Megkezdődött a szentmártonkátai iskola akadálymentesítése
A beruházás az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával, "Egyenlő esélyű hozzáférés a közszolgáltatásokhoz (Akadálymentesítés)" című pályázatából nyert támogatást.
Az önkormányzat 2009. szeptember 1-jén nyújtott be pályázatot az Arany János Általános Iskola központi épületének komplex akadálymentesítésére. A pályázat kedvező elbírálásban részesült, az önkormányzat vissza nem térítendő támogatást kapott a beruházáshoz. Decemberben lezárult a kivitelező kiválasztására kiírt közbeszerzési eljárás. Az összességében legkedvezőbb ajánlatot a pilisborosjenői NHA Építőipari és Szolgáltató Kft. tette, így a kivitelezést a cég végezheti el. A szerződéses összeg bruttó 9.000.000 forint.
A fejlesztés az iskolai oktatás, nevelés akadálymentesítésére terjed ki, ezáltal az általános iskola épületét érinti. Valamennyi fogyatékosság vonatkozásában az épület földszinti része kerül akadálymentesítésre. A további szinteken csak részleges akadálymentesítés történik, mivel lift beépítésére nem kerül sor. Ezáltal a mozgáskorlátozottak egy része csak a földszintet használhatja teljes körűen, ugyanakkor a közszolgáltatás teljes körű akadálymentesítése megvalósul, mivel biztosítható, hogy a mozgáskorlátozottak számára valamennyi oktatási, nevelési funkció a földszinten elérhető legyen.
A fejlesztés során valamennyi fogyatékosság tekintetében megtörténik a közszolgáltatás akadálymentesítése. A mozgássérültek részére megfelelő méretű és lejtésű rámpa, megfelelő nyílászárók, mozgáskorlátozott illemhely, kerekesszék által használható terek épülnek ki. Látássérülteket a kontrasztos vezetősáv, megfelelő burkolatok, jelzések, feliratok segíti, továbbá egy nagyító olvasókészülék segíti a látássérült gyerekeket. Hallássérültek számára szintén megfelelő feliratok, tájékoztató rendszer, valamennyi tanteremben indukciós hurok, jelzőrendszerek kerülnek telepítésre. Az értelmi sérültek számára egyszerű, tömör, világos feliratozás, piktogramok kerülnek elhelyezésre.
Bevonásra kerültek azok az érdekvédelmi szervezetek, illetve az intézmény kompetens szakemberei, akik hatékonyan tudták segíteni munkánkat. A szervezetek a megkötött együttműködési megállapodások alapján a kivitelezés során is hozzájárulnak szakértelmükkel és tapasztalatukkal az eredményes fejlesztéshez, kapcsolatot teremtenek a célcsoport és az önkormányzat között.
A beruházás az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával, a Közép-Magyarországi Operatív Program KMOP-2009-4.5.3-09 jelű, "Egyenlő esélyű hozzáférés a közszolgáltatásokhoz (Akadálymentesítés) " című pályázatából nyert támogatást.
*
Bővül a nagykátai OEP iroda szolgáltatása
Egyes ügyekben a nagykátai OEP iroda teljes körű ügyintézést biztosít a jövőben.
A Közép-magyarországi Regionális Egészségbiztosítási Pénztár a nagykátai kistérségi ügyfélszolgálaton a következő ügytípusokban biztosítja a teljes körű ügyintézést:
1. Európai Egészségbiztosítási kártya kiadása
2. EU-s nyomtatványok iránti igény átvétele
3. TAJ kártya kiadása
4. Egészségügyi szolgáltatásra jogosultak jelentés átvétele
5. Kifizetőhelyi elszámolás, statisztikai jelentés átvétele
6. Tartozásról szóló hatósági bizonyítványok ("0"-ás igazolás kiadása)
7. Jogviszonyrendezés
8. Pénzbeli ellátási igények átvétele
9. Nyomtatványértékesítés
Cím: 2760 Nagykáta, Dózsa György út 2.
Ügyfélfogadási idő:
Hétfő: 8.00-15.00
Csütörtök: 8.00-15.00
További információ a lehetőségekről: www.oep.hu
*
Tápiószele megújuló közparkja régi fényében
Pályázati pénzből elkészült annak az artézi kútnak a megújított mása, melyet a hatvanas években bontottak le Tápiószele központjában. Az ABC előtti tér teljes átalakításával jön létre az az új park, amelynek közepén a régi fényképek alapján elkészített kút áll majd, és ezzel a szelei lakosok régi vágya teljesül. A kútnak már nem terveznek ivóvízadó szerepet, de a folyamatos vízfolyás biztosított lesz, így ismét régi fényében „tündökölhet”. Azok is megcsodálhatják majd, akik nem láthatták az eredetit.
Ugyanezen pályázat keretében kapott támogatást a város, hogy iskolaépülete könyvtár szárnyát befejezhesse. Így az épület a szeptemberi iskolakezdésre minden funkciójával üzemkész lesz.
A park és a könyvtár befejezésére 49 millió forintnyi támogatás áll rendelkezésre.
*
Kopjafa-avatás Tápiógyörgyén
Egy Erdélyből származó kopjafát avattak fel Tápiógyörgyén. A település és Torockó 20 éves kapcsolata előtt tisztelegtek ezzel.
Tápiógyörgye és az erdélyi Torockó kapcsolata az 1989-90-évi romániai forradalmi történésekre vezethető vissza. Akkor az erdélyi magyarság megsegítéséért indított magyarországi gyűjtőmozgalomhoz Tápiógyörgye is csatlakozott. A község adakozó lakói által összeállított segélyszállítmány 1990 januárjában érkezett meg a forradalmi idők alatt rettegésben élő Torockóra. Az akkori események nagy hatással voltak mindkét félre, olyannyira, hogy a kapcsolat fennmaradt; sőt, 1996-ban hivatalosan is testvér-települési együttműködés köttetett az anyaországi és az erdélyi település között.
Ez a kapcsolat idén 20 éves fennállást ünnepli. E jeles alkalomból Simándi Attila, torockói lakos saját kezűleg készített egy kopjafát, melyet Tápiógyörgye községének ajándékozott.
A kopjafát ünnepélyes keretek között avatták fel. Azok a településvezetők és magánszemélyek, akik akkor tevékenyen részt vettek e baráti kapcsolat létrejöttében tiszteletüket tették az eseményen; a tápiógyörgyei, valamint a torockói polgármester – Póczné Fehér Mária és Szőcs Ferenc – pedig közösen megkoszorúzta a kopjafát. A helyi művelődési házban korabeli fényképekből tárlatot készítettek. Az ünnepség végén egy kötetlen beszélgetésre került sor a két község vezetőivel a történelemről, a kapcsolatról, illetve a két település rendkívül szoros és baráti viszonyáról.
*
Idősek Otthona projekt Tápiószőlősön
Az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) támogatásával Tápiószőlősön, megújul az Idősek Gondozási Központja.
A felújítással komfortosabb körülményeket, akadálymentes bejáratot, belső felújítást kap az épület, bízván abban, hogy az ott lakó idős emberek hétköznapjait, életkörülményeit egy kicsit szebbé tudják varázsolni. A dolgozók munkakörülményei is óriási változáson mennek keresztül, munkájuk megkönnyítése érdekében.
A projekt teljes költsége 47.432.145 Ft. Ebből az Európai Unió által nyújtott támogatás 37.964.689 Ft. A Tápiószőlős által vállalt önrész pedig: 9.467.456 Ft.
A projekt bemutatása
Jelen projekt keretében a tápiószőlősi idősek gondozási központjának belső átalakítása, új szárnnyal történő bővítése - mely lehetővé teszi az intézmény új funkcióval való bővülését -, akadálymentes wc és parkoló kialakítása, valamint az épület teljes körű akadálymentesítése valósul meg. A projektet e célokon túl, közvetetten az indukálta, hogy a település önkormányzata köteles a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvénynek és a Ceglédi Többcélú Kistérségi Társulás szociális szolgáltatástervezési koncepciójában rögzített céloknak megfelelni.
A projekt szükségességének közvetlen okai:
1. Tápiószőlős kedvezőtlen demográfiai összetétele, a lakosság nagy részét kitevő időskorúak nagy - és várhatóan még tovább növekvő - száma és azok szintén kedvezőtlen anyagi háttere.
2. A jelenlegi épület több átalakításon,
bővítésen esett át, de nagymértékű infrastrukturális hiányosságai miatt jelenleg csupán ideiglenes engedéllyel működik. A tervezett beruházás célja az épület bővítésén túl a későbbiekben nappali ellátásban részesülők számára a meglévő épületek eddig kevésbé, vagy nem használt helységeinek (a jelenleg bentlakók férőhelyének csökkentése nélkül) az átalakítás. Továbbá az intézmény közműveinek állapota elavult, és ezáltal az általános komfortérzet nem biztosítható kellő mértékben. Végül pedig az intézmény projektet érintő részei nem akadálymentesek, ami szintén jelentős problémát jelent.
Számszerűsíthető eredmények:
* Új szociális nappali ellátások száma: 1 db.
* Új szociális nappali ellátások férőhelyeinek száma: 20 db.
* Zöldfelület kialakítása: 240 m2.
* Kapacitásnövekedés következtében az igénybevevők számának növekedése: 44%
* Létrejövő új munkahelyek száma: 3 db
* Fejlesztéssel kialakított új, hasznos alapterület: 178,71 m2
* Kialakított akadálymentes parkolók száma: 1 db
* Kialakított akadálymentes illemhelyiség száma: 1 db.
* A fejlesztéssel (hőszigetelés, nyílászáró csere) elért energia megtakarítás: 30%.
Hosszú távú célok:
* Egyéb szervezetekkel való együttműködés, a civil szervezetek és egyházak szorosabb bevonása
* Közösségi támogató hálózat kiépítése
* A társadalmi szolidaritás növelése
* Az intézmény szolgáltatásainak további bővítése egyéb, kiegészítő tevékenységekkel
Közvetlen célok:
* A hiányzó szociális ellátások megszervezése, azaz új funkció létrehozása a célcsoport
Igényeinek figyelembevételével
* Hozzásegíteni a lakosságot (+20 fő nappali ellátott) egy minőségében értékesebb élethez a
szükségletek kielégítésével
* Az intézmény projektarányos akadálymentesítése azzal a céllal, hogy a fogyatékkal élők
részére is biztosítani tudjuk az ellátás igénybevételének lehetőségét
* Humán-erőforrás fejlesztése, új alkalmazottak felvétele
* Hosszú távon fenntartható intézményi környezet kialakítása a szolgáltatást igénybe vevők,
valamint az őket gondozók számára.
*
Beszámoló a Föld napi kerékpártúráról
Több mint 50 kerékpáros vett részt a Tápió Közalapítvány által szervezett Föld napi kerékpártúrán a Nagykáta környéki védett területeken. Még Budapestről és Ceglédről is érkeztek érdeklődők a térségbe. Az alábbiakban egy résztvevő beszámolóját olvashatják a túráról.
"Április 24-én ragyogó tavaszi idő fogadott bennünket Nagykátán, a Szent György templom előtti parkolóban. Fél egytől volt a gyülekező, és ahogy telt az idő, egyre többen lettünk –fiatalok, idősebbek egyaránt. Újabb és újabb csoportok, baráti társaságok, házaspárok és családok érkeztek. Mindenki rajtra készen várt, láthatósági mellényekkel, túrahátizsákkal felszerelkezve. Mielőtt elindultunk, Czakó László, a csapat motorja és a kirándulás fő szervezője ismertette a túra útvonalát, illetve néhány jó tanáccsal látta el a társaságot az útra.
Egy órakor aztán megindult a menet és a biciklisek a Damjanich és Vörösmarty utcán Farmos irányába vették az irányt.
A szántók mellett kiérve első látványosság az aranysárga repceföldek mellett a kenderhalmi fehér kőkereszt volt, ahol bevártuk egymást egy rövid pihenőre. Czakóné Kati mesélt a Kender-halomnál feltárt árpádkori templom és temető feltárásról és leletekről. Az ásatások alapján megállapították, hogy valamikor itt telepedtek meg először őseink a mai várostól keletre. Azután a távolból derengő farmosi víztornyot megcélozva folytattuk utunkat a szántók mellett. Az elmúlt heti esőzések miatt még most is hatalmas víztócsákat kellett kerülgetni, és a felázott talaj miatt sajnos a védett területek szebb részeire be sem tudtunk tekerni. Csak távolból láttuk a fehér kócsagokat, amint a pocsolyákban békákra vadásztak; valamint az egykori tanyák romjait, amit helyenként már csak a sűrűn nőtt ecetfák jeleztek.
A következő megállónkat a Disznótúrási-tónál tartottuk, a Hajta kőhídjánál, ahol egy pillantást vetettünk a partjáig duzzadt patakra és a vízzel borított legelőkre. Később tekertünk tovább a farmosi Nagy-nádas felé. Itt a töltés hepehupás ösvényén kerekeztünk, ami elég emberpróbáló feladat volt: felért egy 2-3-szor ilyen hosszú aszfaltút megpróbáltatásaival. Végül megérkeztünk az egykori gátőrházhoz, ahol a Kékbegy tanösvény pallóin áttoltuk a bicikliket a mocsárban, és kicsit megpihentünk a Bivalyos-szigeten. Amíg egy kis energia utánpótlást merítettünk hátizsákjainkból, Antalicz Csaba, az alapítvány munkatársa mesélt a táj történetéről és a tanösvény mentén látható növényekről, állatokról.
A szigeten a felázott szikes miatt csak toltuk a kerékpárokat. Sőt, a nádasból kiérve még az Öreg-Hajta vékony pallóján is át kellett kelnünk, ami még izgalmasabbá tette utunkat. Végül beértünk Farmosra, ahol a faluközpontban meglátogattuk a Vízparti Élet Háza Természetvédelmi Oktatóközpontot. A házban a Tápió-vidék élőhelyei mellett testközelből megismerkedhettünk néhány igazi békával és kígyóval is. Utóbbit a bátrabbak a nyakukba is vehették!
A hüllők és kétéltűek megtekintése után kissé elindultunk visszafelé. A faluból kiérve elkanyarodtunk a farmosi Vadászházhoz, ahol szemtől szembe nézhettünk egy bivalycsordával, és az őket őrző pásztorkutyákkal. A Vadászházat elhagyva egy kamillamezőn, és az Öreg-Hajtán keltünk át ismét, majd a víztározó töltésén tekertünk tovább a halastóig. Akiben még volt erő, itt felmászhatott a madármegfigyelő toronyba, ahonnan az egész tavat be lehetett látni hosszában. Aki már fáradtabb volt, lent hallgatta a vöröshasú unkák messze hangzó egész nádast betöltő kórusát.
Ezt követően Nagykátának vettük az irányt, és elindultunk hazafelé. A mély homokutak elkerülése végett a nádfeldolgozó telepnél kikanyarodtunk a 311-es műútra és az aszfalton kerekeztünk egészen a város határáig. Azt hiszem aznap este mindenkinek jól esett a pihenés, hisz elég fárasztó volt a majd 30 km-es terepi túra, de sok szép látnivalóban és élményben volt részünk és az idő is kitűnő volt egy nagy bicajozásra. Reméljük, lesz folytatása."
*
Békamentő akció Farmoson
A tavasz idén is előcsalta a barna ásóbékákat földalatti telelő helyükről, és nagy csapatokban indultak szaporodási helyükre, a farmosi Nagy-nádas felé. A természetvédők a vándorlási útvonalat keresztező 311-es műút mentén immáron 6. éve terelő kerítést állítottak fel a békák összegyűjtésére, hogy a tömeges gázolástól megóvják őket.
Ezzel a módszerrel tavaly 64.193 védett kétéltűt mentettek meg a gázolástól. A munkát évek óta a természetvédő szervezetek, önkéntesek, iskolás diákok végzik több héten át, amíg a vándorlási időszak befejeződik.
Ehhez a természetvédő munkához 2010-ben is lehetett csatlakozni, akár egyéni, akár csoportos jelentkezőként. Külön csoportokként várták az óvodásokat, általános iskolásokat és középiskolásokat, akiket a szervezők képviselője fogadott az előre egyeztetett időpontban a farmosi vasútállomáson.
Aki az idén lemaradt, az számíthat arra, hogy jövőre is lesz békamentés, és ismét szükség lesz az önkéntes természetvédők segítségére!
Forrás: HAJT-A Csapat Egyesület, Nagykátai HVI