Az Európai Unió és az Amerikai Egyesült Államok kétoldalú fórumot szeretne felállítani az egészségügyi és növény-egészségügyi intézkedésekről (SPS) szóló párbeszéd és együttműködés javítására, áll az EU tárgyalási mandátumának egy kiszivárogatott, március 12-ei dátumú tervezetében. Ez az AgraFacts internetes hetilap szerint azt jelzi, hogy a terület az egyik legnehezebb akadályt jelentheti majd a két fél közti szabadkereskedelmi egyezmény tárgyalásain. Többek között a génmódosított élelmiszerek és a hormonkezelt marhahús kérdése is az SPS-hez tartozik.
Az ötoldalas tervezet nem megy részletekbe a „Transzatlanti Kereskedelmi és Befektetési Megállapodással” kapcsolatban. Ugyanakkor leszögezi, hogy a magasabb szintű „szabályozási kompatibilitásra” törekvés nem akadályozhatja egyik felet sem abban, hogy az egészségügyi, biztonsági és környezetvédelmi okokból hozott szabályok olyan mélyek legyenek, amennyire jónak látják. Hozzáteszi, hogy „az SPS-fejezet előírásai a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) SPS Megállapodásának elveire igyekeznek építeni, beleértve azt a követelményt, hogy mindkét oldal SPS-intézkedéseinek tudományos és nemzetközi normákon kell alapulnia”. Ezeket a normákat „csak olyan mértékben kell alkalmazni, amennyire az emberi, állati vagy növényi élet védelme vagy egészsége szükségessé teszi”, valamint „átlátható módon kell kidolgozni, indokolatlan késedelem nélkül”.
A piaci nyitással kapcsolatban a mandátum-tervezet szerint a cél „a kétoldalú kereskedelemre vonatkozó minden teher megszüntetése” lesz „a vámok fokozatos megszüntetésével” rövid időn belül, csak a legérzékenyebb termékekkel kivételt téve. Utóbbiaknál kvóták jelenthetnek megoldást, valamint a megállapodás tartalmazhat egy „kétoldalú biztonsági záradékot”, amelyet életbe lehet léptetni, ha a behozatal növekedése „a hazai iparnak okozott komoly károkat okozna vagy azokkal fenyegetne”.
A tervezet hozzáteszi, hogy a tárgyalások igyekeznek „összeegyeztetni az EU és az Egyesült Államok megközelítésmódját” a termékek eredetére vonatkozó szabályoknál „olyan módon, amely hozzájárul a kereskedelem könnyítéséhez és figyelembe veszi az EU termelőinek érdekeit”.
Az EU kereskedelmi biztosa, Karel De Gucht március 12-én Strasbourgban újságíróknak nyilatkozva igyekezett eloszlatni „néhány pletykát” az EU és az USA biotechnológiai politikájával kapcsolatosan, kiemelve, hogy „a jövőbeni transzatlanti kereskedelmi megállapodás nem változtatja meg a jelenlegi GMO-szabályozást”. A tervezetben foglaltak szellemében egy olyan alapvető fontosságú megállapodást szorgalmazott, amely a másik fél piacának könnyebb elérését, a vámok csökkenését, a bürokratikus és nem vámjellegű akadályok csökkenését hozza magával.
Az EU kereskedelemért felelős miniszterei június 18-án, Luxembourgban mondanak várhatóan igent a mandátumra. A szabadkereskedelmi tárgyalásokkal az Európai Bizottság még a hivatali ideje lejárta, 2014 októbere előtt szeretne végezni.
Forrás: AgraFacts