Közgyűlést tartott az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége (ÉFOSZ), amelynek során ismertették a magyar élelmiszeripar helyzetéről kialakított álláspontjukat, valamint nyilvánosságra hozták az új Kormány számára összeállított javaslataikat.
„Bízom benne, hogy a következő kormányzat nagyobb figyelmet szentel az élelmiszeriparnak” – fogalmazott a gyűlést megnyitó Éder Tamás, a szervezet elnöke. Rámutatott, az ágazat nehéz évet zárt tavaly, amely veszteségesebb volt a hazai élelmiszeripar számára, mint 2008.
Az ÉFOSZ meghívását elfogadó Mella Frewen, az Európai Unió Élelmiszeripari Konföderációjának (Confédération des industries agro-alimentaires de l'UE – CIAA) főigazgatója Éder Tamás szavaira reflektálva jelezte; problémáink, a kihívások és az előnyeink is azonosak. Mella Frewen előadásában ugyanakkor az unió legversenyképesebb iparágaként említette az élelmiszer-ágazatot, majd annak versenyképességével kapcsolatos főbb kérdésekről szólt. Elmondta, a 4,4 millió embert foglalkoztató ágazat tavalyi éves forgalma elérte a 965 milliárd eurót, amelyből az export 58,2 milliárd eurót tett ki. „Nyersanyag értékesítésben viszont megelőznek versenytársaink, míg az EU élelmiszeripara 2 %-os növekedést ért el az elmúlt években, addig a brazilok 78 %-os, a kínaiak több mint 100 %-os gyarapodást könyvelhettek el. A kis- és közepes vállalatokra komoly anyagi terhet ró a termékek előállítása, noha éppen ezen cégek az európai élelmiszeripar ’húzóerői’” – hívta fel a figyelmet az ágazat gyengeségeire a főtitkár. A problémák kezelésére akciótervet készített a 26 ágazati szövetséget tömörítő CIAA. Harminc javaslatot tartalmazó ajánlásukban egyebek mellett megfogalmazták, hogy az élelmiszeripari vészhelyzeteket az unió 27 tagországában egyformán kellene kezelni; valamint, hogy a kiskereskedelem és a termelők kapcsolatának javítása elodázhatatlan.
„Jelentős élelmiszeripari változtatások nélkül illúzió kitörési pontnak nevezni a hazai mezőgazdaságot. Sőt, éppen az élelmiszer ágazaton keresztül lehetne dinamikusan élénkíteni az agráriumot” – vette át a szót a CIAA főigazgatójától Fórián Zoltán, az Agrár Európa Kft. üzletág-igazgatója. A magyar élelmiszeripar helyzetét, kilátásait elemző előadásában éles kritikával illette az elmúlt évek szakmai munkáját. Mint mondta, 2000 óta a termelés több mint 20 százalékkal, a foglalkoztatottak száma és a belföldi értékesítés 25-25 százalékkal esett vissza. „Az uniós csatlakozásunk óta a beruházások értéke folyamatosan csökken, az élelmiszeripar hitelállománya öt százalékkal nőtt. A magyar termékek iránti csökkenő fogyasztói elkötelezettség, a jogszabályi bizonytalanságok, a fokozódó szakemberhiány egyaránt hozzájárult, hogy a hazai élelmiszeripar a jelenlegi rossz helyzetbe kerüljön” – hangsúlyozta Fórián Zoltán. Hozzátette, bár a múltban érdemi lépések nem születettek e problémák megoldására; az iparág jövője bíztatóbb.
A szakember szerint 2020-ra a magyar termékek az EU-ban is ismertek lesznek, a stabilizálódó belföldi piac komoly előrelépést jelent majd a hazai vállalkozásoknak, a termelés pedig még koncentráltabbá válik. A mezőgazdasági alapanyagigény tíz éven belül nem csökken, a javuló technológiai transzfer, kedvezőbb külkereskedelmi egyenleg pedig az ágazat felemelkedéséhez vezet. Tíz év alatt az ágazat visszaszerezheti a belföldi piac jelentős részét, a magyar áruk aránya elérheti a 78 százalékot az üzletek polcain. „Addig azonban még kemény munka vár ránk. 2010-11-ben várhatóan elérjük a mélypontot, onnan viszont elindul a lassú fejlődés” – tette hozzá az üzletág-igazgató. Fórián Zoltán rámutatott, a jövőben elkerülhetetlen az élelmiszerek áfájának mérséklése, a kis- és közepes vállalkozások támogatási rendszerének újragondolása, illetve szigorúbb fellépés az adókerülőkkel szemben. Kiemelte, érvényt kell szerezni a beszerzési ár alatti értékesítést tiltó 2003-as évi XVI. törvénynek, az Új Magyarország Vidékfejlesztési Programot (ÚMVP) átgondolva megfelelő támogatást szükséges biztosítani az élelmiszeriparnak, továbbá erőteljesen fel kell lépni a feketegazdaság ellen.
(Az ÉFOSZ által kidolgozott javaslatokat teljes terjedelmükben alább, a Csatolmányokban olvashatják.)
Forrás: umvp.eu