Március 27-én a tiszaújvárosi Veronika Hotel adott otthont a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei bemutatkozó fórumnak, ahol az MNVH megyei referense, Csikász Gábor (a tiszaújvárosi helyi vidékfejlesztési iroda /HVI/ korábbi vezetője) köszöntötte a tanácskozáson megjelenteket, helyi vidékfejlesztőket, önkormányzati képviselőket, LEADER HACS vezetőket és IKSZT munkatársakat. A bemutatkozást követően a referens elsőként a Hálózat tevékenységét ismertette, a célok és feladatok kiemelésével. Bemutatta az MNVH szervezeti felépítését és a szakosztályokat, illetve azok tevékenységét. Felhívta a figyelmet az MNVH honlapjára, bemutatta a regisztrációs felületet, illetve az előzetes nyilvántartásba vételi felhívást, majd rátért a projektötleti felhívásokra, végezetül pedig bemutatta a szervezet kiadványait, a Magyar Vidéki Mozaikot és A falu című folyóiratot.
Ezt követően Romvári Róbert, a NAKVI tervezési referense tartott előadást a 2014–20-as tervezésről, amelyben elsősorban a Nemzeti Agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézet (NAKVI) szerepére fókuszált. A szakember bemutatta a tervezésben résztvevő szerveket, a létrejött munkacsoportokat, valamint az eddig elvégzett illetőleg a jövőben elvégzendő feladatokat.
Az általános jellegű előadás után ismét Csikász Gábor vette át a szót, aki az elhangzott információk alapján a lokális kérdésekre, a helyi fejlesztési problémákra próbált megoldásokat találni. Borsod megye tekintetében a munkahelyteremtést, a cigányság helyzetének javítását, a szegénység enyhítését, a környezet- és természetvédelem erősítését, valamint az innovációt gondolja a legfontosabb vidékfejlesztési célkitűzésnek.
Kiemelt jelentőségűnek tartja, hogy a helyi vidékfejlesztési stratégiáknak egyszerűnek, világosnak kell lenniük, és megfelelő méretű területre kell vonatkozzanak. A megyei referens előadása végül a helyi (megyei) fejlesztési lehetőségek számbavételével és értékelésével zárult. Ilyen az idegenforgalom (gyógyvíz, wellness, valamint bor-, pálinka- és falusi turizmus) fejlesztése, az energiahatékonyság növelése, a közlekedés javítása, az infokommunikációs lehetőségek nagyobb mértékű kihasználása, a civil aktivitás és önkéntesség növelése a helyi folyamatokban, valamint a partnerségen alapuló város-vidék kapcsolatok erősítése.
A fórumon elhangzott előadások anyagai a csatolmányból letölthetők.
Forrás: NAKVI