Ásotthalom falunapja

Az idén is megrendeztük a Falunap és kenyéráldás ünnepét. Szűkös, spórolós és hajtós napokat, időket élünk, de pont ezért van szükségünk egy kis vigasságra, kikapcsolódásra, ami az itt élő embereket közelebb hozza egymáshoz, kizökkenti a mindennapok kemény munkájából. Műsorunk egy részét helyi lakosok, óvodások, iskolások és fiatalok csoportos fellépése alkotta. Mindig jó falubeliekkel dolgozni, hiszen ők érzik magukénak igazán ezt az ünnepet, és ők vonzzák
ki a nézőközönség egy részét is.

Örömmel köszönthettünk vendégeink között újra Kászonból ill. Királyhalomról érkezett csoportot. (Előbbiek három napon keresztül élvezhették településünk vendégszeretetét.).

Köszönet a technikai tűzoltó-bemutatóért a Csongrád Megyei Katasztrófavédelem munkatársainak, a Ruzsai Tűzoltó Köztestület és az Ásotthalmi Önkéntes Tűzoltó Egyesület tagjainak.

Második alkalommal rendeztünk gyermekszépségversenyt a Falunapon, mely kedves, aranyos színfoltja e rendezvénynek.

Köszönjük a támogatást a Mórahalmi Erzsébet Gyógyfürdőnek és Duka Félixnek, az Aranyszöm Rendezvényház vezetőjének. Játszóházunk teljes kapacitással működött, köszönet érte Drozdikné Zsuzsanna és Fodorné Zsuzsanna óvónőknek, akik ötletes kézműves foglalkozással kötötték le az érdeklődő gyerekcsapatot.

Ebben az évben sem maradt el az Ásotthalmon 25, 50 ill. 60 éve házasságot kötöttek köszöntése. Megkeresésünkre a következő párok jeleztek vissza: Budai László és Szegedi Rozália, Kiszin Kálmán és Szűcs Katalin, Szolákovics János és Gajdács Erzsébet, Barna József és Dobó Mária, Erdődi István és Mányi Rozália, Gárdián János és Szécsi Rozália, Fátyol István és Berkó Julianna, Krisztin Imre és Csiszár Mária, Németh Géza és Erdődi Jolán, Németh Imre és Fődi Julianna, Németh István és Temesvári Margit, Makra István és Szabó Ilona. Gratulálunk a jubilánsoknak és további sok-sok boldogságban, egészségben együtt töltött évet kívánunk nekik.

Az alkalmiruha-bemutatóhoz a ruhákat már negyedik alkalommal az Aphrodite Menyasszonyi és Alkalmi Ruhaszalon biztosította, ezért köszönettel tartozunk Héjja Zsoltné Évának, a szalon tulajdonosának.

Az idei év időjárása sem kedvezett a növényeknek (sem), településünkön mégis nagyon sokan nagyon sokat tesznek azért, hogy környezetüket virágokkal, növényekkel szebbé varázsolják.

A „bíráló bizottság” 2009-ben a Virágos Ásotthalomért versenyen a következő döntést hozta:
I. Mityók András és családja,
II. Czöndör Pál és családja, III.
Kürtiné Lakatos Zsuzsanna.

A Legszebb utcarészlet kategóriában kiemelkedő eredményt értek el a következők: Kiri Attila, Papdi Jánosné és Vér Tibor, Németh Attila, Fődi András, Rácz István, Varga János, Lasancz Péter (és családjuk). Ebben az évben olyanok kaptak elismerést, akik még soha nem részesültek díjazásban. Gratulálunk!

A farmer-divatbemutató gyermek résztvevői a nyári szünet ellenére lelkesen vettek részt a próbákon, és türelmesen viselték a nagy melegben a fellépést. A Borostyán Nyugdíjas Klub tagjai is kitettek magukért vidáman, mosolyogva, énekelve bemutatott farmeres műsorukkal.

Megrendeztük a II. Ásotthalmi Betyáros Főzőversenyt, melyen a zsűri rendkívül nehéz helyzetben volt. Döntése értelmében mindenki a képzeletbeli dobogó legfelső fokára állhatott.

Első alkalommal kerestük Ásotthalom legügyesebb cukrászát. Dovalovszkyné Dohány Zsuzsi és Molnár Imre igen nehéz feladat előtt állt, amikor a 13 féle finomság közül kellett választania. Figyeltek a hagyományra, az ízek harmóniájára, a küllemre stb. Döntésük értelmében
Szalmáné Erzsike tepertős pogácsája vitte el a pálmát, melyet Rácz Györgyné csokoládés vanilia szelete és Gárgyánné Joli néni diós kelt kalácsa követett. Különdíjat kapott Kotroczó Mátyásné különleges kókuszos krémese. Természetesen gratulálunk mindenkinek aki benevezett és köszönjük, hogy időt, pénzt és energiát nem kímélve megsütötték a finomságokat.

Az Ásotthalmi Aerobic csoport tagjai (Csehóné Kiss Dalma, Gárgyánné Bózsó Andrea, Hajduné Mikus Mónika,Imricskó Katalin, Pintér Angéla) Lukács Beáta vezetésével újból elkápráztattak
bennünket mozgáskultúrájukkal, látványos és ötletes koreográfiájukkal.

Meghívott előadóink voltak a Randevú Duó (nosztalgia műsorral), egy bolgár és egy lengyel néptánccsoport valamint a Desperado együttes.
Az Utcabálon a Lagzi Band húzta a talpalávalót. Köszönet érte a Fenyő Panziónak (Kispéterné Németh Valéria, Németh Zoltán) valamint a Fényes Vendéglőnek (Ormándi János).

Méltán mondhatjuk, hogy az este fénypontja a tűzijáték volt. Tóth András újra kitett magáért és Ásotthalomért. Megérdemli a település, az itt élők, hogy egyszer egy évben ilyen fényjátékban gyönyörködhetnek...

Kovács-Tanács Istvánné

*

20 éve város Mórahalom

Várossá avatásának 20. évfordulóját ünnepli Mórahalom. Megmaradó tanyai identitásról, milliárdos szállodatervekről beszélgettünk Nógrádi Zoltán polgármesterrel. 15 éve áll a település élén, összenőtt vele. Gondolkodik, újráz-e jövőre.

Tanyaközpontból 1950-ben lett község, ebből nagyközség – végül 1989-ben város Mórahalom. Éppen 20 éve. 15 esztendeje vezeti a települést Nógrádi Zoltán – a két jubileumról kérdeztük.

– A mórahalmiak őrzik magukban a tanyai lét gondolkodásmódját, értékrendszerét, emberi kapcsolatokban, hagyományápolásban. Erős az itt élők munkakultúrája. De mióta működik a turizmus, olyan európai, városi gondolkodás jelent meg, ami roppant nyitottá tette a települést. Mórahalommal kapcsolatban a fürdő és a Mórakert országosan is szimbolikussá vált. Rövid idő alatt olyan látványos eredményeket értünk el, amelyek megismertették nevünket az országban – fogalmaz Nógrádi Zoltán.

Bővül a lélekszám: átlépte a bűvös 6000 főt. Sosem voltak ennyien a mórahalmiak, akik a szimbólumokra is figyelnek.

– Szeretnénk valódi családi fürdőt létrehozni, amelyben a gyerekek, a fiatalok és a gyógyulni vágyók is jól érzik magukat. Ehhez kapcsolódik a 2,7 milliárdból megvalósuló négycsillagos szálloda konferenciateremmel, wellnessrészleggel – a fürdőre épülve. Új járóbeteg-szakellátó központ és rehabilitációs fekvőbeteg-intézmény is létrejön – mesél a fejlődést meghatározó beruházásról. Amelyekhez kiegészítő „termékek" kapcsolódnak – erdei iskola, vadászturizmus, bivalyok, kerékpártúrák. – Törekszünk, hogy az ide érkezőknek legalább egy heti érdekes programot tudjunk biztositani. Ez egy kisváros, nem tűnik el a vendég a vendéglátó szeme elől.

Arcél, iroda, Aranyszöm

– Gyorsan döntök – mert a rossz döntésnél károsabb a meg nem hozott döntés. Legyenek, akik javaslatokat tesznek – de azt kérem, alternatívákat kínáljanak. Gyakran egyedül döntök – ilyen saját bevallása szerint Nógrádi Zoltán, akinek irodája 15 éve ugyanaz. Benne még a tanácselnöki bútorzat, a szekrényben tanácsülési jegyzőkönyvek. – Nem is akartam otthonossá tenni magamnak. A munka és a kényelmesség nálam nem fér össze. Itt a város ügyei zajlanak. Egyedül a családom képe van ott az asztalon – mondja. Mennyire látszik keze nyoma a városon? – Gyűlölöm a rendetlenséget, a koszt, a felesleges cicomát, de elvárom az eleganciát. Ez, úgy gondolom, meglátszik a városon. Kedvenc helyem: az Aranyszöm. Minden egyes négyzetcentiméterének tervezésénél ott voltam, én választottam a falszínt, a függönyöket.

A másik pillér, a Mórakert (amelynek a jövő héten külön írást szentelünk) tavaly év végén „nehéz helyzetbe került, de sikerült a kormányzattal elfogadtatni: muszáj megmenteni a tészeket". A mezőgazdaságra ugyanis szüksége van Mórahalomnak – és legalább ennyi erőt fektetnek az immár 13 éves, 80 hektáros ipari parkba, amely 40 vállalkozást fogad be, több mint 500 embert foglalkoztat.

A polgármester célja, hogy a város gazdasági szempontból ne legyen az állami költségvetés kiszolgáltatottja.

– Minden közintézményünket alternatív, geotermikus energiával szeretnénk fűteni. Most fúrjuk második termálkutunkat, készül a várost behálózó távvezeték-rendszer. Ezzel majdnem évi 100 millió forintot spórolunk. A Homokhátság vízpótlása érdekében tisztítottszennyvíz-tározót hozunk létre, hogy Mórahalmon egyetlen cseppnyi belvíz, csapadékvíz és tisztított szennyvíz se menjen kárba. Zöld város leszünk – sorolja Nógrádi Zoltán, aki a sport elmaradt infrastruktúrájának, a szociális ellátórendszernek a reformját és a Bajai út, a közösségi közlekedés fejlesztését is fontosnak tartja.

20 éves fejlesztési tervet fogalmazott meg 1994-ben, megválasztásakor – most negyedik ciklusát tölti. – 15 év polgármesterként elegendő ahhoz, hogy az ember minden percébe beköltözzön a város: hivatásom, szakmám, hobbim, kicsit a családom is. A város középtávú programját 20 évre terveztük. Most túlságosan bizonytalan a jövő. A gyerekek már nagyokat álmodnak: üvegpalotákat, toronyházakat, sok-sok emberrel. Én most azért küzdök, hogy megmaradjon, amit elértünk – vallja be. Azt mondja: „gondolkodik" azon, vállal-e újabb ciklust 2010-ben.

– Amit elindítottam, szeretném végigvinni, aminek letettük az alapkövét, nem akarom másra hagyni. De az elmúlt 15 évben voltak pillanatok, mikor megkérdeztem: elég-e ehhez az erőm? Aztán lett elég. Ez emberi dolog. Soha nem akartam a felelősséget lepergetni magamról. A Mórakert a második legnagyobb próbatétel pályámon – ismeri el –, az első az volt, amikor 25 évesen csúcsvezető lettem.

*

Kisteleki Fejlesztés

A Kistelek Környéki települések Többcélú Társulása "Szociális alapszolgáltatások fejlesztése és családi napközik kialakítása a Kisteleki Kistérségben" című pályázat keretében lebonyolított közbeszerzési eljárása eredményesen lezárult.

Az idén ősszel induló beruházás során 3 településen 4 új családi napközi és a kisteleki Gondozási Központ fejlesztése valósul meg a több mint 50 milliós támogatásból.

Forrás: Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület

Cikk megosztása