Határmenti nyugdíjas találkozó Körösszakállon
Határmenti Nyugdíjas Találkozót rendeztek már harmadik alkalommal Körösszakálban.
A település Nemzetiségi Nyugdíjas Egyesülete baráti összejövetelre hívta a Romániai Szalontán az ottani Magyar Nyugdíjas Egyesület tagjait, akik örömmel fogadták el a meghívást és Nagy Irma elnök vezetésével szívesen megjelentek.
Komádiból érkeztek a Mike Ferencné klub elnök által irányított Nyugdíjas Klub tagjai.
A házigazdák nevében Gúj Jánosné a helyi nyugdíjasok vezetője köszöntötte a régi ismerős vendégeket. Örömmel fejezte ki, hogy a helyi vezetők támogatják a Körösszakáli Nemzetiségi Nyugdíjas Egyesület működését.
Így kerülhetett sor arra, hogy ezt a találkozót is sikerült megszervezni. Megjelentek a rendezvényen a Megyei Nyugdíjas Szervezetek Szövetségének vezetői Molnár Ferencné elnök és Hódos Aledárné alelnök. A helyi vezetők is tiszteletüket tették a rendezvényen, így Samók Gyula polgármester, Monok Sándor a helyi román kisebbségi önkormányzat elnöke és Irimi Barbara település menedzser, aki a pályázatok megírásával segíti az egyesület működését. Az összejövetelen lehetőség kínálkozott a finom ebéd elfogyasztása mellett a gondolatok kicserélésére, ismerkedésre, barátkozásra is.
Amikor befejeződött a zeneszó, a tánc, megkezdődött a szebbnél szebb énekek, dalok éneklése felszabadultan jókedvűen.
A határmenti nyugdíjas találkozó a későbbiek folyamán folytatódik, a határ valamelyik oldalán Szalontán, vagy Komádiban.
*
A civilszervezetek érdekképviseletéért
A felnőttképzéssel foglalkozó civil szervezetek érdekképviseleti és szakmai hálózatát kívánja megszervezni és működtetni egy közös projektben a Katolikus Ifjúsági és Felnőttképzési Szövetség, valamint a Magyar Népfőiskolai Társaság.
A program célja, hogy a civil szervezetek képviselői felkészüljenek az érdekérvényesítésre, ismerjenek hatékony módszereket érdekeik képviseletére és hosszú távon működjenek együtt az érdekképviseleti munkában, tudtuk meg Harasztosi Sándor megyei koordinátortól.
Terveik szerint olyan adatbázisrendszert fejlesztenek ki, amely segítséget nyújt a felnőttképzési munkához, hozzájárul a tudásalapú társadalom létrehozásához és az élethosszig tartó tanulás eszméjének terjesztéséhez. A kétéves projekt eredményeként négy régió tizenkét megyéjében koordinátorok fogják össze a civil szervezeti munkát és választott képviselőik útján alakítják meg az országos lobbyszervezetet.
A projekt során felmérés készül a civil szervezetek képzési tevékenységéről, oktatói és szakértői bázisáról, valamint ágazati-szakmai igényeikről. A projekt megvalósulása segíti, hogy a szervezetek felépítéséből, felkészültségéből és kapcsolatrendszeréből adódó hiányosságok megszűnjenek, valamint az általános célú felnőttképzés gyakorlatai beépüljenek a magyar civil szféra tevékenységébe.
Végső célja egy felnőttképzési érdekképviseleti hálózat kialakítása és a hatékony szervezeti együttműködés biztosítása.
*
Lélekharang avatás Homorogon
Lélekharangot szenteltek és áldottak meg a település temetőjében június 14-én délután. Nagy Barna a település polgármestere méltatta e nap és összejövetel jelentőségét, amikor is a falu közössége példát mutatott közösségi összefogásból. A most felavatott lélekharang egy olyan létesítménye a falu közösségének, melyért készek voltak áldozni.
Répási István református tiszteletes köszöntötte azokat a vendégeket, akik jelenlétükkel megtisztelték a rendezvényt. Gyula Ferencné országgyűlési képviselőt, Muraközi Istvánt a Megyei Közgyűlés tagját, majd a most felállított lélekharag szerepéről beszélt. Elmondta, amikor a település képviselőtestülete és az egyházközösség presbitériuma elhatározta lélekharangot állított fel a temetőben öthónapon keresztül gyűjtötték rá a pénzt.
A kis harangot Nagyváradról egy ottani kolostortól vásárolták. Köszönetet mondott a tiszteletes úr mindazoknak, akik áldozatos munkájuk által lehetővé tették, hogy ez az elképzelés megvalósuljon.
Kiss György önkormányzati képviselő a szállítási munkákat végezte, Szilágyi Endre és Szilágyi Róbert az asztalos munkákat végezte kiválóan, Kovács Imre a térburkolási készítette el.
Tarsoly Lajos a homorogi egyházközösség gondnoka elsőként szólaltatta meg a kis harangot, mely ezután megszólal, amikor utolsó útjára viszik a sírhoz az elhunytat, tartozzon az bármilyen felekezethez.
*
Milliárdok Biharba
Beérőben a leghátrányosabb helyzetű kistérségek, így a 29 települést magába foglaló Berettyóújfalui kistérség felzárkóztatását segítő „Nem mondunk le senkiről” program – közölte sajtótájékoztató keretében Szeifert Ferenc, a Bihari Önkormányzatok Többcélú Kistérségi Társulásának elnöke.
A nekik juttatott 3,3 milliárd forintból szociális központ hoznának létre gyermekjóléti és családsegítő szolgáltatással, házi gondozással, étkeztetéssel, nappali ellátással. Kétcsoportos bölcsödét alakítanának ki szocializációt elősegítő csoportszobával, illetve felújítanák a szociális konyhát, aminek köszönhetően ötven fővel növekedne a szociális ellátásban részesülők száma.
A pénzből továbbá új kerékpárutakat alakítanának ki, fejlesztenék a kistérségi oktatást, korszerűsítenék az egészségügyi ellátást. A projektek megvalósításához legkésőbb 2010-ben kezdenének hozzá.
*
Ötven éves az Apáti óvoda
Ez adta az ünneplésre az alkalmat, hogy azok, akit öt évtized alatt a település intézményében dolgoztak, összejöjjenek, emlékezzenek. Vmirjáncki József tudósítása
„Ez a nap más mint a többi…boldog születésnapot” (Halász Judit közismert dalának énekére) vonultak be a kis óvodások a vendégekkel megtelt terembe. Tarsoly Attila a település polgármestere (aki szintén itt volt kis óvodás) köszöntötte a megjelenteket.
Szűcs Gyuláné vezető óvodapedagógus a rendezvény megálmodója és fő szervezője ismertette a jelenlévőkkel a körösszegapáti óvoda félévszázados történetét. Hangsúlyozta, hogy pályák kezdődtek és végződtek e kis település intézményében. Számtalan értékes ember került ki az itt dolgozó óvónők, dajkák lelkiismeretes munkavégzése eredményeként.
Később a kis óvodások színvonalas, ünnepi műsora következett, ahol verseket, dalokat adtak elő, táncoltak a nap örömére.
Az esemény megható része volt, amikor a díszes torta a terem közepére érkezett és elsőként a kis óvodásokat illették a finom falatok.
Következett a házigazdák részéről a szíves vendéglátás, közben visszaemlékezés, beszélgetés, az események felelevenítése történt.
A népes találkozón az ország számos településről érkeztek vendégek, akiknek egy része már nyugdíjas, de nagy szeretettel emlékeztek vissza a Körösszegapátiban eltöltött időkre.
Nagy örömmel tekintették meg az ötven év alatt készült fényképekből készült kiállítást, melyen fedeztek fel az újabb ismerősöket és az azokkal történt eseményeket.
A körösszegapáti óvoda fennállásának emlékére az óvoda bejáratánál emléktáblát helyeztek el, mely emlékezteti az odamenőket arra, hogy mikor kezdődött meg a településen a rendszeres foglalkozás a kis iskoláskor előtti korosztállyal.
Azok a jelenlegi óvónők, akik előkészítették ezt a szép és emlékezetes eseményt: Szűcs Gyuláné (Kardos Katalin), Pántya Józsefné Lázár Katalin) Szakadátiné Varga Angéla, akik mindnyájan valamikori kis apáti óvodások voltak és Gyöngyiné Bagdi Tünde óvó néni és Kovács Ernőné (Bagoly Irén) dajka.
*
IV. Kabai Káposztás Nap és az I. Szépkorúak Kistérségi Tánctalálkozója
Június 20-án, szombaton 14 órától a kabai Mácsai Sándor Művelődési Ház udvarán és színháztermében.
Főzőverseny zsűri elnöke: Gonda Attila mesterszakács, világbajnok, olimpia egyéni ezüstérmes, olimpia csapat ezüst- és bronzérmes, Gasztronómiáért kitüntetett, számtalan hazai aranyérem tulajdonosa
Főzőverseny zsűri tagjai: Szegi Emma polgármester, Borbély Gyuláné
Az est sztárvendége: Kelemen Éva énekesnő
Bál a hajdúszoboszlói Pop Secret Band zenekarral.
A művelődési ház helyet, tűzifát, asztalt, széket és jó hangulatot biztosít a főzőversenyre jelentkező közösségek számára. Az ételeknek 18 órára kell elkészülniük.
Eredményhirdetés és díjkiosztás 18.30 és 19.00 óra között.
Nevezni június 18-ig lehet a művelődési ház elérhetőségein lehet.
Forrás:Bihar-Sárrét Összefogás Vidékfejlesztési Nonprofit Kft.