Megvalósult ÚMVP III. tengelyes projekt a Dunamellék Leader HACS területén

Elkészült a Hajós Város Önkormányzata által az EMVA-ból III. tengely falumegújítás és –fejlesztés intézkedése keretében tavaly januárban megpályázott játszótér.

A projekt keretében a kérelmező egy leromlott állapotú játszóteret újított fel a Városháza szomszédságában, ami a támogatásnak köszönhetően most már megfelel az uniós szabványoknak. A projekt jelentőségét mutatja, hogy az elkészült játszótér Hajós város egyetlen játszótere.

Az elkészült játszótéren a gyerekek –a kicsiktől a nagyokig - kedvükre válogathatnak a különféle hinták, mászókák, játszóváros, homokozó, kötél piramis és rugós játékok közül. A város a későbbiekben még fa- és virágültetést tervez a területen gyerekek bevonásával. A beruházás a település központjában, 1300 m2-es közterületen valósult meg.
A felújított játszótéren lehetőség nyílik gyermek- és nyíltnapok rendezésére, melynek során a családok kikapcsolódhatnak, kiszabadulhatnak a szürke hétköznapokból. A gyermekek biztonsága érdekében a játszótér területét körbekerítették, és zárhatóvá tették.

Az önkormányzat a kérelmét 2009. januárjában nyújtotta be az illetékes LEADER HACS-hoz, a Dunamellék Leader Egyesülethez. A támogató határozatot 2009. augusztusában vették át, melyet követően idén tavasszal kezdték meg a munkálatokat. A pályázattal elnyert támogatás összege - melynek segítségével a játszótér megvalósulhatott - 18.674.670 Ft.

Az ünnepélyes átadó ünnepségre 2010. április 23-án délelőtt 10.00-kor került sor, amikor is Schőn Ferenc Hajós Város Polgármestere a település gyermekei részére átadta az elkészült játszóteret.

*

Utak, utcák, bölcsőde, dunai turizmus - Másfél milliárd forint Kalocsa fejlesztésére

A 2006-2010 közötti ciklus Kalocsa fejlődése szempontjából meghatározó jelentőségű, hiszen ebben az időszakban közel ötmilliárd forintot sikerült pályázati úton Kalocsára és térségébe hozni. A megvalósított fejlesztésekkel élhetőbbé és komfortosabbá vált városunk és közvetlen térsége, s a jelek azt mutatják, nem állt meg a lendület az idén sem. Az eddig meghozott kormánydöntések és a befogadott pályázatok szerint mintegy másfél milliárd forintra számíthatunk.

Török Gusztáv Andor kalocsai polgármester, a Dél-Alföldi Regionális Tanács alelnöke elmondta, lakóutak újulnak meg 333 millió forintért, amiből 297 millió a DAOP pályázat támogatása, 40 millió pedig a város önereje.
Azért pályáztunk kb. 2 km hosszan a Gombolyagi út felújítására, mert itt jelentős ipari üzemek és hasznosítható területek vannak. Egy amerikai befektető a 2009. évi tárgyalásainkon ezen a területen választotta ki magának egy élelmiszer feldolgozó gyár helyét.

Tavaly ősz óta folynak a tárgyalások megbízottjával és a terület magántulajdonosaival, akik eladási szándéknyilatkozatot tettek. A tranzakció keretében a város venné meg a területet, majd a művelési ág változása után eladná a befektetőnek. A tárgyalásainkon ígéretet tettem a vízvezeték kiépítésére, valamint arra, hogy pályázunk az út kiépítésére. Ehhez is megnyertük a pénzt, tehát indulhat az útépítés – mondta a polgármester.

Más forrásra is pályázott Kalocsa az utak felújításával kapcsolatban. A Duna-Mecsek Alapítvány 27 millió 749 ezer forint támogatást nyújt az Illyés Gy., Dankó P., Giga u., Gábor L. utcák rekonstrukciójához, padkarendezéséhez, aszfaltozásához 30.230 ezer forintos önerő egyidejű biztosítása mellett. Egy DAOP pályázat keretében megújul a kalocsai bölcsőde, kapacitása 16 főről 40 főre növekszik, a teljes bekerülése 89 millió forint lesz, amiből 80 millió a DAOP támogatása.

Az utóbbi években felértékelődött a Meszesi hajókikötő szerepe a nemzetközi hajózó turizmus területén. Az évente mintegy 200-300 kikötést regisztráló kikötő most újabb, nagy léptékű fejlesztés előtt áll, ugyanis jó esélye van a városnak egy kishajó-kikötő építésével kapcsolatos pályázat megnyerésére. A fele részben DAOP támogatásból, fele részben saját erőből a régi sóderkirakó helyén megvalósuló létesítmény a tervek szerint 123.919 ezer forintból válhat alkalmassá turisztikai pihenőhely kialakítására, épületek és udvar rekonstrukciójára, csónakleeresztő pálya és kishajó kikötő építésére.
A DAOP 90 százalékos támogatásával 55 millió forintért újul meg a Hunyadi u. 82 szám alatti közösségi ház, ahol a civil szervezeteknek van működési terület.

*

Kalocsa kistérségi székhely integrált fejlesztése

Kalocsa jó eséllyel pályázik a kistérségi székhely integrált fejlesztése elnevezésű kétfordulós pályázatra, amelybe azok a fejlesztési elképzelések kerültek bele, amelyek a legnagyobb hozadékkal, eredménnyel szolgálják a kistérségi, városi funkciók megerősítését, fejlesztését.

A tervezett beruházások komplex rendszert alkotnak a különböző típusú funkciók erősítése révén. Török Gusztáv Andor elmondta, hogy az első fordulón sikeresen túl van a város, az április 9-i döntés szerint a megvalósításhoz a DAOP 750 millió forintos támogatást nyújt, ami a 188 milliós saját erővel együtt mintegy 940 millió forintos teljes bekerülést jelent.

A tervezett fejlesztéseket az önkormányzat konzorcium keretében tervezi megvalósítani. Konzorciumi partnerek: az Érsekség és két gazdasági partner: a PIKK Kereskedelmi Kft, és a KalocsaKOM Kft.
A kijelölt akcióterület, mint a Kalocsa kistérség központjának magva, a tervezett fejlesztésekkel széles körűen érinti a különféle társadalmi rétegeket. A fejlesztési tevékenységek kidolgozásánál azokat a beruházásokat választották ki, amelyek a legnagyobb hozadékkal, eredménnyel szolgálják a kistérségi városi funkciók megerősítését, fejlesztését.

A gazdasági funkciót erősítő tevékenységek közé tartozik a Városháza földszinti üzleteinek fejlesztése. A belső átalakítást követően a partnerként bevont KalocsaKom Kft. számára üzlethelységként kerül bérbeadásra.
A Sportcsarnok bővítése, akadálymentesítése, a sport-csarnok vizes helységeit a befogadóképességnek meg-felelően bővítik. A munkálatok során az akadálymentesség követelményei érvényesülnek.

A Városi piac fejlesztése: az előírásoknak megfelelően a meglévő vizes helyiség átalakítására-bővítésére, akadálymentesítésre, WC-mos-dó kialakítására kerül sor. A jelenleg tető nélküli közlekedő folyosó a telekhatárig fedést kap, ezáltal biztosítva az árusítás zavartalanságát.
A Szent István út 37. szám alatti üzlet fejlesztése: belső átalakítás, vizes helyiség kialakítása és fűtéskorszerűsítés valósul meg.
Közösségi funkciót erősítő tevékenységek körében az Érsekkerti szabadtéri színházfejlesztés: új, bővíthető nézőtér, részben mobil színpad és nyitható tetőszerkezet, rendezett öltözők és szociális blokk került kialakításra.
A Főszékesegyház homlokzati rekonstrukció keretében a statikailag leromlott, rossz műszaki állapotú egyházi műemlék homlokzati rekonstrukciója.
A volt könyvtárépület hasznosítása: az épület teljes akadálymenetesítéssel, kiállítótér kialakításával új funkciót kap.

Közterületek fejlesztése keretében kerülnek sorra:
– Közlekedési (út, járda) felületek rekonstrukciója, kiépítése, – Parkoló rekonstrukció,
– Park, zöldterület rendezés, fejlesztés,– Térfigyelő rendszerek kiépítése.

Közszféra funkciót erősítő tevékenységek:
– A Városháza rekonstrukciója,– Közösségépítést és szabadidő hasznos eltöltését segítő szolgáltatások kialakítása (hagyományőrző közösségi kezdeményezések, kulturális és sportrendezvények, kiállítások), – Helyi környezettudatosság elterjesztését segítő tájékoztatási, szemléletformálási akciók,– Foglalkoztatási kezdeményezések, bűnmegelőzést és közbiztonságot segítő programok, – Városi kulturális rendezvények bővítése.

Ez a nagy léptékű program Kalocsát végképp azoknak a városoknak a sorába emeli, amelyek a múlt értékeinek őrzése és tisztelete mellett bizakodva várhatják a jövő alakulását is.

*

Átadták a felújított iskolát Tasson

2009 szeptemberében 180 milliós iskola-felújítás kezdődött Tasson, amely március végére készült el. A március 27-i ünnepélyes átadás után a tavaszi szünet végén a diákok is birtokba vehetik az épületet. Az iskola felújításhoz 145 millió Ft állami támogatással valósult meg (DAOP 4.2.1/2/2F-2f Alapfokú nevelési-oktatási intézmények és gimnáziumok infrastruktúrájának fejlesztése), a költség többi részét az Önkormányzat vállalta fel.

A felújítás során mindkét épületszárny új nyeregtetőt kapott. Az összes nyílászáró kívül-belül kicserélésre került. Az épület 10 cm-es hőszigeteléssel új vakolatot kapott. Megtörtént az épület teljes akadálymentesítése, lifttel, kerekes kocsival használható ajtókkal, a mozgáskorlátozottaknak kialakított WC-k kialakításával. A vakoknak és gyengénlátóknak vezetősáv és Braille-írásos feliratozás, a nagyothallok részére ún. indukciós hurok áll rendelkezésre.

A teljes burkolat, az összes mellékhelyiség megújult. Kialakításra került a tűzjelző berendezés. A fűtés korszerűsítés során egy környezetbarát geotermikus hőszivattyús rendszer került beépítésre, amely 15 db 100 m-es kútból feljövő víz hőenergiáját hasznosítja. Így jelentős energia megtakarítás érhető el a korábbiakhoz képest.

A program részeként 14 millió forint értékű új berendezéseket, bútorzatot és eszközöket kapott az iskola. Egy másik sikeres 8 milliós pályázatból pedig számítástechnikai eszközöket és interaktív táblákat kapnak a diákok.

Forrás: www.tass.hu

*

Dunavecse Városi Járóbeteg Szakrendelő Központ komplex kistérségi járóbeteg ellátási rendszerének fejlesztése

Az eddiginél lényegesen színvonalasabb szolgáltatást kapnak belátható időn belül a dunavecsei szakorvosi rendelőre utalt betegek. A városi önkormányzat a saját 150 millió forintja mellé megnyert 523 millió forintot az Új Magyarország Fejlesztési Terv DAOP pályázatán egészségügyi intézménye fejlesztésére.

A 150 millió forint felét pedig végül az Önkormányzati Minisztérium Eu Önerő Alapjából finanszírozzák.

A szakrendelő 7 település (Solt, Újsolt, Dunaegyháza, Apostag, Dunavecse, Szalkszentmárton, Tass) kb. 20.500 lakosának szakorvosi ellátását látja el.
A kiviteli tervek elkészítése folyamatban van, várhatóan két hét múlva kiírhatják a közbeszerzést is.

A szakorvosi rendelő alapterületét egyebek közt emeletráépítéssel megduplázzák, s az építkezésben energiatakarékos és környezetkímélő technológiákat alkalmaznak majd. Új szakrendelések, s azzal új munkahelyek létesülnek.
Az átadás tervezett időpontja: 2011. november 23.

*

Korszerű irodaházat épít a Qualitrans

A Qualitrans 30-án újabb nagy feladatba fogott: ünnepélyes projektnyitót tartottak a május 10-én kezdődő telepfejlesztési beruházás kapcsán.

A Dél-Alföldi Regionális Program keretében elnyert közel százmillió forintot egy XXI. századi multifunkcionális háromszintes irodaépület létrehozására fordítják, amelyben speditőri, könyvelői és vezetői irodák, étkezők, kamionsofőr pihenők és szerverszoba kap majd helyet.

Az április 30-i projektnyitóra meghívták a környék polgármestereit, hatóságait, a DARFT tisztségviselőit, valamint a sikeres pályázat íróját.

Nyaka Zoltán, a Qualitrans tulajdonos-ügyvezetője köszöntötte a jelenlévőket, majd rövid visszaemlékezésében felidézte az alapítás óta eltelt két évtized legfontosabb történéseit. A szinte meseszerű történetben két „szegénylegény” vágott neki a kihívásokkal fenyegető gazdasági dzsungelnek, s lépésről lépésre haladva fejlesztették flottájukat.
A kétszáz embert foglalkoztató cég a térség egyik legnagyobb munkáltatója, fejlődése kulcsfontosságú a munkanélküliség visszaszorításában, az általa képviselt színvonal pedig etalon lehet az új vállalkozások számára.

*

Környezetbarát hulladékkezelő komplexum Kalocsán

Május 4-én úgynevezett „sajtóbejárást” tartottak Kalocsán, a környezettudatos hulladékgazdálkodás szellemében létrehozott komplexum területén. Miután üzembe helyezték a Kalocsai Kommunális Intézmény által működtetett létesítményt, a nyolcvankét önkormányzattal karöltve megvalósuló projekt végső stádiumba érkezett városunkban. A csongrádi gesztorsággal irányított beruházás „utolsó simításai” között szerepel Kalocsa régi szilárdhulladék-lerakó telepének a bezárása, és a terület teljes rekultivációja is.

A regionális kiterjedésű, Európai Unió által támogatott, nagy volumenű projekt legfőbb célkitűzéseit, különös tekintettel a Kalocsán megvalósult fejlesztésre, Illés Tibor, a Homokhátsági Konzorcium intézményvezetője foglalta össze a megjelenteknek.

Az átrakóba tizennégy település hozza be a kommunális hulladékát; itt tömörítik, majd a végleges helyére, Vaskútra szállítják. Ezenkívül a komplexum rendelkezik egy hulladékudvarral is, ahol a lakosság megszabadulhat a rossz televíziótól az elromlott hűtőig a legkülönbözőbb, otthon keletkezett hulladékától, illetve a zöld hulladéktól, melyből komposzt készülhet, hiszen átrakónkon ezzel is foglalkoznak. Az inert hulladék lerakását is lehetővé tegyük, melyek az építés során keletkezett törmelékek. Ezekből ugyanis a darálást követően újrahasznosítható anyagok nyerhetők. Ezért is szeretné önkormányzatunk a nyár elejéig kialakítani az efféle hulladék lerakására alkalmas területet.

A kommunális hulladékgyűjtőből, a hulladékudvarból és a komposztálóból áll ez a telep. A hulladékudvar legfontosabb feladataként szeretném kihangsúlyozni, hogy ez a lakosság számára nyújt ingyenes szolgáltatást. Ide ugyanis térítésmentesen beszállíthatják az otthonukban szelektíven gyűjtött hulladékot 1000 kilogrammig, sőt, éves szinten 750 kilogramm kommunális szemetet is behozhatnak az udvarba. Ugyanezen ingyenes szolgáltatás vonatkozik a zöldlomb-hulladék beszállítására is.

Forrás: Dunamellék LEADER Egyesület

Cikk megosztása