Megalakult a Kiskunfélegyházi Nemzeti Fórum
A Kiskun Múzeumban nemrégiben tartották a Nemzeti Fórum kiskunfélegyházi szervezetének alakuló ülését.
Az egyesület elnökének Rosta Ferencet, a Móra Ferenc Gimnázium igazgatóját választották.
Bács-Kiskun megye 9. szervezeteként tegnap Kiskunfélegyházán is megalapították a Nemzeti Fórum helyi alapszervezetét, ami jelenleg 13 főt tudhat tagjai között. A szervezet elnökének Rosta Ferencet, a Móra Ferenc Gimnázium igazgatóját választották, aki a helyi Nemzeti Fórum elsődleges céljának azt látja, hogy a tagok a városért dolgozzanak, valamint szoros együttműködésre számít a környék alapszervezetivel.
A Kiskunfélegyházi Alapszervezet megalakulásáig a petőfiszállásiak tudhatták magukénak a legfiatalabb Nemzeti Fórum szervezetét. A tegnapi alakuló ülésen a Petőfiszállási Alapszervezet elnöke, Szász János is jelen volt, aki elmondta, hogy a célok eléréséhez szükség van az egységre. Éppen ezért reméli, hogy a környék szervezetei, Kecskemét, Kiskunmajsa, Petőfiszállás és most már Kiskunfélegyháza is munkacsoportként együttműködve dolgoznak a későbbiekben minden terülten.
*
Elkészült a csatorna Töltésen
Átadó ünnepséggel ért véget Császártöltésen a csatornázási beruházás. Valójában már hónapokkal ezelőtt elkészült a közel milliárdos program, de amint azt Frick József polgármester hangsúlyozta, akkor szerették volna a nemzeti színű szalagot átvágni, amikor már az utolsó javításokat, a teljes helyreállítást is elvégezték.
A közösségi ház dísztermében tartott ünnepi eseményen a térség polgármesterei mellett jelen volt Bányai Gábor, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke, aki a beruházáson túl az összefogást méltatta. Császártöltés ugyanis Hajóssal társult a projekt megvalósítása érdekében, hiszen a szennyvíztelepet is korszerűsíteni kellett.
A töltésiek 750 millió forint pályázati forrást nyertek, ami a lakossági hozzájárulásokkal és az önkormányzati önerővel egészült ki.
Az ünnepségen Frick József köszönetet mondott a kivitelező cég képviselőjének, Schön Ferencnek hajósi polgármesternek, a pályázatíróknak, a polgármesteri hivatal munkatársainak és nem utolsósorban a lakosságnak, amiért megértéssel és türelemmel álltak az építési munkálatokhoz. Külön is köszönetet mondott és elismerésben részesítette a települési szennyvízcsatorna-hálózat építése során végzett kiemelkedő szervezési, koordinálási, és lebonyolítási munkájáért Liska Antal alpolgármestert, a Császártöltési Szennyvíz csatornamű Víziközmű Társulat elnökeként végzett kiemelkedő munkájáért Angeli Jánost, az ellenőrző bizottsági elnökét, Vörös Györgynét, Frémer Gábort a pénzügyi bizottság elnökét, valamint Deák Istvánt, a Bács-Kiskun Megyei Területfejlesztési Tanács elnökét, aki nagyban hozzájárult a beruházás zavartalan lebonyolításához.
A Berger Józsefné által koordinált színvonalas ünnepségen Györgye Melissza és Bagó Laura működtek közre. A csatornázás terveiből, és a munkálatok fotóiból készült összeállítás mellett nagy érdeklődés kísérte Hrubi Csaba amatőr fotós császártöltési pillanatokat megörökítő kiállítását.
forrás: Régió Napló
*
Elindult a kistérségi közmunka
Megkezdődött a kistérségi közmunkaprogram. Halasi, harkakötönyi, kelebiai, kisszállási és tompai munkanélküliek jutnak így egy időre keresethez. A 33 fő többsége parkgondozási munkákat végez majd, de lesz, akinek épületkarbantartás vagy házi segítségnyújtás lesz a feladata.
A kistérségi foglalkoztatottak létszáma március elsejétől 52 főre bővül. A program keretében öten parkgondozói munkás képzést is kapnak. A kistérség a Szociális Minisztérium pályázatán nyert, így kerülhet sor a foglalkoztatásra.
*
Remény a fejlesztésre Kiskunmajsán
A Művelődési Központ fejlesztése címmel adott be pályázatot a kiskunmajsai önkormányzat 2009-ben, amelynek során részben felújításra kerülhet a Művelődési Központ, kialakítható lesz az akadálymentes bejárat, és lehetőség lesz eszközök beszerzésére is.
Nyertes pályázat esetén a programot 2010. szeptember 1. és 2011. január 31. között kell megvalósítani, melyre 55 millió forint állhat majd ekkor rendelkezésre.
A pályázat 90 százalékos támogatási intenzitású, ezért 10 százalék önerőt kell biztosítani (5,5 MFt). A fejlesztést minimum 5 évig kell működtetni és fenntartani a pályázati kiírás szerint. Emellett Kiskunmajsa Város Önkormányzata pályázatot nyújtott be a DAOP-2009-4.1.3/B számú, Bölcsődei ellátást nyújtó intézmények infrastruktúra fejlesztése és kapacitásának bővítése c. pályázati kiírásra "A Bölcsőde komplex fejlesztése" címmel.
Amennyiben a beadott pályázatot kedvezően bírálják el, megvalósulhat a bölcsőde épületének komplex felújítása, a melegvíz előállítására napkollektor telepítése, akadálymentes parkoló, járda, nagykapu kialakítása, valamint öntözőrendszer telepítése. Az intézményen belül lehetőség lesz új csoportszoba és egy fejlesztő szoba kialakítására, valamint eszközbeszerzésre. A fejlesztésnek köszönhetően a bölcsőde férőhely kapacitása 7 fővel növekedhetne, ami így összesen 32 fő lenne.
Nyertes pályázat esetén a projektet 2010. november 1. és 2011. augusztus 31. között kell majd megvalósítani. A pályázathoz 10 százalék önerőt kell biztosítani (8,2 MFt). A fenntartási és működtetési kötelezettség szintén 5 évre szólna.
*
Kiskunhalason átadták a Kossuth utcai járdát
Már nem kell bukdácsolni a Vári Szabó-szakközépiskola előtt. Térburkolat váltotta fel a töredezett régi járdát. A megújult járdaszakaszt Várnai László polgármester adta át.
A 22 millió forintos beruházáshoz 16 és fél millió forintot pályázaton nyert a város. Az utca végén -a vasútállomástól- már évekkel ezelőtt megújult a járda. Most folytatták a korábban megkezdett munkát. A Boróka Ház előtt a fakivágások miatt szélesebb lett a járda a feljárókat pedig akadálymentesen építették meg. A kivitelezőnek egy hónapja volt a munkálatok elvégzésére. A kedvező időjárás miatt sikerült betartani a határidőt.
Karácsony előtt ez volt az utolsó beruházás avatás Halason. Majdnem kész a Tó utca is, de még kisebb műszaki feladatok hátra vannak, így az átadása a jövő év elejére csúszik.
*
Szociális intézmény avatás
Befejeződött a száz milliós felújítás, átadták a megújult Kistérségi Szociális Szolgáltató Központot. A halasi Idősek Otthonának felújítása 40, a Családok Átmeneti Otthonáé szintén 40, a Hajléktalan Szálló felújítása pedig 20 millió forintos beruházás volt európai uniós forrásból.
A hőszigetelések, nyílászárócserék és elektromos korszerűsítések lehetővé teszik az üzemetetési költségek csökkenését, de megoldódtak az akadálymentesítések is, illetve modernebbek, komfortosabbak lettek az intézmények. A beruházás nagy álma volt az intézmény szeptemberben tragikus autóbalesetben elhunyt vezetőjének, Gép Károlynénak. Kollégái rá is emlékeztek az avatáson.
A Családok Átmeneti Otthonába és a Hajléktalan Szállóba már megkezdődött a lakók beköltözése, az időseknek viszont még egy kicsit várni kell az épület száradása miatt. Ők jelenleg a kórház volt bőrgyógyászatának az épületében vannak elszállásolva, de úgy tervezik, hogy legkésőbb január elején birtokba vehetik a megújult épületet. A Dongérvölgyi út után a szociális intézmény Halas második uniós forrásból megvalósult beruházása.
*
Telephelyfejlesztés a kiskunmajsai tésztaüzemben
A korszerű technológiai berendezések ma már nélkülözhetetlenek a versenyképes termékek előállításához. Erre jött rá Dragon Tibor kiskunmajsai vállalkozó is, aki 1994 óta foglalkozik tésztagyártással.
Sikeres pályázatai nagyban hozzájárultak üzemének folyamatos korszerűsítéséhez, helyi termékeinek előállításához szükséges gépek, eszközök beszerzéséhez. Legutóbb a Dél-alföldi Operatív Program telephelyfejlesztéseket támogató pályázatán indult sikerrel.
A 20 millió forintos támogatással lehetővé válik az üzem korszerűsítése, újabb bővítése. A LEADER programban a helyi termékek előállítására és piacra jutásának elősegítésére nyújtott be pályázatot a vállalkozó. A pályázat sikere esetén két új, számítógép által vezérelt szárítókamra és a termékekhez kapcsolódó marketing tevékenység valósulhat meg.
Forrás: Kiskunok Vidékéért
*
Szerencsés évet tudhatnak maguk mögött a kiskunfélegyházi gazdakörök
A Nagyszőlő-úti, valamint a Haleszi is húszmillió forintot nyert pályázaton. A Nagyszőlő-úti Gazdakör 1927-ben alakult Galambosi Gazdakör néven. Az épület, melyben jelenleg tevékenykednek, 1930-ban épült állami és tagi hozzájárulásból.
Az uniós Leader pályázatra ők is benyújtották igényüket, és 20,6 millió forintot nyertek a régi iskola épületének felújítására, mely jelenleg közösségi házként működik.
Az illetékességi területén több mint nyolcszáz főt számláló szervezet számos rendezvénnyel színesíti a külterületen élő családok, gazdálkodók életét. Vasárnaponként az épület kápolna részében misét tartanak.Az épületnek fennállása óta most lesz a második nagy felújítása. A kivitelezők pályáztatása már folyamatban van. A munkálatokat természetesen az időjárás is befolyásolja, de a terveik szerint februárban szeretnék elkezdeni. Ván Jenő elnök arról tájékoztatta lapunkat, hogy a pályázati pénzből kicserélik a tetőt, felújítják a szociális helyiséget, burkolást végeznek, lehetővé teszik a mozgáskorlátozottak bejutását, az udvaron parkoló kialakítását tervezik, valamint a drótkerítést is szeretnék kicserélni.
A Haleszi Gazdakör (a novemberben elhunyt) Hegyi László elnökletével szintén Leader-pályázaton 20,5 millió forintot nyert. A támogatásból folytatódhat a jelenleg rendelőként működő Haleszi-iskola felújítása.
(forrás: www.baon.hu)
*
Új lehetőséget keres a Kiskunsági TÉSZ
A Kiskunsági TÉSZ jó adottságokkal rendelkezik, nemcsak földrajzilag, hanem műszakilag is. Szász János megbízott vezető szerint a gazdasági válság ellenére újra fellendülhet a zöldségtermesztés.
A TÉSZ fenntartása nem ígérkezik könnyű feladatnak, de összefogással, a tagsággal együttműködve ismét eredményesek lehetnek. A megbízott vezető nagy hangsúlyt fektet az adakozásra. Szász János rendezvényeket támogat, ma a Nemzetőrség vehetett át zöldségeket, amiket jótékony célú főzéshez használnak majd fel. Vasárnap délre elkészül a gulyásleves, amiből a rászorulók kaphatnak a félegyházi polgármesteri hivatal előtt, a város karácsonyfájánál.
A TÉSZ-nek több száz tagja van. Szász János szerint szükség van a kiváló magyar termékekre, ami újra fellendítheti a TÉSZ működését. Bács-Kiskun megyében elsősorban paprikát és paradicsomot termesztenek. Az áruházi értékesítés nagy arányban van jelen Magyarországon, de a megbízott vezető szerint más területeket is keresni kell, hogy eredményesebb legyen a TÉSZ. Szász János szerint Magyarország nem ipari ország, ezért az agráriumot kell fejleszteni. A megbízott vezető abban bízik, hogy eredményesen működhet a Kiskunsági TÉSZ.
Forrás: http://www.triotv.hu/
*
251 milliós támogatás két kistérség közlekedésfejlesztésére
A negyedmilliárdot is meghaladó támogatással közösségi közlekedésfejlesztés valósult meg a Kiskunok Vidékéért Egyesület két kistérségében.
A Dél-Alföldi Operatív Program pályázati támogatásával új buszmegállók, esőbeállók, gyalogátkelők, jelzőlámpás kereszteződések épülhettek a kiskun településeken. A kiskunmajsai kistérség öt települését érintették a közösségi közlekedés beruházásai.
Összesen 91 esőbeálló, a kistérség központjában, az épülő járóbeteg-szakellátó központ melletti kereszteződésben jelzőlámpákkal irányított csomópont került kiépítésre. A majsaiak régi elvárása is teljesült, új központi autóbuszváró épült a régi helyén. A korszerű, az utazóközönségnek és a mai műszaki elvárásoknak is mindenben megfelelő buszváró a főtér meghatározó épületévé vált, köszönhetően a tervezőnek és a kivitelezőnek egyaránt. A központi buszváró átadó ünnepséget december 23-án, szerdán 14 órakor tartja a kiskunmajsai képviselő-testület.
A beruházás 90%-os támogatással valósult meg, melynek összege megközelíti a 151 millió forintot. Kiskunfélegyháza Város Önkormányzata is sikeresen pályázott a DAOP ezen pályázatára, az elnyert támogatás: 100 894 109 Ft volt.
Forrás: Kiskunok Vidékéért
*
Kiskunok Vidékéért Egyesület közleménye a pályázati aktivitásról
A Kiskunok Vidékéért Egyesület 5 célterületen hirdette meg LEADER programjának pályázatait az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program IV. tengelyén biztosított 322 millió Ft fejlesztési forrás elnyerésére. A pályázatokat az Egyesülethez 2009. november 16-ig lehetett benyújtani, határidőre 102 pályázat érkezett be az Egyesület 22 LEADER jogosult településéről. A pályázatokban szereplő előzetes támogatási igény mértéke 190 millió forint nagyságrendű, mely a rendelkezésre álló LEADER forrás 60%-a.
Az öt jogcímre beérkezett 102 pályázat az alábbi célok megvalósítását szolgálja:
LEADER Rendezvény célterület: 23 pályázat,
LEADER Sportlétesítmények kialakítása és korszerűsítése: 26 pályázat,
LEADER Bűnmegelőzés és tanyavédelem: 16 pályázat,
LEADER Civil szféra fejlesztése: 25 pályázat,
LEADER Helyi termékeke előállításának és piacra jutásának elősegítése: 12 pályázat.
A pályaművek 2/3-át, 68 pályaművet non-profit szervezetek nyújtották be a
Helyi Akciócsoporthoz. A LEADER programban fejlesztést tervez és forrást igényelt 12 vállalkozás, a pályázatok közül 22 pályaművet települési önkormányzat készített.
A pályázók részéről kalkulált támogatási összegek figyelembe vételével a 190 millió forint vissza nem térítendő pályázati forrásigény több mint felét (103 millió forintot) civil szervezetek kívánják fejlesztéseik megvalósítására felhasználni. A LEADER program keretében az önkormányzati támogatási igény összesített értéke 45 millió forint, mely nagyságrendileg közel azonos a vállalkozók által igényelt 42 millió forinttal...
A 102 benyújtott LEADER pályázat feldolgozását a Kiskunok Vidékéért Egyesület Munkaszervezete már megkezdte, az elkövetkező hetekben a hiánypótlási eljárások kerülnek lefolytatása, melyek eredményét követően kerülhet sor az érdemi bírálatra.
(Forrás: Kiskunok Vidékéért Egyesület)
*
Megkezdődhet a próbaüzem a balotaszállási szennyvízkezelőben
Megtörtént a balotaszállási szennyvízkezelő telep műszaki bejárása. A település északkeleti részén kialakított szennyvízkezelő az Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott közel 73 millió forintos támogatásból valósult meg.
A Dél-alföldi Operatív Program (OP) keretén belül a DAOP-2007-5.2.1/C-2000 pályázaton közel 73 millió forintot nyert a település a. A balotaiak régi problémája oldódott meg az Uniós támogatásnak köszönhetően. A beruházás 2008. decemberében indult, és 2009. november 3. volt a befejezési határidő.
Huszta István polgármester a bejáráson elmondta, ez a telep jelenleg a szippantott szennyvíz kezelését oldja meg, de a későbbiekben ha megvalósul a szennyvízcsatorna-hálózat kiépítése, alkalmas lesz az abból érkező anyag kezelésére is...
Az önkormányzat jelenleg a szennyvízkezelő telep kerítésének megépítésén dolgozik, ezzel egyidőben készül majd el a telepre vezető út is.
Forrás: Kiskunok Vidékéért Egyesület