Jobb körülmények
Korszerűsítették az elektromos hálózatot, a fűtést, felújították a tantermeket és lecserélték a tetőt a balmazújvárosi Veres Péter Gimnáziumban és Szakközépiskolában.
Több mint 370 millió forintból, nagyrészt uniós pályázati pénzből. A beruházás hét hónap alatt készült el. A diákok is kivették részüket a munkából, mondja az iskola igazgatója. Az egyik a tanteremben például festettek. Az épületre már ráfért a felújítás, több mint 40 éves, és évtizedek óta nem volt nagyobb beruházás az iskolában. Minden tanteremet felújítottak. Korszerűsítették a biztonsági rendszert, több kamerát szereltek fel. Felújították a fűtést, és az elektromos hálózatot, szigetelték az épületet, lecserélték a folyamatosan beázó tetőt és új nyílászárókat építettek be.
Az iskolát több mint 370 millió forintból korszerűsítették. 279 millió forintot a Regionális Operatív Program pályázatán nyert az önkormányzat, a város pedig mintegy 100 millió forinttal támogatta a beruházást. Balmazújváros számára fontos, hogy hasonló fejlesztésekkel a városban tartsák a fiatalokat. A beruházás hét hónap alatt készült el. Az iskola igazgatója, a város polgármestere és Rácz Róbert, a megyei önkormányzat elnöke vágta át a nemzeti színű szalagot. Ezzel hivatalosan is átadták a felújított középiskolát.
forrás: dehir.hu
*
Rehabilitációs intézet létesült Balmazújvárosban
Megújult rehabilitációs intézetben várják a jövőben a szenvedélybetegeket Balmazújvárosban. 61 millió forintból, 55 millió forintos pályázati segítséggel újította fel egy épületét Balmazújváros önkormányzata. A szerdán átadott ingatlan korábban irodaházként működött, korszerűtlen, leromlott állagú épület volt.
Az átépítés során a kivitelezők elvégezték a tető, a nyílászárók és a burkolat teljes cseréjét, a víz-, villany- és fűtésrendszerek felújítását. Az intézmény 30 szenvedélybeteg ellátására alkalmas. Az épületben többek között gyógyfoglalkoztató szoba, pszichiátriai kezelő, fürdőszoba, orvosi szoba, fürdőszoba és közös helyiségek találhatók, valamint sor került az épület akadálymentesítésére is. Az intézményben két gondozó és egy gondnok-takarító fog dolgozni. Mindezek a tárgyi és személyi feltételek lehetővé teszik a saját otthonukban élő, nem akut veszélyeztetett állapotú addiktív betegek nappali szakellátását.
Az intézmény célul tűzi ki, hogy szerepet vállal az ellátást igénybe vevőknek felvilágosító, tanácsadó, tájékoztató, képzési és átképzési, lakossági és családi programok szervezésében és lebonyolításában is. A működtetést az engedélyek beszerzése után a Balmazújváros Kistérség Humán Szolgáltató Központ fogja végezni.
forrás: dehir.hu
*
Elindult a polgári Járóbeteg-szakellátó központ építése...
„Hiába ott a kincs, ahol egészség nincs.”
EU által finanszírozott infrastruktúra fejlesztés és szolgáltatásbővítés.
A PÉTEGISZ Polgár és Térsége Egészségügyi Központ Nonprofit Zártkörűen Működõ Részvénytársaság tulajdonosi közössége európai uniós forrásból valósíthatja meg a járóbeteg-szakellátó központot Polgáron.
A projekt nyitó rendezvénye és alapkőletétele 2010. április 7.-én 14 órakor az építkezés helyszínén Polgár, Hősök út. 1. sz. (városközpont) lesz, melyre ezúton meghívunk minden érdeklődőt.
Az Új Magyarország Fejlesztési Terv, Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program keretében meghirdetett„Kistérségi járóbeteg-szakellátó központok kialakítása és fejlesztése” (TIOP-2.1.2/08/1) pályázaton Polgár Város Önkormányzata közel 1 milliárd egyszeri vissza nem térítendő támogatást nyert. A megvalósításra és üzemeltetésre a nyolc társult önkormányzat által létrehozott PÉTEGISZ Nonprofit Zrt. mint kedvezményezett, heti 200 szakorvosi és 120 nem szakorvosi órával működő szakrendelőt épít Polgáron.
A fejlesztésben részt vevő önkormányzatok: Folyás, Görbeháza, Polgár, Tiszacsege, Tiszadob, Tiszagyulaháza, Újszentmargita, Újtikos települések. Az egészségügyi reform célkitűzéseihez igazodva a TIOP 2.1.2 Kistérségi járó beteg- szakellátó központok kialakítására és fejlesztésére irányuló pályázat a polgári kistérség és a csatlakozott települések mintegy 22.000 lakosának szakellátást hivatott biztosítani.
A fejlesztés alapvető célja a szakellátás fizikai elérhetőségének biztosítása.Az alapvető szakmák tekintetében a teljes körű közfinanszírozott járó beteg szakellátás átlagosan 20 percen belüli elérhetõsége válik lehetővé térségünk települései számára. A pályázatot Polgár Város Önkormányzata nyújtotta be, a szakrendelőt 100 százalékos önkormányzati tulajdonban lévő non-profit gazdasági társaság üzemelteti 2011. elejétől. A projekt megvalósításához szükséges együttműködési feltételek adottak, az érintett települések önkormányzatai fejlesztési megállapodást kötöttek a projekt megvalósítására és a szakrendelő közös működtetésére, fenntartására...
Olyan szolgáltatást tervezünk nyújtani, mellyel a betegek a lakhelyükhöz közel a legkorszerûbb, legmagasabb
szintű ellátásban részesülnek. A korszerű egészségügyi ellátást jól felszerelt diagnosztikai háttér, számos csúcsminőségű berendezés fogja segíti.
*
Mihalkó Gyula kalapos mester díjazásokat ért el
Pásztorkalapok: Kunsági juhász, Kun csikós, Mini kun juhász, Hortobágyi csikós mini, Hortobágyi csikós miniatűr, Miniatűr hortobágyi csikós, Mini hortobágyi bojtár, Mini hortobágyi csikós, Hortobágyi bojtár, Hortobágyi csikós, Hortobágyi gulyás, Hortobágyi juhász, Bihari szegettszélű paraszt,
Paraszt kalap
A kalapos mester 1967 óta foglalkozik pásztorkalapok készítésével, mely családjukban az 1800-as évekre visszamenőleg apáról-fiúra öröklődő hagyomány és egyben megélhetést is biztosító a kézműves tevékenység. A hagyományos kézi technológiával, fakolással és nemezeléssel minden gépi munka segítsége nélkül birkagyapjúból készülő népművészeti kalapok készítése egy kihalófélben lévő szakma. Magyarországon egyedül Mihalkó Gyula végzi ezt a tevékenységet.
Szakmai elismerései:
2003. Népművészet mestere cím
2003. Pro Kultúra Hungarica 2. díj
2003. a Mesterségek Ünnepe című rendezvényen az országban elsőként Hagyományőrzési Díjjal tüntették ki.
*
Életház átadása Balmazújvároson
A Balmazújváros, Debreceni u. 12. alatti Szenvedélybetegek nappali ellátását szolgáló intézmény átadása után újabb szociális létesítmény ünnepélyes átadására került sort 2010. április 15-én városunkban.
Dr. Tiba István polgármester és Figéné Nádasdi Ágnes a Balmazújvárosi Kistérség Többcélú Társulás Humán Szolgáltató Központ vezetője közösen vágták át a nemzeti színű szalagot, mellyel jelképesen átadták az intézményt a Balmazújvárosi Kistérség lakosai számára. A kialakításra került „Életház”, a Veres Péter u. 8 szám alatt kapott helyet, így a már meglévő Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat valamint az új Szociális Humán Szolgáltató Központ szolgáltatásai a kistérségben élő lakosság (Balmazújváros, Egyek, Hortobágy, Tiszacsege) számára közös épületben válnak elérhetővé.
Az épület felújítása az Észak-alföldi Operatív Program Szociális alapellátások és gyermekjóléti alapellátások infrastrukturális fejlesztése című pályázati kiírás keretében valósult meg. A fejlesztés összköltsége 51,3 millió forint volt, melyből 2,6 millió forintot Balmazújváros Város Önkormányzata biztosított ( ebből 1 millió forint szintén uniós forrásból lett biztosítva), az elnyert támogatás összege pedig 48,7 millió forint volt.
Az intézmény által biztosított szolgáltatások célja a településeken élő idős, vagy fogyatékkal élő személyek önálló életvitelének megkönnyítése, az esélyegyenlőség megvalósítása, valamint az idősek klubjában az ellátottak számának növelése.
A szociális szolgáltatások elérhetőségének további fejlesztése folytatódik a városban, hiszen pályázati forrásból a Veres Péter utcai Idősek Otthonának 26 férőhelyről 50 férőhelyre történő bővítése kezdődhet el hamarosan.
*
„Isten homlokán” a jószágok
Látványos ünnepséggel emlékeztek meg a Szent György-napi kihajtás hagyományáról. Még az isten is jó szemmel nézi a "homlokán", azaz a hortobágyi pusztán a pásztorok legjelesebb ünnepét, hiszen gyönyörű napsütés fogadta az évszázadok óta minden esztendőben megtartott Szent György-napi kihajtást - mondta dr. Vajda Mária néprajzkutató a szombati eseményen.
Emlékeztetett arra a népi bölcsességre, hogy tavasszal, a kihajtáskor minden ember lehet pásztor, de az ősszel, a "szoruláskor" a behajtásnál az a pásztor, aki elszámol, azaz nagy felelősséget jelent hónapokig jobbára egyedül lenni az állatok körül. Ma már ugyan könnyebb a dolguk, de a munkát most is el kell végezni. A pásztortársadalom ünnepén erre is gondolni kell - figyelmeztette a vízi színpad köré sereglett sokaságot. Több ezren látogattak ki Szent György-napján a Hortobágyra, ahol már reggel megkezdődött a főzőverseny, és akadt látnivaló a felsorakozott sátrakban is. Főleg az eseményhez illő használati tárgyakat, díszes viseleteket, érdekes csecsebecséket kínáltak az árusok, a szervezőknek sikerült gátat vetni a bóvli, az értéktelen műanyag tárgyak megjelenésének.
A sátrak között felhangzó szolidabb mulatós zenéktől nem óvhatták meg a biobor- és -mézversenyekre is kíváncsi bámészkodókat, ám aki az autentikusabb muzsikákra vágyott annak sem kellett élvezet híján maradnia ezen a napon. A vízi színpadon ugyanis népzenei együttesek húzták hol csak a közönség szórakoztatására, hol pedig a táncegyütteseknek a talpalávalót.
A nap fénypontja természetesen a karikásostor-csergetéssel jelzett kihajtás volt a Kilenclyukú hídon át, ahol előbb a csavaros szarvak erdejét képező rackanyáj jelent meg, majd sorban a csikósok, a híres pusztaötös, az ökrös szekér az ötlovas és az öszvérfogat, illetve egyéb fogatok. A helyből és a környező településekről érkezett csikósok, gulyások és pásztorok a színpadra vonultak, ahol Gencsi Zoltán, a Hortobágyi Génmegőrző Nonprofit Kft. ügyvezetője köszöntötte őket, és emlékezett meg a már elhunyt társaikról. Az elhullt állatok emlékére ilyenkor a Hortobágy vizébe dobott szárazvirágkoszorúval ezúttal a napokban lelkével „daruvá vált” idős csikós, Szabó Gábor emlékének is adózott a pásztortársadalom.
Forrás: Hajdú-Bihari Napló 2010.04.26. 8.oldal
*
Országos Népzenei Verseny Nádudvaron
A VIII. Vass Lajos Népzenei Verseny első országos középdöntőjét április 24-én rendezték meg az Ady Endre Általános Művelődési Központ színháztermében.
Az egész napos megmérettetés során mintegy negyven színvonalas produkció örvendeztette a zsűrit és a nézőközönséget. Megnyitójában a házigazda művelődési központ igazgatója, Baranyai Etelka kiemelte, hogy nyolc éve már adtak helyet hasonló összejövetelnek. Jó alaphangot adott a helyi Kéknefelejcs citerazenekar versenyen kívüli nyitó produkciója is a napnak. Örömteli jelenség, hogy a magyar népzenét művelők között ugyanúgy megtalálhatóak az általános iskolás gyermekek, mint a nyugdíjas éveikben járó hagyományápolók.
A produkciók mindegyike arany minősítésben részesült, s a legjobbak kerültek a novemberi 90 előadást felvonultató középdöntőbe, ahol 25 határon túli előadó is képviselteti magát. A main kívül még három országos középdöntőt rendeznek: egyet Mezőkövesden, kettőt pedig Sümegen.
Forrás: Hajdú-Bihari Napló 2010.05.03. 6.oldal
*
Útfelújítások Balmazújvároson
A "Balmazújváros mélyépítés keret-megállapodás" elnevezésű közbeszerzési eljárásban 5 érvényes ajánlattevő közül a Duna Aszfalt Kft. (Tiszakécske) társaságot hirdette ki nyertesnek az önkormányzat.
Ezzel a szerződéssel lehetősége nyílik az önkormányzatnak, hogy megállapodás esetén gyorsabb ütemben kezdődhessenek el az úthálózat-felújítási, javítási munkák. A Bólyai, Bethlen - Bocskai, a Batthyány Iskola köz, a Vasút sor és a Bartók Béla utcák felújítására közel 400 millió forintot fog a város költeni A pályázati úton elnyert támogatás mértéke 85%-os.
Forrás: hajdumagazin.hu
*
Bővítik, újítják a balmazújvárosi fürdőt
A városi fürdő fejlesztése, szolgáltatásainak bővítése valósággá vált településünkön. A nyertes pályázat eredményeként elindulhat a beruházás, mely munkálatok természetesen türelmet és megértést követelnek mindenkitől. A június közepéig történő strandbezárásra a vezetékek kiépítése, új kút fúrása, a régi öltöző lebontása miatt van szükség.
Ezt követően megpróbálja mind a városvezetés, mind a kivitelező úgy szervezni a fürdőfejlesztési munkálatokat, hogy az úszómedence és néhány termál medence a nyári szezonban is tudja a vendégek pihenését szolgálni. A strand fejlesztése egyben az idegenforgalom növekedését fogja eredményezni.
Forrás: hajdumagazin.hu
Forrás: Hortobágyi Leader Nonprofit Kft., Polgári HVI, Balmazújvárosi HVI