Milyen érzés traktort vezetni? Miért kunkori a kismalac farka? Mit ittunk a kóla előtt? Hogyan készül a sajt? Többek közt ezekre a kérdésekre is választ kaphattak azok, akik június 22-én, a Múzeumok Éjszakáján ellátogattak a Magyar Mezőgazdasági Múzeumba, amely idén  is színes kültéri és beltéri programmal várta az érdeklődőket.

A Vajdahunyadvár épületében egész éjjel tárlatvezetések követték egymást a magyar mezőgazdaság történetét, a halászatot, vadászatot, erdészetet bemutató kiállításokon, valamint A ló – Nemzeti lókiállításon. Lehetett vártörténeti sétára menni és fölmászni a szép kilátást nyújtó Apostolok tornyába, valamint meg lehetett tekinteni a könyvtár kincseit és a Hunyad-pince borászati emlékeit is.

A kiállítás alatt a látogatót számos meglepetés érhette. Miközben a vendégek elidőztek egy-egy régi kort visszaidéző bemutatóhelyen, előfordult, hogy a kiállítás szereplői megelevenedtek: az egyik sarokban egy kunyhója előtt üldögélő ősember dühös morgása lephette meg a szemlélődőket, másutt római kori hölgy mosolygott szélesen a látogatókra, de igazi vajákos asszonnyal is lehetett találkozni, akinek nyaka körül egy jól megtermett eleven kígyó tekergett. Egy korhűen berendezett jurta mellett honfoglaló vitézek köszöntötték az embert, másutt hajdúk fogadták, és egy „igazi” hóhér is várt a vállalkozó kedvűekre, aki kérésre a vesztőhelyhez vezette a vendéget, majd, miután „elfoglalta helyét” a kivégzőfánál, vészjóslóan megemelte borotvaéles alabárdját.

A várudvaron is zajlott az élet. A legnagyobb hazai mezőgazdasági gépeket forgalmazó és szervizelő vállalat jóvoltából az érdeklődők egy hatalmas erőgépen kipróbálhatták, hogy milyen érzés valódi traktort vezetni, és a traktor-mustrán megismerkedhettek a veterán és új géptípusokkal is. Kvízfeladatok is várták az érdeklődőket többek közt az esemény egyik támogatója, a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat sátrában, ahol a kérdésekre helyesen válaszolókra kisebb ajándékok vártak.

A Vajdahunyadvár román kori kerengőjében, immár negyedik alkalommal, ismét megnyitotta kapuit a Kadarka Szalon. A szervezők célja az volt, hogy az egyre népszerűbbé váló hungarikum szőlő- és borfajta méltó körülmények között, elegánsan, reprezentatív válogatásban mutatkozzon be a nagyközönség számára. A hangulatos borkóstolón a vendégek a Csongrádi, Egri, Hajós-Bajai, Kunsági, Szekszárdi, Villányi borvidék minőségi kadarkáival ismerkedhettek meg.

A kisebbeket is számos látnivaló és játék várta. A kizárólag erre az estére fölépített hagyományos parasztudvaron kecske, szamár, ló és kisborjú várta, hogy megsimogassák őket, míg a baromfiudvaron a kacsák ingerülten figyelték a peckesen fel-alá sétálgató gyöngytyúkot. A gyerekek próbára tehették ügyességüket több középkorias játékban, továbbá kézműveskedhettek, valamint ajándékokat is nyerhettek.

A vidám, meleg nyárestén természetesen vidéki ízekben és falusi finomságokban sem volt hiány, az üres gyomorral érkezőket ínycsiklandó csemegék, hagyományos magyar ételek és jóféle italok várták. A szabadtéri színpadon folyamatosan váltották egymást a fellépők. A hajnalig tartó mulatságot a Vox Caelestis Vegyeskar fellépése nyitott meg, amelyet népmese, népdal- és néptáncelőadások, majd a Görömpő Kompánia Szent Iván-éji műsora követett. Naplemente után a Hajdu Klára Quartet, a Peet Project és a Jász András szaxofonművésszel kiegészült Intermezzo Trio szórakoztatta a közönséget.

Éjfélkor a Szívek és Színek teremben szerelmi varázslás és bájitalfőzés várta a vendégeket, az udvaron pedig szerelem- és barátságmegtartó tűzugrás zárta a Múzeumok Éjszakáját.

 

forrás: MMG, NAKVI

Cikk megosztása