A Völgy Vidék Közösség nemzetközi projekt előkészítő tanulmányúton vett részt 2013. május 5-9. között Ausztriában. Az előzetes látogatás célja az osztrák Südburgenland Plus Helyi Akciócsoporttal (HACS) való nemzetközi együttműködés megalapozása, a LEADER-egyesület tevékenységeinek, a dél-burgenlandi települések lehetőségeinek, értékeinek megismerése, valamint a LEADER-közösség gyümölcs tájfajta génmegőrző, helyi termék és megújuló energia programjának tanulmányozása volt.
A látogatás első délelőttjén bemutatkozott a „Südburgenland Plus” LEADER-csoport, a radafalvai (Rudersdorf) városházán Ursula Maringer, a szervezet irodavezetője előadásában ismertette a LEADER-csoport eddigi tevékenységét, válaszolt a delegáció tagjainak kérdéseire, majd projektlátogatások következtek.
A „Zickentali mocsári ökör” természetvédelmi és turisztikai projektet Hermann Ofner mutatta be, amelynek célja a Natura 2000 területet övező védősáv hasznosítása. A tizenkétezer éves láp növény- és állatvilága különleges természetvédelmi terület, az azt körülvevő mezei védősávon békés mocsári ökrök legelésznek. A trágyázatlan, a lápvilág természetes füveit és fűszernövényeit legelő, lassan növekedő ökrök húsa zsenge, finom rostú, különlegesen szaftos, melyet az Ochsenkessel (Ökörkatlan) fogadóban magunk is megkóstolhattunk. A projekthez különböző turisztikai és természetvédelmi oktató programok kapcsolódnak: ökörszekértúra, séta a füveskertben, éjszakai mocsári barangolás gyermekek és felnőttek számára.
A Fakoronaút (Baumwipfelweg) a Városhodász (Markt Neuhodis) településhez közeli erdőben, az Írottkő Naturpark területén szintén a természeti környezet bemutatását és védelmét szolgálja. Az 500 méter hosszú, 20 méter magasságban, a fakoronák szintjén húzódó faépítményen akár kerekesszékkel is végig lehet menni. Az ebben a magasságban élő növények és állatok felismerését tájékoztató táblák segítik. A projekt a regionális együttműködést segítő INTERREG-forrásból épült, de LEADER-támogatásból a vakok és gyengénlátók számára kiegészítették a parkolótól a bejáratig vezető, korláttal és Braille-feliratokkal ellátott sétaúttal, valamint különleges élményelemekkel. Meg lehet szólaltatni a „fatelefont”, ki lehet tapogatni az erdei állatok lábnyomát, meghallgatni az erdei madarak hangját és végigsimítani a fából készült, életnagyságú erdei állatszobrokat. A témautat Huber Reschl mozgáskorlátozott, kerekesszékes férfi üzemelteti, mint ahogy a falu közepén, a régi vízimalomban működő kávézót és helyi termék boltot is.
A következő projektút Aloisia néni kávézójába vezetett. Az örökké mosolygó hölgy már gyermekkorában is szeretett süteményeket sütni, később a falubeli asszonyokkal esküvőkre és ünnepnapokra süteményeket és tortákat készített, majd 60 évesen kezdett vállalkozásba, amely mára 15-25 alkalmazottat foglalkoztat. Jeles napokat megelőzően hosszú sorokban állnak a kisüzem előtt a buszok, Bécsből, Grazból is jönnek a kiváló minőségű, természetes alapanyagokból készült süteményeket megvásárolni. Az évek során a kiskonyhából mini-üzem lett, amelyet kisbolt, majd kávézó egészített ki. A pajtában régi képek kiállítása, régi konyhai eszközök és tortabemutató kapott helyet. Aloisia Bischof rendkívül tevékeny, minden évben kitalál valami újdonságot, amellyel vállalkozását fejleszti. Bár az étlapon nem szerepelt, a vacsorára kínált burgenlandi káposztás és krumplis rétest friss fűszeres mártással leöntött zöld salátával a kávézó vendégei is megkívánták.
A látogatás másnapján állat- és növénytermesztéssel kapcsolatos projekteket látogatásával telt, kiegészítve történelmi, kulturális témautakkal. A Völgy Vidék HACS küldöttsége elsőként Julia Elpons családi gazdaságát nézte meg Beledben (Bildein). A két kisgyermeket nevelő házaspár egy ősi birkafaj, a krajnai kőszáli juh (Krainer Steinschaf) megőrzése érdekében tevékenykedik. Az eleinte hobbiból tartott birkák gazdái egyesületbe tömörültek, amely LEADER támogatás segítségével szigorú irányelveket dolgozott ki a régi háziállatfajta megőrzése érdekében. A békés állatokkal legelőről legelőre vándorolnak, a birkák természetes, változatos táplálékot fogyasztanak, lassan növekednek, így kiváló a húsuk, az ebből készített füstölt sonkát, kolbászt a magyar csoport is megkóstolhatta. A projekt szép példája az ökológiai tájgazdálkodás, biogazdálkodás és régi háziállat megőrző program együttesének.
A következő program során a bildeini történeti múzeumot és a Határélményparkot tekintették meg. Az osztrák-magyar-szlovén hármas határ közelében fekvő kis falu lakói úgy határoztak, hogy az európai uniós támogatásból elsőként falumúzeumot építenek. A kis múzeumban a település és lakói huszadik századi történetét ismertették meg a kiállított emlékeken, használati tárgyakon keresztül. A falu szélén megépített határélménypark a határvonal meghúzásának történetére, a határ menti életre hívja fel a figyelmet. A különböző élményelemek (labirintus, bunker, lövészárkok és tankcsapdák, vasfüggöny, úszóhíd) segítségével megelevenedik a történelem, a tájékozódást kétnyelvű információs táblák segítik.
Az ebédet egy újabb turisztikai szempontból is érdekes vendéglátóhelyen, a Vasdobra (Neuhaus am Klausenbach) falu közepén található Sampl étteremben költöttük el. A Schmankerlwirt („Ínyenc vendéglő”) hálózat tagjai kizárólag a térségben előállított alapanyagokból, évszakonként változó ételeket kínálnak. Igazi helyi különlegességeket kóstolhattunk: medvehagymalevest sajtos pirítós betéttel, tökmagos-parmezános szűzérmét paprikamártással és medvehagymás krumplis csigával, desszertként túrós-mákos rétest vaníliaöntettel.
A délután a gyümölcsök jegyében folytatódott: Christian Holler az osztrák gyümölcstájfajta-megőrző programot mutatta be, majd a magyar küldöttség ellátogatott Hans Josef Lendl gyümölcsöskertjébe, amely nemcsak gyümölcs tájfajták génmegőrzését szolgálja, de turisztikai, oktatási, élményparkként is működik. Az Obstparadies („Gyümölcséden”) néven futó program egyrészt egyedülálló természeti látványosság: az 1,6 hektár területen 158 alma-, 52 körte-, 34 cseresznye-, valamint 24 egyéb csonthéjas gyümölcsfajta található. A kert nemcsak fajtamegőrzési, de ismeretterjesztési célokat is szolgál: gyermekeknek és felnőtteknek rendeznek bemutatókat, szakmai programokat. A látogatóközponthoz „Mustotéka” – gyümölcsborozó – is tartozik, a háromszázéves boltíves pincében az aranyérmes mustokat és gyümölcsborokat must-sommelier mutatja be.
A nap utolsó programja szintén mezőgazdálkodáshoz kapcsolódó turisztikai projekt volt. A mühlgrabeni Halb család által üzemeltetett Hoscha Taverna („Buschenschank”) falusi vendégasztal-szolgáltatás a saját gazdaságban nevelt állatokból készített hústermékeket kínál. A vendéglátóhely hétvégente és ünnepnapokon tart nyitva, 20 kilométeres körzetből látogatják. Wili bácsi a gazdaságban marhát, disznót, szárnyasokat, nyulat tart.
Látogatásunk utolsó napján Güssing környéki projekteket tekintettünk meg. A gerersdorfi szabadtéri múzeum (skanzen) Gerhard Kisser álmának megvalósulásaként a paraszti faépítészet szalmafedeles házait, a paraszti élet és a kézműves mesterségek tárgyi emlékeit őrzi. A gazdag gyűjtemény nemcsak múzeumként látogatható, de az egyes mesterségek tudói: kovácsok, asztalosok, üvegkészítők, takácsok kézműves táborokban adják át féltve őrzött tudásukat. A múzeumban Eveline Niederbacher tartott szakvezetést, aki a németújvári (Güssing) vármúzeumban is szakértően kalauzolt bennünket.
A települési energiaközpontban Bernhard Deutsch várta a látogatókat. A szomszédos kistelepülés, Strém (Strem) polgármestere Németújvár és környékének megújuló energiaellátásáról tartott bemutató előadást, majd a közeli biogázüzemet tekintették meg. A mezőváros az elmúlt évtizedben a fosszilis energiahordozókról teljes egészében megújuló energiaellátásra állt át. A biogázüzemben a környékbeli erdők fa hulladékának elgázosításával termelnek áramot és állítanak elő hőenergiát.
A vacsorát szálláshelyünkön, a Leitgeb fogadóban, Margit Nöhrer projektmenedzser társaságában költötték el, ahol a háromfogásos, helyi specialitásokból álló menü mellett nemcsak a három nap élményeit elevenítették fel, de közös projektek előkészítéséről is tárgyaltak.
A gazdag program során a Völgy Vidék LEADER Közösség vezetése bőséges elméleti és gyakorlati tapasztalatokat szerzett: betekinthettek az osztrák LEADER-csoport működésébe, projekteket ismerhettek meg számos területen a természetvédelemtől a régi gyümölcs és háziállat fajták megőrzésén át, turisztikai témában és megújuló energia alkalmazásával kapcsolatban egyaránt. A csoport tagjai nemcsak a LEADER-program további működtetéséhez, de saját szakterületükön, vállalkozásukban is szerezhettek tapasztalatokat, ötleteket.
Forrás: Völgy Vidék Közösség (Szendrői Júlia)