Kétmilliárd forintból újulhat meg a pápai Esterházy-kastély

Pápa önkormányzata 1,6 milliárd forint uniós támogatást kap a kiemelt projektként kezelt Esterházy-kastély felújítására.

Veszprém megye egyik legjelesebb műemléke újulhat meg; az U-alakú, egyemeletes barokk kastélyt még a XVII. században építtette az Esterházy hercegi család fraknói ága” – mondta Pál Béla, a Közép-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács elnöke. Hozzátette: Pápának egy éve van arra, hogy a kivitelezési dokumentumokat elkészítse, az engedélyeket beszerezze, majd azt követően másfél év alatt kell elvégezni a nagyarányú beruházást.

Gőgös Zoltán, a földművelésügyi tárca államtitkára, az MSZP pápai elnöke itt jelentette be, hogy Veszprém megyében 25 "integrált közösségi szolgáltató tér" újulhat meg mintegy 1,2 milliárd forintnyi összegben. Ezek az épületek az ötezer lakos alatti települések kulturális, turisztikai szolgáltatásaiknak a színhelyei tette hozzá.

Kovács Zoltán, Pápa polgármestere elmondta: a teljes fejlesztés 1 milliárd 890 millió forintot tesz ki, tehát a város önrésze a beruházásban 290 millió forint. Utalt arra is, hogy tavaly nyertek már egy norvég alaptól 232 millió forintot a kastély főúri enteriőrje kialakítására (Nádor-terem, Vörös szalon, Ősök csarnoka), s ahhoz 50 milliós önrészt tett hozzá a város - mondta a polgármester.

Több ezer négyzetméternyi terület újul meg a 100 szobás kastélyban, illetőleg az 1800 négyzetméter alapterületű U-alakú belső udvar (kert) is visszanyeri a régi pompáját” – mondta Kovács Zoltán, megjegyezve: újra felállítják a különleges látványt nyújtó, kovácsoltvas barokk kaput. „Az eredetit Franciaországban készítették az 1600-as évek végén” – emlékeztetett a polgármester. A megszépült kastélyba legalább évi 85 ezer turistát várnak majd - mondta, de a többi látnivalóval és szolgáltatással együtt – Kékfestő Múzeum, termálfürdő, leendő négycsillagos szálloda – évi 300 ezer látogatót is remélnek.

Visszaállítják az egykori Esterházy vadaskertet is. A kastély kívül-belül hiteles helyreállítására törekszenek; a hatalmas épületben jelenleg múzeum, könyvtár és képzőművészeti galéria működik, a helyreállított hercegi lakosztályokat, termeket pedig majd a turisták látogathatják.

Az emeleti helyiségek helyreállítása jelenti a beruházás döntő részét; régi pompájában lesz majd látható a Nádor-terem, több korabeli szalon, a nagyebédlő, bálterem, a kiskabinet-szoba, de az emeleten kap helyet egy egyházgyűjteményi kiállítás is” – tájékoztatott Kovács Zoltán polgármester, megjegyezve: a barokk pincében pedig bormúzeum és kiállítótér lesz.

*

Sikeres volt a XIV. Szent György-napi Agrárexpo

A XIV. Regionális Mezőgazdasági Szakkiállítás és Vásár három napon át kínált programokat a mezőgazdaságban dolgozóknak és a nagyközönségnek. Ebele Ferenc, a Veszprém Megyei Agrárkamara elnöke úgy véli, a kiállítás elérte céljait: az információnyújtás mellett a különböző érdekcsoportok számára kiváló kapcsolatépítési lehetőséget is adott az elmúlt három nap.

Örülök annak, hogy ez a kiállítás ilyen jól sikerült, mert egy kicsit nehezen indult az időjárás miatt. Nagyon jó volt a szakmai és az érdeklődői látogatottság egyaránt. A gazdálkodók érdeklődése millió forintokban is mérhető, hiszen vannak gépforgalmazók, akik kiállított gépeiket szinte teljes egészében eladták és nem kell visszavinniük. Ez mindenképpen fokmérője a kiállításnak. A kiállított sertéseket is mind eladták nagy örömünkre. Ez azért is jó, mert ha egy tenyészetből kihozzák az állatokat, akkor közvetlenül – karanténozás nélkül – nem lehet visszavinni az állatot” – mondta Ebele Ferenc.

Az elnök szerint az Expó szakmai értékelése igen pozitív, mivel a kísérő programok és rendezvények lehetővé tették, hogy a gazdálkodók hozzájussanak azokhoz a tudományos ismeretekhez, amely a gazdálkodásához szükségesek. Ennek megfelelően alakították ki a konferenciák témáit, ahol a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára és a Pannon Egyetem professzorai is tartottak előadásokat nagyszámú érdeklődés mellett.

Kovács Zoltán, Pápa város polgármestere a kiállítást az itt élők szempontjából értékelte. „A korábbi évekhez hasonlóan a közönség számára is nagyon sokat adott a kiállítás, akárcsak az elmúlt esztendőkben. A kiállítókkal együtt azt vallom, hogy a válság idején kell leginkább ráerősíteni a piacra. A látogatók számát tekintve, körbe kellett csak nézni: sorok álltak a bejáratnál, megszorultak a kiállító standok előtt a látogatók, pedig volt elég hely. Mindenki találhatott magának valami vásárfiát is és nagyon jó hangulatot teremtettek ma a vadászok és a szórakoztató műsor fellépői egyaránt” – fejtette ki a polgármester.

Forrás: papa-ma.hu

*

Országos Kele-nap

Az ország legtávolabbi részéről is jelentkeztek a Fekete István nevét viselő iskolák a Kele-napra. A minden tavasszal más városban tartott városismereti programnak az idén Ajka adott otthont. A versenyre április 17-én került sor a Fekete-Vörösmarty iskolában. Érkeztek csapatok Budapestről, Győrből, Zichyújfaluból, Monorierdőről, Balatonfenyvesről, Gyömrőről, Mosonmagyaróvárról, Veszprémvarsányból, Berkesdről, Gölléről, Almásfüzitőről, Szobról és Lajosmizséről is.

Az első Kele napot 2002. március 23-án, Ajkán rendezte meg a Fekete István Irodalmi Társaság, aminek ezután minden évben, más, az író nevét viselő iskola adott otthont. A társaság célja az irodalmi, képzőművészeti, környezet- és természetvédelmi hagyományteremtés meghonosítása volt.

A 2003. évi Kele Napja ünnepséget a mosonmagyaróvári Fekete István Általános Iskola vállalta, és az előzőkhöz hasonlóan szép ünnepséget rendezett Zichyújfalu Fekete Istvánról elnevezett általános iskolája is 2004-ben. 2005-ben Szob Fekete- iskolája vállalta a 105. születési évfordulón az emlékünnepség megrendezését.

*

Útfelújítás Devecser környékén

A Devecserben és környékén élő családok életkörülményeinek javítására irányuló beruházás-sorozat harmadik állomása a Székpusztai út felújítása volt. A folyamat egy helyi lakos kezdeményezésére indult el, hiszen az utak az esős időben járhatatlanok voltak, az orvos, az ügyeletes kocsi nem tudott időben a betegekhez érni.

*

Szépítik a körforgalmakat

Pápa jelképe került a közelmúltban az egyik körforgalomba. A Külső-Veszprémi úton, a Gazdasági szakképző Iskola társintézményénél, a volt Mezőnél gránittömbre helyezték el Pápa város címerét.

Régóta foglalkoztat minket a gondolat, hogy városi jelképet közterületre helyezzünk ki. Talán legegyszerűbb elképzelés volt az, hogy a város címerével valósítsuk meg az ötletet. A város kertésze, Kertész Bernadett elképzelését, tervét valósítottuk meg, Pápa főépítésze is jóváhagyta az elképzelést” – mondta a fejlesztés kapcsán Bánhidi László, a Városgondnokság vezetője. A finanszírozást az önkormányzat vállalta, és nemrégiben kész is lett az új körforgalom. A címert és a talapzatot Németh János kőfaragó mester készítette, a virágok beültetését pedig az egyik helyi kertépítő cég végezte.

Bánhidi László elárulta: tervezik, hogy újabb körforgalmat szépítenek meg, de ennek megvalósulása anyagi lehetőségeiken múlik.

Forrás: Pápa és Vidéke

*

Szép eredmények az ifjúsági cukrász-világbajnokságon

Az ifjúsági cukrász-világbajnokságon tésztából templomot készítettek a diákok, akik a díszítéshez kizárólag természetes alapanyagokat használtak fel. A versenyen a Szent-Györgyi iskola diákjai az előkelő harmadik helyet érdemelték ki.

Cukrászok, Csokoládé- és Fagylaltkészítők Világszövetsége (UIPCG) február 23-24-én rendezte meg a Junior Cukrász Világbajnokságot a budapesti Hungexpo G pavilonjában. A szabályok szerint minden terméket ehető anyagból, a helyszínen, egyedül kellett készíteni, összesen tizenhat óra alatt, az alábbi kategóriákban:
1. művészi alkotás
2. dísztorta
3. fagylalt-parfé torta
4. bonbon-praliné
5. nemzeti specialitás
6. figurák (marcipán)
A verseny mellett grillázsbemutató, mézeskalács- és marcipánkiállítás is várta az érdeklődőket, de látható volt az ország legnagyobb cukorból készült képe is; Kopcsik Lajos egri cukrászmester ezzel a produkciójával Guinness-rekordot ért el.

*

Hagyományőrzés Városlődön

A településen ma is őrzik a sváb hagyományokat, ennek érdekében idén először rendezte meg a helyi és csehbányai önkormányzat, német nemzetiségi önkormányzat és a szülői munkaközösség a gyermek sváb bált a művelődési házban. Óvodások és iskolások ismerkedtek a sváb zenével, tánccal, gasztronómiai kultúrával a délután során. A gyerekek népviseleti ruhát öltöttek, és régi báli játékokat játszottak.

*

Kistérségi rajzverseny

2010. március 24-én Noszlopon tartották első alkalommal a kistérség általános iskolás gyermekeinek kiírt rajzversenyt, amelyre 274 pályamű érkezett. A szervezők a községbe, a második körre már csak nyolcvan gyereket hívtak meg. A verseny témájául a környezetvédelem szolgált, s ehhez kapcsolódva kellett a gyerekeknek elkészíteniük a rajzaikat. A technikát szabadon választhatták meg.

*

75 éves a polgári védelem – vetélkedő diákoknak

Az idén ünnepli a Polgári Védelem fennállásának 75-ik évfordulóját. Ebből az alkalomból március 31-én, szerdán az Ajka-Tósokberéndi tűzoltó laktanyához várták az iskolásokat egy vetékedőre.

Forrás: Somló-Marcalmente-Bakonyalja Leader Akciócsoport Közhasznú Egyesület, Pápai HVI, Ajkai HVI, MTI, Gazdasági Rádió

Cikk megosztása