Az EU-nak lendületes és ambiciózus bioágazatra van szüksége, emelte ki Dacian Cioloş uniós agrárbiztos a Biogazdálkodási Tanácsadó Csoport április 11-i, brüsszeli ülésén. Az Európai Bizottság mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős tagja szerint az EU-nak össze kell egyeztetnie a fenntartható fejlődést a gazdasági növekedéssel.
A Bizottság januárban indított el egy április 10-én záruló internetes felmérést, amellyel az emberek véleményére volt kíváncsi a biogazdálkodásról. A kérdőívre 12 hét alatt 45 ezer válasz érkezett és 1600 javaslatot, ötletet küldtek be magánszemélyek, szervezetek. A tanácsadó csoport ülésének az volt a célja, hogy a Bizottság közvetlenül is információkhoz jusson az ágazatról.
A kérdőívvel kapcsolatban ugyan még csak részleges eredményekről tudott beszámolni Dacian Cioloş, bizonyos trendek már most kirajzolhatóak: az európai lakosok támogatják a biogazdálkodást a környezet védelmében, olyan agrárágazatot szeretnének, amely nem termel vagy használ génmódosított organizmusokat (GMO), és egyre inkább érdeklődnek a természetes, helyi, szezonális termékek iránt.
Jelenleg az európai termőföldek öt százalékát használják biogazdálkodásra, a biztos szerint pedig sok fiatal gazda indít ilyen vállalkozást. Az utóbbi tíz évben megduplázódott az olyan területek nagysága, ahol biotermékeket állítanak elő, a világpiacuk azonban megnégyszereződött, és mára csaknem 45 milliárd euró értékű. Az európai kereslet meghaladja a kínálatot, ami olyan helyzet, „amit a jelenlegi gazdasági légkörben számos gazdasági ágazatban szeretnének”. Emiatt növelni kellene a termelést, megőrizve ugyanakkor a lényeget, hiszen ez „ez teszi lehetővé az ágazat számára, hogy terjeszkedjen és egyre több embert csalogasson a termékeivel”. Így például a túl nagy rugalmasság rövid távon felpörgetné a kibocsájtást, hosszú távon azonban nem lenne működőképes növekedési stratégia.
A keresleti nyomás ugyan „néhány, teljesen elfogadhatatlan” csalási esethez vezetett, de ezeket a biztos szerint felderítették, ami az ellenőrzések hatékonyságát bizonyítja, és a következő hónapokban különösen szigorúan vizsgálják majd a biotermékeket, nyomonkövetési módszereket. „Meg kell védenünk az ágazatot és minőségi imázsát” – indokolta az akciót Dacian Cioloş, a szigor ugyanakkor az EU-n kívülről behozott termékekre is különösen vonatkozik. „Az állampolgárok elvárásai nagyon magasak a GMO-k, valamint a kémiai anyagok kapcsán, amelyeket a termelés közben vagy után használtak, és úgy tűnik, a konzultáció elég világosan megerősíti ezt a trendet”.
Forrás: Európai Bizottság, New Europe