Esett a világ bortermelése a tavalyi évben, köszönhetően a rossz időnek és az annak, hogy az Európai Unió úgy döntött, lecsapolja a „bortavait”, miközben az ültetési jogok korlátozása magasabb árakhoz vezetett a Nemzetközi Szőlészeti és Borászati Szervezet (IVO) szerint. A jelentés alapján 2012-ben összesen 251 millió hektolitert termeltek, ami hat százalékkal elmarad az előző évitől, és a szervezet szerint nagyon alacsony szint. Az EU-ban az esés tíz százalékos volt 141 millió hektoliterre, francia borból pedig 17 százalékkal állítottak elő kevesebbet a 2011-es jó termés után.

„Nehéz évünk volt 2012-ben főként a termelés meredek esése miatt, de a kereskedelmi forgalom nagyjából stabil maradt” – nyilatkozta Federico Castellucci főigazgató Párizsban a teljes borexportra utalva, amely egy hosszú felfelé ívelő szakasz után 101 millió hektoliternél stabilizálódott.

Az EU politikája, hogy szőlőtöveket vágjanak ki a túltermelés miatt, 269 ezer hektáros csökkenést okozott a termőterület nagyságában 2008 és 2011 között, magasan a tervezett 175 ezer hektár felett, hozzájárulva az árak emelkedéséhez az utóbbi időben, közölte az IVO főigazgatója. Az EU piacának liberalizálása kényes kérdés: az Európai Parlament március 13-án az ellen szavazott, hogy a korlátozást 2016-ban feloldják, míg az EU agrárminiszterei csak három évvel tolnák ki a határidőt.

Az áremelkedéshez a fogyasztás növekedése is hozzájárult. „Ez feszességet jelent a piacon, és óvatosnak kell lennünk, mert ha egyszer egy piac elveszik, nehéz visszahódítani” – mondta Federico Castellucci. Emellett rámutatott a folyóborok magasabb árára, amelyekből olyan termékeket készítenek, mint a brandy a vermut vagy a borecet. A francia vörös folyóborokért a FranceAgriMer állami mezőgazdasági szervezet szerint hét százalékkal kellett többet fizetni augusztusban, mint februárban, a fehérekért pedig harminc százalékkal. A francia export hat százalékkal emelkedett 15 millió hektoliterre, de Olaszország és Spanyolország, a világ két legnagyobb exportőre mennyiség alapján, hét, illetve 13 százalékkal kevesebb bort értékesített külföldön (21, illetve 19 millió hektolitert). Chile, a legnagyobb dél-amerikai termelő, amely 2012-ben rekordtermést ért el, 13 százalékkal növelte exportját 7,5 millió hektoliterre. A Dél-afrikai Köztársaság kivitele 17 százalékkal emelkedett, 4,2 millió hektoliterre. Ez azt jelenti, hogy az öt legnagyobb európai termelő – Olaszország, Spanyolország, Franciaország, Németország és Portugália – részesedése a globális exportból 65-ről 62 százalékra esett Dél-Amerika és az Amerikai Egyesült Államok javára. A borfogyasztás 0,6 százalékkal 245 millió hektoliterre emelkedett 2012-ben főként Kínának és az USA-nak köszönhetően.

Forrás: Euractiv.com

Cikk megosztása