A 17. alkalommal megrendezett „Királyi Szakácsok Nyomdokán” szakácsverseny zsűrije a nyíregyházi Konyári Sándor vezette Fűszerszámok Szakácsok Baráti Körének ítélte oda a megtisztelő Királyi Szakács címet, a Királyi Borász díjat pedig az egri Gál Lajos pincészete nyerte el.
>
Sok-sok fotó az umvp.eu Galériájában!
A reneszánsz királyi szakácsok ételeit és borait felvonultató versenyen a szakma legjobbjai mutatták be tudásukat. A látványos, hagyományőrző programokkal színesített háromnapos rendezvény házigazdája Helyei László volt.
Az 1993 óta minden évben megrendezett szakácsfesztivál keretében a királyi szakácsok több évszázaddal ezelőtti szokásait, titkait elevenítették fel korunk legjobb szakácscsapatai, akik szigorú feltételek és szabályok mellett küzdöttek meg a „Királyi Szakács” és „Királyi Borász” címekért. A királyi asztalra csak a XIV-XV. században használatos alapanyagokból, fűszerekből és korhű technikai eljárással készített ételek és italok kerülhettek, de a zsűri értékelte a korhű ruházatot, megjelenést és dekorációt is.
Az idén megújult Királyi Szakácsverseny magas szakmai rangját a verseny fővédnöke, a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség garantálta. A szakácsverseny győztes csapata 500 000 forint, a második helyezett 300 000, a harmadik helyezett pedig 200 000 forint díjazásban részesült, amelyet Kocsonya Kálmán, a szövetség alelnöke adott át a nyerteseknek.
Az idei év Királyi Szakácsa díjat a nyíregyházi Konyári Sándor és csapata, a Fűszerszámok Szakácsok Baráti Köre kapta. A második helyezett a hévízi Prikyl József és Nemeskői Dénes vezette Romantik Hotel Kis Helikon lett, harmadik helyet pedig a budapesti Zilah Kávéház séfje, Szűcs Sándor által vezényelt Buda Udvaroncai nyerték el.
Nemcsak Királyi Szakácsot, hanem Királyi Borászt is avattak ma Nagyszakácsiban: a már korábban lezajlott királyi borok zsűrizésén az egri Gál Lajos pincészetének borai bizonyultak a legjobbnak, aki ünnepélyes keretek között a rendezvényen vehette át a Királyi Borásznak járó pecsétgyűrűt. A második helyen a villányi Szende Gábor végzett, a harmadik pedig a somlói Csordás-Fodor Pincészet lett.
A háromnapos rendezvény első napján Somogy megye településeinek polgármesterei találkoztak. A rendezvény második napja a falusi ízek jegyében telt, hiszen a közönség idén először megkóstolhatta az ország tájegységeinek jellegzetes falusi ételeit.
A háromnapos rendezvényre ellátogató közönség nemcsak a királyi borokat, hanem a királyi szakácsok ételeit is megkóstolhatta. A középkor csábító ízei mellett különböző programok idézték fel hazánk középkori kultúráját. Kézműves vásárral életre kelt a középkori piac, a szórakozásról pedig reneszánsz kori zene, tánc, maskarások, lovasok, bajvívók gondoskodtak.
Forrás: sajtóközlemény