A magazinban a megszokott főigazgatói köszöntőben Mezőszentgyörgyi Dávid, a Nemzeti Agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézet (NAKVI) főigazgatója, valamint a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) főtitkára értékeli az elmúlt évet, s vázolja az MNVH előtt álló feladatokat. A főigazgató kiemelte a Hálózat sikeres projektötleti felhívásait, amelyek nyomán több mint száz projektötlet valósult meg, közel 700 millió forintos támogatás mellett. A szervezet főtitkára szerint a jövőben a forráselosztás a hatékonyság növelése érdekében koncentráltabban fog megvalósulni. Mezőszentgyörgyi Dávid beszámol továbbá az MNVH személyi változásairól, illetve a sikeresen megvalósult közbeszerzési eljárást is megemlíti. A NAKVI idei legfontosabb feladatainak az agrárszakképzés átalakítását és a 2014–20-as tervezést jelöli meg.

Az MNVH elnöki tisztségéről februárban leköszönt Csatári Bálint két éves elnökségi ciklusát értékeli, amelyben kiemeli az Elnökség és a Tanács munkáját, a megalakult szakosztályokat és országos jelentőségű programjaikat, a projektötleti felhívásokat, továbbá a különféle szervezetekkel kötött stratégiai megállapodásokat, az MNVH nemzetközi szereplését, a szervezet saját rendezvényeit, illetve a Hálózat tevékenységét bemutató és népszerűsítő különböző kiadványokat. Csatári Bálint derűlátó a jövőt illetően, mint megjegyzi, 2013-ban is folytatódnak a projektötleti felhívások, beterjesztették a szakosztályi programokat, valamint a hálózatosodást immár 19 megyei referens is segíti.

A lap Aktuális rovata három cikkben foglalkozik a tavalyi esztendőben díjazott vidékfejlesztő szakemberekkel, vidékfejlesztő közösségekkel. Markovics Réka írása bemutatja Csörszné Zelenák Katalin, Molnár Zsolt és Lantos Tamás tevékenységét, akik többéves munkásságukért vehették át tavaly az Év Vidékfejlesztője Díjat. Szintén Markovics Réka méltatja az Év Vidékfejlesztő Közössége Díjat elnyert TermészetBÚVÁR magazin értékteremtő munkáját, illetve egy interjú is olvasható Ramháb Máriával az utóbbi díjat szintén elnyert Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtár igazgatójával az intézmény kistelepüléseken történő új alapokra helyezett tevékenységéről.

A magazin térségeket bemutató cikkei két vidékre kalauzolják el az olvasót. Az egyik a Tisza-tó és környéke, ahol a környezetvédelmi szempontokkal összehangolt minőségi turizmuson alapuló térségfejlesztés kiemelkedő példáját sikerült megvalósítani, a másik az Aggteleki-karsztvidékhez tartozó Esztramos-hegy barlangvilága, amelynek formakincséről korábban a NAKVI két munkatársa, Varga Péter és Vágány Zoltán kitűnő természetfilmet készített.

A Magyar Vidéki Mozaik rendre beszámol a vidéket, a vidékfejlesztést célzó projektekről és szakmai rendezvényekről. E számban Kis Zoltán a szaktárca által elindított „Egészséges halat a gyerekeknek” elnevezésű programját ismerteti, amely a biharugrai halfeldolgozás feltételeinek megteremtését célozza meg. Gombár Sándor pedig az abaúji térség újbóli felemelkedését tárgyaló, tavaly novemberben Encsen megrendezett nagyszabású LEADER konferencia legfontosabb kérdéseit összegzi. Külön cikk foglalkozik a Dél-borsodi LEADER Egyesület térségének látnivalóit és értékeit felvonultató regionális adatbázissal, amely az egyesület két esztendős értékfeltáró munkája nyomán valósult meg.

Az olvasók megszokhatták, hogy a lap hasábjain bemutatunk néhányat az MNVH megvalósult projektötleti felhívásaiból. A tavaszi számban a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Tudományos Egyesület és a Túrkevei Kulturális Egyesület által, projektötleti támogatás segítségével kiadott köteteket mutatjuk be.

Az MNVH tavalyi legnagyobb szabású rendezvénye a decemberben, a Mezőgazdasági Múzeum épületében megrendezett Nemzeti Vidékfejlesztési Nap volt. Az eseményen találkozhattak a vidékfejlesztés és a vidéki élet különféle szereplői, és számos fontos kérdést vitattak, vitathattak meg egymással. A kétnapos rendezvény legsarkalatosabb mozzanatait, üzeneteit, tanulságait Márton Balázs cikke összegzi.

A lap utolsó oldalán a közelgő húsvéti ünnepekre Munkácsi Nikolett ajánl ünnepi recepteket.

A Magyar Vidéki Mozaik 2013-as első száma teljes terjedelmében letölthető a csatolmányból.


Forrás: NAKVI

Cikk megosztása