Ingyenes szakmai műhelyt tartottak a termelői piacokról a helyi gazdák számára a közelmúltban a badacsonytördemici faluházban. A Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) által támogatott műhely többek között a piacon való megjelenéssel, a termelői piac üzemeltetésével, a badacsonyi borvidék jövőjével és a vidékfejlesztés lehetőségeivel foglalkozott.
Amint az többször elhangzott, a termelői piacok növekvő száma jelzi: van igény arra, hogy a helyi gazdák közvetlenül megjelenhessenek termékeikkel. Az előadók és a résztvevők egyetértettek abban, hogy egy helyi piac, illetve az ilyen értékesítőhelyek hálózata nemcsak az őstermelőknek és a vásárlóknak jó, hanem komoly gazdasági, egészségügyi és környezetvédelmi előnyökkel is jár.
A rendezvény főszervezője, Pákay Viktória elárulta, hogy a mostani műhelyt a szervezők nem egyszeri alkalomnak, hanem egy folyamat kezdetének szánták. Az eseményen Májer János, a Pannon Egyetem Borászati Kutatóintézetének igazgatója a badacsonyi borvidék sajátosságait elemezte. Fábry Szabolcs, az MNVH Veszprém megyei referense bemutatta szervezetüket, és ismertette azokat a lehetőségeket, amelyeket az országos hálózat biztosít a helyi gazdák számára.
A Csobánci Bormanufaktúra három borásza, Weller András, Beőthy János és Málik Zoltán arról beszélt, hogyan működik a társulás, ahol a tagok megőrzik függetlenségüket és sajátos borászati hagyományaikat. A résztvevők két működő helyi piacot is megismerhettek: a kapolcsiról Márvány Gyuláné, a káptalantóti Liliomkert piacról pedig Harmathy Ildikó tartott előadást, majd az érdeklődők meghallgatták Bardócz Zsuzsa, a Gödöllői Egyetem professzorának prezentációját a jövő mezőgazdaságáról.
Forrás: Zalai Dombhátaktól a Vulkánok Völgyéig Egyesület, www.veol.hu