáció az erdei tanórákon is

Korábban több hírforrás is beszámolt róla, hogy a DIPO Khe szervezésében, sikeres pályázati munka, és megnyert források felhasználásával szinte egyedülálló szórakoztatva tanulási forma indult Rétság kistérség iskolásai számára a természet megismerésére.

Mivel az iskolák tábláira júniusban felkerül a "Vakáció!" mint mindent elsöprő jelszó, így a közkedvelt természetismereti órák is nyári szünetet tartanak. Sőt már "ballagásról" is beszámolhatunk, mert a 8. osztályosok értelemszerűen ősztől már nem tudnak kisiskolás osztályközösségükkel résztvenni a programsorozatban. Ehhez kapcsolódva számolunk be az utóbbi 3 eseményről.

Érdemes röviden összefoglalni az előzményeket. A DIPO felhívására 6 iskola jelentkezett a kistérségből, akik 25 csoportba szerveződve 373 tanulót neveztek be a különleges ismeretszerzési formára. (Borsosberény, Romhány, Nézsa, Rétság, Kétbodony, Szendehely oktatási intézményei.) A résztvevők összetétele lefedi az iskola minden korosztályát, mert 1-8 osztályig minden évfolyam képviselve van, így számukra kidolgozott, korosztályonként tagolt tananyaggal várták a résztvevőket. Eddig 61 óra zajlott le, több mint 20 foglalkozás alkalmával. (Egy foglalkozás 3 tanóra). A helyszínek is igen változatosak voltak, bár az időjárás olykor az erdei terep helyett zárt térbe kényszerítette a csoportokat, de szerencsére erre az esetre is voltak jó szemléltetéssel kidolgozott érdekes bemutatnivalók. Ezek a kényszerű napok a rétsági művelődési központ egyik termében zajlottak.

Ennél érdekesebbek a külső helyszínek. A kétbodonyi és a gyadai tanösvény (Szendehely-Katalinpusztánál) a kétbodonyi horgásztó, a verőcei Csattogó völgy, és az utolsó eseményeknek helyet adó Felsőpetény a helytörténeti gyűjtemény helyszínén. Hát lenne mit mesélni, bemutatni, de ezen cikk kereteit meghaladná a számlálhatatlan élmény, a felsorolandó látnivalók. (Éppen ezért tervezi a DIPO, hogy egy-egy dvd filmben foglalja össze a történéseket.)

Júniusban 3 csoport részére is Felsőpetényben tartottak rendhagyó tanórákat. És éppen ők azok a nyolcadikosok, akikkel már ősszel azonos keretek között nem találkoznak. A szendehelyi, romhányi és nézsai "ballagók" az eddigi 3-3 foglalkozást már maguk mögött tudva, több helyszínen tanulták meg érteni a természet életjeleit. A mostani búcsúzásra kicsit rendhagyónak számító programot találtak ki a szervezők, bár ez is szervesen kapcsolódik az eddigiekhez. A falumúzeum épülete, tárgyai, környezete módot adott arra, hogy a hagyományos népi életmódba, a szokásokba is betekintsenek a résztvevők.

A múzeum alapító, tárlatvezető Ilonka néni igen színesen ecsetelte az egykori élet kellékeit, szokásait. Közöttük persze a természet ajándékainak hasznosítási módját. A növények (len kender) feldolgozását, az állatokkal kapcsolatos tennivalókat és tőlük származó tej, hús, bőr feldolgozásának népi módszereit. Láthattunk például különleges köpülőt, amivel a vaj készül, de a végtelenségig lehetne sorolni a falumúzeum tárgyaihoz kötődő történeteket. (Érdemes is felkeresni, igazán kiváló hétvégi családi program). Erre az alkalomra még ebéddel is meglepték a szervezők a résztvevőket. Értelemszerűen hagyományos anyagokból, a nép által évszázadokon át alkalmazott "recepttel", bográcsban készült az étel, saját tisztítású hagymával, krumplival, kolbásszal. Már ez is ritka élmény volt a boltokban csupa kész élelmiszert vásárlók körében.

Amíg a tűzön rotyogott a finom ebéd, a hüllőkkel ismerkedtek. Olyan állatokkal, amelyek a környéken megtalálhatók, és sok tévhit is fűződik hozzájuk. Például a lábatlan gyík, a sikló volt kézzelfogható tárgya az órának. Egyik napon egy szomszédos portán lovat, nyulat, tyúkokat és a madárház lakóit nézhették meg, abban a környezetben, ahogyan egy 21. századi falusi gazda tartja állatait. És ez alkalommal is kitöltötték a munkafüzet lapjain sorakozó feladatokat. Nem azért, hogy erre osztályzatot kapjanak, hanem mert a szervezők ebből tudják lemérni, milyen ismeretekkel rendelkeztek, mennyit gyarapodott tudásuk, és ennek segítségével állítják össze az őszi sorozat helyszíneit, programját, amelybe új csoportok is bekapcsolódhatnak.

A közben elkészült finomságokat jó étvággyal fogyasztották.

A sorozat zárásaként Balog István oktató mondott pár szót búcsúzóul, és Márta Attila projektvezető a DIPO nevében köszönte meg az érdeklődő figyelmet, a programba való bekapcsolódást, és azt a reményét fejezte ki, hogy emlékezetes lesz a természettel való ismerkedés. A résztevők egy-egy oklevelet és egy ajándékcsomagot is átvehettek.

Képeinket a 3 településről érkezett 8 osztályosok 3 napi programjából válogattuk össze.

*

A DIPO HACS KHE elkészítette a HAZAVÁRÓ kiadványt,mely részletesen tartalmazza a 19 település történetét,nevezetességeit.

A települések pozitívan értékelik a kiadványt, minden település 20-201 darabot kapott a kiadványból.

*

Balassagyarmati kistérség a borsodi árvízkárosultakért

A Balassagyarmati Kistérség Helyi Vidékfejlesztési Iroda vállalta a begyűjtő és szállítmányozó szerepet Nógrád megyében abban az akcióban, amelyben tisztítószereket, ásványvizet és tartós élelmiszert szállítottak június 18-án az Észak-magyarországi Régió vidékfejlesztői, vállalkozói és civil szervezetei a borsodi árvízkárosultaknak.

Két településnek, Szendrőnek és Ónodnak is kb. 100-100 ezer forint értékben jutott az említett árucikkekből. Mindkét helyen még folynak a helyreállítási munkálatok és hasznát tudják venni a segítségnek.

*

Óvoda avatás Szécsényben

A Magyar úti általános iskola korszerűsítése ás a kétszáz férőhelyes óvoda és bölcsőde valósult meg európai uniós támogatással Szécsényben.

Az 545 millió forintos beruházás révén, amelyhez az önkormányzat az ÉMOP-4.3. pályázaton nyerte el a vissza nem térítendő támogatást, felújították az általános iskola épületén túlmenően a város egyik, már harmadik évtizede épült gyermekintézményét, amelynek bővítésével és emeletráépítésével alakították ki a korszerű épületet.

A tavaly novemberben átadott iskola és a most átadott gyermekintézmény kivitelezése mindössze 10 százalékos önrészt kívánt a város önkormányzatától, ám ennek jelentős részét is, mintegy 33 millió forintot a magyar Kormány forrás-kiegészítésként biztosította.
A szécsényi óvodai épület helyet ad egy tizenöt férőhelyes új bölcsődének is, hozzájárulva ezzel a legkisebbek elhelyezéséhez.

A mai kor nevelési és oktatási igényeinek mindenben messzemenően megfelelő gyermek elhelyezési központban a foglalkoztató szobák bútorzata, a játékok, az ismereteket bővítő eszközök legszélesebb választékát biztosítják.
Internetes számítógépekkel, audió-vizuális és digitális eszközökkel, zártláncú televízióval is rendelkeznek a csoportok.

Az épület energiatakarékos fűtési rendszert kapott, épületgépészeti megoldásaival, hőszigetelt homlokzattal, valamint a nyílászáró szerkezetek beépítésével jelentősen csökkenthetők a fenntartás költségei.

Az óvodaépület kiegészült játszóudvarral és játszóházzal, amely környezetbarát helyszínként szolgálja a gyerekeket. Az intézményben helyet kaptak a sajátos nevelési igényű gyermekek fejlesztését szolgáló speciális játékok, a mozgáskoordinációt segítő eszközök.
A pedagógusok hazai és határon túli tapasztalatai alapján alakították ki az emeletes épület struktúráját, a kivitelezési megoldások, egyebek között a liftek, kedvezővé teszik a szintek közötti közlekedést is, különös figyelmet szenteltek a mozgásukban korlátozottaknak, megvalósult a komplex akadálymentesítés.

Szécsényben az óvoda átadásával megoldódott a Római Katolikus Egyház kárpótlása is, ugyanis korábban egyházi ingatlanban működött az óvoda. A gyerekek új intézménybe történő átköltözésével felszabadul a templom melletti épület, ahol a tervek szerint idősek ápolóotthonát alakít ki az új tulajdonos, a Ferences Betánia Szegénygondozó Nővérek.

Az összességében félmilliárd forintos intézményi beruházás az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával megvalósult projekt komplex oktatási, nevelési helyszínt biztosít Szécsény és kistérsége diákjainak.

A nyolcosztályos iskolában a TÁMOP-3.1.4 pályázat céljaként kitűzött kompetenciaalapú oktatás bevezetésének fizikai hátterét biztosítja.
A most átadott gyermekintézmények fontosságát növeli, hogy a jelentős forráshiánnyal küzdő önkormányzatok csak az uniós támogatással juthattak az új beruházáshoz.

A szécsényi kistérségben az elmúlt években nem tudták az iskolák, óvodák fejlesztését támogatni, így az infrastrukturális ellátottságban és az oktatás minőségében alapos lemaradással küzdő települések kitörési lehetőséget kaptak.

A projekt hosszú távú célkitűzései között szerepel a hátrányos helyzetű családokban nevelkedő tanulók számára az esélyegyenlőség biztosítása az óvodában és az általános iskolában. Megalapozza a sikeres továbbtanulást, a szakmaszerzést, növeli a foglalkoztatási esélyeket a gazdaságilag és társadalmilag elmaradott településeken.

A korszerű intézményi hálózattal növekszik a kistérség népességmegtartó képessége, korszerűsödik a jobb életminőség elérése érdekében a tanulási környezet és a pedagógiai kultúra.
Az általános iskola és az óvoda teljes rekonstrukcióját szécsényi szakemberek végezték a LAK-ÉP-KER 1998 Kft. fővállalkozásában. A tervezés Borik Albert, az ugyancsak szécsényi Vár-Center Kft. ügyvezető igazgatójának nevéhez fűződik. A beruházás a különböző szakmákban jelentős foglalkoztatást biztosított a kistérségben.
óvoda.jpg csatolva

*

Falunap Ludányhalásziban

Az elmúlt években a helyi falunapot mindig egy nagyszabású rendezvénnyel – elszármazottak találkozója, egyházmegyei találkozó – kapcsolták össze, és több ezer vendéget köszöntöttek a községben.

Az idei évben azonban szerették volna egy bensőséges, szűk körű rendezvénnyel erősíteni a helyiek összetartását. Az időjárás azonban közbeszólt, a közelmúlt esőzései és az ennek köszönhető árvíz a falut sem kímélte: elöntött házakat, kiköltöztetett lakókat hagyott maga után. Így a falunap is veszélybe került, azonban végül más helyszínen – a sportpálya helyett a művelődési ház udvarán – néhány program eltörlésével sikerült megszervezni az elmúlt szombaton.

Színpadra léptek a helyi általános iskola táncosai, az ápoló intézet dolgozói és betegei is műsort adtak, a helyi felnőtt énekkar előadását és a Siti Dance tánccsoport fellépését is megtekinthették az érdeklődők. A salgótarjáni Def Jam Dance School hip-hop tánccsoportja is színpadra lépett, és a Nógrád Táncegyüttes színvonalas néptáncbemutatójával kápráztatta el a közönséget. A helyi Timi-Tanya látványos és érdekes lovasbemutatót szervezett, amelynek során az általános iskolás növendékek adtak számot tudásukról. Lezsák Levente, világhírű lovas kaszkadőr bemutatója mindenkit lenyűgözött.

A nap folyamán három korosztályban „Falu szépe” versenyt is szerveztek, este pedig Zoltán Erika koncert, valamint Zsuzsi és Orsi szórakoztatta a közönséget. A rendezvény ideje alatt a látogatók nosztalgia fényképekből láthattak kiállítást a régi Ludányhalásziról, Némethné Jancsi Ilona gobelin munkáit is megcsodálhatták. Levetítették az egyházmegyei találkozóról és a tavalyi szüreti fesztiválról készült filmeket. A kicsiket körhinta, légvár és vidámpark várta.

Forrás: DIPO Duna-Ipoly Határmenti Együttműködés Helyi Közössége Közhasznú Egyesület, Ipoly-menti Palócok Térségfejlesztő Egyesülete

Cikk megosztása