Egyháztörténeti kiállítás is látható
Háromszázhetven millió forintot nyert a kisbéri térség turisztikai célokra, így a városi múzeumként is ismert kiskastély felújítására. A felújítást már tavaly ősszel elkezdték, az átadást május 18-ra, a Múzeumok Világnapjára időzítették, de a rendkívüli időjárási helyzet miatt elmaradt.
Hegedüs Pál helytörténész, a Honismereti Kör vezetője felel a városi múzeumért. Tőle megtudtuk: az átadástól függetlenül a nagyközönség előtt a Kisbéri Napokon (június 18-20.) nyitották volna meg a kiskastélyt. A felújításokról elmondta: korábban két kis- és egy nagytermük volt, most már egy nagy és hat kisebb van.
„A kiskastély még a Batthyányak korában épült az ezernyolcszázas évek elején; 1902-ben ménesparancsnok számára építették át, ekkor nyerte el a végleges formáját. Egy hosszú épületben, egymásból nyíló szobákat kell elképzelni. Később négy orvos lakást alakítottak ki, és a szobaajtókat befalazták. A felújítás után lényegében az eredeti állapothoz hasonló végeredmény született” – mondta Hegedüs Pál.
A gyűjtemény gyarapodott, Hegedüs Pál főleg az egyháztörténeti anyagra büszke, amelyben az ezerhétszázas évekből származó tárgyak, dokumentumok is találhatóak.
Forrás: 24óra
*
Könyvtárfejlesztés Komárom-Esztergom megyében
A konzorciumban részt vevő önkormányzatokelektronikus katalógusok, adatbázisok kialakítására, könyvtári honlapok létrehozására, munkatársak képzésére és könyvtári szolgáltatásokat népszerűsítő programok megvalósítására fordíthatják a támogatást.
A 2011 végéig tartó programban Komárom mellett Almásfüzitő, Ács, Kisbér, Nagyigmánd és Oroszlány könyvtárait fejlesztik.
Forrás: MTI
*
Erdei iskolában a súri hatodikosok
A súri Arany János Általános Iskola 6. osztályos tanulói erdei iskolában töltöttek el egy hetet az Őrségben. A táborozás a gyermekek számára ingyenes volt, minden költséget a TÁMOP 3.1.4 program segítségével finanszírozták.
A gyerekek megismerkedtek az Őrség növény – és állatvilágával, csodálatos Árpád-kori templomokkal, részt vehettek kézműves foglalkozásokon. Még a fiúk is lelkesen díszítgették az ajándéknak szánt mézeskalácsokat. Kipróbálhatták, hogyan kell bánni a fazekaskoronggal. Sokat túráztak gyalog és kerékpárral egyaránt. Csodálatos hetet töltöttek ezen a gyönyörű tájon.
*
Zarándoklat a Mária Út bakonyaljai szakaszán
Május 8-án, a dr. Erdő Péter bíboros és Veress András püspök által celebrált Mindszenty szentmisét követően Esztergomból indul útra egy kisebb csapat a Mária Úton, hogy többek között dr. Szabó Tamás, a Mária Út Egyesület elnöke részvételével Pünkösd hétfőre, az ausztriai Mariazellbe érjen. A zarándokutat Mindszenty József halálának 35. évfordulóján, a Mária Út építése mellett, a hercegprímás emlékének, zarándokhagyományának megőrzésére is szentelik.
Május 12-én, szerdán a zarándokcsapat Bodajkról indulva Súr érintésével Csatkára tartott. Súron megtekintették a nemrégiben felújított Nagyboldogasszony Római Katolikus Templomot. A késő barokk templom, az Európai Unió által támogatott kistérségi turisztikai projekt keretében, mintegy 96 millió forintból kívül-belül megújult. Restaurátor vezetésével az eredeti állapot szerint újrafestették az oldalfal, a mennyezet és a szentély képeit is. Megújult a Szűz Mária mennybemenetelét ábrázoló oltárkép is, amely az 1720-as évek végén készült és az ausztriai klosterneuburgi kolostor ajándékaként került Súrra. A templom értékes látványosság a községen keresztül haladó Mária Út zarándokai számára.
Az esti órákban érkeztek Csatkára, ahol a Csatkai Mária Kegyhelyért Alapítvány látta vendégül őket. A kegyhelynél lévő menedékházban töltötték az éjszakát, és május 13-án, reggeli után indultak tovább Zirc felé.
A zarándokok szeretettel várják mindazokat, akik be tudnak kapcsolódni a zarándoklatba, egy-egy napra, vagy csupán néhány órára, esetleg a későbbiekben szeretnék segíteni a Mária Út kialakítását. A Mariazellt Csíksomlyóval összekötő több mint 1400 kilométer hosszú gyalogos zarándokút kiépítése a négyéves Mária Út Egyesület legfőbb célja. A magyarországi szakaszokon több tájegységben megkezdődött a jelzések festése, az útvonalak felkerültek a Cartographia Kft. legújabb térképeire, számos önkéntessel, egyházi, önkormányzati és civil partnerrel dolgoznak együtt. Határokon átnyúló pályázat keretében, Mariazell és Celldömölk között több száz kilométeres szakaszon tudják kiépíteni a Mária Utat.
*
Elnökségi döntés a LEADER pályázatokkal kapcsolatosan
A Bakonyalja-Kisalföld kapuja Vidékfejlesztési Egyesület elnöksége június 1-én a LEADER pályázatokkal kapcsolatos döntéshozó ülést tartott a munkaszervezet kisbéri irodájában.
A kérelemkezelő kolléganők tájékoztatták az elnökségi tagokat a 2009. november 16-ig az akciócsoport által meghirdetett 3 célterületre benyújtott 6 db pályázatról, azok adminisztrációs és értékelési eredményeiről, folyamatairól. Ezt követően az elnökség határozott a két lezárt intézkedés (Termelés, feldolgozás, értékesítés összekapcsolása; Pedagógiai műhelyek kialakítása) minimum ponthatárairól (80, ill. 25 pont). A harmadik intézkedésre (Kis- és középvállalkozások fejlesztése) érkezett pályázat nem felelt meg az alanyi feltételeknek.
A célterületek között forrásátcsoportosítás nem történt, mert a támogatási keretbe belefértek a támogatott pályázatok. A tervek szerint június hónapban kiküldésre kerülnek a támogatási határozatok. Az ÚMVP III. tengelyének helyszíni szemléi folyamatban vannak.
A Mikrovállalkozások létrehozása és fejlesztése, valamint a Turisztikai tevékenységek ösztönzése jogcímeknél a hiánypótlások már megtörténtek, a Falumegújítás és -fejlesztés szemlés, majd a hiánypótlás következik, A vidéki örökség megőrzése jogcím esetében még nincs munkafelület az IIER-ben.
Mivel a Falunap 2010. pályázati felhívást felfüggesztette az Irányító Hatóság és a pályázat benyújtása során a munkaszervezethez sem kellett benyújtani másolatot, így nincsenek információk a tervezett programokról. Ha jelzik a szervezők az időpontokat, a munkaszervezet szívesen tájékoztat a rendezvényeken.
*
Rehabilitálják a szárnyvonalat - ismét megy a gőzös?
Előreláthatólag július 4-én indulhat újra a vasúti közlekedés a Komárom-Székesfehérvár vonalon, amelyet a 29 megszüntetett vasúti szárnyvonal közül az első volt a sorban.
Az indulás vasárnapján még csupán egy ünnepi különjárat közlekedne, viszont ezt követően visszaállhatna a menetrendi közlekedés a fontos regionális vonalként számon tartott szakaszon – írja a Vasárnapi Hírek.
„Amint műszakilag lehetséges lesz, visszaállítják a személyforgalmat” – mondta Völner Pál, Komárom-Esztergom megye közgyűlésének elnöke a lapnak, viszont nem kívánta megnevezni, hogy mely napon is lesz ez. Völner szerint miután kiderült, hogy a vasút bezárása semmi profitot nem hozott, be kellett látni, rossz döntés volt.
A Vasárnapi híreknek nyilatkozott a témában még Sigulinszky Tibor, a MÁV szóvivője is, aki szerint csak a politika megrendelésén múlik, hogy mikor áll vissza a személyforgalom.
Az üzembe helyezés napja inkább mondható reklámkampánynak, mint a személyi közlekedés megindulásának; ezzel a gesztussal a régió vasúti közlekedését kívánnák népszerűsíteni az erre hivatottak. A marketingcélú vonatozás ötlete Udvardy Erzsébet, kisbéri polgármester asszony fejéből pattant ki. Komárom polgármestere, Zatykó János is lát fantáziát az ötletben, támogatása jeléül 50 jegyet vett a vonatra a város nevében.
A július 4-i, első személyszállító szerelvény újraindítását egy kiállítás is kíséri. Az utazók megtekinthetik majd a szárnyvonal történetét a Komáromi Klapka György Múzeumban, valamint Kisbér kulturális és természeti értékeibe is betekintést nyerhetnek.
Forrás: Bakonyalja-Kisalföld kapuja Vidékfejlesztési Egyesület, Kisbéri HVI