Beszámoló a XIII. Alsótoldi Toldi – napról
1996 óta hagyományteremtő céllal rendezik meg Toldi Miklós emlékére minden évben a Toldi Napot, ahol a kulturális, zenei és gasztronómia programok mellett erős emberek találkoznak, mérik össze erejüket.
A Toldi – nap kulturális meglepetése a pásztói Athéné Alkotókör képzőművészeti kiállítása és irodalmi műsora után a hagyományőrző egyesületek programjai következtek.
A hamisítatlan Toldi – lakoma után - melyen hatszáz adag vaddisznó és borjúpörkölt, borjúból készült Toldi – gulyás illata csábította a vendégeket - kezdetét vette az erőverseny. A verseny résztvevői petrencés rudat tartottak, nyolcvankilós zsákokat cipeltek, másfél mázsás farönköket forgattak, traktorgumit pörgettek, nehéz tejeskannákkal és súlyokkal egyensúlyoztak. A hollókői Szent László vitézei fegyveres bemutatójukkal idézték meg a középkort, aztán a magyar fakitermelő-válogatott tartott parádés bemutatót.
A könnyűzenei műsorokat a hatalmas tábortűz mellett hajnali ötig tartó bál követte.
Az ÚMVP sátor 12 órától állt rendelkezésre, a pásztói HVI és a Cserhátalja LEADER HACS kollégái folyamatos tájékoztatást nyújtottak az érdeklődők számára. A standon az érdeklődők a HACS helyi termelőinek termékbemutatóját is megtekinthették. Írásos tájékoztató kiadványok segítették az ide látogatók számára az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program intézkedéseinek megismerését, és segítséget nyújtottak a vidékfejlesztési totó helyes kitöltésében is. (további képek a versenyről a cikk alatti galériában)
*
Kishírek a környékről
Héhalom
A ROP támogatással megvalósuló munkákon túl a kistérségben útpénztári forrásból jelenleg útfelújítás folyik Erdőtarcsán, Egyházasdengeleg és Héhalom között, valamint Jobbágyiból Apc felé a megyehatárig, összesen 4,6 km hosszúságban.
Tar
A falu újtelepi részén az új játszótér építésének munkálatai befejeződnek. A projekt Önkormányzati önerőből finanszírozott, az „Út a munkához program keretében” foglalkoztatott közmunkások közreműködésével valósult meg.
Szirák
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség Szirák Község Önkormányzatát a „Szirák és térsége szennyvízközmű–beruházás” című kétfordulós pályázat során támogatásban részesítette az előkészítő munkák finanszírozására.
Az Észak-Magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács támogatást ítélt meg a községnek sportöltöző kivitelezésre, amely szabadtéri rendezvények során is hasznosítható lesz.
Kálló
Az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében az Alutech Kft. támogatásban részesült sikeres pályázat útján alumínium - kovácsolás technológiai modernizációja címen.
A Magyar-Szlovák határon átnyúló operatív program keretében kiírt pályázat elbírálása során a Palóc Út Közhasznú Egyesület a tematikus útvonal komplex fejlesztéséhez kapott támogatást.
*
Gaál István filmnapok Pásztón
Pásztó Város Önkormányzata, a Pásztói Múzeum és a Gaál István Egyesület háromnapos rendezvénnyel tisztelgett a 2007. szeptember 25-én elhunyt Kossuth-díjas filmrendező, Nógrád megye és Pásztó díszpolgára Gaál István filmrendező munkássága előtt. A művész munkáiból tartott vetítésnek és a képzőművészeti kiállításnak a Pásztói Múzeum adott otthont.
A szeptember 15-ig látható, Ágotai Margit, Bakó Ilona, Csohány Kálmán, Lévai Ádám, Muzsay Ákos, Péreli Zsuzsa, Püspöki István, Sulyok Gabriella által készített alkotásokból összeállított tárlatot Keserű Katalin művészettörténész ajánlotta az érdeklődők figyelmébe.
Gaál István filmjeit a róla elnevezett emlékszobában vetítették. Az első napon két játékfilmjét, a „Keresztelő”-t és a „Holt vidék”-et, a másodikon az „Isten teremtményei” és a „Peer Gynt” című tévéfilmjét – a „Pályamunkások”-at, az Oda-vissza”-t, „Az éjszaka zenéje”-t, az „Etüd”-öt és a Keralai mozaik”-ot – tekinthette meg a közönség. A filmekkel kapcsolatban Vincze Teréz filmesztéta, Kőhalmi Ferenc egykori filmfőigazgató, Pintér Judit filmkritikus, Kósa Ferenc filmrendező, Kincses Károly fotótörténész, Povázsay Éva pszichiáter, Várbíró Judit zenei szerkesztő mondták el gondolataikat a résztvevőknek.
A filmnapokra ellátogatott a rendező leánya Gaál Réka is, megköszönve a városnak a filmrendező tárgyi hagyatékának és szellemi örökségének megőrzését elmondta, hogy édesapja számára Pásztó az érzelmi feltöltődés színhelye volt.
*
100 éves a Margit Kórház
Pásztó a Zagyva bal partján, a Mátra hegycsúcsai alatt fekvő kisváros a kistérség egészségügyi központja. A kórház története 1906-ban kezdődött, amikor gróf Almássy Kálmán és felesége Keglevich Margit grófnő létrehozott egy alapítványt, amelynek segítségével 1909. szeptember 28-án megindulhatott a betegek gyógyítása a pásztói Margit Kórházban.
Az intézmény idén ünnepelte 100. születésnapját, a jubileum alkalmából ünnepséget rendeztek, ahol a polgármester felidézte az elmúlt néhány év eseményeit, amelyek kihatottak a kórház és az itt élő emberek életére is. Az országgyűlés 1994-ben címzett támogatást biztosított a kórház rekonstrukciójához, az alapkő letételére azonban csak 1998. december 22-én kerülhetett sor. A XXI. század igényeit is kielégítő mátrix rendszerben működő 125 ágyas kórház ünnepélyes átadása 2000. augusztus 25-én történt meg. Ugyanebben az évben vált lehetővé a 92 éves régi épület felújítása, amelyre 392 millió forint címzetes támogatást ítélt meg az Országgyűlés.
2004. január 23-án átadták a 421 millió forintos beruházás révén megvalósult ötvenágyas rehabilitációs, krónikus, ápolási és reumatológiai részleget. Az egészségügy átalakításáról szóló törvény azonban 105 aktív ágy, a belgyógyászati osztály részleges leépítése, szülészet-nőgyógyászati és sebészeti osztály elvesztését okozta. Nagy áldozatok árán, de ma újra pozitív a kórház mérlege, 770 millió forintos uniós támogatást nyert, és megvalósulhat az új, 1200 négyzetméteres szakrendelő építése. Az ünnepség folytatásában dr. Kovács Bertalan nyugalmazott kórházigazgató beszélt a kórház múltjáról, majd dr. Boczek Tibor igazgató főorvos prezentált.
A jubileum alkalmából sor került a díjátadó ünnepségre is, ahol okleveleket, díjakat adtak át. Perliczi János-díjat kapott a kórház kollektívája, Keglevich Margit-díjat Szakolczai Györgyné főnővér és Takácsné Salamon Katalin vezető gyógytornász. A kórházért végzett áldozatos munkájáért díjat dr. Boczek Tibor igazgató főorvos vehette át. Igazgatói dicséretben részesült dr. Karsay Ferenc osztályvezető főorvos, Kőrösi Andrea vezető ápoló, Nyírjei János műszaki osztályvezető. A díjak átadását követően nyitották meg a Művelődési Ház aulájában a kórháztörténeti kiállítást.
Az ünnepség a kórházvezetők emlékét őrző tábla avatásával ért véget.
*
Tartásjavító és egészségnevelő program iskolás gyermekek részére
Pásztó város önkormányzata és iskolái által kezdeményezett program keretében a 2009/2010. tanévben az iskolában végzendő tartásjavító tornát vezetnek be.
A program keretében az idei tanévben az általános iskolák 2-5. osztályos tanulói vesznek részt. A szükséges szakmai segítséget az Országos Gerincgyógyászati Központ főigazgatója, orvosai és gyógytornászai adják. A pásztói tartásjavító program megvalósulása egy Európai Uniós forrásnak köszönhető, aminek feltétele a program eredményeinek dokumentálása.
A „Tartásjavító és egészségnevelő program” kapcsán szülői fogadóórákat tartanak havonta egy alkalommal az iskolákban, ahol egy programkoordinátor orvos áll a szülők rendelkezésére. A pásztói tartásjavító program eredményeire alapozva újabb és újabb pályázatok elnyerésével egyre több magyar kisgyermek számára válik elérhetővé a gerincvédő program. A programot az Egészségügyi Minisztérium és a Közép-Magyarországi ÁNTSZ engedélyezte és felügyeli.
Forrás: Cserhátalja LEADER Nonprofit Kft.