Szövetkezet a vidéki gazdaság újraélesztéséért
A magyar termények, termékek, szolgáltatások elsőbbségéért rendezett lövői megbeszélés után újabb előrelépésként e hónapban megalakulhat a megyei szövetkezet Győr-Moson-Sopronban.
„Az Arany Korona Szövetkezet égisze alatt lehetséges, hogy még ebben a hónapban létrejön megyénkben az a szövetkezet, amely a vidéki magyar gazdaság és kézműipar újraélesztését tűzi ki célul” – fogalmazott Németh Éva, a leendő szövetkezet egyik soproni főszervezője. „Szándékunk, hogy megteremtsük azokat a feltételeket, amelyek jóvoltából egymásra találhatnak a kistermelők, állattenyésztők, kézművesek, szolgáltatók és a vásárlók. Mindehhez kis közösségeket kell összehoznunk, és felvásárlóhelyeken összegyűjteni az eladandó terményt. Megyénkben terveink szerint Sopronban, Győrben, illetve igény szerint más településeken is létrehoznánk lerakatokat és üzleteket, ahol a vidéki termelők terményeit, termékeit, illetve kézműipari portékákat árusítanánk” – folytatta Németh Éva.
Mindezt azért, hogy értelme legyen leszedni a fáról a gyümölcsöt, tehenet vagy más állatot tartani, s hogy lendületet kapjon a vidék kistermelői gazdasága. A lövői tanácskozást követően alakulóban van az a termelői és elosztói kör, amely alapját jelenti a hálózat kialakításának. Sopronban hamarosan számba veszik a lerakat és a bolt lehetséges helyszíneit, ugyanakkor bíznak a lakossági összefogásban és segítségben is.
Arról, hogy a terményt a szövetkezet megvásárolja-e, avagy bizományba veszi át a termelőtől, Németh Éva elmondta: a részletek még kidolgozásra várnak. Annyi bizonyos, hogy ha helyben nincs szükség a terményre, az majd vevőre talál például a Magyarok Vásárán, illetve a Magyarok Piacán. Budapesten és Miskolcon már működik ilyen lehetőség heti, illetve napi rendszerességgel, s több más helyen is alakulóban van. A tejtermékek is eljutnak a piacokra, a kézműipari portékák a vásárokba.
Mindezt az országos Arany Korona Szövetkezet és a megyei társszervek közötti együttműködés fogja biztosítani. Az pedig, aki be akarna csapni másokat, legközelebb már nem lesz ott a piacon: működne a szövetkezet öntisztulási folyamata. A tisztességes kereskedők kivetik maguk közül azokat, akiket csak a gyors meggazdagodás vezérel. A szolgáltatási szektorról sem feledkeznének meg, a szövetkezet tagjai a helyi iparosoknak, fuvarozóknak adnának megbízásokat.
*
300 ezer forint támogatás a Nagycenkért Alapítványtól
A március 26-i ülésen a Nagycenkért Alapítványhoz beérkezett mindkét kérelmet elbírálta a kuratórium, és döntésük értelmében mind a két kérelem támogatható.
Ez alapján 150 ezer forintos támogatásban részesül az általános iskola, a „Széchenyi István és kora” művelődéstörténeti vetélkedő nagycenki döntőjének megszervezésére. A döntő 2010. április 16-18 között került megrendezésre. Az Országos Széchenyi Kör 143.750 forintos kérelme egy vitrin elkészítésére vonatkozott, amelyben Széchenyi István halálakor viselt ruhái kerülnek bemutatásra a Széchenyi István Emlékmúzeum épületében. Az alapítvány mindkét kérelmezőnek gratulál és hálájukat fejezték ki a szervezőknek, hogy mindkét eseménnyel hozzájárulnak a Széchenyi Emlékév - 2010 programjainak színesítéséhez.
*
Ismét bicikliút épül
Sopron - Fertő part – Ünnepélyes keretek között került aláírásra az a támogatási szerződés, amelynek köszönhetően Sopronban ismét kerékpárút-hálózatot fejlesztenek. A Projekt címe: „Hubertusz út - Major köz /Ikvahíd utca/ Szent Mihály utca közötti belterületi hivatásforgalmi kerékpárút építése Sopronban”. A fejlesztés több mint 40 millió forintból valósul meg várhatóan még ez év végére. Kivitelezéséhez, a soproni önkormányzat csaknem 35 milliós uniós támogatást kapott.
A projekt célja a Virágvölgy lakónegyed és a Sopron-Belváros között egyetlen kapcsolatot jelentő hivatásforgalmi kerékpáros összeköttetés megvalósítása, és új kapcsolat létesítése a Fertő menti kerékpárút már meglévő soproni belterületi szakaszához. A projekt keretében tervezett kerékpárút-hálózat teljes hossza 2020 méter, melyből az új építésű szakasz 588 méter.
A projekt hosszú távú célja a 84-es számú főközlekedési út belterületi szakaszával párhuzamosan tervezett hivatásforgalmi kerékpárút továbbvezetése Sopron-Belváros felé, összekötve ezzel a Várkerületen tervezett kerékpárúttal, továbbá a már meglévő Csengery utca-Deák tér-Ágfalva nyomvonalú kerékpárúttal. Az átfogó fejlesztési terv végén közel 23 km kerékpárút hálózat kialakítása várható.
*
Szezonnyitó várfesztivál Sopronban
Látványos felvonulással invitálták pénteken Sopronban az érdeklődőket a kétnapos fraknói várfesztiválra.
Fraknó várában szombaton és vasárnap szezonnyitó várfesztivált tartanak, melynek során az erődítmény falai között életre kel a XVII. századi történelmi Magyarország világa. A programot óránként látványos párbajok, tüzérségi próbák színesítik. Különleges látványosságnak ígérkezik az oszmán harcosok császári katonák elleni várrohama is.
*
Folytatódik a vasútfejlesztés
Április 1-től folytatódik a Sopron–Szombathely–Szentgotthárd vasútvonal Európai Unió által támogatott modernizációja.
A Körmend-Szombathely vonalszakaszon viszont csak a meghatározott napokon, kizárólag a kora reggeli, illetve késő esti órákban közlekednek a vonatpótlók. Április 1-től teljes vágányzárral folytatja a Győr–Sopron–Ebenfurti Vasút (GYSEV) a Sopron–Szombathely, valamint a Szombathely-Körmend-Szentgotthárd vonalszakaszok modernizációját. A tervek szerint június elejéig tartó munkák alatt az összes vonat helyett pótlóbuszok fognak közlekedni Sopron és Szombathely, valamint Szentgotthárd és Körmend között. A Körmend-Szombathely vonalszakaszon viszont csak a meghatározott napokon, kizárólag a kora reggeli, illetve késő esti órákban fognak vonatpótló autóbuszok közlekedni.
A GYSEV arra kéri utasait, hogy utazásuk előtt tájékozódjanak a www.gysev.hu oldalon található vágányzári menetrendből, az állomási pénztáraknál, információs pultoknál, valamint a +36 (99) 517-212-es telefonszámon.
*
Mezőgazdasági emlékverseny Csermajorban
Fertőd - Csermajor – Az Országos Porpáczy Aladár Szakmai Emlékverseny ebben az évben a biodiverzitás témát dolgozza fel. Ennek kapcsán a helyi fajtákkal és termékekkel foglalkozik az intézmény. A nagyszabású verseny Csermajorban kerül megrendezésre, ahol a génmegőrzési program keretében a tájfajtákat elültetik. A versennyel párhuzamosan egy kertészeti bemutatót és vásárt is szerveznek, a térség termelőinek részvételével.
A Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat Általános Művelődési Központja két intézmény, a fertődi Porpáczy és a csermajori Ujhelyi Középiskola összevonásával jött létre. 2009 augusztusa óta együtt dolgozik a két iskola, közösen fogalmazzák meg céljaikat. Az új, közös intézmény a jövőben is fontos szerepet kíván vállalni a mezőgazdaság és az élelmiszeripar fejlesztésében, a szakemberképzésben. Főként ma, amikor a társadalom minden rétege felismeri a hazai előállítású egészséges élelmiszerek jelentőségét, talán még eredményesebben dolgozhat a tangazdaság.
Az intézmény most egy felhívással fordul azokhoz, akik felelősséget éreznek a jövő mezőgazdaságáért, és segíteni tudnak céljaik elérésében. A 40 éve megrendezésre kerülő Porpáczy Aladár Országos Szakmai Emlékverseny ebben az évben a biodiverzitást témáját választotta. Az iskola vállalta, hogy tevékenyen részt vesz a termesztett növények és állatok helyi fajtáinak összegyűjtésében és megőrzésében.
Az iskola tangazdaságában génbankszerűen megőrzik a tájfajtákat és a későbbiek során szaporítóanyagot is biztosítanak az érdeklődőknek.
A biodiverzitás témát feldolgozó kétnapos verseny ebben az évben első alkalommal Csermajorban, az iskola szakképzési központjában kerül megrendezésre. A versennyel egy időben egy kertészeti vásárt is szerveznek, amelyre várjuk azoknak a térségi termelőknek a jelentkezését, akik valamilyen kertészeti terméket állítanak elő. Az intézmény területén minden termelőnek a verseny idején tartandó vásáron biztosítanak egy sátrat az értékesítéshez. A vásárt április 23-án Csermajorban tartják, ahol az érdeklődők megismerhetik a térség mezőgazdasági szakembereit és termékeit!
*
Gyermekszínjátszó találkozó Petőházán
A petőházi Közösségi Házban helyi és környékbeli általános iskolák részvételével rendezték meg a gyermekszínjátszó találkozót.
14 órára a dísztermet vidám gyermekzsivaj töltötte meg. A közönség és a fellépők egyaránt izgatottan várták, hogy elkezdődjenek az előadások. A résztvevőket Lévainé Soós Klára köszöntötte. A délután folyamán 3 iskola színjátszó csoportja lépett színpadra. A fertőszéplaki Széchényi Ferenc Általános Iskola 6. osztályos tanulói két előadással is készültek. Az ő fellépésükkel kezdődött a találkozó, s rögtön 1848-ig repült vissza az idő, a színpadon pedig megelevenedett a Pilvax Kávéház. A tanulók bátran, otthonosan mozogtak a színpadon, élvezték a játékot, mely magával ragadta a közönség soraiban ülő gyermekeket és felnőtteket is. Felkészítőjük – Ihászné Lajber Rita tanárnő – büszke lehetett tanítványaira.
Másodikként a Lövői Általános Iskola és Óvoda alsó tagozatosaiból álló színjátszó csoport egy Benedek Elek mesét mutatott be „A gulyás lánya” címmel. Mesefeldolgozásukba sikeresen építettek be népdalokat, gyermekjátékokat. A 23 fős csoporttól igazán mozgalmas előadást láthatott a közönség, melynek végén az elismerő taps sem maradhatott el. A jól begyakorolt és felépített produkciót Kontorné Németh Márta tanította be.
A harmadik fellépő a Felsőbüki Nagy Pál Általános Iskola Petőházi Tagintézményének színjátszó csoportja volt. A 3. és 4. osztályos tanulók segítségével ismét a mesék világába utazhattunk. Újra egy Benedek Elek mese, a „Péter és Pál” című történet elevenedett meg. Ezzel az előadással a csoport 1. helyezést ért el az ősz folyamán - a fertőszentmiklósi iskolában - a nagy meseíró, Benedek Elek tiszteletére rendezett összetett irodalmi versenyen. Felkészítőjük Soós Katalin tanítónő. Előadásukat a közönség hatalmas tapssal jutalmazta.
Zárásként ismét a fertőszéplaki 6. osztályosok vették birtokukba a színpadot, akik egy humoros, teljesen egyedi mesefeldolgozással lepték meg a nézőket. A kacagás, vidámság betöltötte a dísztermet. A kis „színészek” ezúttal még a közönséget is bevonták az előadásba, igazi csattanóval zárva a produkciók sorát.
A tartalmas előadások jutalmául a színjátszó csoportok tagjai oklevelet, apró ajándékokat: noteszt, ceruzát, radírt vehettek át.
Lévainé Soós Klára
A rendezvényről további képeket ide kattintva tekinthetnek meg.
*
Már a negyedik családi lovasnapra készülnek
Fertőd - A Családi Lovasnap szervezői már megkezdték a visszaszámlálást. Alig több mint tíz hét van hátra, hiszen az idei Családi Lovasnap június 13-ára esik. Nagyban folynak a rendezvény előkészületei, amelyről a szervezők Nagy Júlia, Fekete Ágnes, és Pálfi Csaba beszéltek a Fertőpart.hu hírportálnak.
Hogy haladnak a rendezvény előkészületei?
N.J.:- Most már javában folynak, hiszen minden évben már januárban nekifogunk a következő Lovasnap szervezésének. Talán soknak tűnhet a fél év, de ahhoz, hogy a rendezvényen minden gördülékeny legyen, szükség is van ennyi előkészítő munkára.
Milyen jellegű előkészítő munkát igényel egy ilyen rendezvény?
F. Á.:- Az elmúlt évek tapasztatai alapján már összeállt egy ütemtervünk, melynek pontjain haladunk végig hónapról hónapra. Ezek között szerepel például a napi program összeállítása, fellépők megkeresése, lovasok tájékoztatása a versenyről. Elsődleges szempont, hogy a korábban népszerű programok mellett, minden évben újdonsággal is szolgáljunk.
Milyen újdonságokkal készülnek az idén, mire számíthatnak a résztvevők?
P.CS: - Mind a lovas versenyszámok, mind a közönség szórakoztató programok tekintetében sok meglepetést tartogatunk. A jól megszokott lovas versenyszámok között idén először rendezünk csapatversenyt, ami nagyon látványosnak ígérkezik. Emellett Ride&Drive futamra is sor kerül, ahol lovas tudásuk mellett autóvezetési képességükről is számot adnak az indulók. A lovas versenyszámok között pedig, az eddigi évek szórakoztató programjai mellett többek között lovas-solymász bemutatót, és lovas torna produkciót is láthat a közönség.
A népi játékok, a malacfogó illetve a korábbi évek megszokott programjait is megrendezik?
P.CS.:- Természetesen igen, a népszerű patkódobó és sodrófahajító verseny, a malacfogás, a „talicskaderby”, a lurkó-ugró, a rajzverseny és a számos foglalkoztató program idén sem maradhat el.
*
A legnagyobbra emlékeznek Nagycenken
Nagycenk – Bár hivatalosan már január óta tart Nagycenken a Széchenyi emlékév, április 8-án kiemelt rendezvényekre került sor a legnagyobb magyar szülővárosában. E napon ugyanis pont 150 éve annak, hogy Széchenyi István elhunyt, így az ország figyelme Nagycenkre irányult.
„A település pedig, méltó módon készült az ünnepre, ugyanakkor nem a gyász uralta a hangulatot, sokkal inkább a büszkeség és Széchenyi eredményei azok amelyek a helyiek szívét megdobogtatja” – fogalmazott az ünnep kapcsán Ivánkovics Ottó polgármester. A település vezetője elmondta, nem csak Nagycenken hanem Bécsben is voltak megemlékezések a 150 éves évforduló kapcsán. A legnagyobb magyar szülővárosában emlékmenettel tisztelegtek Széchenyi emléke előtt, amikor is 150 éve a nagycenkiek vállukon vitték Sopronból Nagycenkre Széchenyi István koporsóját.
Nagycenken Széchenyi szobrának megkoszorúzásával vette kezdetét az ünnepségsorozat. Az ünnepséget jelenlétével megtisztelte, és beszédet mondott Sólyom László köztársasági elnök, és Pálinkás József a Magyar Tudományos Akadémia elnöke is. (Mint ismert 1825. november 3-án, a pozsonyi országgyűlésen, a magyar reformkor egyik vezéralakja, gróf Széchenyi István (1791–1860) birtokainak egyévi jövedelmét, 60 ezer forintot ajánlott fel a Magyar Tudós Társaság – a mai Tudományos Akadémia – létrehozására. Az általa megalapított szervezetet más főnemesek is jelentős összegekkel támogatták.) Továbbá felszólalt még Dr. Rubovszky András, a Széchenyi Emlékbizottság 2010 elnöke és természetesen Ivánkovics Ottó Polgármester is. Az ünnepi eseményen a sopronhorpácsi, a fertőszéplaki, és nem utolsó sorban a nagycenki iskola diákjai nnepi műsorral tisztelegnek Széchenyi emléke előtt. Délután Sólyom László és Pálinkás József a Mauzóleumban helyezte el az emlékezés virágait, majd ezt követően a templomban Henczel Szabolcs atya celebrált ünnepi misét az eseménysorozat zárásaként.
Persze a hivatalos részek mellett Nagycenk számos kísérő programmal is készült mind április 8-án, mind az év egészében. Így – a már említett emlékmenet mellett – kifutott (a GYSEV közreműködésével) az András névre keresztelt emlékgőzös, és szintén ezen a napon tekinthették meg a nagycenki múzeumban azt a ruhát, amelyet utoljára viselt Széchenyi István. „E hónapban kerül megrendezésre a Széchenyi és kora című történelmi vetélkedő döntője, amelyen két felvidéki iskola csapata is képviseltette magát. A programok sora májusban az Ikva parti mulatságokkal és a nemzeti vágta helyi selejtezőjével folytatódik, amely a Széchenyi vágta nevet kapta idén” – tette hozzá a település polgármestere.
A megemlékezésről további képeket ide kattintva tekinthetnek meg.
*
Jár a nagycenki kisvasút
Nagycenk – E hónaptól újra várja a kikapcsolódni vágyókat a nagycenki kisvasút. A múzeumvasút májusban, júniusban, júliusban és augusztusban egyes pénteki napokon is közlekedik, a hagyományos hétvégi és munkaszüneti napi közlekedést kiegészítve.
Szombaton 9.00 óra után pár perccel újra élettel telik meg a több mint 30 éves Nagycenki Széchenyi Múzeumvasút és környezete. A kisvasút egészen október 24-ig szombaton, vasárnap és a munkaszüneti napokon közlekedik menetrend szerint. Az osztálykirándulásokra is gondolt a GYSEV, idén májusban, júniusban, júliusban és augusztusban egyes pénteki napokon is várja a látogatókat Nagycenkre. A hétköznapokra pedig különvonat rendelhető a GYSEV-nél.
A Fertőboz – Barátság – Nagycenk állomások között közlekedő, keskenynyomtávú vasutat a GYSEV üzemelteti, a kalauzok, sorompókezelők, váltókezelők pedig kisvasutasok.
A kisvasút egyik látványossága, az idén teljesen megújuló kisgőzös, András, ám a nyitó napon még nem Ő, hanem egy szokványos mozdony húzza majd a kocsikat. A felújított gőzmozdony ugyanis csak április 8-án a Széchenyi emlékév hivatalos nyitányán áll szolgálatba. Az viszont változatlan, hogy a XX. század első éveiben épített gőzöst akár az utasok is vezethetik felügyelet mellett, díjfizetés ellenében. Idén további újdonság, hogy "Kastély" állomáson újra megnyit az étterem.
A kisvasút menetrendjéről és díjszabásáról bővebb információ a www.gysev.hu honlapon a Múzeumvasút menüpontban olvasható.
Forrás: Alpokalja-Ikva mente LEADER Egyesület, fertopart.hu, kisalfold.hu