IKSZT: Javuló szolgáltatások, javuló életminőség a Hajdúságban
Újabb eredmény született az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program Hajdúböszörményi Kistérséget érintő pályázataiban. Az összesen közel százmillió forint a külső település részeken élőket fogja segíteni Bodaszőlőn, és Tedejen.
Az Irányító Hatóság, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium döntése alapján ugyanis ezeken a területeken kerülhetnek kialakításra az „Integrált Közösségi és Szolgáltató Terek ”, amelyek közösségi és életminőséget javító szolgáltatásokat, valamint kulturális és szabadidős tevékenységet egyaránt magában foglal.
A pályázat vissza nem térő lehetőséget ad a régi művelődési ház, az iskola épületének átalakítására, korszerűsítésére, és bővítésére.
Az IKSZT azonban több mint egy egyszerű beruházás, felújítás:
• Egyrészt épület, amely keretet biztosít minden ágazat, szakterület számára, hogy közszolgáltatásait elérhetővé tegye a vidéki településeken és térségekben,
• ugyanakkor szolgáltatásszervezési modell is, amely hozzájárul az egyes (köz)szolgáltatások fenntarthatóságához,
• és mindezek mellett közösségi tér, ahol sokféle program, rendezvény megvalósulhat.
Közösségekre mindenhol szükség van, így Bodaszőlőn, és Tedejen is, melyek megerősítéséhez hozzá fog járulni
• a közösségi internet hozzáférés kiépítése
• a bababarát olvasósarok működtetése
• az akadálymentesítés
• a lakossági, vállalkozói információnyújtás
• a közösségi rendezvények előadások, szaktanácsadások
• a gyereksarok
• valamint a postai szolgáltatás.
A Bodaszőlőért Egyesület közel 48,5 millió, míg a Hajdúsági Vidék és Területfejlesztési Egyesület 53 millió forintot használhat fel ÚMVP forrásból a cél megvalósítására, aminek eredménye egy komplex és hatékonyan üzemeltethető közösségi tér, egy méltó környezet lehet, amiben elérhetőek a megfelelő, segítő szakemberek, és a használható tudás. (csatolva a nyertes helyszínek az IKSZT dokumentumban)
Kathiné Juhász Ildikó
Hajdúböszörményi Helyi Vidékfejlesztési Iroda
*
Nyertes pályázókat kérdeztünk...
A nyertes pályázók megkapták az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program vidékfejlesztési jogcímeinek támogatási határozatait, ami feljogosítja a kedvezményezetteket beruházásaik megkezdésére. Közülük öt pályázónak tettük fel a következő két kérdést:
a.) Milyen fejlesztésre kaptak támogatást?
b.) Milyen tapasztalatuk, észrevételük van az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program megvalósításával kapcsolatban?
Luka Ferenc, egyéni vállalkozó, Nagyhegyes
Mikrovállalkozás jogcím: Gépbeszerzés és géptároló építése
a.) A már megkezdett, 1/3 készültségi állapotban lévő géptároló továbbépítésére és közterület gondozó kistraktor (fűnyíró- szállító funkció) beszerzésére kaptunk támogatást. A géptárolóban kialakításra kerül szociális és kiszolgáló helyiség is.
b.) Az akciócsoport munkájával nagyon meg vagyok elégedve. Bármi kérdésünk adódott, szóban, telefonon vagy e-mail-ben szinte azonnal választ kaptunk rá.
Kádár Andrea, Anditta-team Bt,. Hajdúszoboszló
Mikrovállalkozás jogcím: Virágautomata beszerzése
a.) Egy virágautomata beszerzéséhez kértünk támogatást. Úgy gondoljuk, hogy a lakosság és az idelátogató vendégek örömmel fogadnának egy ilyen plusz szolgáltatás, mely lehetővé teszi, hogy nyitvatartási időn túl is tudjanak virágot vásárolni tőlünk.
b.) Sok segítséget kaptunk az irodától, mind a kérelem összeállítása, mind a későbbi ügyintézés során.
Kissné Vass Rozália, Ebesi Kulturális Kht., Ebes
Falumegújítás jogcím: Játszótér kialakítás
a.) A település központjában szeretnénk kialakítani egy új játszóteret, figyelembe véve a különböző korosztályok sajátos igényeit.
b.) A munkaszervezet sok segítséget adott nekünk, nem rajtuk múlott, hogy kisebb összeget kaptunk a megpályázottnál. Ezt a döntést megfellebbeztük, most várjuk az újabb döntést.
Martinek Miklós, Martinek Kft., Hajdúnánás
Turisztika jogcím: Ifjúsági szálláshely kialakítása
a.) A már meglévő Lovarda mellé kívánunk egy ifjúsági szálláshelyet felépíteni. Hat szobában összesen 32 személy elhelyezésére lesz lehetőség. A szobák egy része saját fürdőszobával rendelkezik, a többihez közös fürdőszoba tartozik. A támogatási összeg biztosítja még a kerítés és egy kulináris konyha kialakítását is.
b.) Sok segítséget kaptunk az irodától, de sajnos az elbírálási folyamat hosszú, lassú, az adatpótlás körülményes.
Varga Renáta kapcsolattartó, Boosolar Bt.. Hajdúböszörmény
Mikrovállalkozás jogcím: Bővítés és gépbeszerzés
a.) Már működő szolárium bővítésére és 5 db új, korszerű szolárium gép vásárlására kapott a cég támogatást.
b.) Pozitívak a tapasztalataink a munkaszervezet segítőkészségét illetően, de maga a pályázat elbírálása itt is nagyon hosszadalmas.
Sebestyén Judit
*
Új épületszárnnyal bővült Hajdúszoboszlón a Szakközépiskola
Önkormányzati erő nélkül, a szakképzési hozzájárulások segítségével új épületszárnnyal gazdagodott Hajdúszoboszló patinás Közgazdasági Szakközépiskolája. A 400 négyzetméternyi bővítést a jelenleg is folyó, illetve az ősszel induló szakképzések indokolták.
Hat éve készült a szakközépiskola a beruházás megvalósítására. Méltó folytatása ez az ódon iskolafalak mellett még korábban megépített, elsősorban a nyelvi, informatikai oktatást szolgáló épületszárnynak.
A február végi ünnepélyes avatón elhangzott, ennek a fejlesztésnek is az iskola teremtette meg a fedezetét.
A bensőséges avatón Antalné Tardi Irén, a fáradhatatlan iskolaigazgató nem felejtette el kérni: együttműködő partnereik jelezzék, milyen munkaerőt igényelnek, mert a képzési struktúrát csak így tudják a munkaerőpiac igényeihez igazítani.
Az iskolában bevezették az új, modulrendszerű, kompetenciaalapú szakképzéseket. A felsőfokú pénzügyi szakügyintézői és az emelt szintű agrár-közgazdasági és áruforgalmazó technikusi mellett felsőfokú informatikai statisztikus és gazdasági tervező, elemző képzés is indul szeptembertől.
*
Víztoronyban a világnapon
A víz világnapja tiszteletére meghirdetett tradicionális program immáron a fürdővárosban a víztorony meglátogatásának lehetősége. A hétvégén több mint négyszázan vállalták a lépcsőmászást, a nagy szél ellenére, hogy gyönyörködhessenek a szoboszlói panorámában.
A Hajdúszoboszlói Közüzemi Kft. teremtette meg a lehetőségét annak, hogy évről március 22-höz, a víz világnapjához kötődően egyrészt a nagyobb iskolás osztályok, másrészt a lakosok is lehetőséget kaphassanak a víztorony meglátogatásához.
A 38 éves torony "gallérjában" ezer köbméter víz tárolható, a város legmagasabb építménye. A hengerbelső kellős közepén vaslépcsőn lehet a szakemberek gondos felügyeletével feljutni a létrákhoz, ahonnét kijutunk a tetőre. Aki feljut ide, ámul-bámul, hiszen a városon túli rónaságból is számos pont látható.
Két napig a diákság tekintgethetett szét a magasból, szombaton, 20-án pedig a város lakosai csoportokba osztva tehették meg a vaslépcsős utat a nem mindennapi panorámáért.
E lehetőség érthetően nem akármikor, hanem egyik fő éltető elemünk, víz tiszteletére kijelölt világnaphoz kötődően lehetséges Hajdúszoboszlón.
(Fotók: ALFI)
*
Rekultiváció Uniós forrásokból
Hajdú-Bihar Megye 14 települése egy komplex program, és a megyei hulladékgazdálkodási rendszer kialakítási folyamatában ISPA előcsatlakozási forrás segítségével valósíthatta meg a korszerű hulladékfeldolgozást, a hozzá tartozó depóniát, és a szelektív hulladékgyűjtést.
Ebből az ISPA projektből azonban akkor kimaradt 8 település (Hajdúböszörmény, Balmazújváros, Folyás, Görbeháza, Tiszagyulaháza, Újszentmargita, Újtikos és Polgár) területén lévő 9 db régi, bezárt szeméttelep felszámolása és rekultivációja.
Ezt szolgálja a KEOP – 2009-2.3.0 számú, „A Hajdúsági Szilárd Hulladéklerakó és Hasznosító Társulás települési szilárdhulladék-lerakóinak rekultivációja” pályázat, melynek benyújtására 2009. szeptember 30-án került sor.
A projekt célja a 8 hajdúsági település területén található régi, műszakilag nem megfelelő, és ezért bezárt szeméttelep felszámolása, illetve helyben történő végleges rekultivációja a hatályos jogszabálynak megfelelően, és ez által a települések környezetvédelmi állapotának javítása.
A pályázatban szereplő rekultiváció megvalósításának teljes költsége meghaladja a kettő milliárd forintot.
Az Irányító Hatóság a pályázatot támogatásra érdemesnek ítélte, ugyanakkor a projekt teljes beruházási költségét csökkentve, összesen azt közel 1,9 milliárd Ft-ban határozta meg, melyet az EU Kohéziós Alap és a Magyar Köztársaság költségvetése társfinanszírozásban 100 %-ban biztosít.
A Támogatási Szerződés 2010. március elején került aláírásra.
A megítélt támogatás közel fele a hajdúböszörményi Dorogi utcai régi kommunális hulladéklerakó telep esetében kerül felhasználásra, mely már 2005. januárjában bezárásra került.
E pályázat keretében fog meg valósulni a telep helyben történő, végleges rekultivációja a következők szerint:
• Felszedik a szemétnek 10 évnél nem régebben lerakott (még nem stabilizálódott, lebomló hulladékot tartalmazó) részét és elszállítják a Czégényi úti új hulladékkezelő telepre.
• A helyben maradó hulladék 1,2 m vastagságú végleges felső záróréteg takarást kap, melynek része lesz egy 2 mm vastag szigetelő réteg is.
A teljes beruházási költségből a hajdúböszörményi lerakó rekultivációjának kivitelezési költsége 935 millió forint.
A projekt megvalósításának tervezett időszaka 2010. januárjától 2011. novemberéig tart.
A kivitelezési munkák várhatóan 2010. májusában kezdődnek és 2011. augusztusában fejeződnek be.
Ez a KEOP forrás nagyban hozzá fog járulni minden érintett település esetében a telepek által okozott környezeti károk megszüntetéséhez, és a tudatosabb, környezetbarát gondolkodás kialakulásához.
*
Aláírták a szennyvízcsatorna kivitelezési szerződés aláírták Hajdúszoboszlón
Dr. Sóvágó László Hajdúszoboszló Város polgármestere valamint Kele Sándor Zsolt a Sade-Magyarország Mélyépítő Kft. ügyvezető igazgatója a mai napon aláírta a Hajdúszoboszló város területén megvalósuló szennyvízcsatorna-hálózat és szennyvíztisztító-telep bővítéséről szóló kivitelezői szerződést. A munkálatok révén 1639 ingatlant kötnek a szennyvízcsatorna-hálózatra és bővítik a szennyvíztisztító telepet. A beruházás révén Hajdúszoboszló valamennyi lakóháza csatornázott lesz.
Hajdúszoboszló Önkormányzata a fürdőváros területének jelentős részén évekkel ezelőtt kiépítette a szennyvízcsatorna hálózatot. Az elsősorban külterületi városrészek szolgáltatásba való kapcsolása azonban akkor megfelelő anyagi erőforrások hiányában elmaradt.
Hajdúszoboszló város önkormányzata a Környezet és Energia Operatív Program keretén belül pályázott a város teljes területén a csatornázási munkálatok elvégzésére valamint a szennyvíztisztító-telep bővítésére. A pályázat nyertes lett.
A Kohéziós Alap valamint a hazai központi költségvetés a beruházás elszámolható költségeinek csaknem 85%-át vissza nem térítendő támogatás formájában finanszírozza.
A megvalósítási munkák nettó összköltsége 1 328 089 000 Ft, azaz egymilliárd háromszázhuszonnyolcmillió nyolcvankilencezer Ft. A megvalósítási munkák elszámolható nettó összköltsége 1 150 973 000 Ft, azaz egymilliárd egyszázötvenmillió kilencszázhetvenháromezer Ft. A vissza nem térítendő támogatás támogatás mértéke 84,5%, azaz csaknem 973 000 000 Ft, azaz kilencszázhetvenhárommillió Ft.
A szennyvízcsatorna-rendszer bővítésével a megnövekvő szennyvízmennyiség miatt növelni kell a tisztító telep kapacitását is. A jelenlegi 4 900 m3/nap kapacitású szennyvíztisztító telepet 5 400 m3/napra bővítik.
A szennyvízcsatorna-hálózat építése és szennyvíztisztító-telep bővítésének munkálatai néhány héten belül megkezdődnek és 2011. június 30-ra befejeződnek.
Hajdúszoboszló, 2010. április 08.
Forrás: HA-VER Nonprofit Kft., Hajdúböszörményi HVI, Hajdúszoboszlói HVI