NET-Bolt
A Magyarországi LEADER Közhasznú Egyesület a vidéki emberek életszínvonalának javítása, fejlesztése érdekében internetes értékesítési hálózatot indít útjára, amely kifejezetten helyi kistermelők, feldolgozók, előállítók, őstermelők, stb. termékeit szeretné a hatékonyabb piaci forgalmazás érdekében piaci lehetőséghez juttatni, termékeik ismertségét, és forgalmát a világhálón keresztül is növelni.
A NET-Bolt hálózat olyan beszállítók, termelők jelentkezését várja, akik rendelkeznek forgalomba hozható termékekkel (pl. ajándéktárgyak, kézművesmunkák, élelmiszerek, stb.), és ezeket a termékeket szeretnék netes hálózaton keresztül forgalmazni, mivel e lehetőség nélkül csekély mennyiségben és körben tudják az általuk előállított termékeket értékesíteni.
Aki csatlakozni szeretne a hálózathoz, annak a következő adatlapot kell visszaküldeni a fejlécben megadott címre: LEADER NET-Bolt
http://www.leaderegyesulet.hu/hirek/?dl_id=38
Fehér Adrienn
*
Nyertes pályázókat kérdeztünk …
Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program III. tengely első nyertes pályázói megkapták a vidékfejlesztési jogcímek támogatási határozatait, ami feljogosítja a kedvezményezetteket beruházásaik megkezdésére. Közülük hat pályázónak tettük fel a következő két kérdést:
a.) Milyen fejlesztésre kaptak támogatást?
b.) Milyen tapasztalatuk, észrevételük van az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program megvalósításával kapcsolatban?
Varga Béla, „Sörbár 2000” Kft. Hajdúnánás
„Mikrovállakozások fejlesztése” jogcím: „Sörbár” technológiai korszerűsítése
a.) Az épület nyílászáróinak cseréjére, fűtéskorszerűsítésre és a konyhatechnikai berendezések felújítására, korszerűsítésére fordítjuk a támogatást.
b.) Minden segítséget megkaptam a helyi akciócsoporttól. Ami gondot okoz, az az, hogy nagyon hosszú volt a döntési folyamat és most már elég késő van az építészeti munkák elkezdéséhez.
Sási Péter, Hajdúböszörményi Görög Katolikus Egyház Hajdúböszörmény
„Turisztikai tevékenységek ösztönzése” jogcím: Ifjúsági szálláshely hátrányos helyzetűek részére
a.) A támogatást egy 51 fős ifjúsági szálló létesítéséhez kértük, ahol kisebb-nagyobb csoportok elhelyezésére lesz lehetőség.
b.) Nagyon jó tapasztalataink vannak a pályázat megírásától kezdve és bízom abban, hogy az együttműködés az akciócsoporttal továbbra is ilyen jó marad.
Galgóczi Mihály polgármester, Ebes Község Önkormányzata
„Falumegújítás- és fejlesztés” jogcím: Piaccsarnok kialakítása Ebesen és Térelemek cseréje
a.) A településközpont villamoshálózatának felújítását és korszerűsítését, valamint egy új, modern, bérbe adható üzlethelyiségekkel kialakított piaccsarnok létrehozását szándékozzuk megvalósítani.
b.) Sajnos nem kaptuk meg a támogatást a vonalas létesítmények felújítására. Ezt a döntést megfellebbeztük, reméljük, hogy mégis sikerül az MVH-tól támogatást kapnunk erre a részre is.
Ónadi Károly, egyéni vállalkozó, Nagyhegyes
„Mikrovállakozások fejlesztése”: Cukrászműhely belső felújítása és gépbeszerzés
a.) A már meglévő műhely belső burkolási munkáira és a vizesblokkok korszerűsítésére fordítom a támogatást, valamint a HACCP előírásainak megfelelő eszközök (hűtő, dagasztógép, mosogató) és kürtőskalács-sütőgép beszerzésére.
b.) Sok segítséget kaptam a helyi akciócsoporttól. Azt viszont gondnak látom, hogy a bürokrácia kissé nehézkessé teszi az elbírálás menetét. Az nehézséget okoz, hogy utófinanszírozású a támogatás és az önerőt, valamint a kivitelezéshez szükséges forrást nehéz még hitel formájában is előteremteni.
Rácz Jenő, egyéni vállalkozó, Hajdúszovát
„Turisztikai tevékenységek ösztönzése”: Falusi szálláshely kialakítása
a.) Két lakás átalakításával szeretnék olyan szálláshelyet kialakítani, mely csoportok elhelyezését is lehetővé teszi, s biztosítja azt a kényelmet, melyet én magam is elvártam, amikor a családommal pihenni voltunk.
b.) Alapjában véve meg vagyok elégedve a kapott segítséggel, de a pályáztatás idejét kissé hosszúnak tartom.
Zokolicza József Mihályné, egyéni vállalkozó, Hajdúszoboszló
„Mikrovállakozások fejlesztése”: Zoki Mama-Papa „kifőzdéjének” megvalósítása
a.) Egy 100 adagos kifőzde kialakításához kaptam a támogatást, ahol régi, magyaros íz világú ételeket szeretnék kínálni szolid áron a környékbeli nyugdíjasoknak és a közelben dolgozóknak.
b.) A döntési folyamatok eléggé elhúzódtak, s ez gondot okoz a hideg időjárás miatt a kivitelezésben.
Sebestyén Judit
*
Felavatták a hajdúdorogi feszületeket
Hajdúdorog határában két feszületet tettek rendbe és újították meg környezetüket.
A beruházásra az ÚJ Magyarország Vidékfejlesztési Program vidéki örökségmegőrzés programja keretében nyert el 9 202 755 forintos támogatást a Hajdúdorogi Honismereti és Városvédő Egyesület.
A támogatás lehetőséget biztosított arra, hogy a település melletti két feszületet rendbe tegyék, rekonstruálják, köré egy esővédő építményt helyezzenek. Hajdúdorog életében mindig is kiemelkedő szerepet játszott a Görög Katolikus Egyház és annak kegyhelyei. Számos búcsú és zarándoklat célja a település, és az itt élők bíznak benne, hogy a felújítást követően méltó kegyhelyet tudtak kialakítani a hívők számára.
A HA-VER Nonprofit Kft területén ez az első beruházás, melyet az EMVA III. tengely támogatásával megvalósítottak és 2009. október 4-én ünnepélyesen átadtak.
Készítette: Nagy Judit
ügyfélszolgálati menedzser
*
Megszerveztük a projekt látogatást
Munkaszervezetünk a lehető legtöbb csatornán hirdeti az ÚMVP térségben elért eredményeit. Célunk az, hogy megmutassuk a Program lehetőségeit, a folyamatokat, és az elérhető célokat. Megszerveztük, hogy Dr. Forgács Barnabás, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szakállamtitkára, az ÚMVP Irányító Hatóságának vezetője személyesen is megismerjen néhány nyertes térségi projektet.
Látogatást tettünk a Gyógyfürdő mellett épülő Bocskai Étteremnél, amelyre az IMICA Termál Panzió Kft., mint mikrovállalkozás pályázott és nyert vissza nem térítendő támogatást az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program III. tengely első körében. Oláh Imre, és felesége, Oláh Imréné az FVM szakállamtitkárának megmutatták az építkezés állását. A 2009. októberi eredményhirdetés, és a támogatási határozat kézhez vétele után szinte azonnal megkezdték a beruházást. A munka télen sem állt le, hiszen a kitűzött célt, az étterem tervezett nyitását csak ezzel az ütemezéssel tudják tartani. A projekt bemutató táblán is látható, hogy egy igényes, szépen megtervezett, kétszintes, és a belső „látkép” alapján mondhatom, hogy nagyon dekoratív, modern felszerelésekkel, napkollektorokkal, tágas helyiségekkel kialakított vendéglátó egység van „készülőben”.
Véleményünk szerint az Oláh házaspár bátorsága, kitartása, vállalkozási kedve példaértékű, melyet bármely, fejlődni akaró vállalkozás követhet. Az építkezéshez további jó munkát kívánunk. Az építkezés befejezése után természetesen szeretnénk bemutatni a végső eredményt is.
Bodrogi Anett
HA-VER Nonprofit Kft., Munkaszervezet vezető- helyettes
*
Vidékfejlesztés Hajdúdorogon
Hajdúdorog város területéről számos pályázatot nyújtottak be az ÚMVP pályázati lehetőségeire. Ezekről kérdeztük Csige Tamás Polgármester Urat.
- Köszöntöm a vidéki lakosokat. Először is, azzal kezdeném, hogy a vidékfejlesztést sokan összetévesztik a mezőgazdaság fejlesztésével. Pedig véleményem szerint sokkal többről szól. Hajdúdorog város felismerte az ÚMVP-ben, és a LEADER programban rejlő lehetőségeket, és ezért is csatlakozott annak idején, 2008-ban a helyi kezdeményezéshez, és lett a LEADER Akciócsoport alapító tagja.
- Miben látja a LEADER program előnyeit?
- Lehetőség ez nemcsak az önkormányzat, az itt élők, a helyi vállalkozók, civil szervezetek számára is. Forrásokat nyerhetünk olyan fejlesztésekre, amelyek a települést élhetőbbé teszik, és további fejlődés lehetőségeit is megteremtik.
- Mit jelent ez a civil szervezetek számára?
- A civil szervezetekre, a civil szerveződésekre nagy szükség van. Az ÚMVP bebizonyította, hogy ez valóban így van. Nemcsak a közösségek fejlődését, hanem többlet lehetőségeket is vonz. Például a helyi Fehér Bot Alapítvány példaértékű munkát végez. Egy újdonságokra nyitott, aktív, tettre kész, szolgáltatást nyújtó szervezetről van szó, amely napjainkra az egyik legnagyobb foglalkoztató is. A helyi értékek védelme is elképzelhetetlen civilek nélkül. A Hajdúdorogi Honismereti és Városvédő Egyesület az elmúlt években a programjaikon, rendezvényeiken, kiadványaikon keresztül felhívta a figyelmet a helyi értékekre. Az ÚMVP III. tengely „Vidéki örökség megőrzése” jogcím keretén belül a Máriapócs felé vezető „zarándokút” mentén található 2 feszületet újította fel, amellyel tulajdonképpen a múlt, a jelen és a jövő ötvöződik az idelátogatók legnagyobb örömére.
- Számíthatnak-e a civil szervezetek segítségre, vagy egyedül kell boldogulniuk?
- Az önkormányzat támogatására természetesen számíthatnak. Közhasznú alapon foglalkoztatott diplomás fiatalok segítenek a civileknek pályázatot írni. akár Nemzeti Civil Alapról, akár a LEADER Programról, akár egyéb pályázati lehetőségről van szó. Ezzel próbáljuk segíteni a munkát, növelni az aktivitást, és fokozni a vállalkozó kedvet. A programok, rendezvények színesítik a helyi kulturális életet, egyre több ember figyelmét hívja fel városunkra, ezáltal mint vallási központ, és mint gyógyfürdővel rendelkező település, idővel egyre több vendéget fogadhatunk. Célunk a térség értékeinek feltárása, bemutatása, még azok számára is, akik itt élnek. Mert néha hajlamosak vagyunk az értékek mellett elmenni, nem észrevenni.
- Fel van-e a város készülve az esetleges turisztikai érdeklődés növekedésére?
- Az ÚMVP III. tengely első körében ifjúsági szálláshely kialakítására nyertük forrást, mely lehetőséget nyújthat a környék fiataljainak, gyerekeinek az ide látogatásra, és ezáltal a Hajdúság értékeinek megismerésére.
- A pályázati források segíthetnek-e a gazdasági problémák kezelésében?
- Polgármesterként fontos dolognak tartom, hogy mindenki esélyt találjon arra, hogy visszataláljon a munka világába, ezért 2008. tavaszán kezdeményezésemre, több polgármester kollégám támogatásával a Gyurcsány Ferenc miniszterelnökhöz fordultunk segítségért. Az ötlet az volt, hogy segély helyett inkább munkát, a munkához és megfelelő bért tudjunk adni azoknak az embereknek, akik tartósan munkanélküliek, és kiszorultak a munkaerőpiacról. Az idő közben bekövetkező gazdasági válság még nagyobb kihívás elé állította az önkormányzatokat, Hajdúdorogot is. Közcélú, közhasznú támogatott foglalkoztatások jelentős mértékben hozzájárultak a vidéken élők átmeneti problémáinak javításához. Viszont hiába van munkaerő, ha nincsenek meg a munkához szükséges eszközök. Ebben segíthet a LEADER program egyik célterülete, amely a jól végiggondolt településfejlesztési, közmunkaprogramokhoz szükséges eszközök beszerzésére nyújt lehetőséget, és amelyre Hajdúdorog város önkormányzata természetesen pályázott is. A város az elmúlt évben közel 200 fő foglalkoztatását szervezete meg az önkormányzati intézményein keresztül, ill. a város üzemeltetéséért felelős GAMESZ-en keresztül. Az értelmes munka meghozza gyümölcsét, mert az emberek nem tétlenségre vannak ítélve. A programmal újat, szépet, tartalmasat alkothatnak, és ez által ismét hasznos tagjai lehetnek a társadalomnak.
- Érintett-e Hajdúdorog városa a Nemzeti Diverzifikációs Programban?
- Örömmel mondhatom, hogy az NDP-be is több pályázatot benyújtottunk. A vidékfejlesztést nem lehet elválasztani a mezőgazdaságtól. A program a mezőgazdasági termelés szerkezetváltással érintett térségekben nyújt lehetőséget több milliárd forint pályázati felhasználására. Tervezzük az épített örökség ápolását újabb feszület rendbe tételével, a templomerőd fal felújításával. Pályáztunk a helyi kispolgári építészet elemeinek megőrzésére, a Fehér Bot Alapítvány és a Halmozottan Sérült Gyermekekért Alapítvány által használt épület felújítására, valamint a kegyeleti park rendbe tételére és fejlesztésére.
- Gyakran látható a városban, a környéken az ÚMVP logóval, Hajdúdorog felirattal ellátott közösségi busz is, amelyet szintén pályázaton nyertek. Mire használják, milyen feladatokat lát el?
- 2008. -ban az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap forrásából a kistérségi közlekedési szolgáltatások fejlesztésére lehetett vissza nem térítendő támogatást igényelni. A nyertes pályázat keretén belül beszerzésre került a busz, amely segíti az itt élők közszolgáltatásokhoz való hozzájutását, a szociális alapellátások kiépítését, bővült a település, a kistérség szolgáltatási funkciója. A busz segítségével szervezzük a tanyagondnoki szolgáltatást is, és működtetjük a helyi közösségi életet.
Hajdúdorog az Akciócsoport egyik legaktívabb, legsikeresebb települése. A fejlődés kulcsa nem más, mint az önkormányzati vezetés nyitottsága az EU-s források felhasználására. Folyamatosan figyelemmel kísérik a lehetőségeket, és pályáznak. Nemcsak az önkormányzat, hanem önkormányzati segítséggel a civilek, és a helyi vállalkozások is. A város fejlődése nemcsak az életminőség-javító, hanem gazdaságfejlesztési projekteknek is köszönhető. További sok sikert kívánunk!
Bodrogi Anett
Munkaszervezet vezető- helyettes
Forrás: HA-VER Nonprofit Kft.