Március 22-én a „Bio Nap a Vidék Mustrán az árkádok alatt” elnevezésű programban 13 biotermelő állította ki termékeit a nagyközönségnek. A biotermelők a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat honlapján megjelent felhívásra jelentkezhettek március 8-ig. A pályázati felhívás a Facebookon is terjedt. A termelők egész Magyarország területéről érkeztek, Karcagról, Békésből, Kaposvárról, Tarpáról, Szadáról, Kosdról. Mézet, lekvárokat, péktermékeket, húsárut, tejtermékeket, gyümölcsleveket, húskészítményt, sajtot árusítottak.
Áprilisra már 120 termelő jelezte, hogy szeretne részt venni a rendezvényen. Jelenleg állandó helyet senkinek sem tudnak biztosítani. A hosszú távú cél az, hogy minél több termelő be tudjon mutatkozni – kaptuk a tájékoztatást a Nemzeti Agrárszaktanácsadási Képzési és Vidékfejlesztési Intézet (NAKVI) illetékeseitől.
Felkerestük a biotermelőket is, hogy mondják el véleményüket a Vidékfejlesztési Minisztérium kezdeményezéséről, illetve arról, hogyan érezték magukat.
Fekete Zsolt Tarpáról érkezett: - A méhészetünk 1995 óta biominősítésű. A gyümölcsökkel és a lekvárral az átállási időszakban vagyunk. A gazdasággal 3 éve próbálunk átállni, mézeket és gyümölcs lekvárokat árusítunk. Ez a piac viszonylag jól látogatott, más időpontokban is voltunk már itt. Elégedett vagyok az érdeklődésekkel.
A Hubai és Társai Kft. péksüteményeket, húskészítményt, mangalica parasztsonkát, virslit, házi zsírt, debrecenit, juhbeles virslit, vastag kolbászt értékesített. A Vidék Mustrán folyamatosan jelen vannak – erről számolt be Márkus Jánosné munkatárs.
Natúr bioalmalével érkezett Hámori Árpád, a Magyarok Országos Gyűlésén kiváló termékdíjat nyertek, 17 hektáron termelnek bioalmát, lét a freedomból készítenek. A szabolcsi jonathánt vitték a legtöbben, 30-40 vevő volt reggel óta.
Lekvárokkal, zöld árukkal voltak kint a Virágoskút Kft.-től, tavaly nagy sikere volt a termékeiknek. Sós Józsefné munkatárs elmondta: - A tehéntejből készült félkemény sajtból fűszerezett és natúr változatot adtunk el, a natúr sajtot vitték a legtöbben. Azonkívül a húskészítmények is nagyon népszerűek voltak.
Smuck Tibor, a pásztói Bio Malom Kft. vezetője, 2003 óta rendelkeznek biominősítéssel: - A család tulajdona a malom, számunkra nagyon sok információ érkezett. Először vettünk részt a Vidék Mustrán, a látogatottság változó volt, folyamatosan érdeklődtek, 8 órakor kezdődött a piac, előtte ki kellett rakodni, vártuk az embereket. Úgy gondolom, hogy az egyik célja a közvetlen értékesítés. Ám a bio számára, van egy másik nagyon fontos üzenete: ha van rá lehetőség, akkor megpróbáljuk az emberek gondolkodását befolyásolni. A bio értékeit és a biofogyasztás egészségre gyakorolt hatásait próbáljuk megismertetni velük és a gondolkodásukat abba az irányba fordítani, hogy többet foglalkozzanak az egészségükkel. A minőségi élelmiszerek között a legnagyobb garanciát a biotanúsítások adják. Ma a bio ellenőrzése és a nyomkövethetőség valódi biztosítékot adhatnak az élelmiszer alapanyag jó minőségéről. Az a biztonság, amit a magyar termékek előállítása és megtermelése ad, úgy gondolom, hogy mindenki számára fontos lehet.
A termékeink alapgabonák és azok feldolgozott változatai. A különböző biolisztkeverékekből egyedi termékeket állítunk elő (búza, rozs, tönköly, kukorica, kölesliszt, hajdinaliszt, rizsliszt, speciális keverékek cukorbetegeknek). 2010-ben az év bioterméke díjat kapta a Csicsókás-céklás bio kalács liszt keverékünk. Mi biotermelők, feldolgozók tisztában vagyunk azzal, hogy nagy szükség van az emberek egészséges táplálkozással kapcsolatos felvilágosításban.
Ilonka Mária
Forrás: Biokultúra