Telket vett Csongrádon a nemzetvédelmi egyetem
A csongrádi képviselő-testület pénteken döntött arról, hogy eladja a kisréti állattartó telepet 22 millió 700 ezer forintért a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Bolyai János Katonai Műszaki Karának, amely egy oktatóközpontot, campust tervez itt építeni 2,2 milliárd forintos pályázati támogatásból.
Bedő Tamás polgármester azt mondta, valóban úgy döntött tavaly a testület, hogy ezt a területet elárverezteti, és ő valóban nem hajtotta végre ezt a határozatot: ezért vállalja a következményeket, áll az eljárás elébe. De azért döntött így, mert már folytak a tárgyalások az egyetemmel. Kurucz Ferenc, a városgazdasági bizottság elnöke azt válaszolta, nem akarják számon kérni a polgármesteren a végre nem hajtott határozatot: ők, amikor hárman tartózkodással szavaztak a bizottsági meghallgatáson az egyetem kérésére, csak azt akarták jelezni, hogy a polgármester nem tájékoztatta őket a tárgyalásról, mintha nem tartaná felnőtteknek a képviselőket. Az egyetem megkeresésének azonban ők is örülnek. Somogyi Árpád megjegyezte: jellemző, hogy egy örömteli ügyben is sikerül összeveszni, Ternai László pedig arra hívta fel az egyetemi kar dékánjának, Sipos Jenőnek a figyelmét, hogy ez a testület hallott már izraeli befektetőről, egészségvárosról, nagy tervekről, de annyiszor csalódott, hogy nem kell csodálkozni ezen az óvatosságon. 36 hónapon belül el kell kezdeni a beruházást.
Elhangzott: az egyetemi kar 3200 hallgatót oktat, közülük csupán 300 a katona, a többiek zömmel a gépészeti, biztonságtechnikai mérnöki képzések kedvéért iratkoztak be. Ilyet telepítenének Csongrádra is, mert a pesti épületüket kinőtték. Elhangzott: mivel a pályázat menedzselését még e kormány alatt kezdik el, de a folyamat átnyúlik a következő kabinet idejére is, egyaránt szükség lesz a bal- és a jobboldal támogatására – többek között ahhoz is, hogy a projektet ne irigyelje el más város. A helyi önkormányzattól egy fillért sem kér az egyetem: ha 36 hónapon belül nem kezdi el az építést, Csongrád visszavásárolja a területet.
Forrás: delmagyar.hu
*
Terv a vállalkozói falu Szentesen
Kilenc vállalkozói kedvezménnyel – ezek közül három pályázati lehetőség – kívánja segíteni a mikro-, kis- és középvállalkozókat az önkormányzat. A három pályázati program biztosításához az önkormányzat hitelt vesz fel, melyet kamatmentesen ad tovább a vállalkozóknak.
A város vállalja magára a hitel összes költségét, köztük a kamatokat, a szerződéskötést, a garanciális elemeket – jelentette be a sajtótájékoztatón Szirbik Imre polgármester, aki a jelen lévő Horváth István képviselővel, kamarai elnökkel együtt bíztatja a vállalkozókat a lehetőség kihasználására. A képviselő-testület több forduló után, átalakítva elfogadott egy gazdaságfejlesztési feladatrendszert, mellyel főként az egyéni, mikro-, kis- és középvállalkozókat kívánják megszólítani.
Az önkormányzat célja a változások rugalmas követése, az intézkedés hatásának szélesítése, a gazdasági világválság ellensúlyozása, a Vállalkozói Falu kialakítása, betelepítése.
Utóbbi, azaz Szentes Ipari Park általános infrastruktúra és üzleti környezet fejlesztése című projekt a DAOP-1.1.1/A-2008-0021 program keretében zajlik, 181.723.770 forintos uniós és állami támogatással. Célkitűzés az is, hogy az Ipartelepi út mellett található Vállalkozói Faluban a nagyvállalatok mellett a kisebb vállalkozások is telephelyet hozzanak létre.
Októbertől egy átfogó, új programmal kívánja ösztönözni a vállalkozások beindítását, Szentesre telepítését, és ezzel újabb munkahelyek létrehozását az önkormányzat. Kilenc kedvezményt jelentett be és ismertetett Bocskay István, a polgármesteri hivatal ipari park referense. Az egyik ilyen kedvezmény, hogy ingatlan értékesítése esetén támogatnák a munkahelyteremtést. Ennek mértéke minden újonnan foglalkoztatott, teljes munkaidős munkavállaló esetén már az első főtől kezdve, új munkahelyenként a vállalkozás havi átlagbérének háromszorosáig, maximum 500 ezer forintig terjedhet.
Egy másik kedvezményt azok kapnak, akik már korábban vásároltak Szentesen ingatlant. Ők egy újabb ingatlan megvásárlása, és beruházás esetén az ingatlan árából 20 százalékos nettó árkedvezményt kapnak, amely minden egyes plusz foglalkoztatás esetében 2 százalékkal emelkedik. Újabb lehetőséget kapnak azok a cégek is, akik a beruházás megvalósítása kapcsán, számlákkal és szerződésekkel igazoltan legalább a nettó beruházási (kivitelezési) érték 50 százalékának megfelelő mértékben szentesi vagy Szentesi kistérségi vállalkozások számára adnak munkát. Számukra csökkentett adófizetést biztosítanak. Ezen kívül (4. kedvezmény) az önkormányzat a logisztikai jellegű beruházások ösztönzésére halasztott fizetési határidejű telekvásárlási lehetőséget biztosít. Minden egyes ilyen célú vásárlás esetén a halasztás ideje 2 év.
Pályázati lehetőséget is hirdet az önkormányzat gazdaság-és kereskedelemfejlesztési témában. A visszatérítendő kamatmentes pénzügyi támogatás mértéke 3 millió forint. A támogatásból 36 havi futamidővel legfeljebb a beruházás, fejlesztés értékének, az elfogadott költségeknek az 50 százaléka finanszírozható. Egy másik pályázati lehetőséget jelent a munkahelymegtartó támogatás elnyerésére kiírt program. Ez azoknak a vállalkozásoknak a segítését célozza meg, amelyek 3-15 fő foglalkoztatottal működő, forrás és eszközszegény vállalkozások és más támogatási formát bizonyíthatóan nem tudtak igénybe venni vagy azok sikertelenül zárultak. Szintén pályázattal (visszatérítendő kamatmentes kölcsönnel) támogatják a jövőben az innovációt, melybe beletartoznak azok a vállalkozások is, amelyek szerkezetében, működésében új dolgok valósulnak meg. A pénzügyi támogatás mértéke itt maximum 5 millió forint, legfeljebb 36 hónapos futamidővel és a projekt értékének maximum 50 százaléka finanszírozható a támogatásból.
Akciós lehetőség, hogy az önkormányzat, kihasználatlan ingatlanjait bérbe adja a helyi kis- és középvállalkozásoknak kedvezményes áron. Az akció 6 hónapos, meghatározott időre szól és a gazdasági válságból való kilábalás függvényében meghosszabbítható.
Végül pedig az ügyintézési átfutási idők lerövidítése érdekében mentor-szolgáltatást hoznak létre vállalkozók számára, melynek célja, hogy a hivatalos beadványok megfelelően legyenek előkészítve és így segítsék elő a gyorsabb ügyintézési átfutási időt.
A gazdaságfejlesztési feladatrendszert a képviselő-testület november végi, soros ülésén rendelet formájában tárgyalja. A rendelet megalkotásával párhuzamosan – mivel utófinanszírozott a rendszer – megtörténik a közbeszerezési eljárás kiírása a bankok számára. A vállalkozói pályázatokat várhatóan még idén kiírják, és legkésőbb tavasszal megkezdődhetnek a kifizetések is. Az önkormányzat évente 50 és 100 millió közötti forrást vesz fel a program biztosítására, három éves feltöltéssel. Ez azt jelenti, hogy a hitel kamat- és egyéb terhe évente 10-15 millió forint lesz.
forrás: szentes.hu
*
Félmilliárdot költenek a csongrádi holtágra
Csongrád - Bedő Tamás polgármester csütörtökön ünnepélyesen lerakta Csongrádon a Serházzugi holtág környezetvédelmi beruházásának alapkövét.
A terület rendbetételéhez 492 millió forint támogatást nyert az önkormányzat. Emellett az önerő biztosítására további 33 millió forintos forrást szerzett a város az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumtól, így mindössze 22 millió forintjába kerül a településnek a projekt megvalósítása.
A cserjézéssel már meg is kezdődtek a munkák, s amint a vízállás kedvező lesz, megindulhat a kotrás is: 120 ezer köbméter iszapot kell kitermelni és elhelyezni a holtág körül. A beruházás révén megoldódik a holt-Tisza vízpótlása, illetve a csapadékvíz-befolyókhoz szűrőket telepítenek. A kotrással várhatóan májusra végeznek a munkát elnyert Szeviép Zrt. és Marosdömper Kft. szakemberei. A teljes rehabilitáció után a jelenleg lápos víz kiváló minőségű élettér lesz az itt honos vízi és vízparti élőlények számára.
*
A Délker-Tész tesz a válságra
120 milliós beruházással épült az az új csomagolócsarnok Szentesen, amit egy szakmai nap keretében, ünnepélyesen adtak át a Délker-Tész Szarvasi úti telephelyén. Nemcsak ez a fejlesztés, hanem az is örömre ad okot a tésznél, hogy a mezőgazdaság idei lejtmenete nem érinti a zöldségfélékkel kereskedő szövetkezetet.
Ledó Ferenc elnök érdeklődésünkre elmondta, nem voltak értékesítési gondjaik, és ez annak is köszönhető, hogy tudták növelni a csomagolt termékek arányát. 2008 azonos időszakához képest 13 százalékkal, mintegy 450 millió forinttal nőtt a tész bevétele idén.
*
Milliárdos lista
Közel egymilliárd forint értékű fejlesztés valósulhat meg Szentes központjában: részben az önkormányzat, részben a helyi vállalkozások állnák a 250 milliós önrészt.
Rendkívüli ülésen határoz a szentesi képviselő-testület arról, mely fejlesztések kerüljenek be a városközpont megújítását célzó pályázatba. A lista nagyjából végleges, csak az szült vitát a bizottsági üléseken, hogy mennyi pénzt fordíthat Szentes az egyes elemek előkészítésére: a két változat között mintegy 100 millió forint a különbség. A város jó eséllyel pályázik a közel 700 milliós támogatásra – részben az önkormányzat, részben a helyi vállalkozások állnák a 250 milliós önrészt.
A három legnagyobb falat a Kossuth térbe torkolló Ady Endre és Petőfi Sándor utca átépítése, valamint a Fehér Ház földszinti és első emeleti homlokzatának felújítása lehet. Ezekre mintegy nettó 300 milliót fordítanának.
A terv része még a ligeti Kurca-híd kibővítése, körforgalom építése a rendőrlámpa helyére, az evangélikus és a Szent Miklós-templom környékének rendezése, a tiszti klub udvarának átépítése, illetve a bíróság épületének tető- és homlokzatfelújítása. Emellett megújulna a városi diákpince és a galéria is. Ezeken kívül a majdan bevásárlóutcává alakított Ady Endre utcán öt ház portája szépülne meg a beruházás részeként. Utóbbiak nettó 12 milliós költségének felét kell fedezniük az ingatlantulajdonosoknak.
Forrás: Alsó-Tisza Vidék Fejlesztéséért Egyesület