November 1-jén nyílt a krízisszálló Esztergomban
Felkészült a téli időszakra a Magyar Máltai Szeretetszolgálat esztergomi csoportja, megnyitotta az éjszakai krízisszállót a királyvárosban.
A Hajléktalanokért Közalapítvány korábbi nyertes pályázatának köszönhetően november 1-től ismét külön helyiségekben tudják majd elhelyezni a rászoruló nőket az épületben. Czifráné Hidas Ágnes intézményvezető elmondta, hogy a téli hónapokban átlagosan 40 otthontalan fogadnak az ellátóban. A szolgáltató április végéig működik majd a hét minden napján este 6-tól reggel 8 óráig.
*
Dögkutak felszámolása a Közép-dunántúli Operatív Program segítségével
A települési dögkutak rekultivációjával az állati hulladékok kezelésének és a hasznosításukkal készült termékek forgalomba hozatalának állat-egészségügyi szabályairól szóló 71/2003. (VI. 27.) FVM rendelet (a továbbiakban: rendelet) foglalkozik.
A rendelet 18. § (1) bekezdése előírja, hogy „Valamennyi jelenleg működő állati hulladéktemető működését környezetvédelmi szempontból 2003. december 31. napjáig felül kell vizsgálni. A környezetvédelmi hatóság jelen rendelet előírásainak teljesítésére - a felülvizsgálati dokumentáció alapján – kötelezi az üzemeltetőt. E rendelet 18 § (2) és (3) bekezdése alapján állati hulladék - a felülvizsgálatot követően és a szakhatóságok által meghatározott módon - 2005. december 31-ig helyezhető el állati hulladéktemetőben. 2006. január 1. után elföldelni csak az elhullott, 50 kg-nál nem nagyobb össztömegű, kedvtelésből tartott állatokat, az elhullott baromfit, a 3 hetesnél fiatalabb malacot, szopósbárányt, kecskegidát, borjút, évente legfeljebb 50 kg össztömegig, továbbá azon állati hulladékot lehet, melynek szállítása jelentős köz- vagy állat-egészségügyi kockázattal jár. Új állati hulladéktemető létesítése e rendelet hatálybalépését követően nem engedélyezhető.
Fentiek alapján a Társulás 2006. évben elkészíttette Esztergom, Süttő, Lábatlan, Nyergesújfalu, Bajót, Mogyorósbánya és Pilismarót településekre vonatkozóan a dögkutak rekultivációs tervét. Tát és Dömös települések esetében nem készült ilyen terv, tekintettel, hogy ezeken a településeken nincsenek dögkutak. Az elkészült terveket aztán az Észak-dunántúli Környezetvédelmi Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség (a továbbiakban: Felügyelőség) engedélyeztette. Az engedélyek minden esetben az illetékes önkormányzatok nevére szóltak és határozatlan ideig hatályosak.
A Közép-dunántúli Regionális Operatív Program keretében hamarosan megnyílik az a pályázat, amely lehetővé teszi a települési dögkutak felszámolását. A Társulás kész engedélyes tervek birtokában élni kíván a pályázati lehetőséggel. A pályázat benyújtásának előkészítése már zajlik
*
Foci a Leader jegyében!
A Dorogi és Esztergomi kistérségek példás összefogással 2007. szeptemberében megalakították a „Duna – Pilis - Gerecse, kalandra hív a régi vármegye” névre keresztelt LEADER Helyi közösséget.
A két kistérség erőfeszítéseit siker koronázta, hiszen 2008. október 26-án a Magyar Vidék napján nyilvánvalóvá vált, hogy a Dorogi és Esztergomi kistérség alkotta közösség az Irányító Hatóság döntése nyomán kiválasztásra került és elismert Leader Akciócsoport vált. A Leader program október 1-jén indult.
Tavaly a két kistérség a Leader jegyében egy vándorkupát alapított. A kupát tavaly októberben a Dorogi kistérség hódította el. Az idei évben az Esztergomi kistérség volt a házigazda és adott otthont a nemes küzdelemnek, amelyet ez évben egy egésznapos családi nappal is egybekötöttek a szervezők. Az esemény jól sikerült, a délutáni eszmecseréket és tapasztalatcseréket követően már a sport dominált. A barátságos labdarúgó-mérkőzést ismét a dorogiak nyerték, így a vándorkupát ismét ők vihették el. Az eseményt egy helyi tradicionális recept alapján elkészített LEADER vacsora zárta.
*
Szolgáltató Iroda Hálózat alakult a Norvég Alap támogatásából
A Norvég Civil Támogatási Alap jóvoltából 2008-ban egy civil szervezetek működését támogató szolgáltatóiroda-hálózat kialakítása kezdődött meg, az Ister-Granum EGTC-t alkotó települések területén.
Az Euróhíd Alapítvány által menedzselt projekt keretében elkészült a 10 irodás hálózat minőségbiztosítási rendszere, arculatterve, valamint a közös internetes portálja. Horváth Zoltán, az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület főmunkatársa elmondta, a hétfőn jelképesen átadott 4 iroda, az Ister-Granum határon átnyúló együttműködés területén működő egyesületek, alapítványok munkáját segíti a jövőben. A program célja többek között a nonprofit szervezetek közötti információáramlás fejlesztése, a szolgáltató irodák alkalmazottainak szakmai fejlesztése, valamint a határon átnyúló regionális nonprofit szolgáltatói rendszer kialakításának megkezdése.
*
Az annavölgyi Munkásotthon felújítása
Annavölgy község a Munkásotthonával, ezzel a sokat szolgált épülettel sajnos mai állapotában nem büszkékedhet.
E szomorú állapot megváltoztatására ez év tavaszán az Önkormányzat pályázatot adott be a Közép-Dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács által kiírt CÉDE pályázatra, amelyen 19,5 millió forintot nyert, 10% önerő hozzáadásával. A következő napok, hetek feladata a kivitelező kiválasztása közbeszerzési eljárás keretében.
A felújítási tervben szerepel az épület homlokzati falain új nyílászárók kialakítása, beépítése, külső helyreállítás hőszigetelő vakolattal. Belül teljes villamossági felújítás, álmennyezet és az ezekből fakadó helyreállítási munkák.
Remélhetőleg a község jövőre, a 60. Bányásznapot már a megszépült épület előtt ünnepelheti!
*
Boldoggá avatják Vándor József atyát
2009. október 29-én Kubában, ünnepélyes keretek közt avatják boldoggá Vándor József atyát, aki Wech József néven Dorogon született 1909. október 29-én, Wech Sebestyén és Puchner Mária gyermekeként. A ferences szerzeteseknél kezdte tanulmányait. 1927-től a szalézi rendben folytatta. 1932-ben tett örök fogadalmat szerzetesként. Torinóban teológiát tanult, 1936-ban szentelték pappá. Június 12-én Dorogon volt új misés. Közvetlenül szentelése után Magyarországról Kubába küldték rendi elöljárói, ahol Wechről Vándorra változtatta vezetéknevét. Egy olyan társadalomban, ahol elterjedt a gyűlölet és az erőszak, ő a béke hősies tanúja volt. Hasonlított Szalézi Szent Ferencre: szelíd volt és türelmes, óvatos és buzgó, bölcsen szolgálta a lelkek érdekeit, Don Boscóhoz hasonlóan pedig az apostoli energia, a szegények iránti szeretet, a hit ereje és a csendes öröm jellemezték. 1979. október 8-án halt meg Santa Clarában, és pontosan 24 évvel később, 2003. október 8-án kezdődött meg boldoggá avatási eljárása.
Forrás: "Duna-Pilis-Gerecse" Vidékfejlesztési Egyesület